www.infoglobe.sk » Nemecko: Jednodenný výlet Saským Švajčiarskom

Nemecko: Jednodenný výlet Saským Švajčiarskom

Publikované: 21.9.2022
Do takmer pohraničného nemeckého mestečka Bad Schandau vyrážame z Mladej Boleslavi smerom cez Českú Lípu a Děčín až na hraničný prechod Schmilka, ktorý sa už nachádza necelých osem kilometrov od našej cieľovej stanice. Ako už názov napovedá, Bad Schandau je kúpeľným mestečkom. Rozkladá sa na brehu Labe v centre národného parku Saské Švajčiarsko. Bad Schandau sa skladá z deviatich častí – staré mesto Schandau, Krippen, Porschdorf, Neuporschorf, Prossen, už zmienená Schmilka, Postelwitz, Waltersdorf a Ostrau. Aj keď je Bad Schandau skutočne malým mestečkom, ponúka sa tu hneď niekoľko miest hodných návštevy.

Priamo v centre na námestí Marktplatz sa týči krásna osemboká veža kostola svätého Jána (Johanniskirche) z roku 1679. Pod vežou sa nachádza cukráreň Schurz, ktorá je vraj známa svojou jablkovou štrúdľou. V strede námestia sa nedá prehliadnuť romantická Sendigovu fontána (Sendigbrunnen), ktorá nesie meno po Rudolfovi Sendigovi (1848–1928), známom propagátorovi kúpeľov a verejného života v Bad Schandau. Námestie zakončuje Haus des Gastes alebo tiež informačné centrum pre turistov. Okrem informácií tu zoženiete aj veľké množstvo najrôznejších suvenírov.

Marktplatz – Haus des Gastes – informačné centrum   Marktplatz – Sendigova fontána a kostol sv. Jána

Pokiaľ sa vrátime smerom ku kostolu svätého Jána a pokračujeme ešte o kúsok ďalej, dorazíme už k hlavnej atrakcii Bad Schandau – k vodnému svetu Toscana Therme. V Toscana Therme sa nachádzajú termálne kúpele a samozrejme aj plno atrakcií pre deti aj dospelých. Bohužiaľ, je tu len jeden vonkajší bazén, preto je lepšie tento vodný svet navštevovať v menej priaznivom počasí. Ale keďže my dnes máme počasie ako z katalógu, opúšťame areál Toscana Therme a vydávame sa cez parkovisko a park k pomerne originálnej pamätihodnosti – voľne stojacemu elektrickému výťahu, ktorý spája Bad Schandau a Ostrau. Jedná s o 50metrovú kovovú konštrukciu, ktorá je od roku 1954 kultúrnou pamiatkou. Za pár eur nás výťah vyvezie na krásnu vyhliadku nad mestečkom Bad Schandau a okolitým Saským Švajčiarskom. Za vyhliadkou sa nachádzajú výbehy, kde sa dokonca dá zazrieť rysa ostrovida. Dole sa zas môžete dostať buď opäť výťahom, alebo pešky.

Toscana Therme   Toscana Therme

pohľad z vyhliadky od výťahu na Toscana Therme   pohľad z vyhliadky od výťahu na Toscana Therme 

My sa však vydávame z Bad Schandau cez Porschdorf, Neuporschdorf, Waltersdorf a mestečko Rathen o približne desať kilometrov ďalej smerom na Drážďany. Míňame niekoľko nádherných skalných útvarov, až sa dostávame do cieľa našej ďalšej zastávky – na plošinu Bastei. Táto plošina je známa najmä štýlovým mostom Basteibrücke z roku 1851, ktorý nahradil pôvodný drevený most. A tiež sa tu nachádzajú pozostatky skalného hradu Neurathen. Z mostu a plošiny je nádherná vyhliadka na skalné krásy Saského Švajčiarska a na rieku Labe. Vstup na most Basteibrücke je zdarma, platí sa len následná prehliadka hradu Neurathen, odkiaľ je most krásne vidieť v celej svojej kráse. No o skvelé vyhliadkové miesta neprídete, ani keby ste sa rozhodli most nenavštíviť.

výhľad na krásy Saského Švajčiarska z Basteibrücke   Bastei – krásy Saského Švajčiarska

Českosaské Švajčiarsko – pohľad z Bastei

pohľad na Basteibrücke zo skalného hradu Neurathen   prechádzka na skalnom hrade Neurathen

S blížiacou sa treťou hodinou popoludní sa vraciame späť do Bad Schandau a odtiaľ vyrážame na poslednú časť nášho výletu – na ferratu Häntzschelstiege, ktorá sa nachádza v Křinickom údolí národného parku Saské Švýajčiarsko. Ferrata je voľne prístupná a má najľahšiu obtiažnosť (A). Pokiaľ cestujete s deťmi, určite odporúčam vyraziť z Bad Schandau do Křinického údolia elektrickou úzkokoľajkou Kirnitzschtalbahn. Lístky sa kupujú priamo v električke.

cesta na ferratu Häntzschelstiege   cesta na ferratu Häntzschelstiege

cesta na ferratu Häntzschelstiege cesta na ferratu Häntzschelstiege cesta na ferratu Häntzschelstiege cesta na ferratu Häntzschelstiege

GPS: 50°55'11.2"N 14°09'10.8"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Häntzschelstiege, ferrata pre začiatočníkov
Publikované: 10.8.2022
Kovový zvuk karabín, železný rebrík, kramle, ostré hrany skaly a nezabudnuteľný výhľad na krajinu údolia Labe.

Nemecko, Saské Švajčiarsko – túra na najvyššiu horu a okolie
Publikované: 17.8.2022
Hneď za bránou Děčína sa otvára kolíska skalných tvárí Saského Švajčiarska. To získalo svoje meno vďaka dvom švajčiarskym mladíkom, ktorí študovali v Drážďanoch a neďaleké prírodné prostredie im pripomínalo domov.

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Pfaffenstein a Barbarine
Publikované: 23.11.2015
Krása skál spočíva v ich šedivosti, rozmanitosti, jedinečnosti a v ich tichom zasadení v prírode. Kameň je neživý, ale skala dýcha a bije rovnako ako vaše srdce, keď sa ocitnete na jej vrchole. Vydávame sa na túru k hore Pfaffenstein a ku skalnej veži Barbarine, ktorá leží na jednej z najkrajších ciest Saského Švajčiarska.

Nemecko: Saské Švajčiarsko - cestou do Haagu
Publikované: 11.4.2014
Nedávno som sa vydal na výlet do Haagu, mesta, ktoré ste mohli čiastočne spoznať v jednom z našich minulých článkov. Cesta z Česka vedie cez nemeckých susedov a ja som si zvolil variant smerom na Drážďany cez Saské Švajčiarsko.

Nemecko, Pirna – vstupná brána do Saského Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 13.7.2022
Po ceste z Děčína do Drážďan určite nemiňte zhruba 40tisícové mesto Pirna, ktoré slúži nielen ako ideálna vstupná brána do Saského Švajčiarska, ale vďaka krásnemu historickému centru je sama o sebe obľúbenou výletnou destináciou.

Nemecko, Pfaffenstein – unikátna stolová hora v Saskom Švajčiarsku – VIDEO
Publikované: 20.7.2022
Na území Českosaského Švajčiarska nájdete stolových hôr hneď niekoľko. Pfaffenstein patrí hlavne kvôli výhľadom a ikonickej skalnej veži Barbarine k tým najnavštevovanejším. Poďme teraz hore vyšliapať spoločne.

Nemecko, Sasko – Mníška v Žitavských horách
Publikované: 31.8.2022
Hľadáte ferratu, kde si môžete vyskúšať všetky možné nástrahy? Na česko-nemeckých hraniciach je skala nazývaná Mníška, ktorá je obohnaná lanom, skobami, chytmi, rebríkmi, mostíkom, prevismi, priepasťami aj tiesňavami.

Nemecko, Saské Švajčiarsko: Svetoznáma pevnosť Königstein
Publikované: 19.8.2017
Famózny skalný komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorové lákadlá, výstava fotografií, cestovateľské prednášky, poučné a cestovateľské hry pre deti.

Nemecko: Fascinujúce Sasko
Publikované: 5.3.2012
Sasko je územie s bohatou históriou, s prekrásnymi mestami, drahocennými zbierkami v múzeách, či vychýrenými kultúrnymi podnikmi. Kultúrne bohatstvo Slobodného štátu Sasko, jedného zo 16 spolkových krajín Nemecka, nesie status jednotky v oblasti cestovného ruchu.

Nemecko: Auersberg – druhý najvyšší vrchol Saska
Publikované: 24.8.2022
Lúče vykúkajú skrz bacuľaté mraky a vysušujú kaluže na lesnej ceste. V potôčikoch sa prúd vody melie cez hrboľaté zemité dno, kvapky orosili pníky porastené machom a vzduch vonia lesnou živicou a ihličím.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...


Súvisiace video

Nemecko: Pfaffenstein – unikátna stolová hora v Saskom Švajčiarsku
Českosaské Švajčiarsko láka stále viac ľudí. Pfaffenstein patrí k tým najnavštevovanejším miestam...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
27.9.2022
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s horským vodcom a aktuálne riaditeľom Horskej záchrannej služby Marekom Biskupičom, pozve vás cez kopce od Váhu k Váhu, poodhalí tajomstvo záhadných skalných hamburgerov i predstaví zručnosti sysľov.
21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 28. 9. 2022
sviatok:Václav
dnes:
streda 28.9.
6 °C
zajtra:
štvrtok 29.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X