www.infoglobe.sk » Kanada, Vancouver I. – z vtáčej perspektívy

Kanada, Vancouver I. – z vtáčej perspektívy

Publikované: 10.8.2015
Metropolitné prístavné mesto Vancouver leží v juhozápadnej časti kanadskej provincie Britská Kolumbia. Obklopuje ho oblasť nazývaná Lower Mainland, do ktorej spadá niekoľko častí mesta, pokiaľ to tak môžeme povedať. S týmto problémom sme sa stretli predovšetkým pri zadávaní adresy do navigácie, keďže Vancouver ako taký je iba časť celej tejto zastavanej oblasti.

Musí sa vždy zadať presná časť Lower Mainlandu (napr. Surrey, Burnaby...), inak adresu, rovnako ako my, nenájdete. Okraje mesta obmývajú vlny Tichého oceánu, vďaka ktorému metropolu zahaľuje veľmi individuálna atmosféra. Downtown dokonca obklopuje zo severu, z juhu aj juhozápadu.

Vancouver

Čo sa týka turistických aktivít, vďaka ktorým sa dá krásne spoznať mesto, veľa návštevníkov prechádza pozdĺž oceánu na požičanom bicykli. Bicykle sa dajú požičať v Denman street za 15 CAD (asi 10 €) na 6 h, čo úplne stačí na príjemný deň strávený v sedle. Rovnako tak je možné v tejto ulici si požičať kolieskové korčule. Lower Mainland sa pýši množstvom upravených parkov, a práve už spomínaným, veľmi navštevovaným cyklochodníkom pozdĺž oceánu.

cyklochodník pozdĺž oceánucyklochodník pozdĺž oceánu

Najčastejším dopravným prostriedkom tejto oblasti je tzv. Sky Train (niečo medzi metrom a vlakom), ktorý jazdí nad zemou po svojom vlastnom moste. Pokiaľ smerujete na downtown, kulisou mrakodrapov vám budú zelené (popr. v zime biele) kopce, ktoré sú však často obklopené hmlou.

Zaujíma vás, ako mesto vypadá z týchto kopcov? Jednou z možností výhľadu je Grouse Mountain v North Vancouveri. K úpätiu tohto kopca sa dostanete tak, že pôjdete „skytrainom“ (buď žltou Millenium alebo modrou Expo trasou) na konečnú stanicu Waterfront, kde už nemôžete minúť šípky navádzajúce cestujúcich na SeaBus – loď spadajúcu do mestskej hromadnej dopravy, ktorá vás prevezie na sever do North Vancouveru. Tento katamarán jazdí každých 15 minút. Privezie vás priamo k autobusovej stanici, kde nasadnete na autobus číslo 236, idúci pod Grouse Mountain, kde je konečná. Celodenný lístok stojí 9,75 CAD (asi 7 €). Tento výlet si rozhodne naplánujte za výborného počasia, inak cez mliečne mraky nebudete vidieť nič. Ani polojasno nie je ideálne, keďže aj tak sa mraky prevaľovali.

výhľad z Grouse Mountain, bohužiaľ v hmle

Na Grouse Mountain sa dá dostať buď lanovkou, alebo pešo. Pokiaľ sa chcete vydať peši, nástup na chodník je vpravo, pokiaľ stojíte pri infocentre čelom k hore. Poznáte ho vďaka ceduliam na plote, ktoré varujú, že cesta je naozaj strmá, takže náročná, čo musím potvrdiť. Chodník vedie cez súkromný pozemok, ktorý je miestami oplotený a o 17:00 sa bránička dole zamyká.

Vancouver

Chodník na horu sa volá Grouse Grind, vedie po 2 830 strmých schodoch, buď prírodných kameňoch, alebo umelo vytvorených. Výstup trvá 1 h 15 min. Určite vás cestou predbehne niekoľko športovcov (aj keď vás nechcem podceňovať), ktorí Grouse Grind takmer vybehnú v rámci tréningu. Výnimočnosťou tohto chodníka je jednosmerná prevádzka, zostup po ňom je zakázaný a dolu musíte ísť lanovkou za 10 CAD (asi 7,50 €) za osobu.

Skorej ako pôjdete naspäť, pokračujte ďalej k vrcholu okolo lanoviek a zjazdoviek lyžiarskeho strediska Grouse Mountain. Na jeho vrchole stojí vrtuľa, kde je vybudovaná vyhliadka na oceán, Stanley Park, a mrakodrapy (15 CAD, asi 10 €), kde sa konečne pohľad nemusí vyhýbať stromom.

medveď grizzly

Ďalšou špecialitou Grouse Mountain sú medvede grizzly, ktoré môžete bezpečne pozorovať spoza elektrického plotu ich výbehu. Je naozaj úžasné ich z blízka vidieť a porovnať veľkosť pazúrov voči telu. Samozrejme je to úplne iný zážitok, než ich stretnúť zblízka niekde v prírode.

GPS: (Grouse Mountain) 49°22'19.9"N 123°05'58.1"W

 

Text a foto: Martina Brožková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

“Zbalila som sa a šla si urobiť názor na túto šialenú cestu,” hovorí Lucie Kutrová o svojej Pacifickej hrebeňovke
Publikované: 30.9.2019
Hovorí dievča s bucket listom a na rozdiel od mnohých iných, si svoje sny aj plní. Lucie Kutrová je jednou z mála Čechov, ktorí prešli jednu z najťažších peších trás na svete – Pacifickú hrebeňovku (4 286 km).

Kanada – rozoklaný Garibaldi Provincial Park
Publikované: 8.6.2015
Diaľnica Sea to Sky medzi Squamishem a Whistlerem (BC) ponúka prekrásne výhľady. Nenechajte sa však pohľadmi na vŕšky hôr a rieku odlákať od sledovania očakávanej odbočky na Garibaldi Lake, pretože nezastaviť sa preskúmať Garibaldi Provincial Park by bol hriech.

Kanada, Vancouver Island – zážitok pre horolezcov aj surfistov
Publikované: 24.8.2015
Vancouver Island sa nachádza v Tichom oceáne. Leží poblíž Vancouveru pri jeho pobreží – je teda tiež súčasťou Britskej Kolumbie.

Obrovské rozmery Kanady si uvedomíte najmä vtedy, keď sa snažíte prejsť z jedného pobrežia na druhé
Publikované: 9.10.2019
Divoká ako medveď grizly, ostrá ako ľad a hustá ako javorový sirup. Cestovateľské kino sa v utorok 12. novembra v košickom Kine Úsmev vypraví sa do krajiny, ktorú kedysi ovládla najväčšia zlatá horúčka.

Kanada, USA: Skalnaté vrchy, tzv. Rockies
Publikované: 29.12.2014
Ak sa medzi rečou povie názov Skalnaté vrchy, viete o ktorých horách je reč? Tento slovenský názov nie je až tak rozšírený, každý asi skôr pozná názov Rocky mountains, no nie je to tak? Rocky mountains, tzv. Rockies je pohorie skrášľujúce západnú časť Severnej Ameriky.

Kanada: Whistler - horská dedina I.
Publikované: 27.4.2015
Horská dedina Whistler sa nachádza v západnej časti Kanady (BC). Je postavená doslova uprostred lesa v údolí vysokých hôr, ktoré ju zo všetkých strán obklopujú. Toto miesto vlastnili predtým tvorovia, a to medvede čierne. Z tohto dôvodu medvede veľmi často, a právom, nakukujú do dediny. Jednoducho povedané: Whistler je krajina medveďov.

Kanada, Ottawa – návšteva v hlavnom meste
Publikované: 3.7.2015
Ottawa je pomerne veľké mesto a dá sa tam toho robiť skutočne veľa. Dnes sa ale pozrieme tradične na niektoré pamiatky.

Kanada: Wedgemount Lake - modravé jazero
Publikované: 12.1.2015
Keď sme sa v centre Whistleru v turistických informáciách pýtali, aký výstup v okolí by nám odporúčali, boli ich tipy rovnaké ako tipy kamarátov, ktorí už okolie Whistleru prechodili krížom krážom. Po dvoch dňoch sa konečne urobilo pekne, tak sme sa rozhodli pre najnáročnejší výstup v tejto oblasti - k jazeru Wedgemount Lake, ktoré sa nachádza vysoko v horách.

Kanada: Národný park Banff – trail pod Bow Glacier
Publikované: 16.11.2014
Jedna z ciest kde v Banff national park určite nestretnete viac ako desiatky ľudí sú cesty začínajúce pri jazere Bow lake. My sme k jazeru prišli o 7:00 a zaparkovali sme auto pri Num-Ti-Jah Lodge (kde je parkovisko so suchými záchodmi). Hory boli tajomné, ešte v rannej hmle a slnko bolo stále schované za vrcholmi hôr. Miestna atmosféra bola pokojná, ale vskutku mrazivá – čapice a rukavice nutné.

Kanada: NP Jasper - Trail pod Mount Edith Cavell
Publikované: 19.1.2015
Ďalšia perlička NP Jasper NP na vás čaká 29 km južným smerom od mesta Jasper. Dovedie vás tam stúpajúca cesta vedúca hustým lesom a plná zákrut, ktorá končí neveľkým parkoviskom vo výške 1762 m n. m. Práve tu začína doslova vyhliadková cesta - Trail pod Mount Edith Cavell.

Kanada: Jasper – hornatý národný park
Publikované: 25.11.2014
Pokiaľ ste človek milujúci hory, ktorý stojí, alebo kedysi stál na pôde západnej Kanady, určite pre vás názov Jasper National park nie je žiadna novinka, ale naopak jeden z dôvodov vašej návštevy Kanady.

Kanada: Wells Gray Provincial Park - kopcovitá oblasť
Publikované: 26.1.2015
Ak chcete v Kanade podniknúť nejaké menšie výstupy za výhľadmi do hustých lesov a zelených kopcov v okolí, okorenených trochou adrenalínu zo stretnutia s miestnymi obyvateľmi - losmi a medveďmi, ktorých vraj v tejto oblasti žije požehnane (vraví sa, že tu stretnete viac medveďov než turistov), rozhodne sa musíte pozrieť do prírodnej rezervácie Wells Gray Provincial Park v štáte Britská Kolumbia.

USA, Kanada: Hora Whistlers - najlepší výhľad na Jasper
Publikované: 8.12.2014
Máte výbornú kondíciu? Ste turista labužník? V oboch prípadoch mám pre vás tip na parádny výlet s najlepším výhľadom na mesto Jasper a krásy rovnomenného národného parku, ktoré ho obklopujú, a to na horu Whistlers (2466 m n. m.).

Kanada – národný park Banff – jeden z národných parkov Rocky Mountains
Publikované: 9.11.2014
Každý turista, ktorý smeruje do kanadských Rocky Mountains (Skalnatých vrchov), určite pri návšteve neminie národný park Banff s jeho centrom v rovnomennom meste.

Kanada, Toronto – kráľovský pohľad I.
Publikované: 5.6.2015
Kanade sme už nejaký ten priestor na našom cestovateľskom portáli venovali, ale väčšinou sme vás zaviedli do vnútra jej prírody. Dnes sa vydáme do mesta. Ako naznačuje názov, našim cieľom je Toronto.

Kanada, Toronto – kráľovský pohľad II.
Publikované: 12.6.2015
Minule sme rozprávanie o Toronte skončili krátkou zmienkou o Ontarijskom centre pre vedu. Bola by škoda tejto skvelej inštitúcii nevenovať aspoň ešte trochu priestoru.

Kanada: Whistler – horská dedina II.
Publikované: 3.5.2015
Južné kopce dediny Whistler už poznáme. Čo ale nájdeme na severe? V okolí dediny sa nachádza bohatá sieť cyklochodníkov, ktoré sa nazývajú Valley Trails. Celé okolie je pokojné, vedie tu iba jedna hlavná cesta č. 99 (Pemberton - Vancouver).

Kanada, Vancouver – nie len kulinárska Mekka
Publikované: 19.6.2015
V juhozápadnom rohu Kanady, neďaleko hraníc so Spojenými štátmi, leží mesto, ktoré je stredom nášho dnešného záujmu.

Kanada, Ottawa – návšteva v hlavnom meste II.
Publikované: 10.7.2015
Minule sme poznali niektoré z hlavných ottawských architektonických pamiatok. Samozrejme, že najlepšie je do Ottawy vyraziť a spoznať všetko na vlastnej koži. Dnes budeme v potulkách pokračovať a určite sa dozviete opäť niečo zaujímavého.


Súvisiaca fotogaléria

Kanada – nedotknutá príroda
Kanada je svojou rozlohou druhou najväčšou krajinou sveta. Rozkladá sa v severnej časti Severnej ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na zdobenie stromčekov vlastnoručne vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 11. 2019
sviatok:Cecília
dnes:
piatok 22.11.
10 °C
zajtra:
sobota 23.11.
7 °C