www.infoglobe.sk » Expedícia Annapurna 2012 I.: Ako to všetko začalo

Expedícia Annapurna 2012 I.: Ako to všetko začalo

Publikované: 16.4.2012
Pamätáte sa, ako som sa vrátil z Gasherbrumu (2009), ako som vravel, že ASI už nikam na "osmičku" nepôjdem?! Pamätáte sa, ako som sa vrátil z Manaslu (2011), ako som vravel, že URČITĚ na "osmičku" už nepôjdem?! ... 2012 Expedícia Annapurna ...

Proste vyraziť s Radkom Jarošom je pre mňa obrovská výzva. Veľké skúsenosti sú schované za týmto "starším" pánom :-) Tak len dúfam, že pre neho nebudem príťažou, ale to by si ma so sebou asi nevybral z tej obrovskej ponuky cca 0 kandidátov. Teda aspoň takých, ktorí prinajmenšom aspoň trochu pozná.

Takže na Annapurnu poleziem s Radkom :-)

Ako to vôbec vzniklo? Predbežne som bol dohovorený s výbornými parťákmi z Gasherbrumu Márom Holečkom a Zdeňkom Hrubým na letný pakistanský Nanga Parbat. Z tejto party však pre tento rok bohužiaľ odpadli ďalší chlapci Daw a Lišin, a tak by som tam pravdepodobne bol ako kôl v plote na "normálke". Chlapci sa chcú totiž opäť pokúšať o Rupálsku stenu. Lenže potom som sa stretol s Radkom. Zoznámili sme sa, keď som riešil náš vrchol na Manaslu. Už skôr sme sa občas niekde stretávali, ale teraz sme spolu po prvý krát riešili nejaké "osmičky".Asi som na neho urobil dojem :-) Bol som po dosť výraznom večierku a zraz sme mali už dopoludnia. Takže to nechápem. Ale pochopil som po ďalšej, už zásadnejšej schôdzke na festivale v Prahe, že na tento podnik nie je vôbec ľahké zohnať parťáka. Síce sa po Radkovej prednáške zdvihol les rúk ľudí, čo by s ním radi išli, lenže iba j som prešiel výberovým konaním, ktoré potom prebiehalo v zákulisí. Radek sa pýtal na niekoľko zásadných informácií: - Vieš hrať šach - že by si ma to naučil? - Piješ pivo? - Koľko osemtisícoviek si vyliezol? - Prečo chceš ísť so mnou? - Aké sú tvoje miery? - Koľko kg unesieš? - Prečo chceš riskovať svoj život práve na Annapurne?

Do užšieho výberu som prešiel iba ja a jedna blondína. Lenže u nej sa čoskoro prevalilo (po niekoľkých kontrolných otázkach), že neodpovedá pravdivo čo sa týka jej zoznamu vylezených osemtisícoviek. Takže ja, so svojimi skoro dvoma som mal navrch.Takže sme sa nakoniec dohodli a ideme spoločne na "výlet". Bohužiaľ trochu nebezpečný, pretože Annapurna je podľa štatistík najrizikovejšou osmičkou. Annapurna totiž, spoločne s K2, patrí k najnáročnejším a najobávanejším vrcholom všetkých 14 osemtisícoviek. V roku 2011 sa k pokusu o jej zdolanie odhodlala iba štvorica horolezcov! Na Mt. Everest vystúpilo viac než 450 ľudí! Samozrejme s kyslíkovými prístrojmi a za pomoci výškových nosičov. Výstup plánujeme najhodnotnejším a najšportovejším spôsobom: tzv. „alpským štýlom“, bez používania kyslíku, výškových nosičov a bez postupného budovania výškových táborov. Dúfam, že to bude aspoň krajinársky veľkolepé.

Budeme cestovať skrz na skrz celým Nepálom, pretože sa najskôr chceme aklimatizovať na Lhotse (8566 m n. m.), ktorú Radek veľmi dobre pozná, vyliezol ju minulý rok. Keď to pôjde dobre, plánujeme dve prespania v cca 7500 m n. m., aby sme boli na Annapurne dobre aklimatizovaní a pokiaľ možno rýchlejší a minimalizovali aspoň niektoré riziká spojené s výstupom.

Tak držte palce ... Honza „Tráva“ Trávníček

Text/foto: Jan Trávníček, expedícia Annapurna 2012

 

 Expedíciu ANNAPURNA 2012 sponzoruje HUMI outdoor

HUMI outdoor

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Expedícia Annapurna 2012 V.: Vrchol je náš
Publikované: 9.6.2012
Poslednú časť seriálu o výstupe tandemu českých horolezcov Radka Jaroša a Honzu Trávníčka sme opäť zostavili z esemesiek, ktoré skoro denne chodili do Česka.

Expedícia Annapurna 2012 III.: Pokus o prespanie na Lhotce a následný zostup
Publikované: 14.5.2012
Po dvoch odpočinkových dňoch v BC, kedy prebehla nevyhnutná Puja (náboženský obrad), sme sa rozhodli, že sa pokúsime vyliezť stenu Lhotce do C III cca 7300 m.

Expedícia Annapurna 2012 II.: BC Lhotse
Publikované: 30.4.2012
10.4. 2012: Ještě neuběhnul rok a jsem zase tady! Tentokrát nechci na žádnej z vrcholů, který se tyčí (vlastně jsou skrytý) nad největším táborem světa. A hlavně, tentokrát tady nejsem sám.

SR: Bratislava - lezenie pri Technickom skle
Publikované: 26.4.2012
Nie každý víkend sa dá odísť z hlavného mesta a presunúť sa do skalnatejších a zelenších častí Slovenska. Presne z tohto dôvodu sa rada túlam po Bratislave. Je príjemné navštíviť miesta, o ktorých človek roky netušil, že existujú.

Expedícia Annapurna 2012 IV.: 2. výškový tábor a čakanie na počasie
Publikované: 4.6.2012
Je koniec apríla a sneží a sneží. Trčíme v základnom tábore a snažíme sa zabiť čas. Čakáme, až sa počasie umúdri, a tak čítame, pijeme kávu, fajčím. Spomínam na uplynulý mesiac plný zážitkov.

Nepál II: Káthmandu
Publikované: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Káthmandu bola vcelku zdĺhavá a únavná. Po prvé sme mali dva dlhé prestupy a po druhé sme sa v Dillí museli podrobovať neuveriteľným bezpečnostným procedúram. Patrili medzi ne nekonečné kontroly, prehmatávanie tela, či pri sebe nemáte niečo nebezpečné atď. Milan si z čakárne odskočil a aktívni strážnici ho už nepustili späť, pretože si so sebou nevzal letenku.

Nepál XVI: Záver treku okolo Manaslu
Publikované: 14.3.2012
Druhý deň po výstupe na päťtisícové sedlo sa nám zdal asi najnáročnejší z celej cesty. Začalo to už raňajkami, ktoré sa skoro nedala jesť. Jablčný koláč bol ešte celkom dobrý, ale puding, ktorý mal byť jeho súčasťou, a ktorý nám priniesli vedľa v miske, bol takmer nejedlý. Ďalší chod, čokoládový puding, chutil ako horúca čokoláda, pretože nebol vôbec zahustený.

Nepál III: Odjazd na trek
Publikované: 14.12.2011
V deň odjazdu na trek okolo Manaslu sme sa na autobusovej stanici stretli s naším sprievodcom Harim. Hari má 38 rokov a národnosťou je Gurung. Aj keď som čítala, že títo ľudia žijú prevažne v okolí Annapurny, Hari hovoril, že jeho rodná dedina sa nachádza v oblasti Everestu. Aj preto má túto oblasť zo všetkých najradšej a to aj napriek tomu, že sem v súčasnej dobe jazdí obrovské množstvo turistov.

Nepál VII: Prvá sedemtisícovka na dohľad
Publikované: 11.1.2012
Ráno po prvej noci, strávenej v Národnom parku Manaslu, sme sa rozlúčili s krajanmi a vyrazili na cestu. Na chodníčku pred nami utekalo veľké množstvo malých aj veľkých jašteričiek. V jednej dedinke, ktorú sme míňali, sme videli posledný banánovník. Vyššie už nerástli.

Nepál I. - Príprava na cestu
Publikované: 30.11.2011
Jeden marcoví deň sme sa s kamarátmi potulovali po Krušných horách a počas rozprávania o všetkom možnom prišiel rad aj na našu obľúbenú tému - cestovanie. Ja som moc ľutovala toho, že tento rok nebudem môcť kvôli rôznym povinnostiam vyraziť na dlhšiu cestu.

Nepál XVII: Krátky trek severne od Káthmandu
Publikované: 21.3.2012
Po odpočinkovom dni, strávenom v Káthmandu predovšetkým nakupovaním rôznych šatiek, korálikov, oblečenia a ďalšieho, sme vyrazili na trojdenný výlet do nie príliš vzdialených hôr na severe. Deň pred odjazdom sme sa snažili kúpiť si na autobusovej stanici miestenky, ale neuspeli sme.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

25.9.2021
Svetový deň cestovného ruchu sa každoročne slávi 27. septembra a jeho cieľom je zvyšovať povedomie v rámci medzinárodného spoločenstva o význame cestovného ruchu, jeho sociálnych, kultúrnych, environmentálnych aj ekonomických hodnotách a prínose k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja.
22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 26. 9. 2021
sviatok:Edita
dnes:
nedeľa 26.9.
22 °C
zajtra:
pondelok 27.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X