www.infoglobe.sk » SR, Turiec – turistický výstup na Tlstú cez jaskyňu Mažarná

SR, Turiec – turistický výstup na Tlstú cez jaskyňu Mažarná

Publikované: 5.4.2020
Túlavé topánky nás dnes zavedú do malebného Turca, presnejšie do obce Blatnica, ktorá sa môže pochváliť nielen významnými archeologickými náleziskami (napr. Blatnicky meč), pamiatkami v podobe hradu, kaštieľa či Prónaiovskej kúrie, ale aj slávnymi osobnosťami a v neposlednom rade nádhernou okolitou prírodou.

Za jedným prírodným skvostom sa v nasledujúcich riadkoch vydáme. Ako sme už vyššie spomenuli, východiskovým bodom nám je obec Blatnica, konkrétne miestny pamätník SNP, za ktorým sa rozprestiera Park národov. Z tohto bodu začína viesť aj žlto značený turistický chodník vedúci do Gaderskej doliny.

výstup na Tlstú cez jaskyňu MažarnáPostupne míňame miestny lom, chatovú oblasť, ústie Konského dolu, odbočku na Blatnický hrad až sa dostávame na rázcestie Gaderskej a Vápennej doliny. Tu odbáčame na modro značený turistický chodník a spočiatku pozvoľné stúpanie sa rázom mení na stredne náročný výstup. Po hodinke chôdze nádherným dubovo-bukovým i smrekovým lesom „vyzdobeným“ mohutnými skalnými útvarmi sa dostávame k jaskyni Mažarná.

výstup na Tlstú cez jaskyňu MažarnáTáto prírodná pamiatka dlhá približne 130 metrov je významná paleontologickými nálezmi pozostatkov jaskynného medveďa, ako aj archeologickými vzácnosťami z doby bronzovej. Dokonca tu boli objavené aj granáty zo Slovenského národného povstania. Jaskyňa je voľne prístupná verejnosti a hlavne počas zimného obdobia ponúka nádhernú ľadovcovú výzdobu (samozrejme za vhodných poveternostných podmienok), ďalej viaceré jazierka a jemné sintrové náteky. V jej okolí sa nachádza viacero ďalších jaskýň, no ich prehliadku sme vynechali a pokračovali ďalej za naším cieľom.

výstup na Tlstú cez jaskyňu MažarnáStúpanie neustupovalo, cesta sa kľukatila a po približne hodine a trištvrte sme „konečne“ víťazoslávne dorazili na vrchol Tlstej (1373 m n. m.) i celej rovnomennej národnej prírodnej rezervácie. Absolvovanie prevýšenia bezmála 900 metrov sa nám oplatilo. Odmena v podobe čarokrásnych výhľadov striedaná prvou jarnou kvetenou bola neodolateľná. Kochajúc sa na trávnatú pláň pokrytú topiacimi sa snehovými poliami či výhľadmi na celú Turčiansku kotlinu, Veľkofatranské i Malofatranské končiare nás napĺňali radosťou.

výstup na Tlstú cez jaskyňu Mažarnávýstup na Tlstú cez jaskyňu Mažarná

výstup na Tlstú cez jaskyňu MažarnáKeďže čas bol neúprosný, z Tlstej sme si to zamierili k rázcestiu Muráň po nezmenenej značke, kde sme obdivovali majestátne skalné bralá. Zostupová trasa nám trvala necelých 45 minút. Z Muráňa sme mali možnosť ďalšej turistiky na nemenej krásny vrchol Ostrej (1263 m n. m.) a následný zostup Juriášovou a Blatnickou dolinou do dediny (cca 3 hod. k pamätníku SNP). My sme však zvolili kratší a de facto menej náročný (časovo aj fyzicky) zostup Konským dolom (cca 1,15 hod. k pamätníku SNP).   

výstup na Tlstú cez jaskyňu MažarnáCelá turistická vychádzka nám zabrala bezmála 6 hodín a kopírovali sme tzv. Chodník Janka Bojmíra, ktorý ako nestor slovenskej turistiky preznačil množstvo chodníkov, spolupracoval pri vydávaní máp i sprievodcov, organizoval turistické zrazy a všetkými týmito aktivitami rozvíjal turistiku. Zdolaním tejto okružnej trasy sme si tak nielen zašportovali, ale aj uctili pamiatku na tohto výnimočného horala.

výstup na Tlstú cez jaskyňu MažarnáNáročnejší výlet plný nádherných skalných úkazov, pretkaný náučnými panelmi, adrenalínovými strmiskami s pomocnými reťazami, tajuplnými dierami, prevismi a jaskyňami či neopakovateľnými výhľadmi môžeme len vrelo odporúčať.

výstup na Tlstú cez jaskyňu Mažarná

GPS: 48°55'53.9"N 18°56'00.8"E (Blatnica)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Žilina: Kultúrne inštitúcie lákajú na virtuálne prehliadky
Publikované: 27.4.2020
Keď nemôžu ísť ľudia za kultúrou, ide kultúra za nimi. Týmto mottom pozýva Žilinská župa návštevníkov kraja za krásami a umením jedného z najkrajších regiónov Slovenska.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.
Publikované: 21.8.2014
Turčianska záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

SR, Gaderská dolina – klenotnica prírody
Publikované: 1.4.2015
Na našich potulkách Slovenskom sme opäť zavítali do Turčianskej záhradky. Tentoraz sme si za cieľ zvolili krásnu a jednu z najznámejších dolín Slovenska – Gaderskú dolinu.

SR, Turany – turčianske mestečko pri Váhu
Publikované: 13.10.2019
Na potulkách Slovenskom dnes navštívime dolný Turiec, presnejšie mesto Turany, ktoré je situované necelých 11 kilometrov od hlavného mesta kultúry Slovákov – Martina.

SR: Turčianska záhradka – vzácny raj na severe Slovenska
Publikované: 26.7.2012
Jeden z najkrajších kútov Slovenska sa rozprestiera medzi pohorím Malej a Veľkej Fatry. Zo severu ho ohraničuje národné kultúrne mesto Slovákov Martin a z juhu kúpeľné mesto Turčianske Teplice. Ten kút, či kraj, sa nazýva Turčianska kotlina, v starších prameňoch označovaná aj ako Turčianska záhradka.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR: Vrútky – dopravný uzol i vstupná brána Turčianskej záhradky
Publikované: 15.1.2015
Na sútoku riek Váh a Turiec sa rozprestiera mestečko Vrútky, ktoré síce nie je veľké rozlohou, ale za to ponúka nevšedné turistické možnosti i bohatú históriu. Poďte spolu s nami spoznať toto malebné mestečko na okraji Turčianskej kotliny.

SR, Kláštor pod Znievom: obec s kráľovským hradom Zniev - VIDEO
Publikované: 10.10.2017
Pod najsevernejším vrchom pohoria Žiar sa rozprestiera významná a krásna dedinka Kláštor pod Znievom. V dnešnom článku vám ju predstavíme a zároveň sa vydáme aj na malú turistickú vychádzku do jej okolia.

SR: Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov
Publikované: 25.3.2010
Kultúrne a hospodárske sídlo severoslovenského regiónu Turiec bolo v roku 1994 zákonom vyhlásené za Centrum národnej kultúry Slovákov. Nielen preto si tradície a pozoruhodnosti mesta Martin zasluhujú pozornosť turistov.

SR: Martin – potulky mestom II.
Publikované: 26.2.2015
Po tom, ako sme si minulý týždeň prešli trochu menej známe miesta Martina, sa dnes ocitneme v jeho samotnom historickom centre.

SR, Martin: Lesopark Jedľoviny – zelený raj na okraji mesta
Publikované: 5.2.2015
Na okraji mesta Martin sa nachádza jedinečné miesto určené pre oddych i športovú rekreáciu. Je ním Lesopark Jedľoviny, ktorý už dlhé roky slúži verejnosti pre rodinné či firemné stretnutia, turistiku alebo na bezcieľne potulky prírodou. A tak sme sa vydali na návštevu lesoparku aj my.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Veľká Fatra – turistický výstup na Tlstú
Absolvujte spolu s nami turistický výstup na majestátny Veľkofatranský vrchol Tlstá. Naším východ...

SR: Veľká Fatra – veľkolepá hora Lysec
Prijmite pozvanie na dominantný veľkofatranský vrchol Lysec, ktorý rozpoznáte podľa typických lúč...

SR: Veľká Fatra – úchvatné pohorie
Jedno z najrozsiahlejších jadrových pohorí na Slovensku – Veľká Fatra ponúka priehrštie turistick...

SR, Turčianske Jaseno – malé Toskánsko
Necelých 8 kilometrov východne od mesta Martin sa rozprestiera dedinka Turčianske Jaseno, ktorej ...

SR: Cyklopotulka po okolí Socoviec
Dnes vás zavedieme do okolia malebnej turčianskej dedinky Socovce, ktorá ponúka úžasné prírodné s...

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezóna začína a my vás pozývame na malý výlet. Cyklotúru začíname neďaleko obce Vríck...

SR: Turiec - zimný výstup na Zniev
Dnes vás pozveme na fotoprechádzku k možno menej známemu kopcu v Turčianskej kotline s pozostatka...

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mestečko
V hornej časti Turca sa rozprestiera okresné mestečko Turčianske Teplice, ktorého dlhoročná kúpeľ...

SR: Turiec a jeho zimná krása
Turčianska záhradka je krásna nielen v lete, ale aj v zime. Z vrcholov Malej Fatry sa ponúka unik...


Súvisiace video

SR, Martin – ferrata, na ktorú nezabudnete
Nie je tomu až tak dávno, kedy vznikla Ferrata Horskej záchrannej služby na Martinských holiach. ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

3.6.2020
Gemersko-malohontské múzeum vás pozýva na výstavu s názvom Bionika – príroda na to prišla prvá, ktorá je zameraná na prírodu ako nevyčerpateľný zdroj inšpirácie a poznatkov pre techniku, architektúru aj dizajn.
1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 4. 6. 2020
sviatok:Lenka
dnes:
štvrtok 4.6.
25 °C
zajtra:
piatok 5.6.
17 °C