www.infoglobe.sk » SR, Liptovská Anna – turistická vychádzka na Čerenovú skalu

SR, Liptovská Anna – turistická vychádzka na Čerenovú skalu

Publikované: 31.7.2019
Keďže máme radi turistiku, tak aj dnes vás zavedieme na jedno krásne miesto. Naším východiskovým bodom bude malebná obec Liptovská Anna (okres Liptovský Mikuláš), ktorej počiatky siahajú až do roku 1396.

Malá liptovská dedinka pod mohutnými Chočskými vrchmi v minulosti známa chovom oviec, výrobou dreveného riadu, huslí, pestovaním plodín či pálením liehu a vápna, v súčasnosti ponúka minimálne dve pozoruhodné pamiatky, ktoré ešte pred samotnou túrou treba vidieť. Prvou z nich je dozaista zrúcanina kostola sv. Anny. Jedná sa o jednoloďovú gotickú stavbu. Hneď pri tejto sakrálnej pamiatke stojí drevená obecná zvonica. O niečo ďalej zas natrafíte na zrubový jednopodlažný Ľudový dom číslo 33 z prvej polovice 20. storočia či na historickú štátnu ľudovú školu. Pre úplnosť uvádzame, že nad obcou sa týči Liptovský hrad, avšak katastrálne patrí pod susednú obec Liptovská Sielnica.  

kostol sv. Anny, (c) wikipedia.org: Pernak1

kostol sv. Anny, (c) wikipedia.org: Pernak1Ľudový dom číslo 33, (c) wikipedia.org: Patrik Kunec

Obec Liptovská Anna a jej obyvatelia sa aktívne zapájali do Slovenského národného povstania, dokonca v okolí dedinky pôsobila silná partizánska skupina. Túto udalosť a množstvo iných si dozaista „pamätá“ aj 120 ročná lipa v Ďuricovom sade. No dosť bolo potuliek obcou, vydajme sa na túru!

Ľudová škola

Skalné bralo za dedinou - Čerenová je vyhľadávanou turistickou lokalitou. Táto tzv. stolová skala nachádzajúca sa v nadmorskej výške cez 1 000 metrov, ponúka krásne výhľady i jednu legendu. Za začiatok turistickej vychádzky sme zvolili tunajšie námestíčko, kde sme odparkovali auto. Postupne sme sa presunuli na koniec dediny v ústi doliny, odkiaľ sme sa napojili na lesnú cestu. Po približne 100 metroch odbáčame na viditeľný chodníček vpravo a po ďalších 100 metroch zas vľavo. Chodník je síce označený šípkou a červenou turistickou značkou, avšak nie je oficiálne zaradený do turistických trás, preto sa nedivte, že ho v turistickej mape nenájdete.

Čerenová skala (Jánošíkov stôl) - panoráma

Čerenová skala (Jánošíkov stôl)

Čerenová skala (Jánošíkov stôl) - flóraČerenová skala (Jánošíkov stôl) - škrapy

Postupne sa „šplháme“ až na vrchol. Po približne 40-tich minútach náročnejšieho stúpania sa dostávame na skalnú plošinu. Podľa zbojníckej legendy sa nazýva Jánošikov stôl a vskutku sa tu môžete pohodlne občerstviť. Keď podídeme bližšie k okraju (skalnému zrázu), naskytá sa nám úchvatný výhľad na Liptovskú kotlinu, vodné dielo Liptovská Mara, ako aj na majestátne Tatry. Rozpukané skaly (škrapy) sú dekorované nádhernou kvetenou. Nachádza sa tu aj drevený kríž so skrinkou pre vrcholovú knihu. Po vychutnaní si panoramatických pohľadov sa vraciame späť do dediny.   

Čerenová skala (Jánošíkov stôl)

Čerenová skala (Jánošíkov stôl) - flóraČerenová skala (Jánošíkov stôl) - cesta

Výstup k „Jánošikovmu stolu“ zvládnu aj deti s trochou kondičky či pomerne zdatní bajkeri. Pokiaľ by sa vám turistiky málilo, môžete v blízkom okolí absolvovať napríklad aj výstup na Pravnáč (1 206 m n. m.), k Liptovskému hradu či do Prosieckej doliny. Každopádne, návšteva dedinky Liptovská Anna spojená s turistikou bola pre nás skvelým letným zážitkom, ktorý vám vrelo odporúčame.

Liptovská Anna

GPS: 49°09'00.7"N 19°28'02.6"E (Liptovská Anna)

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z., wikipedia.org: Pernak1 (2x), Patrik KunecDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Liptovský Mikuláš – festival Infofest priniesol to najlepšie zo sveta
Publikované: 24.7.2019
Počas júla zavítal do mesta Liptovský Mikuláš v poradí už druhý ročník medzinárodného cestovateľského festivalu Infofest 2019, ktorý priniesol nielen fantastické prednášky z celého sveta či špičkové hudobné vystúpenia, ale aj množstvo zaujímavých sprievodných podujatí.

SR: Turistická vychádzka z obce Kalameny na Liptovský hrad
Publikované: 21.7.2019
Všetkých nadšencov turistiky dnes zavedieme do malebnej obce Kalameny, ktorá sa nachádza v tesnom susedstve známych liečebných kúpeľov Lúčky. Odtiaľ si to zamierime na najvyššie položený hrad nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe – zrúcaninu Liptovského hradu.

SR, Liptovský Mikuláš – mesto nielen olympijských víťazov I.
Publikované: 15.10.2015
Pár kilometrov od Liptovského Hrádku, ktorý sme navštívili minulý týždeň, sa nachádza okresné mesto Liptovský Mikuláš, ktoré je historickým, spoločenským aj kultúrnym centrom Liptova. Dnes sa na jeho návštevu vydáme.

SR, Liptovský Mikuláš – námestie Žiadostí slovenského národa
Publikované: 15.11.2017
Dnes navštívime síce trošku skryté, ale zato veľmi významné námestie Žiadostí slovenského národa v Liptovskom Mikuláši. Na tomto malom kúsku zeme, v tesnej blízkosti historického centra sa odohrali dôležité dejinné udalosti v obklopení nevšedných stavieb.

SR, región Liptov – leto plné zážitkov
Publikované: 3.7.2014
Stredoslovenský región Liptov je veľmi rôznorodý a každoročne priláka obrovské množstvo návštevníkov. Vďačí za to prekrásnej prírode, ktorá je v tomto regióne naozaj veľmi rozmanitá. Okrem turistických a cyklistických chodníkov v sebe ukrýva aj mnohé krásy v podzemí, termálne a minerálne pramene, či obrovský kus histórie. Na svoje si tu prídu i milovníci nezvyčajných adrenalínových zážitkov.

SR, región Liptov: Liptovský Ján – Podzemie pod vežami
Publikované: 10.7.2014
Po týždni sa opäť vraciame na Liptov. Tentoraz vás nebudem nahovárať na žiadne bláznivé adrenalínové zábavky, skôr naopak, pozývam vás do múzea. Nie však do hoc akého! Podzemie pod vežami, ako sa toto maličké múzeum v Liptovskom Jáne volá, v sebe ukrýva pútavú expozíciu, ktorá vám priblíži život mince od jej úplného počatia v zemských hlbinách až po jej narodenie v mincovni.

SR, vodná nádrž Liptovská Mara - raj pre milovníkov vodných športov a kúpania
Publikované: 24.7.2014
Pokiaľ aj vy patríte k tým, ktorí si leto bez kúpania a šantenia pri vode nevedia predstaviť, a namiesto preplnených kúpalísk či aquaparkov uprednostňujete radšej kúpanie v jazerách, rybníkoch či vodných nádržiach, tak vám Liptovskú Maru dozaista netreba vôbec predstavovať.

SR, Výlet po liptovských obciach
Publikované: 17.1.2018
Svojrázny región Liptova ponúka mnoho nádherných miest. My dnes navštívime postupne obce Vavrišovo a Pribylina, kde vám predstavíme zaujímavé turistické atrakcie a povieme si aj čo-to o ich histórií.

SR: Liptov - Keď "v raji" pršalo I.
Publikované: 13.10.2013
Dovolenka sa nám ten rok trochu pošramotila chladným a daždivým počasím. Preto z úmyslu, prežiť ju aktívne, tým myslím primerane zdraviu a veku, turistickou cyklistikou a prechádzkami v nádhernej sviežej a čistej prírode, mnoho aktivít nezostalo.

SR: Liptovská Kokava – prírodná rezervácia Machy
Publikované: 24.1.2018
Liptovská Kokava je malebná obec rozprestierajúca sa pod majestátnymi vrcholmi Západných Tatier. My dnes vstúpime do jej katastra, aby sme navštívili vzácnu lokalitu rašelinných spoločenstiev nazývanú Machy.

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny v prírode
Publikované: 31.3.2011
Pokiaľ budete niekedy cestovať severnou magistrálou zo západu na východ Slovenska alebo opačne a nebudete sa ponáhľať, ale naopak budete uvažovať o tom, čo by ste cestou mohli navštíviť, alebo kde by ste si v príjemnom prostredí mohli spraviť prestávku na oddych, tak mám pre vás jeden tip. Stačí odbočiť z diaľnice pri Liptovskom Hrádku smerom na Pribylinu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Liptov: vodné mlyny Oblazy
Poďte s nami na nenáročnú turistickú prechádzku vhodnú aj pre rodiny s deťmi, ktorú začíname kúso...

SR: Liptov – obľúbený turistický región
Svojrázny región Liptova ponúka nádherné planiny, vodné plochy i majestátne vrchy. Na jeho území ...

SR, Liptovský Ján – spojenie histórie a relaxu
V ústí Jánskej doliny pod výbežkom Nízkych Tatier sa rozprestiera malebná liptovská obec – L...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresné mesto Liptovský Mikuláš sa nachádza pri vodnom diele Liptovská Mara v obklopení Západných...

SR: Pribylina – Múzeum liptovskej dediny
Múzeum liptovskej dediny v Pribyline je najnavštevovanejšou expozíciou patriacou pod Liptovské mú...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C