www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Hongkong sa 1. júla 1997 stal po približne 150 rokoch britskej správy súčasťou Čínskej ľudovej republiky. Jedným z konkrétnych prejavov suverenity nad Hongkongom bolo prevzatie zodpovednosti za jeho obranu a vo všeobecnej rovine za jeho zahraničné vzťahy. Hongkong má však vlastnú miniústavu – „Basic Law“ a používa vysoký stupeň autonómie v rámci formulácie „jedna krajina dva systémy“, a to na obdobie do roku 2047. Hongkong má svoju plne konvertibilnú menu (hongkongský dolár – HKD), vlastný vízový režim, zachovaný bol tiež britský právny systém.

Hongkong SAR má necelých 7 miliónov obyvateľov, patrí k mestám s najväčšou hustotou osídlenia na svete – v priemere tu žije 6320 ľudí na km2. Hongkong je kozmopolitné ázijské veľkomesto s mnohými prvkami západného štýlu života a kvalitnými službami. Početná cudzinecká komunita má približne 550 tisíc ľudí, z toho najviac cudzincov pochádza z Filipín (okolo 130 tisíc), z Indonézie (106 tisíc) a z USA (30 tisíc).

Hongkong je povestný vysokými cenami za nájmy a ubytovanie v hoteloch, naopak napr. taxislužba je cenovo výhodná a veľmi spoľahlivá. V meste tiež panuje relatívne vysoká bezpečnosť, v prípade návštev zaľudnených štvrtí mesta sa odporúča venovať zvýšenú pozornosť ochrane osobných vecí.

VTÁČIA CHRÍPKA:

Vzhľadom k možnosti výskytu vírusu vtáčej chrípky v Hongkongu, (nebezpečný H5N1 bol pravdepodobne prítomný na území južnej Číny a to vrátane Hongkongu v priebehu posledných desiatich rokov nepretržite, pričom prežíval v navonok zdravých vtákoch žijúcich voľne v prírode), odporúčame sa vyhýbať priamemu kontaktu s živou hydinou, divokým vtáctvom a venovať zvýšenú pozornosť hygiene rúk. Prvý prípad nákazy vtáčou chrípkou u človeka bol v Hongkongu zaznamenaný v roku 1997, kedy zomrelo šesť ľudí. Vláda vtedy rozhodla o likvidácii dvoch miliónov kusov hydiny. V roku 2003 tu zomrela na H5N1 jedna osoba. Od začiatku roku 2004 neochorel v Hongkongu týmto nebezpečným vírusom jediný človek, objavilo sa len niekoľko prípadov výskytu vírusu u sťahovavých vtákov, pričom vo dvoch prípadoch sa jednalo o vysoko patogénny typ vírusu. Koncom roku 2005 došlo k sprísneniu hraničných kontrol a znovuzavedeniu indikátorov telesnej teploty s prítomnosťou zdravotného personálu na pozemných hraniciach. Zdravotníci majú pritom plné právomoci k uvaleniu karantény na cestujúcich s podozrením na infekčné choroby.

UPOZORNENIE:

Nelegálny pobyt v Hongkongu SAR je považovaný za trestný čin, ktorý môže byť trestaný aj väzením. Odporúča sa neprekročiť platnosť víza (včas vycestovať, príp. požiadať o predĺženie pobytu).

 Zdroj: MZV

 

Dôležité telefónne čísla

Tiesňové volanie: (ambulancia, lekárska pomoc, polícia, hasiči): 999

 

späť

Lokácia:

Hongkong
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 4. 4. 2020
sviatok: