www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Hongkong sa 1. júla 1997 stal po približne 150 rokoch britskej správy súčasťou Čínskej ľudovej republiky. Jedným z konkrétnych prejavov suverenity nad Hongkongom bolo prevzatie zodpovednosti za jeho obranu a vo všeobecnej rovine za jeho zahraničné vzťahy. Hongkong má však vlastnú miniústavu – „Basic Law“ a používa vysoký stupeň autonómie v rámci formulácie „jedna krajina dva systémy“, a to na obdobie do roku 2047. Hongkong má svoju plne konvertibilnú menu (hongkongský dolár – HKD), vlastný vízový režim, zachovaný bol tiež britský právny systém.

Hongkong SAR má necelých 7 miliónov obyvateľov, patrí k mestám s najväčšou hustotou osídlenia na svete – v priemere tu žije 6320 ľudí na km2. Hongkong je kozmopolitné ázijské veľkomesto s mnohými prvkami západného štýlu života a kvalitnými službami. Početná cudzinecká komunita má približne 550 tisíc ľudí, z toho najviac cudzincov pochádza z Filipín (okolo 130 tisíc), z Indonézie (106 tisíc) a z USA (30 tisíc).

Hongkong je povestný vysokými cenami za nájmy a ubytovanie v hoteloch, naopak napr. taxislužba je cenovo výhodná a veľmi spoľahlivá. V meste tiež panuje relatívne vysoká bezpečnosť, v prípade návštev zaľudnených štvrtí mesta sa odporúča venovať zvýšenú pozornosť ochrane osobných vecí.

VTÁČIA CHRÍPKA:

Vzhľadom k možnosti výskytu vírusu vtáčej chrípky v Hongkongu, (nebezpečný H5N1 bol pravdepodobne prítomný na území južnej Číny a to vrátane Hongkongu v priebehu posledných desiatich rokov nepretržite, pričom prežíval v navonok zdravých vtákoch žijúcich voľne v prírode), odporúčame sa vyhýbať priamemu kontaktu s živou hydinou, divokým vtáctvom a venovať zvýšenú pozornosť hygiene rúk. Prvý prípad nákazy vtáčou chrípkou u človeka bol v Hongkongu zaznamenaný v roku 1997, kedy zomrelo šesť ľudí. Vláda vtedy rozhodla o likvidácii dvoch miliónov kusov hydiny. V roku 2003 tu zomrela na H5N1 jedna osoba. Od začiatku roku 2004 neochorel v Hongkongu týmto nebezpečným vírusom jediný človek, objavilo sa len niekoľko prípadov výskytu vírusu u sťahovavých vtákov, pričom vo dvoch prípadoch sa jednalo o vysoko patogénny typ vírusu. Koncom roku 2005 došlo k sprísneniu hraničných kontrol a znovuzavedeniu indikátorov telesnej teploty s prítomnosťou zdravotného personálu na pozemných hraniciach. Zdravotníci majú pritom plné právomoci k uvaleniu karantény na cestujúcich s podozrením na infekčné choroby.

UPOZORNENIE:

Nelegálny pobyt v Hongkongu SAR je považovaný za trestný čin, ktorý môže byť trestaný aj väzením. Odporúča sa neprekročiť platnosť víza (včas vycestovať, príp. požiadať o predĺženie pobytu).

 Zdroj: MZV

 

Dôležité telefónne čísla

Tiesňové volanie: (ambulancia, lekárska pomoc, polícia, hasiči): 999

 

späť

Lokácia:

Hongkong
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: