www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Hongkong sa 1. júla 1997 stal po približne 150 rokoch britskej správy súčasťou Čínskej ľudovej republiky. Jedným z konkrétnych prejavov suverenity nad Hongkongom bolo prevzatie zodpovednosti za jeho obranu a vo všeobecnej rovine za jeho zahraničné vzťahy. Hongkong má však vlastnú miniústavu – „Basic Law“ a používa vysoký stupeň autonómie v rámci formulácie „jedna krajina dva systémy“, a to na obdobie do roku 2047. Hongkong má svoju plne konvertibilnú menu (hongkongský dolár – HKD), vlastný vízový režim, zachovaný bol tiež britský právny systém.

Hongkong SAR má necelých 7 miliónov obyvateľov, patrí k mestám s najväčšou hustotou osídlenia na svete – v priemere tu žije 6320 ľudí na km2. Hongkong je kozmopolitné ázijské veľkomesto s mnohými prvkami západného štýlu života a kvalitnými službami. Početná cudzinecká komunita má približne 550 tisíc ľudí, z toho najviac cudzincov pochádza z Filipín (okolo 130 tisíc), z Indonézie (106 tisíc) a z USA (30 tisíc).

Hongkong je povestný vysokými cenami za nájmy a ubytovanie v hoteloch, naopak napr. taxislužba je cenovo výhodná a veľmi spoľahlivá. V meste tiež panuje relatívne vysoká bezpečnosť, v prípade návštev zaľudnených štvrtí mesta sa odporúča venovať zvýšenú pozornosť ochrane osobných vecí.

VTÁČIA CHRÍPKA:

Vzhľadom k možnosti výskytu vírusu vtáčej chrípky v Hongkongu, (nebezpečný H5N1 bol pravdepodobne prítomný na území južnej Číny a to vrátane Hongkongu v priebehu posledných desiatich rokov nepretržite, pričom prežíval v navonok zdravých vtákoch žijúcich voľne v prírode), odporúčame sa vyhýbať priamemu kontaktu s živou hydinou, divokým vtáctvom a venovať zvýšenú pozornosť hygiene rúk. Prvý prípad nákazy vtáčou chrípkou u človeka bol v Hongkongu zaznamenaný v roku 1997, kedy zomrelo šesť ľudí. Vláda vtedy rozhodla o likvidácii dvoch miliónov kusov hydiny. V roku 2003 tu zomrela na H5N1 jedna osoba. Od začiatku roku 2004 neochorel v Hongkongu týmto nebezpečným vírusom jediný človek, objavilo sa len niekoľko prípadov výskytu vírusu u sťahovavých vtákov, pričom vo dvoch prípadoch sa jednalo o vysoko patogénny typ vírusu. Koncom roku 2005 došlo k sprísneniu hraničných kontrol a znovuzavedeniu indikátorov telesnej teploty s prítomnosťou zdravotného personálu na pozemných hraniciach. Zdravotníci majú pritom plné právomoci k uvaleniu karantény na cestujúcich s podozrením na infekčné choroby.

UPOZORNENIE:

Nelegálny pobyt v Hongkongu SAR je považovaný za trestný čin, ktorý môže byť trestaný aj väzením. Odporúča sa neprekročiť platnosť víza (včas vycestovať, príp. požiadať o predĺženie pobytu).

 Zdroj: MZV

 

Dôležité telefónne čísla

Tiesňové volanie: (ambulancia, lekárska pomoc, polícia, hasiči): 999

 

späť

Lokácia:

Hongkong
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 14. 11. 2019
sviatok: