www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Honduraská republika
Hlavné mesto: Tegucigalpa
Rozloha: 112 492 km²
Počet obyvateľov: 6 823 568
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: katolíci 85%, protestanti 10%
Čas: SEČ -7


Geografia

Honduras je druhou najväčšou krajinou Strednej Ameriky (po Nikarague). Na severe je ohraničený Karibským morom, na západe susedí s Guatemalou, na juhu so Salvádorom a zálivom Golfo de Fonseca, na juhu a juhovýchode s Nikaraguou. Pobrežie Karibského mora sa tiahne v dĺžke 664 km, pričom dĺžka pobrežia Tichého oceánu činí iba 124 km. 65-80% celkovej plochy krajiny predstavujú skalnaté hory, dosahujúce nadmorských výšok od 300 m do 2850 m. Nížiny sú iba pozdĺž oboch pobreží a v niekoľkých riečnych údoliach.


Príroda

Honduras je bohatý na faunu i flóru. Niektoré z najzaujímavejších honduraských zvierat sú na pokraji vyhynutia, predovšetkým v dôsledku straty svojich hniezdísk. Na zozname ohrozených druhov nájdete národného vtáka guara roja alebo šarlátového papagája ara, rovnako aj niektoré iné druhy papagájov, kapustňáky, jaguáre a ďalšie. Našťastie v ostatnom čase sa tamojšia vláda rozhodla rozširovať počet chránených oblastí a národných parkov (tých sú tu skoro dve desiatky), takže ohrozené druhy môžu byť zachránené.


Podnebie

Hornaté pobrežie Hondurasu je oveľa chladnejšie ako pobrežné nížiny. Obdobie dažďov trvá od mája do októbra, na pobreží Tichého oceánu a vo vnútrozemí potom panuje od novembra do apríla doba relatívneho sucha. Na karibskom pobreží prší po celý rok. V hlavnom meste, ležiacom vo výške 975 m n.m., je mierna klíma, s najvyššími a najnižšími teplotami kolísajúcimi od 25/14°C v januári až po 30/18°C v máji.


Obyvateľstvo

Z takmer sedemmiliónového národa tvorí väčšinu (90%) mestici, miešanci Španielov a indiánov. Ďalších 7% sú čistokrvní Indiáni, žijúci v izolovaných enklávach. 2% obyvateľov tvoria černosi, 1% belosi. Gramotnosť u dospelej populácie je asi 72,5%. Takmer 60% tamojších obyvateľov pracuje v poľnohospodárstve.

 

späť


Lokácia:

Honduras
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 24. 8. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 24.8.
25 °C
zajtra:
nedeľa 25.8.
24 °C