www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Honduraská republika
Hlavné mesto: Tegucigalpa
Rozloha: 112 492 km²
Počet obyvateľov: 6 823 568
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: katolíci 85%, protestanti 10%
Čas: SEČ -7


Geografia

Honduras je druhou najväčšou krajinou Strednej Ameriky (po Nikarague). Na severe je ohraničený Karibským morom, na západe susedí s Guatemalou, na juhu so Salvádorom a zálivom Golfo de Fonseca, na juhu a juhovýchode s Nikaraguou. Pobrežie Karibského mora sa tiahne v dĺžke 664 km, pričom dĺžka pobrežia Tichého oceánu činí iba 124 km. 65-80% celkovej plochy krajiny predstavujú skalnaté hory, dosahujúce nadmorských výšok od 300 m do 2850 m. Nížiny sú iba pozdĺž oboch pobreží a v niekoľkých riečnych údoliach.


Príroda

Honduras je bohatý na faunu i flóru. Niektoré z najzaujímavejších honduraských zvierat sú na pokraji vyhynutia, predovšetkým v dôsledku straty svojich hniezdísk. Na zozname ohrozených druhov nájdete národného vtáka guara roja alebo šarlátového papagája ara, rovnako aj niektoré iné druhy papagájov, kapustňáky, jaguáre a ďalšie. Našťastie v ostatnom čase sa tamojšia vláda rozhodla rozširovať počet chránených oblastí a národných parkov (tých sú tu skoro dve desiatky), takže ohrozené druhy môžu byť zachránené.


Podnebie

Hornaté pobrežie Hondurasu je oveľa chladnejšie ako pobrežné nížiny. Obdobie dažďov trvá od mája do októbra, na pobreží Tichého oceánu a vo vnútrozemí potom panuje od novembra do apríla doba relatívneho sucha. Na karibskom pobreží prší po celý rok. V hlavnom meste, ležiacom vo výške 975 m n.m., je mierna klíma, s najvyššími a najnižšími teplotami kolísajúcimi od 25/14°C v januári až po 30/18°C v máji.


Obyvateľstvo

Z takmer sedemmiliónového národa tvorí väčšinu (90%) mestici, miešanci Španielov a indiánov. Ďalších 7% sú čistokrvní Indiáni, žijúci v izolovaných enklávach. 2% obyvateľov tvoria černosi, 1% belosi. Gramotnosť u dospelej populácie je asi 72,5%. Takmer 60% tamojších obyvateľov pracuje v poľnohospodárstve.

 

späť


Lokácia:

Honduras
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
22.6.2019
Porovnávací výskum „Miesto pre život“ hodnotí dáta v jednotlivých krajoch Českej republiky získané z nezávislých zdrojov, údajov z prieskumu medzi obyvateľmi a starostami všetkých regiónov. Tohtoročným výhercom sa stal Královéhradecký kraj, druhé miesto obsadil Juhočeský kraj a tretie Zlínsky kraj.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 6. 2019
sviatok: