www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Honduraská republika
Hlavné mesto: Tegucigalpa
Rozloha: 112 492 km²
Počet obyvateľov: 6 823 568
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: katolíci 85%, protestanti 10%
Čas: SEČ -7


Geografia

Honduras je druhou najväčšou krajinou Strednej Ameriky (po Nikarague). Na severe je ohraničený Karibským morom, na západe susedí s Guatemalou, na juhu so Salvádorom a zálivom Golfo de Fonseca, na juhu a juhovýchode s Nikaraguou. Pobrežie Karibského mora sa tiahne v dĺžke 664 km, pričom dĺžka pobrežia Tichého oceánu činí iba 124 km. 65-80% celkovej plochy krajiny predstavujú skalnaté hory, dosahujúce nadmorských výšok od 300 m do 2850 m. Nížiny sú iba pozdĺž oboch pobreží a v niekoľkých riečnych údoliach.


Príroda

Honduras je bohatý na faunu i flóru. Niektoré z najzaujímavejších honduraských zvierat sú na pokraji vyhynutia, predovšetkým v dôsledku straty svojich hniezdísk. Na zozname ohrozených druhov nájdete národného vtáka guara roja alebo šarlátového papagája ara, rovnako aj niektoré iné druhy papagájov, kapustňáky, jaguáre a ďalšie. Našťastie v ostatnom čase sa tamojšia vláda rozhodla rozširovať počet chránených oblastí a národných parkov (tých sú tu skoro dve desiatky), takže ohrozené druhy môžu byť zachránené.


Podnebie

Hornaté pobrežie Hondurasu je oveľa chladnejšie ako pobrežné nížiny. Obdobie dažďov trvá od mája do októbra, na pobreží Tichého oceánu a vo vnútrozemí potom panuje od novembra do apríla doba relatívneho sucha. Na karibskom pobreží prší po celý rok. V hlavnom meste, ležiacom vo výške 975 m n.m., je mierna klíma, s najvyššími a najnižšími teplotami kolísajúcimi od 25/14°C v januári až po 30/18°C v máji.


Obyvateľstvo

Z takmer sedemmiliónového národa tvorí väčšinu (90%) mestici, miešanci Španielov a indiánov. Ďalších 7% sú čistokrvní Indiáni, žijúci v izolovaných enklávach. 2% obyvateľov tvoria černosi, 1% belosi. Gramotnosť u dospelej populácie je asi 72,5%. Takmer 60% tamojších obyvateľov pracuje v poľnohospodárstve.

 

späť


Lokácia:

Honduras
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na zdobenie stromčekov vlastnoručne vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 22.11.
21 °C
zajtra:
sobota 23.11.
21 °C