www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Holandsko – všeobecné informácie

Oficiálny názov : Holandské kráľovstvo (Koninkrijk der Nederlanden)
Hlavné mesto: Amsterdam
Rozloha: 41 527 km2
Počet obyvateľov: 16 338 000
Oficiálny jazyk: holandčina (v provincii Friesland od r. 1994 aj frísčina)
Štátne zriadenie: kráľovstvo
Hlavné náboženstvá: rímsko-katolícka cirkev (32 %); NL reformovaná (14 %); ostatné reformované (7 %); iné cirkvi (7 %); bez vyznania (40 %)
Čas: SEČ 0

Holandsko, doslovný preklad Nizozemsko sa v slovenčine nepoužíva, je krajina ležiaca v severozápadnej Európe. Názov Holandsko je bežne používaný pre celú krajinu, hoci pôvodne označoval iba jediné grófstvo, preto sa mu v niektorých jazykoch a krajinách vyhýbajú doslovným prekladom súčasného názvu krajiny.

Politika

Holandsko je jednou z troch krajín Holandského kráľovstva spolu s Holandskými Antilami a Arubou. Hlava štátu je kráľovná Beatrix. Holandsko je člen EÚ a NATO.

Geografia

Holandsko je nížinatá krajina na pobreží Severného mora. Na východe hraničí s Nemeckom a na juhu s Belgickom. Pre pobrežné oblasti Holandska sú typické preliačiny plytkých prílivových plošín. Existujú dva druhy týchto plošín – watty a marše. Watty sú zaplavované prílivom a obnažované odlivom. Na mnohých miestach obyvatelia zem spevnili piesočnými valmi a násypmi, postavili hrádze a watty udržujú odčerpávaním vody, čím rozširujú územie štátu. Tieto plochy sa nazývajú poldre. Marše sú úrodné pobrežné nížiny na riečnych nánosoch. Po ich dostatočnom odvodnení sa menia na úrodné polia. Na východe a juhu Holandska sa nachádza pahorkatina, údoliami ktorej prechádzajú veľké európske rieky. Na juhozápade sa tiahne lesnatá plošina, kde sa nachádza najvyšší vrchol Holandska – 321 metrov vysoký Vaalserberg.

Príroda

V Holandsku prevláda oceánske podnebie. Ročný úhrn zrážok je pomerne vysoký, pohybuje sa v rozmedzí 750–850 mm. Veľmi často sa vo vnútrozemí objavujú hmly a často vanie silný vietor. Na pobreží často zúria búrky. Tie môžu spôsobovať záplavy. Iba šesť dní v roku je v Holandsku bezvetrie. Podnebie v Holandsku ovplyvňuje teplý morský prúd v Atlantskom oceáne, vďaka ktorému sú tu relatívne teplé zimy, naopak letá príliš teplé nie sú.

Zdravie

Pri ceste do Holandska treba mať so sebou Európsku kartu poistenca od príslušnej zdravotnej poisťovne. Tento doklad slúži ako potvrdenie, že občan je vo svojej vlasti poistený a na tomto základe mu bude v nevyhnutných prípadoch poskytnuté zdravotné ošetrenie v Holandsku. Kým nebude uzatvorená dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotníckej starostlivosti, treba rátať s tým, že v hotovosti sa platia všetky poskytnuté ošetrenia aj prevozy sanitným vozidlom.

Doprava

V Holandsku je hustá diaľničná sieť (2 250 km diaľnic) a vo veľmi dobrom stave. Holandské cesty sú značené medzinárodne platnými pravidlami. S ohľadom na preslávené vodné kanály je cestná sieť pretkaná radom mostov a tunelov.

Mýto sa na diaľniciach neplatí.

Každé 2 km je na diaľnici núdzový telefón, ktorý spojí volajúceho s najbližším núdzovým centrom. Čierny trojuholník na okraji vozovky označuje miesto, kde sa nachádza núdzový telefón. Na diaľniciach sú aj tzv. signálne značky, ktoré v prípade potreby vyznačujú dočasný rýchlostný limit.

Väčšina ciest je veľmi dobre udržiavaná.

Média

Spolu v Holandsku vychádza 7 hlavných denníkov s celkovým denným nákladom vyše 2 milióny výtlačkov. Nájdete tu 6 hlavných televíznych kanálov: NOS, VPRO, EO, KRO, RTL, SBS.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Holandsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

 
dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: