www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Holandsko – všeobecné informácie

Oficiálny názov : Holandské kráľovstvo (Koninkrijk der Nederlanden)
Hlavné mesto: Amsterdam
Rozloha: 41 527 km2
Počet obyvateľov: 16 338 000
Oficiálny jazyk: holandčina (v provincii Friesland od r. 1994 aj frísčina)
Štátne zriadenie: kráľovstvo
Hlavné náboženstvá: rímsko-katolícka cirkev (32 %); NL reformovaná (14 %); ostatné reformované (7 %); iné cirkvi (7 %); bez vyznania (40 %)
Čas: SEČ 0

Holandsko, doslovný preklad Nizozemsko sa v slovenčine nepoužíva, je krajina ležiaca v severozápadnej Európe. Názov Holandsko je bežne používaný pre celú krajinu, hoci pôvodne označoval iba jediné grófstvo, preto sa mu v niektorých jazykoch a krajinách vyhýbajú doslovným prekladom súčasného názvu krajiny.

Politika

Holandsko je jednou z troch krajín Holandského kráľovstva spolu s Holandskými Antilami a Arubou. Hlava štátu je kráľovná Beatrix. Holandsko je člen EÚ a NATO.

Geografia

Holandsko je nížinatá krajina na pobreží Severného mora. Na východe hraničí s Nemeckom a na juhu s Belgickom. Pre pobrežné oblasti Holandska sú typické preliačiny plytkých prílivových plošín. Existujú dva druhy týchto plošín – watty a marše. Watty sú zaplavované prílivom a obnažované odlivom. Na mnohých miestach obyvatelia zem spevnili piesočnými valmi a násypmi, postavili hrádze a watty udržujú odčerpávaním vody, čím rozširujú územie štátu. Tieto plochy sa nazývajú poldre. Marše sú úrodné pobrežné nížiny na riečnych nánosoch. Po ich dostatočnom odvodnení sa menia na úrodné polia. Na východe a juhu Holandska sa nachádza pahorkatina, údoliami ktorej prechádzajú veľké európske rieky. Na juhozápade sa tiahne lesnatá plošina, kde sa nachádza najvyšší vrchol Holandska – 321 metrov vysoký Vaalserberg.

Príroda

V Holandsku prevláda oceánske podnebie. Ročný úhrn zrážok je pomerne vysoký, pohybuje sa v rozmedzí 750–850 mm. Veľmi často sa vo vnútrozemí objavujú hmly a často vanie silný vietor. Na pobreží často zúria búrky. Tie môžu spôsobovať záplavy. Iba šesť dní v roku je v Holandsku bezvetrie. Podnebie v Holandsku ovplyvňuje teplý morský prúd v Atlantskom oceáne, vďaka ktorému sú tu relatívne teplé zimy, naopak letá príliš teplé nie sú.

Zdravie

Pri ceste do Holandska treba mať so sebou Európsku kartu poistenca od príslušnej zdravotnej poisťovne. Tento doklad slúži ako potvrdenie, že občan je vo svojej vlasti poistený a na tomto základe mu bude v nevyhnutných prípadoch poskytnuté zdravotné ošetrenie v Holandsku. Kým nebude uzatvorená dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotníckej starostlivosti, treba rátať s tým, že v hotovosti sa platia všetky poskytnuté ošetrenia aj prevozy sanitným vozidlom.

Doprava

V Holandsku je hustá diaľničná sieť (2 250 km diaľnic) a vo veľmi dobrom stave. Holandské cesty sú značené medzinárodne platnými pravidlami. S ohľadom na preslávené vodné kanály je cestná sieť pretkaná radom mostov a tunelov.

Mýto sa na diaľniciach neplatí.

Každé 2 km je na diaľnici núdzový telefón, ktorý spojí volajúceho s najbližším núdzovým centrom. Čierny trojuholník na okraji vozovky označuje miesto, kde sa nachádza núdzový telefón. Na diaľniciach sú aj tzv. signálne značky, ktoré v prípade potreby vyznačujú dočasný rýchlostný limit.

Väčšina ciest je veľmi dobre udržiavaná.

Média

Spolu v Holandsku vychádza 7 hlavných denníkov s celkovým denným nákladom vyše 2 milióny výtlačkov. Nájdete tu 6 hlavných televíznych kanálov: NOS, VPRO, EO, KRO, RTL, SBS.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Holandsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

 
dnes:utorok 31. 3. 2020
sviatok:
dnes:
utorok 31.3.
8 °C
zajtra:
streda 1.4.
8 °C