www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Holandsko – všeobecné informácie

Oficiálny názov : Holandské kráľovstvo (Koninkrijk der Nederlanden)
Hlavné mesto: Amsterdam
Rozloha: 41 527 km2
Počet obyvateľov: 16 338 000
Oficiálny jazyk: holandčina (v provincii Friesland od r. 1994 aj frísčina)
Štátne zriadenie: kráľovstvo
Hlavné náboženstvá: rímsko-katolícka cirkev (32 %); NL reformovaná (14 %); ostatné reformované (7 %); iné cirkvi (7 %); bez vyznania (40 %)
Čas: SEČ 0

Holandsko, doslovný preklad Nizozemsko sa v slovenčine nepoužíva, je krajina ležiaca v severozápadnej Európe. Názov Holandsko je bežne používaný pre celú krajinu, hoci pôvodne označoval iba jediné grófstvo, preto sa mu v niektorých jazykoch a krajinách vyhýbajú doslovným prekladom súčasného názvu krajiny.

Politika

Holandsko je jednou z troch krajín Holandského kráľovstva spolu s Holandskými Antilami a Arubou. Hlava štátu je kráľovná Beatrix. Holandsko je člen EÚ a NATO.

Geografia

Holandsko je nížinatá krajina na pobreží Severného mora. Na východe hraničí s Nemeckom a na juhu s Belgickom. Pre pobrežné oblasti Holandska sú typické preliačiny plytkých prílivových plošín. Existujú dva druhy týchto plošín – watty a marše. Watty sú zaplavované prílivom a obnažované odlivom. Na mnohých miestach obyvatelia zem spevnili piesočnými valmi a násypmi, postavili hrádze a watty udržujú odčerpávaním vody, čím rozširujú územie štátu. Tieto plochy sa nazývajú poldre. Marše sú úrodné pobrežné nížiny na riečnych nánosoch. Po ich dostatočnom odvodnení sa menia na úrodné polia. Na východe a juhu Holandska sa nachádza pahorkatina, údoliami ktorej prechádzajú veľké európske rieky. Na juhozápade sa tiahne lesnatá plošina, kde sa nachádza najvyšší vrchol Holandska – 321 metrov vysoký Vaalserberg.

Príroda

V Holandsku prevláda oceánske podnebie. Ročný úhrn zrážok je pomerne vysoký, pohybuje sa v rozmedzí 750–850 mm. Veľmi často sa vo vnútrozemí objavujú hmly a často vanie silný vietor. Na pobreží často zúria búrky. Tie môžu spôsobovať záplavy. Iba šesť dní v roku je v Holandsku bezvetrie. Podnebie v Holandsku ovplyvňuje teplý morský prúd v Atlantskom oceáne, vďaka ktorému sú tu relatívne teplé zimy, naopak letá príliš teplé nie sú.

Zdravie

Pri ceste do Holandska treba mať so sebou Európsku kartu poistenca od príslušnej zdravotnej poisťovne. Tento doklad slúži ako potvrdenie, že občan je vo svojej vlasti poistený a na tomto základe mu bude v nevyhnutných prípadoch poskytnuté zdravotné ošetrenie v Holandsku. Kým nebude uzatvorená dohoda o bezplatnom poskytovaní zdravotníckej starostlivosti, treba rátať s tým, že v hotovosti sa platia všetky poskytnuté ošetrenia aj prevozy sanitným vozidlom.

Doprava

V Holandsku je hustá diaľničná sieť (2 250 km diaľnic) a vo veľmi dobrom stave. Holandské cesty sú značené medzinárodne platnými pravidlami. S ohľadom na preslávené vodné kanály je cestná sieť pretkaná radom mostov a tunelov.

Mýto sa na diaľniciach neplatí.

Každé 2 km je na diaľnici núdzový telefón, ktorý spojí volajúceho s najbližším núdzovým centrom. Čierny trojuholník na okraji vozovky označuje miesto, kde sa nachádza núdzový telefón. Na diaľniciach sú aj tzv. signálne značky, ktoré v prípade potreby vyznačujú dočasný rýchlostný limit.

Väčšina ciest je veľmi dobre udržiavaná.

Média

Spolu v Holandsku vychádza 7 hlavných denníkov s celkovým denným nákladom vyše 2 milióny výtlačkov. Nájdete tu 6 hlavných televíznych kanálov: NOS, VPRO, EO, KRO, RTL, SBS.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

Lokácia:

Holandsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.11.2019
Celoslovenský informačný portál v rámci 11. ročníka súťaže o najkrajšie mesto a obec Slovenska zverejnil v týchto dňoch výsledky.
14.11.2019
Od roku 2013, kedy sa Česká republika zapojila do medzinárodného projektu European Theatre Night, je každoročne tretiu novembrovú sobotu verejnosti divadlo prezentované v netradičnej forme. Noci divadiel, ktorá prebehne v predvečer 30. výročia Nežnej revolúcie, teda 16. novembra, sa zúčastní stovka českých divadiel.
13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

 
dnes:piatok 15. 11. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 15.11.
5 °C
zajtra:
sobota 16.11.
6 °C