www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Kráľovské Vinohrady I. – vznik

Kráľovské Vinohrady I. – vznik

Publikované: 27.9.2010
„Tam ten Vinohrad, tam chodí každý rád, ať prší nebo ne, tam vždycky bláto je," znela pesnička, ktorá sa v 19. storočí vysmievala vtedy novovzniknutému pražskému mestu – Kráľovské Vinohrady. Dnes sú jednou z najkrajších pražských štvrtí.

Nahliadnutie do histórie Vinohradov

Chrám sv. LudmilyJe až neuveriteľné, keď sa človek dozvie, že na území dnešnej štvrte Kráľovské Vinohrady sa kedysi rozkladal hlboký les. Ten však postupne s narastajúcou pražskou populáciou rúbali a v období 12. – 13. storočia už Praha bola z veľkej časti bez lesa a v oblasti dnešných Vinohradov, Žižkova, Nuslí a Vršovic sa vinuli rozľahlé lúky, avšak neosídlené. Karol IV. počas svojej vlády nariadil, aby priestor za hradbami Nového Mesta osadili viničom a vlastníci boli na 12 rokov oslobodení od daní. Karol IV. dokonca vydal takéto nariadenie: „Kdož by na vinicích jakoukoliv škodu buď malou, buď velkou jitím, jetí na koni, provážením cest neb jakkoliv způsobil, budiž potrestán; stala-li by se škoda ve dne a byl-li by přistižen měl viník ztratiti pravou ruku, leda že by se vykoupil dvaceti kopami. Ostatní pak jeho majetek měl se dostati perkmistrovi (úradník volený staromestskými konšelmi, ktorý vykonával súdnu moc nad spormi medzi vinármi a nad škodcami Náměstí Míruviníc, vyznačoval územia vhodné na zakladanie vinohradov, uzatváral všetky potrebné zmluvy, atď.). Přihodilo-li by se pak, že by takový zločinec, jeden a nebo jich více, kteříž by škodili při takovém škození zabit byl, tehdy ten, kdož jej zabil, jest nic víc nepropadl, než dva haléře, kteréž na téhož zabitého tělo položiti má“.

Po tridsaťročnej vojne (1618-1648) prišiel definitívny koniec viníc, majitelia prišli o svoju pôdu a niektorých popravili. Vinice chátrali a na začiatku 18. storočia sa ich rozloha zmenšila o tri štvrtiny, vinohradnícke domy začali nahradzovať letohrádky, ktoré fungovali napríklad aj ako výletné hostince. Vinohrady ako obec vznikli guberniálnym nariadením zo dňa 13. júna 1849, kedy ich spojili s usadlosťami: Slepou, Žitnou, Konskou, Horskou a Poříčskou Indiána můžete potkat ve Francouzské ulicibránou. Od roku 1867 dostala nová rozrastajúca sa obec názov Kráľovská Vinohradská obec a v roku 1879 ju povýšili na mesto. V tom čase ho obývalo už necelých 15 tisíc obyvateľov, malo 343 domov, 29 ulíc, tri námestia a jednu cestu. Nové mesto potrebovalo aj svoju radnicu, tú navrhli architekti Ignác Ullmann a Antonín V. Barvitius, a dokončili ju v roku 1878.

Obyvatelia Vinohradov si tiež zakladali na svojej českej príslušnosti. Zatiaľ čo vo vnútornej Prahe aj na predmestiach boli módne dvojjazyčné názvy ulíc (teda česky a nemecky), na Vinohradoch mali vlastenecky české názvy. Na Vinohradoch sa začalo čulo stavať, musela sa vyvážať zemina, aby sa aspoň čiastočne vyrovnali výškové rozdiely a ulice mali iba mierny sklon. Ulice budovali širšie a budovy najviac štvorpodlažné, aby sa zabránilo príliš hustému zaľudneniu a nebol obmedzený prístup svetla a prúdenia vzduchu do bytov. Stavba ulíc bola nákladná a zväčša bez osvetlenia a dlažby. Chodníky pre peších síce boli, no aby človek prešiel na druhú stranu, musel – najmä po daždi – prejsť cez množstvo blata, ktoré sa však udržalo, aj keď nepršalo.

 

Vinohradské pamiatky a dominanty

Vodáreň

Náměstí MíruKráľovské Vinohrady boli zásobované dovážanou vodou, ktorá sa nalievala do objemných drevených nádrží. Čo sa týka pitnej vody, tá bola dostupná vo verejných aj súkromných studniach, avšak bolo jej málo. Najprv vybudovali Vinohradskú vodáreň v Podolí, do prevádzky ju uviedli 1882, a v roku 1891 postavili vodáreň v Korunnej ulici. Práve vodáreň „Korunní“, ktorá vznikla podľa návrhu Antonína Turka, sa stala dominantou mesta. Má sedem podlaží a hore terasu, ktorá slúžila ako rozhľadňa. V roku 1962 ju vyradili z prevádzky.

 

nabudúce budeme pokračovať vinohradskými pamiatkami a dominantami.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer

ýborný


Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rozdelenie Prahy a mená ulíc
Publikované: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 sa Praha delila na devätnásť okresov označených rímskymi číslicami I až XIX. V roku 1949 bolo mesto opätovne rozdelené na šestnásť administratívnych okresov-Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal ďalšie rozšírenie Prahy o 55 obcí. V roku 1960 sa Praha opäť prerozdelila na desať obvodov-Praha 1 až 10.

Novomestská radnica
Publikované: 13.2.2008
Keď bolo Karolom IV. v roku 1348 založené Nové Mesto pražské, začala sa písať aj história Novomestskej radnice. Radnica bola v priebehu dejín svedkom niekoľkých významných udalostí. V roku 1419 sa tu napríklad odohrala prvá pražská defenestrácia, ktorá rozpútala husitskú revolúciu, a v roku 1483 druhá pražská defenestrácia.

ČR: Praha - Grébovka alebo Havlíčkovy sady
Publikované: 30.3.2012
Na okraji Vinohradov sa nachádza malebný pražský park s príjemnou atmosférou a mnohými miestami, ktoré stoja za preskúmanie.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha - Prechádzka po Vinohradoch II.
Opäť sa s nami vydajte po Vinohradoch. Foto: Maxim Kucer

ČR, Praha - Kráľovské Vinohrady I.
Prehliadnite si z pohodlia domova jednu z najznámejších pražských štvrtí. Foto: Maxim Kucer


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 4. 2024
sviatok:Jela
dnes:
piatok 19.4.
3 °C
zajtra:
sobota 20.4.
6 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X