www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Praha, Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa - VIDEO

ČR: Praha, Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa - VIDEO

Publikované: 6.3.2012
Pražský Karlov most (Karlův most) je po píseckom druhým najstarším dochovaným kamenným mostom v Česku. Unikátna pamiatka, zapísaná do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO, denne priláka tisíce turistov. Jeho atmosféru cudzinci milujú a Česi sú na tento skvost náležite pyšní.

Turisti deň čo deň

Je pol siedmej ráno a stáročia starý Karlov most sa prebúdza do ďalšieho dňa. Zatiaľ po ňom šľape len pár vášnivých fotografov, ktorých objektívy ranné brieždenie milujú, dupe niekoľko športovcov – bežcov, a tiež tých, ktorým sa o čosi pretiahol večierok. Na Karlovom moste nechýba ani oranžové upratovacie komando so svojim vozidlom, jedným z minima, ktoré nemusia rešpektovať zákaz vjazdu.

Už o hodinu a pol neskôr po moste pendluje početná skupina Aziatov. Ich nizučký sprievodca tu nasadil svižné tempo a tak sa v „starobylej uličke“ s usporiadanou tridsiatkou sôch a súsoší, ktorá pretína Vltavu, vtipne mihotá jeho dôležitý dáždnik. Žiadna zastávka pri soche, na ktorej je zlatý kríž, ktorý plní priania na počkanie, žiadne hlboké dojmy. Cvak, cvak. Ázia proste nemá v toto ráno na srdce Európy čas. Karlův most

Karlův mostKarlův mostKarlův most

Keby Karlov most mohol, nad zrýchlenými cudzincami by asi len mávol rukou. Všeličo si za tie roky, čo tam stojí, pamätá a tak ho okrem veľkej vody a nutných rekonštrukcií nezaskočí asi nič. Zásadnou opravou, ktorú UNESCO označilo za necitlivú, most prechádza v posledných piatich rokoch. Pamiatkari by mali opravu Karlovho mosta stihnúť do roku 2020.

Základný kameň a vajce

Nutnosť stavať most priniesla povodeň roku 1342, ktorá strhla pôvodný Juditin most. Základný kameň nového kamenného mostu nechal kráľ Karol IV. položiť roku 1357, presne 9. 7. o 5.31 hodine. Samozrejme, že podobnosť číslic nie je náhodná. Číselné rady, ktoré sa v pyramídovom tvaru spoja číslom deväť, mali mostu priniesť slávu a dlhý život. No a dnes niet pochýb o tom, že to Karol IV. vtedy vypočítal bez chybičky.

Karlův mostKarlův mostKarlův most

Karlův most

Na stavbu, do ktorej sa podľa legendy pridávali aj surové vajcia, dohliadal významný architekt Petr Parléř. Na most dlhý 515 a široký deväť a pol metra, vraj ale nebolo dosť vajec ani v celej Prahe. A tak sa na pomoc prihnali ľudia z neďalekých Velvar. V obave, aby sa ale vajcia cestou nerozbili, ich vraj uvarili na tvrdo a tak do Prahy dopravili.

Úsmevných alebo záhadných rozprávaní, ktoré sa viažu ku Karlovmu mostu, existuje mnoho. Pravdou ale zostáva, že robotníci so stavbou skončili roku 1402. Ťažko odhadovať, kedy sa teda chodilo do dôchodku, jasné ale je, že produktívny vek jedného človeka celú akciu nepokryl. Do práce sa podľa archeologických prieskumov chodilo po Juditinom moste , resp. po jeho zvyškoch. Síce spadol pri povodni, ale zachovali sa časti jeho konštrukcie a tak mohol slúžiť aspoň ako drevená lávka. Keď bol potom Karlov most dostavaný, Pražania ho nechali strhnúť.

Karlův most

Ani Karol IV. ani Petr Parléř sa dostavby Karlovho mosta nedožili. Mnoho záhad okolo Juditinho mostu pomohli objasniť povodne v roku 2002, kedy sa koryto rieky o niekoľko metrov prehĺbilo a archeológovia tak mohli preskúmať vtedy použité technológie.  

Štvoro mostných brán, tri veže

Súčasťou Juditinho mostu bola aj jedna z Malostranských mostových veží, tá menšia. Prestavbou, ktorej súčasťou bolo aj celkové zníženie veže, prešla roku 1591. S väčšou a staršou vežou z obdobia vlády Jiřího z Poděbrad je spojená medzivednou bránou zo začiatku 15. storočia. Z druhej strany most zviera Staromestská veža, ktorej spodná časť bola dostavaná ešte za života Karla IV.

Karlův most

Karlův mostKarlův mostKarlův most

Zákaz vjazdu ľudia porušujú. Snáď nikto, okrem upratovačov s povolením, by si ale netrúfol zájsť až na Karlov most. Aj keď rok 1965, kedy tadeto prešlo posledné auto, nie je zas tak vzdialený. Celú dopravnú kapitolu odštartovala roku 1883 koňka (konská železnica). Katastrofálna povodeň prišla do Prahy v septembri 1890 a strhla niekoľko mostných pilierov Karlovho mostu. Oprava trvala iba dva roky. Roku 1905 sa po moste preháňali električky, ktoré neskôr vystriedali predsa len o čosi ľahšie autobusy.

Na Křižovnickom námestí, ktoré zdobí socha Karola IV. je každý deň otvorené múzeum Karlovho mostu. Tam sa návštevníci môžu okrem iného pozrieť aj na film o histórii Karlovho mostu.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Praha: pravidlá v uliciach metropole v nočných hodinách
Publikované: 17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.

ČR, Malostranské námestie: cestou na Hrad - VIDEO
Publikované: 18.2.2014
Žiadny správny turista nemôže minúť Malostranské námestie. Je totiž súčasťou kráľovskej cesty, teda cesty, kade sa panovníci presúvali ku korunovácii.

ČR: Praha – prechádzka centrom mesta
Publikované: 3.3.2014
Praha je hlavným a súčasne najväčším mestom Českej republiky, v ktorom som sa narodila a žijem tu dodnes. Rozkladá sa na území 498 metrov štvorcových, má cez 1,2 milióna obyvateľov a je považovaná za jedno z najkrajších miest Európy.

ČR, Praha: Jeruzalemská synagóga znovu na výslní – VIDEO
Publikované: 15.7.2014
V nenápadnej Jeruzalemskej ulici kúsok od Jindřišskej veže v Prahe sa schováva skvost medzi pražskými stavbami – Jeruzalemská alebo tiež Jubilejná synagóga. Pamätníci ju môžu poznať aj ako Veľkú synagógu.

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova – VIDEO
Publikované: 19.8.2014
Židovské mesto by malo byť povinnou zastávkou nielen pre turistov, ale tiež pre domorodcov. Práve mnoho Pražanov chodí okolo neho so zatvorenými očami, akoby zaslepení všednými povinnosťami a pravdepodobne nevedomky prehliada historicky veľmi cennú časť svojho mesta.

ČR, Praha – krásna aj škaredá žižkovská veža I.
Publikované: 3.2.2016
V našom putovaní po tradičných aj menej tradičných miestach Českej republiky sa dnes zastavíme v stovežatej Prahe, nad ktorou bdie jedna z výrazných novodobých dominánt – žižkovská veža.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR: Plavba loďou Praha – parníkom po Vltave
Publikované: 5.6.2016
Hlavné mesto Českej republiky je zaujímavé samo o sebe. Ponúka množstvo pamiatok aj historických uličiek. Dejiny tu je cítiť na každom kroku. Vidieť Prahu však môžete aj z trochu iného uhlu pohľadu – vydajte sa spoznávať ju netradične – plavby po Vltave sú možné po celý rok. Počas plavby parníkom vás čaká aj zaujímavý výklad, kde sa dozviete o pamiatkach aj také informácie, o ktorých ste doposiaľ isto nepočuli.

Praha: Múzeum Kampa – expozícia vo Werichovej vile
Publikované: 15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia
Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

ČR, Svatý Jan pod Skalou: pútnici vitajte - VIDEO
Publikované: 1.10.2013
Tak o tomto miestečku, ktoré zaberá len štyri štvorcové kilometre, mnohí zasvätení hovoria ako o najkrajšom zo stredných Čiech. Niektorí mu nadraďujú ešte preslávený Karlštejn alebo starobylý Tetín.

ČR: Pražský Václavák - znesvätené miesto ideí národa – VIDEO
Publikované: 21.2.2012
Václavské námestie, medzi ľuďmi známe skôr ako „Václavák“ pozná každý Čech. Dokonca aj ten, ktorý českú metropolu a jej obyvateľov z duše nenávidí. Rivalita medzi Prahou a zvyškom Česka nie je žiadnym tajomstvom.

ČR: Praha - Vyšehrad - prechádzka Vyšehradom
Publikované: 23.3.2012
V záverečnej časti trilógie o Vyšehrade sa spolu nami prejdete po niekoľkých jeho významnejších pamiatkach.

ČR: Trojský zámok - barok pod vinicou sv. Kláry – VIDEO
Publikované: 10.4.2012
Pražská Troja zostává jednou z najžiadanejších rezidenčných oblastí. Trojský zámoček, obklopený vinicami Sv. Kláry, je jej významnou dominantou.

ČR: Praha - námestie Republiky
Publikované: 4.5.2012
Pražské námestie Republiky leží na rozhraní Starého a Nového Mesta, medzi križovatkou u Prašnej brány, Revolučnou triedou a ulicou Na Poříčí.

ČR, Praha: Petřínska rozhľadňa – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikované: 19.6.2012
Petřínska rozhľadňa. Pražskú kópiu parížskej Eiffelovej veže pozná každý poriadny Čech. Francúzi z nej majú srandu, pre mnohých Pražanov je Petřínska veža čistokrvnou stavbou so svojim vlastným príbehom, žiadnou napodobeninou.

ČR, Praha: Michle – pokojná aj priemyselná štvrť
Publikované: 20.7.2012
Poďte sa s nami niečo dozvedieť o jednej z najznámejších pražských štvrtí.

ČR: Praha – Malostranské námestie
Publikované: 27.7.2012
Toto námestie bezpochyby patrí k najikonickejším miestam, ktoré môžete v Prahe navštíviť. Pokiaľ ste sa tam ešte nedostali, určite nebudete ľutovať, keď sa tam pôjdete pozrieť.

ČR, Praha: Trmalova vila – dielo architekta Kotěru – VIDEO
Publikované: 5.3.2013
Pražské Strašnice – len málokto by tam zablúdil hľadať nejaký turistický cieľ. A predsa – jedným takým by pre mnohých obdivovateľov architektúry mohla byť strašnická Trmalova vila, ktorá dnes slúži ako múzeum. V rokoch 1902 – 1903 ju vystaval architekt Jan Kotěra, zakladateľ modernej českej architektúry.

ČR, Praha - Kampa: ostrov Starého mesta – VIDEO
Publikované: 26.2.2013
Nech je akékoľvek počasie, okolo Karlovho mosta a na Kampe sa to stále hemží turistami. Deň, keď teplota klesla 3 stupne pod nulu a občas sneží, nevynímajúc. Toto miestečko schované pod Karlovým mostom ponúka tisíc pohľadov. Kampa sa neokuká, je krásna v každom ročnom období.

ČR, Praha - Národné múzeum: kam sa posunula rekonštrukcia storočia? - VIDEO
Publikované: 15.1.2013
Vždy, keď sa išlo v rámci vyučovania so školou do Národného múzea, deti to vnímali skôr ako trest, avšak stále menšie zlo, než učenie. Až keď človek patrične dozrel a dokázal si dávať veci do súvislostí, hľadať analógie medzi minulosťou a budúcnosťou, až vtedy dokázal oceniť hodnotu všetkého, čo Národné múzeum ukrýva, resp. ešte nedávno ukrývalo.

ČR, Praha, Dolní Chabry: mystéria kostola Sťatia Jána Krstiteľa - VIDEO
Publikované: 1.1.2013
Kostol stojací na Bíleneckom námestí v Prahe Dolních Chabroch si nemôžete nevšimnúť. Táto menšia románska stavba má akési zvláštne kúzlo a všetkých, ktorí o ňom niečo málo vedia, priťahuje k sebe ako magnet.

ČR, Praha: Námestie Bratří Synků a okolie
Publikované: 7.9.2012
Námestie Bratří Synků, kedysi Metodejovo a Riegrovo námestie, je centrom pražskej štvrte Nusle. Pre námestie so štvorcovým pôdorysom, ktoré pretínajú električkové koľaje, je charakteristická parková úprava, ktorá tu bola už dávno, ale oproti dnešku tu kedysi stálo aj trhovisko.

ČR: Karlovo námestie v Prahe
Publikované: 23.9.2011
Karlovo námestie, najväčšie námestie v Prahe, jedno z najväčších v Európe a na svete vôbec, sa nachádza pražskej časti Nové Město. Námestie má obdĺžnikový tvar s rozlohou 80 550 štvorcových metrov.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikované: 13.1.2012
Dnešný článok je venovaný jednému z hlavných pražských mostov.

ČR: Praha - pražské mosty II. - Palackého most
Publikované: 20.1.2012
Aký je pôvod známeho pražského mostu pomenovaného po jednom z najvýznamnejších národotvorcov?


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvierací raj
Trojská zoologická záhrada je priam stvorená na prechádzku s deťmi. Nádherne vybudované zvieracie...

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha v zimnom šate  
Keď Prahu zasype poprašok snehu a ožiari ju poludňajšie slnko. Foto: Daniel BabickýSúvisiace video

ČR, Praha: Staronová synagóga – perla Josefova
Staronová synagóga stojaca na pražskom Josefove je najstaršou židovskou pamiatkou v strednej Euró...

ČR, Praha - Malostranské námestie: cestou na Hrad
Pražské Malostranské námestie je súčasťou kráľovskej cesty, ktorá viedla od Prašnej brány až na P...

ČR, Praha: Trmalova vila – dielo architekta Kotěru
Trmalova vila, jedno z raných diel zakladateľa českej modernej architektúry Jana Kotěru, nájdete ...

ČR, Praha – Kampa: ostrov Starého mesta
Poďte sa s nami vypraviť do jedného z najmalebnejších kútov Starého mesta pražského, do uličiek v...

ČR, Praha: Národné múzeum – rekonštrukcia storočia
Máte doslova unikátnu príležitosť vidieť prázdne Národné múzeum v Prahe, užiť si jeho, obvykle za...

ČR, Praha: Petřínska rozhľadňa – malá Eiffelovka
Petřínska rozhľadňa. Pražskú kópiu parížskej Eiffelovej veže pozná každý poriadny Čech. Francúzi ...

ČR: Praha -Trojský zámok - skvostný barok
Pražská Troja zostáva jednou z najžiadanejších rezidenčných oblastí. Trojský zámoček, obklopený v...

ČR, Praha: Karlov most - vidieť ho prebúdzať sa
Asi nieto slávnejšej pražskej a snáď ani českej pamiatky než je Karlov most, s ktorého výstavbou ...

ČR: Praha - relax na zámku Ctěnice
Ctěnický zámok by ste našli na samotnom okraji Prahy, v mestskej časti Praha 9 – Vinoř. Ctěnice s...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
10.11.2019
Slovenské národné múzeu – Historické múzeum pripravuje od 15. novembra 2019 spomienkovú výstavu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá priblíži návštevníkom pohľad na slobodu v kontexte dejín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 12. 11. 2019
sviatok:Svätopluk
dnes:
utorok 12.11.
8 °C
zajtra:
streda 13.11.
5 °C