www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Praha 1 - pražské ostrovy I. Kampa

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy I. Kampa

Publikované: 4.11.2011
Každý, kto cestuje po historickej Prahe, nesmie zabudnúť navštíviť Karlov most. A tu, kúsok pod Karlovým mostom, objavíte ostrov menom Kampa. Aj keď tento ostrov leží v rušnom centre Prahy, nájdete tu pokoj, pohodu a romantické zákutia.

História

Ostrov vznikol okolo roku 1585 ako umelý vodný náhon pre mlyny. Skorší názov „Rožmberská strouha“ už si asi nikto nepamätá, ale dnešný názov Čertovka, podľa domu „U sedmi čertů“, to pozná skoro každý. Po vypuknutí veľkého požiaru (1541) zhorelo mnoho krásnych malostranských domov. Sutina z týchto domov bola navezená na ostrov a Kampa tak dostala dnešnú podobu. Po povodni (1940) bola zatopená Čertovka i Malá Strana. Pri čistení koryta rieky od naplavenín robotníci objavili kamenné múry a po dôkladnom skúmaní bolo zistené, že sa jedná o mostový pilier prvého pražského Juditinho mostu.

Kampa

Sovovy Mlyny

Z prvého pražského mlyna Huť sa do dnešnej doby zachovalo len drevené mlynské koleso, ktoré sa dodnes točí a vytvára krásnu atmosféru. Ako druhý bol postavený Sovov mlyn, odkiaľ sa vozila múka aj na Pražský hrad. Mlyn sprevádzala veľká smola, niekoľkokrát vyhorel a niekoľkokrát ho zničila povodeň. V polovici minulého storočia si Sovov mlyn odkúpila rodina Odkolkovcov, ktorá mlyn zrekonštruovala a dokonca rozšírila. V roku 1896 postihol mlyn tak obrovský požiar, že kvôli nemu prerušili aj predstavenie v Národnom divadle. Škody boli veľké, zostala len obytná časť, v ktorej po druhej svetovej vojne sídlila Československá akadémia vied. Pražský magistrát získal v roku 1996 Sovove mlyny do vlastníctva a za pričinenia zberateľky umenia  Medy Mládkovej tu bolo otvorené Múzeum Kampa.

KampaKampaKampaKampa

Potulky Kampou

Severná časť ostrova je pretkaná hustým labyrintom malých uličiek a domov. Niektoré domy slúžili ako kaplnka alebo útulky, niektoré z nich sú známe vďaka osobnosti, ktorá tu bývala. Môžete navštíviť dom, v ktorom býval historik Josef Dobrovský a PhDr. Zdeněk Wirth, básnik Vladimír Holan, maliar Adolf Kašpar a jedinečný spisovateľ a herec Jan Werich. Spomienkou na tieto slávne časy sú na domoch umiestnenépamätné tabule alebo busty pri cestách. Dominantou Kampy je námestíčko, prv sa mu hovorilo rínok, kde si môžete na pamiatku kúpiť rôzne hrnčeky, džbániky, vázičky a iné suveníry. Na južnej strane ostrova nájde milovník zelene Odkolkovskú záhradu, na ktorú nadväzuje Kaiserštejnská záhrada, ktorá obklopuje Lichtenštejnský palác., ktorý slúži potrebám vlády Českej republiky.

Kampa

Text: Pavlína Nováková

Foto: Lucie Holečková

Čerpané: Pražské ostrovy – Eva Hrubešová

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolie
Publikované: 17.2.2016
Minulý rok na jeseň sme sa vydali do hlavného mesta Českej republiky – Prahy, aby sme absolvovali trošku netradičný výlet. Tentoraz sme nešli totiž obdivovať historické krásy mesta, ale tie prírodné. Naším cieľom bolo chránené územie Prokopského a Dalejského údolia.

ČR: Plavba loďou Praha – parníkom po Vltave
Publikované: 5.6.2016
Hlavné mesto Českej republiky je zaujímavé samo o sebe. Ponúka množstvo pamiatok aj historických uličiek. Dejiny tu je cítiť na každom kroku. Vidieť Prahu však môžete aj z trochu iného uhlu pohľadu – vydajte sa spoznávať ju netradične – plavby po Vltave sú možné po celý rok. Počas plavby parníkom vás čaká aj zaujímavý výklad, kde sa dozviete o pamiatkach aj také informácie, o ktorých ste doposiaľ isto nepočuli.

Firemné akcie – na lodi Praha a prenájom vlaku nielen v Prahe
Publikované: 15.5.2017
Párty na parníku ste už asi zažili, ale viete, že si môžete prenajať celý vlak? Hľadáte originálne prostredie pre svadbu? Chystáte firemnú akciu, párty, teambuilding alebo chcete zaujať obchodných partnerov netradičnou prezentáciou? Prenajmite si parník, alebo rovno vlak!

Praha: Múzeum Kampa – expozícia vo Werichovej vile
Publikované: 15.8.2017
Vila na pražskej Kampe sa po rokoch dočkala svojho otvorenia. Jej štyri poschodia sa postupne premenili na multižánrové centrum. Expozíciu Jana Wericha nájdete na prvom poschodí a o histórii celého ostrova Kampa sa dozviete v podzemnom podlaží.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia
Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

ČR: 700. výročie cisára Karla IV.
Publikované: 16.4.2015
Cisára Karla IV. snáď ani netreba predstavovať, bola to totiž jedna z najväčších osobností českého národa, ktorá sa zaslúžila o územný rozmach krajiny, obohatila svet o Karlov most či hrad Karlštejn alebo sa podieľala na založení najstaršej univerzity v strednej Európe.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikované: 13.1.2012
Dnešný článok je venovaný jednému z hlavných pražských mostov.

ČR: Praha 7 - pražské ostrovy VII. Štvanice
Publikované: 23.12.2011
Ostrov Štvanice leží medzi Karlínom a Holešovicami. Cez ostrov vedie Hlávkův most, ktorý si ako jediný zachoval pôvodný názov. Na jednej strane stával známy zimný štadión, na druhej tenisový areál a bývalé kúpalisko.

ČR: Praha 6,7 - pražské ostrovy VI. Trojský ostrov - VIDEO
Publikované: 9.12.2011
Najsevernejším pražským ostrovom je ostrov Trojský, niekedy uvádzaný ako Cisársky, ktorý leží medzi Bubenčí a Trojou, čo je dnešná dolná časť zoologickej záhrady s vodnými vtákmi. V okolí je nádherná príroda. Južne leží Kráľovská obora a severne chránený prírodný park Drahaň-Troja. Na videu tréning vodákov na vodnej slalomovej trati v Prahe -Tróji.

ČR: Praha 5 - pražské ostrovy IV. Detský ostrov
Publikované: 25.11.2011
Podľa svojich bývalých majiteľov mal aj Detský ostrov viacero mien. Meno Detský ostrov sa ujalo až po druhej svetovej vojne, po výstavbe súboru detských atrakcií, ktoré spolu s ihriskami venovali deťom.

ČR: Praha 5 - pražské ostrovy VIII. Cisárska lúka
Publikované: 30.12.2011
Na Cisárskej lúke, prv Kráľovskej, bol niekedy v rokoch 1899 – 1903 veľký prístav pre plte a parníky. V súčasnej dobe slúži ostrov na rekreačné a športové účely.

ČR: Praha 4 - pražské ostrovy XI. Veslársky ostrov
Publikované: 6.1.2012
Ostrov sa prv volal Schwarzenberský, pretože ho vlastnil kniežací rod Schwarzenbergovcov. Veslársky ostrov vznikol naplavovaním piesku okolo roku 1420. Severná časť ostrova je známa vďaka podolskej vodárni a veľkým prístavom lodí.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy III. Strelecký ostrov
Publikované: 18.11.2011
Ostrov leží uprostred rieky a v rokoch 1839-1841 bol s brehom Vltavy spojený prvým unikátnym reťazovým mostom. Meno Strelecký dostal vďaka strelnici v južnej časti ostrova.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy II. Slovanský ostrov
Publikované: 11.11.2011
Slovanský ostrov, ktorý väčšina Pražanov pozná pod názvom Žofín, je kráľom medzi pražskými ostrovmi. Významné miesto, kde sa konajú koncerty, plesy alebo politické stretnutia medzinárodného významu.

ČR: Praha 7 - pražské ostrovy V. Libeňský ostrov
Publikované: 2.12.2011
Libeňský ostrov, v minulých storočiach skutočne ostrov, bol neskôr polostrov pripojený k Libni. Pri regulácii Vltavy v dvadsiatych rokoch bola jeho južná časť spojená s územím Libne a Karlína a cípom Rohanského ostrova. Bol tak vytvorený polostrov so slepým ramenom Vltavy.

Karlov most
Publikované: 1.5.2010
Karlov most je najstarší stojaci most cez rieku Vltava v Prahe a druhý najstarší zachovaný most v Českej republike.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvierací raj
Trojská zoologická záhrada je priam stvorená na prechádzku s deťmi. Nádherne vybudované zvieracie...

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...


Súvisiace video

ČR, Praha – Kampa: ostrov Starého mesta
Poďte sa s nami vypraviť do jedného z najmalebnejších kútov Starého mesta pražského, do uličiek v...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

20.7.2019
Drevený kostol svätého Mikuláša z počiatku 17. storočia, ktorého oprava trvala takmer tri roky, môžu ľudia navštíviť v Hradci Králové v Jiráskových sadoch až do konca septembra.
19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 20. 7. 2019
sviatok:Iľja
dnes:
sobota 20.7.
32 °C
zajtra:
nedeľa 21.7.
28 °C