www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Guatemalská republika
Hlavné mesto: Guatemala
Rozloha: 108 889 km2
Počet obyvateľov: 14 280 596
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: V krajine vyznáva náboženstvo katolícke 75 % obyvateľstva, protestantské 22 %, ďalej je zastúpené náboženstvo indiánske a židovské. Bez vyznania sa deklarujú 3 % obyvateľstva.
Čas: SEČ -7

 

Geografia

 Guatemala sa rozprestiera na ploche takmer 109 000 km2, pokrytom najmä dažďovými pralesmi a džungľou. Západné pobrežie tvorí asi 30 sopiek, ktoré v Cuchumatanes na severozápad od Hue-huetenga dosahujú výšky až 3800 m. Tam, kde neboli stromy vyrúbané na mayské kukuričné polia, sú hory pokryté borovými lesmi. Na svahoch k Tichému oceánu sa rozprestierajú plantáže kávy, kakaovníka, ovocných stromov a cukrovej trstiny. Na pobreží, kde vulkanický svah siaha až k moru, sa tiahnu rozsiahle pláže čierneho sopečného piesku.

Príroda

Jeden z hlavných ekologických problémov Guatemaly je odlesňovanie, hlavne v Peténu, kde rozvoj rančov s chovom dobytka ničí džungľu vysokým tempom. V krajine rastie vyše 8000 druhov rastlín v 19 ekosystémoch, počnúc od pobrežných mangrov cez vnútrozemské borovicové lesy a končiac vysokohorskými lesmi. Čo sa týka fauny, žije tam veľké množstvo živočíchov – asi 250 druhov cicavcov, 600 druhov vtákov, 200 druhov plazov a obojživelníkov a veľa motýľov. Guatemala sa môže pýšiť viac ako 30 chránenými oblasťami, vrátane parques nacionales (národné parky) a biotops (biologické rezervácie).

Podnebie

Hoci sa Guatemale hovorí tiež „krajina večnej jari“, v noci môžu teploty v horských oblastiach klesnúť až pod bod mrazu a v období dažďov sú dny vlhké a chladné. V období sucha, ktoré trvá od konce októbra do mája, je na horách teplo a príjemne. Na pobreží je tropické podnebie, horko, daždivo a vlhko. Teploty často vystúpia na 32 až 38°C a vlhkosť ostáva vysoká i v období sucha. V hlavnom meste – Guatemale – bývajú najvyššie teploty od februára do apríla, pričom najviac zrážok tu spadne v júni a septembri.

Obyvateľstvo

Z takmer 13 miliónov obyvateľov tvorí 56% tzv. ladino (Indiáni alebo miešanci, ktorí hovoria španielsky) a 44% domorodci. Približne 40% Guatemalčanov býva v mestách, z ktorých najväčšie sú Guatemala, Quetzaltenango a Escuintla. Priemerná hustota obyvateľstva je 170/km2. Gramotnosť činí asi 65%, existujú však značné rozdiely medzi jednotlivými etnickými skupinami. Podľa niektorých prieskumov sa odhaduje, že 95% žien mayskej národnosti nevie čítať. Mayovia sú veľmi zruční v ručných prácach. Medzi najrozšírenejšie patrí tkáčstvo, vyšívanie a iné práce s textilom.

 

späť

ť

Lokácia:

Guatemala
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 29.3.
23 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
19 °C