www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Guatemalská republika
Hlavné mesto: Guatemala
Rozloha: 108 889 km2
Počet obyvateľov: 14 280 596
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: V krajine vyznáva náboženstvo katolícke 75 % obyvateľstva, protestantské 22 %, ďalej je zastúpené náboženstvo indiánske a židovské. Bez vyznania sa deklarujú 3 % obyvateľstva.
Čas: SEČ -7

 

Geografia

 Guatemala sa rozprestiera na ploche takmer 109 000 km2, pokrytom najmä dažďovými pralesmi a džungľou. Západné pobrežie tvorí asi 30 sopiek, ktoré v Cuchumatanes na severozápad od Hue-huetenga dosahujú výšky až 3800 m. Tam, kde neboli stromy vyrúbané na mayské kukuričné polia, sú hory pokryté borovými lesmi. Na svahoch k Tichému oceánu sa rozprestierajú plantáže kávy, kakaovníka, ovocných stromov a cukrovej trstiny. Na pobreží, kde vulkanický svah siaha až k moru, sa tiahnu rozsiahle pláže čierneho sopečného piesku.

Príroda

Jeden z hlavných ekologických problémov Guatemaly je odlesňovanie, hlavne v Peténu, kde rozvoj rančov s chovom dobytka ničí džungľu vysokým tempom. V krajine rastie vyše 8000 druhov rastlín v 19 ekosystémoch, počnúc od pobrežných mangrov cez vnútrozemské borovicové lesy a končiac vysokohorskými lesmi. Čo sa týka fauny, žije tam veľké množstvo živočíchov – asi 250 druhov cicavcov, 600 druhov vtákov, 200 druhov plazov a obojživelníkov a veľa motýľov. Guatemala sa môže pýšiť viac ako 30 chránenými oblasťami, vrátane parques nacionales (národné parky) a biotops (biologické rezervácie).

Podnebie

Hoci sa Guatemale hovorí tiež „krajina večnej jari“, v noci môžu teploty v horských oblastiach klesnúť až pod bod mrazu a v období dažďov sú dny vlhké a chladné. V období sucha, ktoré trvá od konce októbra do mája, je na horách teplo a príjemne. Na pobreží je tropické podnebie, horko, daždivo a vlhko. Teploty často vystúpia na 32 až 38°C a vlhkosť ostáva vysoká i v období sucha. V hlavnom meste – Guatemale – bývajú najvyššie teploty od februára do apríla, pričom najviac zrážok tu spadne v júni a septembri.

Obyvateľstvo

Z takmer 13 miliónov obyvateľov tvorí 56% tzv. ladino (Indiáni alebo miešanci, ktorí hovoria španielsky) a 44% domorodci. Približne 40% Guatemalčanov býva v mestách, z ktorých najväčšie sú Guatemala, Quetzaltenango a Escuintla. Priemerná hustota obyvateľstva je 170/km2. Gramotnosť činí asi 65%, existujú však značné rozdiely medzi jednotlivými etnickými skupinami. Podľa niektorých prieskumov sa odhaduje, že 95% žien mayskej národnosti nevie čítať. Mayovia sú veľmi zruční v ručných prácach. Medzi najrozšírenejšie patrí tkáčstvo, vyšívanie a iné práce s textilom.

 

späť

ť

Lokácia:

Guatemala
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 18.11.
17 °C
zajtra:
utorok 19.11.
17 °C