www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Guatemalská republika
Hlavné mesto: Guatemala
Rozloha: 108 889 km2
Počet obyvateľov: 14 280 596
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: V krajine vyznáva náboženstvo katolícke 75 % obyvateľstva, protestantské 22 %, ďalej je zastúpené náboženstvo indiánske a židovské. Bez vyznania sa deklarujú 3 % obyvateľstva.
Čas: SEČ -7

 

Geografia

 Guatemala sa rozprestiera na ploche takmer 109 000 km2, pokrytom najmä dažďovými pralesmi a džungľou. Západné pobrežie tvorí asi 30 sopiek, ktoré v Cuchumatanes na severozápad od Hue-huetenga dosahujú výšky až 3800 m. Tam, kde neboli stromy vyrúbané na mayské kukuričné polia, sú hory pokryté borovými lesmi. Na svahoch k Tichému oceánu sa rozprestierajú plantáže kávy, kakaovníka, ovocných stromov a cukrovej trstiny. Na pobreží, kde vulkanický svah siaha až k moru, sa tiahnu rozsiahle pláže čierneho sopečného piesku.

Príroda

Jeden z hlavných ekologických problémov Guatemaly je odlesňovanie, hlavne v Peténu, kde rozvoj rančov s chovom dobytka ničí džungľu vysokým tempom. V krajine rastie vyše 8000 druhov rastlín v 19 ekosystémoch, počnúc od pobrežných mangrov cez vnútrozemské borovicové lesy a končiac vysokohorskými lesmi. Čo sa týka fauny, žije tam veľké množstvo živočíchov – asi 250 druhov cicavcov, 600 druhov vtákov, 200 druhov plazov a obojživelníkov a veľa motýľov. Guatemala sa môže pýšiť viac ako 30 chránenými oblasťami, vrátane parques nacionales (národné parky) a biotops (biologické rezervácie).

Podnebie

Hoci sa Guatemale hovorí tiež „krajina večnej jari“, v noci môžu teploty v horských oblastiach klesnúť až pod bod mrazu a v období dažďov sú dny vlhké a chladné. V období sucha, ktoré trvá od konce októbra do mája, je na horách teplo a príjemne. Na pobreží je tropické podnebie, horko, daždivo a vlhko. Teploty často vystúpia na 32 až 38°C a vlhkosť ostáva vysoká i v období sucha. V hlavnom meste – Guatemale – bývajú najvyššie teploty od februára do apríla, pričom najviac zrážok tu spadne v júni a septembri.

Obyvateľstvo

Z takmer 13 miliónov obyvateľov tvorí 56% tzv. ladino (Indiáni alebo miešanci, ktorí hovoria španielsky) a 44% domorodci. Približne 40% Guatemalčanov býva v mestách, z ktorých najväčšie sú Guatemala, Quetzaltenango a Escuintla. Priemerná hustota obyvateľstva je 170/km2. Gramotnosť činí asi 65%, existujú však značné rozdiely medzi jednotlivými etnickými skupinami. Podľa niektorých prieskumov sa odhaduje, že 95% žien mayskej národnosti nevie čítať. Mayovia sú veľmi zruční v ručných prácach. Medzi najrozšírenejšie patrí tkáčstvo, vyšívanie a iné práce s textilom.

 

späť

ť

Lokácia:

Guatemala
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 23.8.
21 °C
zajtra:
sobota 24.8.
20 °C