www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Guatemalská republika
Hlavné mesto: Guatemala
Rozloha: 108 889 km2
Počet obyvateľov: 14 280 596
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: V krajine vyznáva náboženstvo katolícke 75 % obyvateľstva, protestantské 22 %, ďalej je zastúpené náboženstvo indiánske a židovské. Bez vyznania sa deklarujú 3 % obyvateľstva.
Čas: SEČ -7

 

Geografia

 Guatemala sa rozprestiera na ploche takmer 109 000 km2, pokrytom najmä dažďovými pralesmi a džungľou. Západné pobrežie tvorí asi 30 sopiek, ktoré v Cuchumatanes na severozápad od Hue-huetenga dosahujú výšky až 3800 m. Tam, kde neboli stromy vyrúbané na mayské kukuričné polia, sú hory pokryté borovými lesmi. Na svahoch k Tichému oceánu sa rozprestierajú plantáže kávy, kakaovníka, ovocných stromov a cukrovej trstiny. Na pobreží, kde vulkanický svah siaha až k moru, sa tiahnu rozsiahle pláže čierneho sopečného piesku.

Príroda

Jeden z hlavných ekologických problémov Guatemaly je odlesňovanie, hlavne v Peténu, kde rozvoj rančov s chovom dobytka ničí džungľu vysokým tempom. V krajine rastie vyše 8000 druhov rastlín v 19 ekosystémoch, počnúc od pobrežných mangrov cez vnútrozemské borovicové lesy a končiac vysokohorskými lesmi. Čo sa týka fauny, žije tam veľké množstvo živočíchov – asi 250 druhov cicavcov, 600 druhov vtákov, 200 druhov plazov a obojživelníkov a veľa motýľov. Guatemala sa môže pýšiť viac ako 30 chránenými oblasťami, vrátane parques nacionales (národné parky) a biotops (biologické rezervácie).

Podnebie

Hoci sa Guatemale hovorí tiež „krajina večnej jari“, v noci môžu teploty v horských oblastiach klesnúť až pod bod mrazu a v období dažďov sú dny vlhké a chladné. V období sucha, ktoré trvá od konce októbra do mája, je na horách teplo a príjemne. Na pobreží je tropické podnebie, horko, daždivo a vlhko. Teploty často vystúpia na 32 až 38°C a vlhkosť ostáva vysoká i v období sucha. V hlavnom meste – Guatemale – bývajú najvyššie teploty od februára do apríla, pričom najviac zrážok tu spadne v júni a septembri.

Obyvateľstvo

Z takmer 13 miliónov obyvateľov tvorí 56% tzv. ladino (Indiáni alebo miešanci, ktorí hovoria španielsky) a 44% domorodci. Približne 40% Guatemalčanov býva v mestách, z ktorých najväčšie sú Guatemala, Quetzaltenango a Escuintla. Priemerná hustota obyvateľstva je 170/km2. Gramotnosť činí asi 65%, existujú však značné rozdiely medzi jednotlivými etnickými skupinami. Podľa niektorých prieskumov sa odhaduje, že 95% žien mayskej národnosti nevie čítať. Mayovia sú veľmi zruční v ručných prácach. Medzi najrozšírenejšie patrí tkáčstvo, vyšívanie a iné práce s textilom.

 

späť

ť

Lokácia:

Guatemala
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: