www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Vzhľadom na súčasnú situáciu a status odštiepeneckých republík Abcházska a Južného Osetska je pre cudzinca prakticky nemožné dostať sa do nich cez gruzínske územie. Celkovo sa odporúča oblasti mimo hlavného mesta Tbilisi navštevovať s miestnym sprievodcom. Ľudia sú zväčša priateľskí a ochotní pomôcť. Podobne ako takmer všade inde na svete je potrebné byť opatrný, nevychádzať jednotlivo v nočných hodinách a dávať si pozor na vreckových zlodejov. Pri ceste autom sa odporúča dodržiavať pokyny dopravnej polície a nechávať autá zaparkované na strážených parkoviskách. Príslušníci polície sú okrem uniformy označení známkou s číslom, fotografiou a menom. Poskytovanie a branie úplatkov je v krajine pomerne bežné. V prípade nezákonného postupu zo strany polície je možné obrátiť sa na Službu pre boj s trestnou činnosťou Min. vnútra Gruzínska – na tel. čísle +995-32-92-09-86.
Od leta 2006 je uzavretý jediný legálny hraničný prechod medzi Ruskom a Gruzínskom „Zemo Larsi“ (Verchnij Lars) – Kazbegi. Z toho dôvodu až do odvolania nie je možné legálne prekročiť pozemnú hranicu Rusko – Gruzínsko a naopak.
Koncom marca 2008 však bolo obnovené priame letecké spojenie medzi Tbilisi a Moskvou. Do Gruzínska je teda možné opäť letecky cestovať o. i. cez Moskvu.
Zvýšiť opatrnosť je nutné pri pohybe v odľahlých horských a vysokohorských oblastiach. Pohybovať sa v skupine a najlepšie s miestnym sprievodcom. V minulosti patrili k vysoko rizikovým oblastiam Pankisská tiesňava a Svanetie. Za posledné roky sa tu bezpečnostná situácia výrazne zlepšila, napriek tomu je však nutné dbať na opatrnosť – informovať o svojom pobyte známych a priateľov a najlepšie tiež miestnu políciu.
V horských oblastiach, s výnimkou stredísk zimných športov v Gudauri a Bakuriani, chýba turistická infraštruktúra.
Tradičné turistické centrá Gruzínska (s výnimkou Abcházka) sú celkom bezpečné. V poslednom období sa investuje do rozvoja infraštruktúry na pobreží Čierneho mora v Adžárii. Je nutné ale pamätať na to, že zlá sociálna situácia a veľký počet utečencov sú príčinou zvýšenej kriminality a častých incidentov voči cudzincom. Preto odporúčame dodržiavať elementárne zásady bezpečnosti – vyhýbať sa pobytu v noci na odľahlých a opustených miestach.


Dôležité telefónne čísla:

Hasiči 01, 953295
Polícia 02, 952007
Záchranná služba a prvá pomoc 03
Konzulárne odd. MZV Gruzínska 989422
MZV Gruzínska – „horúca linka pre cudzincov“ (24 hod. denne) 920986
MV Gruzínska – stála služba 985474, 528180
MV Gruzínska - “horúca linka pre cudzincov” 941522

 Zdroj: MZV

 

 

späť

Lokácia:

Gruzínsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok: