www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Vzhľadom na súčasnú situáciu a status odštiepeneckých republík Abcházska a Južného Osetska je pre cudzinca prakticky nemožné dostať sa do nich cez gruzínske územie. Celkovo sa odporúča oblasti mimo hlavného mesta Tbilisi navštevovať s miestnym sprievodcom. Ľudia sú zväčša priateľskí a ochotní pomôcť. Podobne ako takmer všade inde na svete je potrebné byť opatrný, nevychádzať jednotlivo v nočných hodinách a dávať si pozor na vreckových zlodejov. Pri ceste autom sa odporúča dodržiavať pokyny dopravnej polície a nechávať autá zaparkované na strážených parkoviskách. Príslušníci polície sú okrem uniformy označení známkou s číslom, fotografiou a menom. Poskytovanie a branie úplatkov je v krajine pomerne bežné. V prípade nezákonného postupu zo strany polície je možné obrátiť sa na Službu pre boj s trestnou činnosťou Min. vnútra Gruzínska – na tel. čísle +995-32-92-09-86.
Od leta 2006 je uzavretý jediný legálny hraničný prechod medzi Ruskom a Gruzínskom „Zemo Larsi“ (Verchnij Lars) – Kazbegi. Z toho dôvodu až do odvolania nie je možné legálne prekročiť pozemnú hranicu Rusko – Gruzínsko a naopak.
Koncom marca 2008 však bolo obnovené priame letecké spojenie medzi Tbilisi a Moskvou. Do Gruzínska je teda možné opäť letecky cestovať o. i. cez Moskvu.
Zvýšiť opatrnosť je nutné pri pohybe v odľahlých horských a vysokohorských oblastiach. Pohybovať sa v skupine a najlepšie s miestnym sprievodcom. V minulosti patrili k vysoko rizikovým oblastiam Pankisská tiesňava a Svanetie. Za posledné roky sa tu bezpečnostná situácia výrazne zlepšila, napriek tomu je však nutné dbať na opatrnosť – informovať o svojom pobyte známych a priateľov a najlepšie tiež miestnu políciu.
V horských oblastiach, s výnimkou stredísk zimných športov v Gudauri a Bakuriani, chýba turistická infraštruktúra.
Tradičné turistické centrá Gruzínska (s výnimkou Abcházka) sú celkom bezpečné. V poslednom období sa investuje do rozvoja infraštruktúry na pobreží Čierneho mora v Adžárii. Je nutné ale pamätať na to, že zlá sociálna situácia a veľký počet utečencov sú príčinou zvýšenej kriminality a častých incidentov voči cudzincom. Preto odporúčame dodržiavať elementárne zásady bezpečnosti – vyhýbať sa pobytu v noci na odľahlých a opustených miestach.


Dôležité telefónne čísla:

Hasiči 01, 953295
Polícia 02, 952007
Záchranná služba a prvá pomoc 03
Konzulárne odd. MZV Gruzínska 989422
MZV Gruzínska – „horúca linka pre cudzincov“ (24 hod. denne) 920986
MV Gruzínska – stála služba 985474, 528180
MV Gruzínska - “horúca linka pre cudzincov” 941522

 Zdroj: MZV

 

 

späť

Lokácia:

Gruzínsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok: