www.infoglobe.sk » Bezpečnosť

Bezpečnosť

Vzhľadom na súčasnú situáciu a status odštiepeneckých republík Abcházska a Južného Osetska je pre cudzinca prakticky nemožné dostať sa do nich cez gruzínske územie. Celkovo sa odporúča oblasti mimo hlavného mesta Tbilisi navštevovať s miestnym sprievodcom. Ľudia sú zväčša priateľskí a ochotní pomôcť. Podobne ako takmer všade inde na svete je potrebné byť opatrný, nevychádzať jednotlivo v nočných hodinách a dávať si pozor na vreckových zlodejov. Pri ceste autom sa odporúča dodržiavať pokyny dopravnej polície a nechávať autá zaparkované na strážených parkoviskách. Príslušníci polície sú okrem uniformy označení známkou s číslom, fotografiou a menom. Poskytovanie a branie úplatkov je v krajine pomerne bežné. V prípade nezákonného postupu zo strany polície je možné obrátiť sa na Službu pre boj s trestnou činnosťou Min. vnútra Gruzínska – na tel. čísle +995-32-92-09-86.
Od leta 2006 je uzavretý jediný legálny hraničný prechod medzi Ruskom a Gruzínskom „Zemo Larsi“ (Verchnij Lars) – Kazbegi. Z toho dôvodu až do odvolania nie je možné legálne prekročiť pozemnú hranicu Rusko – Gruzínsko a naopak.
Koncom marca 2008 však bolo obnovené priame letecké spojenie medzi Tbilisi a Moskvou. Do Gruzínska je teda možné opäť letecky cestovať o. i. cez Moskvu.
Zvýšiť opatrnosť je nutné pri pohybe v odľahlých horských a vysokohorských oblastiach. Pohybovať sa v skupine a najlepšie s miestnym sprievodcom. V minulosti patrili k vysoko rizikovým oblastiam Pankisská tiesňava a Svanetie. Za posledné roky sa tu bezpečnostná situácia výrazne zlepšila, napriek tomu je však nutné dbať na opatrnosť – informovať o svojom pobyte známych a priateľov a najlepšie tiež miestnu políciu.
V horských oblastiach, s výnimkou stredísk zimných športov v Gudauri a Bakuriani, chýba turistická infraštruktúra.
Tradičné turistické centrá Gruzínska (s výnimkou Abcházka) sú celkom bezpečné. V poslednom období sa investuje do rozvoja infraštruktúry na pobreží Čierneho mora v Adžárii. Je nutné ale pamätať na to, že zlá sociálna situácia a veľký počet utečencov sú príčinou zvýšenej kriminality a častých incidentov voči cudzincom. Preto odporúčame dodržiavať elementárne zásady bezpečnosti – vyhýbať sa pobytu v noci na odľahlých a opustených miestach.


Dôležité telefónne čísla:

Hasiči 01, 953295
Polícia 02, 952007
Záchranná služba a prvá pomoc 03
Konzulárne odd. MZV Gruzínska 989422
MZV Gruzínska – „horúca linka pre cudzincov“ (24 hod. denne) 920986
MV Gruzínska – stála služba 985474, 528180
MV Gruzínska - “horúca linka pre cudzincov” 941522

 Zdroj: MZV

 

 

späť

Lokácia:

Gruzínsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok: