www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Nuuk

Rozloha: 2 175 600 km²

Počet obyvateľov: 56 648

Hustota zaľudnenia: 0,026 obyv./ km²

Jazyk: grónska eskimáčtina, angličtina, dánčina (úradná)

Najvyšší bod: Gunnbjørn (3 700 m n. m.)

 

 Grónsko spoločne s Faerskými ostrovmi patrí k Dánskemu kráľovstvu. Faerské ostrovy získali samosprávny štatút v roku 1948 a Grónsko v roku 1979. Obe oblasti majú svoje zákonodarné zbory a vládu, ktoré rozhodujú o vnútorných záležitostiach. V otázkach zahraničnej a obrannej politiky rozhoduje ústredná dánska vláda v Kodani, ktorá obom oblastiam poskytuje vysoké finančné dotácie. Grónsko ani Faerské ostrovy nie sú členom EU.

 

Geografia

Grónsko je naozaj rozmerovo rozsiahle, neuveriteľných 1,8milióna km2 rozlohy (85 % rozlohy) leží pod ľadovým príkrovom o mocnosti až 3000m , ktorý spôsobuje tak obrovské zaťaženie, že svojou hmotnosťou pretvoril vnútrozemie ostrova v gigantický vydutý útvar, stlačený pod úroveň hladiny oceánu. Tento príkrov predstavuje 4mil. km3 ľadu, čo predstavuje bilión litrov pitnej vody na každého človeka na zemi. Cez brehy ostrova ľadový príkrov odteká v podobe tisícich údolných ľadovcov, ktoré modelujú hlboké fjordy a členitú krajinu. Najväčší z nich je známy Humboldtov ľadovec, 120m vysoký a 80km široký. Okrem južnej časti ostrova leží zvyšok Grónska za polárnym kruhom, takže na severe počas leta nezachádza slnko a naopak v zime je denné svetlo iba pár hodín.

 

Podnebie

 Najvyššie teploty sa v lete pohybujú v rozmedzí 10 až 18°C na juhu a 5 až 10°C na severe. V zime dosahujú teploty na severe -20 stupňov, avšak i -40°C nie je nič neobvyklé. Aktuálne informácie o počasí získate na adrese http://www.dmi.dk/dmi/index/gronland.htm.

 

Príroda

 Vzhľadom k drsným prírodným podmienkam nie je grónska zver príliš hojná a väčšie suchozemské cicavce môžete spozorovať iba v oblasti Kangerlussuaq, kde sa vyskytujú početné stáda pižmoňov a karibov.

 Čo sa týka flóry, väčšina vegetácie je zakrpatená a výskytom skromná. V chránených oblastiach okolo Qaqortoqu a Narsarsuaqu môžete spozorovať porasty brezy, olše, vŕby a jalovca.

Grónsko má len jediný národný park, avšak ten je najväčší na svete. Severovýchodný grónsky národný park je domovom pižmoňov, ľadových medveďov, karibov, polárnych vlkov, líšok, zajacov a mnohých vzácnych rastlinných druhov.

 

Obyvatelia

 88% z celkovej populácie tvoria Inuiti (či miešanci Inuitov a Dánov), zvyšných 12% je európskeho pôvodu. Hlavné a najväčšie mesto Nuuk má približne 13,5tis. obyvateľov. Inuitská kultúra rýchlo vstrebáva mnoho európskych hodnôt, postojov a zvykov, jej tradičná filozofia je však viacej východná než západná. Zakladá sa na harmónii a rovnováhe medzi prírodným prostredím a jeho obyvateľmi, vrátane skál, rýb, vegetácie a zvierat.

 

späť

Lokácia:

Grónsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok: