www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Nuuk

Rozloha: 2 175 600 km²

Počet obyvateľov: 56 648

Hustota zaľudnenia: 0,026 obyv./ km²

Jazyk: grónska eskimáčtina, angličtina, dánčina (úradná)

Najvyšší bod: Gunnbjørn (3 700 m n. m.)

 

 Grónsko spoločne s Faerskými ostrovmi patrí k Dánskemu kráľovstvu. Faerské ostrovy získali samosprávny štatút v roku 1948 a Grónsko v roku 1979. Obe oblasti majú svoje zákonodarné zbory a vládu, ktoré rozhodujú o vnútorných záležitostiach. V otázkach zahraničnej a obrannej politiky rozhoduje ústredná dánska vláda v Kodani, ktorá obom oblastiam poskytuje vysoké finančné dotácie. Grónsko ani Faerské ostrovy nie sú členom EU.

 

Geografia

Grónsko je naozaj rozmerovo rozsiahle, neuveriteľných 1,8milióna km2 rozlohy (85 % rozlohy) leží pod ľadovým príkrovom o mocnosti až 3000m , ktorý spôsobuje tak obrovské zaťaženie, že svojou hmotnosťou pretvoril vnútrozemie ostrova v gigantický vydutý útvar, stlačený pod úroveň hladiny oceánu. Tento príkrov predstavuje 4mil. km3 ľadu, čo predstavuje bilión litrov pitnej vody na každého človeka na zemi. Cez brehy ostrova ľadový príkrov odteká v podobe tisícich údolných ľadovcov, ktoré modelujú hlboké fjordy a členitú krajinu. Najväčší z nich je známy Humboldtov ľadovec, 120m vysoký a 80km široký. Okrem južnej časti ostrova leží zvyšok Grónska za polárnym kruhom, takže na severe počas leta nezachádza slnko a naopak v zime je denné svetlo iba pár hodín.

 

Podnebie

 Najvyššie teploty sa v lete pohybujú v rozmedzí 10 až 18°C na juhu a 5 až 10°C na severe. V zime dosahujú teploty na severe -20 stupňov, avšak i -40°C nie je nič neobvyklé. Aktuálne informácie o počasí získate na adrese http://www.dmi.dk/dmi/index/gronland.htm.

 

Príroda

 Vzhľadom k drsným prírodným podmienkam nie je grónska zver príliš hojná a väčšie suchozemské cicavce môžete spozorovať iba v oblasti Kangerlussuaq, kde sa vyskytujú početné stáda pižmoňov a karibov.

 Čo sa týka flóry, väčšina vegetácie je zakrpatená a výskytom skromná. V chránených oblastiach okolo Qaqortoqu a Narsarsuaqu môžete spozorovať porasty brezy, olše, vŕby a jalovca.

Grónsko má len jediný národný park, avšak ten je najväčší na svete. Severovýchodný grónsky národný park je domovom pižmoňov, ľadových medveďov, karibov, polárnych vlkov, líšok, zajacov a mnohých vzácnych rastlinných druhov.

 

Obyvatelia

 88% z celkovej populácie tvoria Inuiti (či miešanci Inuitov a Dánov), zvyšných 12% je európskeho pôvodu. Hlavné a najväčšie mesto Nuuk má približne 13,5tis. obyvateľov. Inuitská kultúra rýchlo vstrebáva mnoho európskych hodnôt, postojov a zvykov, jej tradičná filozofia je však viacej východná než západná. Zakladá sa na harmónii a rovnováhe medzi prírodným prostredím a jeho obyvateľmi, vrátane skál, rýb, vegetácie a zvierat.

 

späť

Lokácia:

Grónsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok: