www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Nuuk

Rozloha: 2 175 600 km²

Počet obyvateľov: 56 648

Hustota zaľudnenia: 0,026 obyv./ km²

Jazyk: grónska eskimáčtina, angličtina, dánčina (úradná)

Najvyšší bod: Gunnbjørn (3 700 m n. m.)

 

 Grónsko spoločne s Faerskými ostrovmi patrí k Dánskemu kráľovstvu. Faerské ostrovy získali samosprávny štatút v roku 1948 a Grónsko v roku 1979. Obe oblasti majú svoje zákonodarné zbory a vládu, ktoré rozhodujú o vnútorných záležitostiach. V otázkach zahraničnej a obrannej politiky rozhoduje ústredná dánska vláda v Kodani, ktorá obom oblastiam poskytuje vysoké finančné dotácie. Grónsko ani Faerské ostrovy nie sú členom EU.

 

Geografia

Grónsko je naozaj rozmerovo rozsiahle, neuveriteľných 1,8milióna km2 rozlohy (85 % rozlohy) leží pod ľadovým príkrovom o mocnosti až 3000m , ktorý spôsobuje tak obrovské zaťaženie, že svojou hmotnosťou pretvoril vnútrozemie ostrova v gigantický vydutý útvar, stlačený pod úroveň hladiny oceánu. Tento príkrov predstavuje 4mil. km3 ľadu, čo predstavuje bilión litrov pitnej vody na každého človeka na zemi. Cez brehy ostrova ľadový príkrov odteká v podobe tisícich údolných ľadovcov, ktoré modelujú hlboké fjordy a členitú krajinu. Najväčší z nich je známy Humboldtov ľadovec, 120m vysoký a 80km široký. Okrem južnej časti ostrova leží zvyšok Grónska za polárnym kruhom, takže na severe počas leta nezachádza slnko a naopak v zime je denné svetlo iba pár hodín.

 

Podnebie

 Najvyššie teploty sa v lete pohybujú v rozmedzí 10 až 18°C na juhu a 5 až 10°C na severe. V zime dosahujú teploty na severe -20 stupňov, avšak i -40°C nie je nič neobvyklé. Aktuálne informácie o počasí získate na adrese http://www.dmi.dk/dmi/index/gronland.htm.

 

Príroda

 Vzhľadom k drsným prírodným podmienkam nie je grónska zver príliš hojná a väčšie suchozemské cicavce môžete spozorovať iba v oblasti Kangerlussuaq, kde sa vyskytujú početné stáda pižmoňov a karibov.

 Čo sa týka flóry, väčšina vegetácie je zakrpatená a výskytom skromná. V chránených oblastiach okolo Qaqortoqu a Narsarsuaqu môžete spozorovať porasty brezy, olše, vŕby a jalovca.

Grónsko má len jediný národný park, avšak ten je najväčší na svete. Severovýchodný grónsky národný park je domovom pižmoňov, ľadových medveďov, karibov, polárnych vlkov, líšok, zajacov a mnohých vzácnych rastlinných druhov.

 

Obyvatelia

 88% z celkovej populácie tvoria Inuiti (či miešanci Inuitov a Dánov), zvyšných 12% je európskeho pôvodu. Hlavné a najväčšie mesto Nuuk má približne 13,5tis. obyvateľov. Inuitská kultúra rýchlo vstrebáva mnoho európskych hodnôt, postojov a zvykov, jej tradičná filozofia je však viacej východná než západná. Zakladá sa na harmónii a rovnováhe medzi prírodným prostredím a jeho obyvateľmi, vrátane skál, rýb, vegetácie a zvierat.

 

späť

Lokácia:

Grónsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok: