www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Štátne zriadenie: konštitučná monarchia

Hlavné mesto: Nuuk

Rozloha: 2 175 600 km²

Počet obyvateľov: 56 648

Hustota zaľudnenia: 0,026 obyv./ km²

Jazyk: grónska eskimáčtina, angličtina, dánčina (úradná)

Najvyšší bod: Gunnbjørn (3 700 m n. m.)

 

 Grónsko spoločne s Faerskými ostrovmi patrí k Dánskemu kráľovstvu. Faerské ostrovy získali samosprávny štatút v roku 1948 a Grónsko v roku 1979. Obe oblasti majú svoje zákonodarné zbory a vládu, ktoré rozhodujú o vnútorných záležitostiach. V otázkach zahraničnej a obrannej politiky rozhoduje ústredná dánska vláda v Kodani, ktorá obom oblastiam poskytuje vysoké finančné dotácie. Grónsko ani Faerské ostrovy nie sú členom EU.

 

Geografia

Grónsko je naozaj rozmerovo rozsiahle, neuveriteľných 1,8milióna km2 rozlohy (85 % rozlohy) leží pod ľadovým príkrovom o mocnosti až 3000m , ktorý spôsobuje tak obrovské zaťaženie, že svojou hmotnosťou pretvoril vnútrozemie ostrova v gigantický vydutý útvar, stlačený pod úroveň hladiny oceánu. Tento príkrov predstavuje 4mil. km3 ľadu, čo predstavuje bilión litrov pitnej vody na každého človeka na zemi. Cez brehy ostrova ľadový príkrov odteká v podobe tisícich údolných ľadovcov, ktoré modelujú hlboké fjordy a členitú krajinu. Najväčší z nich je známy Humboldtov ľadovec, 120m vysoký a 80km široký. Okrem južnej časti ostrova leží zvyšok Grónska za polárnym kruhom, takže na severe počas leta nezachádza slnko a naopak v zime je denné svetlo iba pár hodín.

 

Podnebie

 Najvyššie teploty sa v lete pohybujú v rozmedzí 10 až 18°C na juhu a 5 až 10°C na severe. V zime dosahujú teploty na severe -20 stupňov, avšak i -40°C nie je nič neobvyklé. Aktuálne informácie o počasí získate na adrese http://www.dmi.dk/dmi/index/gronland.htm.

 

Príroda

 Vzhľadom k drsným prírodným podmienkam nie je grónska zver príliš hojná a väčšie suchozemské cicavce môžete spozorovať iba v oblasti Kangerlussuaq, kde sa vyskytujú početné stáda pižmoňov a karibov.

 Čo sa týka flóry, väčšina vegetácie je zakrpatená a výskytom skromná. V chránených oblastiach okolo Qaqortoqu a Narsarsuaqu môžete spozorovať porasty brezy, olše, vŕby a jalovca.

Grónsko má len jediný národný park, avšak ten je najväčší na svete. Severovýchodný grónsky národný park je domovom pižmoňov, ľadových medveďov, karibov, polárnych vlkov, líšok, zajacov a mnohých vzácnych rastlinných druhov.

 

Obyvatelia

 88% z celkovej populácie tvoria Inuiti (či miešanci Inuitov a Dánov), zvyšných 12% je európskeho pôvodu. Hlavné a najväčšie mesto Nuuk má približne 13,5tis. obyvateľov. Inuitská kultúra rýchlo vstrebáva mnoho európskych hodnôt, postojov a zvykov, jej tradičná filozofia je však viacej východná než západná. Zakladá sa na harmónii a rovnováhe medzi prírodným prostredím a jeho obyvateľmi, vrátane skál, rýb, vegetácie a zvierat.

 

späť

Lokácia:

Grónsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.6.2019
V sobotu 7. septembra 2019 sú pozvaní všetci tí, ktorí si ctia tradície, ktorí milujú folklór a ktorí sa chcú stretnúť v Banskej Bystrici, aby si spoločne pripomenuli neoceniteľnú históriu a s ňou späté mnohé kultúrne zvyky a tradície.
20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 6. 2019
sviatok: