www.infoglobe.sk » Digikompakt: čo vziať do úvahy pri jeho výbere

Digikompakt: čo vziať do úvahy pri jeho výbere

Publikované: 25.6.2012
Rôzni ľudia preferujú rôzne prístupy. Niekto vyberá podľa farby a dizajnu, niekto podľa ceny a napríklad využije špeciálnu akciovú ponuku, iní hľadajú určité užívateľské funkcie. Všetci si ale pravdepodobne uvedomujeme, že nákup si je vhodné dobre premyslieť, aby sme ho onedlho neoľutovali.

Vybrané technické vlastnosti digikompaktov

Tri najdôležitejšie časti digitálneho kompaktu, ktoré sa spolupodieľajú aj na výslednej obrazovej kvalite, sú obrazový snímač, elektronický obvod s procesorom a objektív.

„Megapixely“

O snímači sa najviac hovorí hlavne v súvislosti s jeho rozlíšením. Uvádza sa v miliónoch obrazových bodov (miliónoch pixelov, megapixeloch, Mpx) a má priamu súvislosť s veľkosťou a kvalitou urobeného snímku (alebo videa). Čím je rozlíšenie vyššie, tým väčší snímok prístroj urobí a tým viac detailov zachytí. Avšak s kvalitou obrazu súvisí aj citlivosť snímača všeobecne na svetlo, podanie farieb pri osvetlení rôzneho druhu a ďalšie ovplyvňujúce faktory. Predovšetkým treba vziať do úvahy, že v súčasnej dobe je síce aj pri malých kompaktoch bežné rozlíšenie snímača 10, 14 aj 16 megapixelov, čo umožňuje tlačiť nielen zväčšeniny formátu 20 × 30 cm a 30 × 40 cm, ale aj väčších, avšak snímače väčšiny týchto fotoaparátov sú veľmi malé, a tomu odpovedá celková reprodukčná charakteristika výsledných snímok.

Tabuľku a stručný článok venovaný rozlíšeniu v závislosti od veľkosti spracovávaného formátu nájdete na tomto odkaze: http://www.tisk-fotografie.cz/index.php/velkoform/piprava-fotografie/79-doporuena-rozlieni

Procesor

Na segment snímača nadväzuje prevodník, ktorý analógový signál prevedie na digitálne dáta. Tie spracuje procesor a následne sú najčastejšie v grafickom formáte JPEG uložené na pamäťovú kartu. Procesor sa podieľa na obrazovej kvalite, napríklad na podaní farieb, na šírke dynamického rozsahu alebo na eliminácii digitálneho obrazového šumu pri použití vysokej citlivosti alebo dlhých časov uzávierky.

Digitálne kompakty určené aj pre náročných užívateľov umožňujú tak isto ako zrkadlovky uložiť digitálne obrazové súbory nespracované procesorom. Tieto surové dáta RAW si môžeme vhodným programom upraviť a previesť na obrazový formát (TIFF, JPEG, ...) vo svojom počítači. Niektoré fotoaparáty umožňujú tento proces previesť priamo, s využitím svojich vnútorných systémov a s kontrolou na displeji, avšak pripravíme sa tak o možnosť využiť výkonný počítač, náhľad na veľkej obrazovke a širokú škálu možností, ktorú nám ponúkajú vhodné programy. Toto je však téma na samostatnú kapitolu.

Objektív

Objektív „kreslí obraz“. Jeho význam pre tvorbu fotografií je kľúčový. Kvalitný objektív má dobrú svetelnosť, dobrú ostrosť a má dobrú rozlišovaciu schopnosť, čo je dôležité pre prenos kontrastu a prekreslenie jemných detailov obrazu, vďaka kvalitnej optickej konštrukcii má odstránené optické chyby, neskresľuje obraz a je dobre ošetrený antireflexnými vrstvami. Pravda, neexistuje úplne dokonalý objektív, avšak pri kompaktných fotoaparátoch, ktoré majú až na výnimky zabudované tzv. zoomobjektívy, teda objektívy s premennou ohniskovou vzdialenosťou, budete riešiť hlavne aký rozsah je vhodný pre vaše zámery.

- Základná ohnisková vzdialenosť je pri formáte 35 mm kinofilmu 45–55 mm (berme teda stred, 50 mm, ako je aj zabehnuté) s uhlom záberu 45–47 ˚. Tieto parametre najviac odpovedajú pohľadu ľudského, teda nášho zraku.
- Kratšie ohniskové vzdialenosti majú širokouhlé objektívy , ktoré zaberú širší priestor a do záberu sa nám ľahšie vojde napríklad skupina osôb, aj keď sme v pomerne malom interiéri.
- Dlhšie ohniská nám zase umožňujú priblížiť vzdialené objekty, ku ktorým nemôžeme prísť bližšie, alebo vyčleniť hlavný prvok od okolia a výrazne rozostriť pozadie, čo opäť zdôrazní hlavný objekt nášho fotografického záujmu.

Pri kompaktoch sú dnes bežné základné zoomy s trojnásobným, štvornásobným aj päťnásobným priblížením. Ako ukážku si môžeme uviesť konkrétny príklad trojnásobného optického zoomu: ak je najkratšie ohnisko 35 mm, potom 3× optický zoom umožňuje priblíženie × 3 = 105 mm. Ponúkané sú ale aj modely s 5-, 7- aj 8násobným zoomom a často začínajú pri širokouhlom ohnisku 28 mm, alebo veľmi širokouhlom, a to 25 a 24 mm. „Vreckové“ a o čosi väčšie kompakty s „ultrazoomom“ so širšími možnosťami použitia majú 10-, 12- aj 15násobný optický zoom a niektoré veľké high-endové modely majú 20-, 30- a dnes už aj viacnásobné ultrazoomy. Svetový rekord drží Canon PowerShot SX30 IS, ktorý má objektív s extrémnym 35násobným optickým priblížením 4,3–150,5 mm 1:2,7–5,8 USM VCM; rozsah ohniskových vzdialeností po prepočte na 35mm kinofilm odpovedá 24–840 mm.

Tento článok bol publikovaný v spolupráci spoločností Digitální studio a Oehling


Celý článok v neskrátenej verzii nájdete na www.oehlingakademie.cz  (http://www.oehlingradce.cz/fotoradce/fr.asp?tab=fotoradce&id=88&burl=&pt=RAKO)






Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Ako fotografovať búrku
Publikované: 1.8.2011
Letné búrky sú dozaista zaujímavou a inšpirujúcou tematikou pre tvorivú fotografiu a my si teraz priblížime niektoré technické postupy, ktorými je možné dosiahnuť čo možno najlepšie snímky.

Zoner Photo Studio: Koniec nekonečnému prechádzaniu zložiek – ako rýchlo nájsť konkrétnu fotografiu
Publikované: 2.11.2015
Zimné obdobie zľahka ukrajuje možnosti vyhotovenia dobrých fotografií. Aj keď námetov je viac než dosť, nie je dostatok toho, čo je pri fotografovaní často to najdôležitejšie – svetlo. Preto je zimné obdobie dobré napríklad na to, aby sme sa vrátili k možno zabudnutým fotografiám z leta alebo jesene a konečne ich pretriedili a vybrali tie najlepšie snímky.

Fotoškola: začíname s manuálom
Publikované: 25.5.2009
Po dlhšej odmlke sa opäť vracia téma fotoškoly, ktorá sa hneď v úvode zameria na jednu zo základných tém pokročilého fotografovania a tým sú manuálne režimy – expozičné časy, práca s clonou a ďalších pár drobností k prehĺbeniu vašich znalostí či snáď radostí z práce s náročnejším fotoaparátom.

Čiernobiela fotografia II. Ako začať...
Publikované: 25.7.2008
Ak sa skutočne rozhodnete prejsť aspoň občas od svojho digiaparátu k prístroju na klasický film a skúsiť si vlastné čiernobiele zväčšeniny vytvárať vo svojej tmavej komore (čo spravidla býva na tento účel prechodne zariadená kúpeľňa alebo podobná miestnosť), stojíte najprv pred otázkou základného vybavenia, počnúc fotoaparátom a zväčšovákom s príslušnými miskami a nádobkami končiac.

Čiernobiela fotografia I. Nesmrteľný fenomén
Publikované: 23.7.2008
V dnešnej dobe, kedy digitálne aparáty v cenovom rozpätí od niekoľkých stoviek do niekoľko desiatok tisíc korún splní každé naše želanie, a kedy minilaby nám dodajú nádherne naleštené snímky v živých farbách takmer na počkanie, sa stalo fotografovanie bežnou súčasťou života počas dovoleniek a výletov, ako aj rodinného záznamníka.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 25. 4. 2024
sviatok:Marek
dnes:
štvrtok 25.4.
5 °C
zajtra:
piatok 26.4.
4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X