Digikompakt: čo vziať do úvahy pri jeho výbere

Vybrané technické vlastnosti digikompaktov
Tri najdôležitejšie časti digitálneho kompaktu, ktoré sa spolupodieľajú aj na výslednej obrazovej kvalite, sú obrazový snímač, elektronický obvod s procesorom a objektív.
„Megapixely“
O snímači sa najviac hovorí hlavne v súvislosti s jeho rozlíšením. Uvádza sa v miliónoch obrazových bodov (miliónoch pixelov, megapixeloch, Mpx) a má priamu súvislosť s veľkosťou a kvalitou urobeného snímku (alebo videa). Čím je rozlíšenie vyššie, tým väčší snímok prístroj urobí a tým viac detailov zachytí. Avšak s kvalitou obrazu súvisí aj citlivosť snímača všeobecne na svetlo, podanie farieb pri osvetlení rôzneho druhu a ďalšie ovplyvňujúce faktory. Predovšetkým treba vziať do úvahy, že v súčasnej dobe je síce aj pri malých kompaktoch bežné rozlíšenie snímača 10, 14 aj 16 megapixelov, čo umožňuje tlačiť nielen zväčšeniny formátu 20 × 30 cm a 30 × 40 cm, ale aj väčších, avšak snímače väčšiny týchto fotoaparátov sú veľmi malé, a tomu odpovedá celková reprodukčná charakteristika výsledných snímok.
Tabuľku a stručný článok venovaný rozlíšeniu v závislosti od veľkosti spracovávaného formátu nájdete na tomto odkaze: http://www.tisk-fotografie.cz/index.php/velkoform/piprava-fotografie/79-doporuena-rozlieni
Procesor
Na segment snímača nadväzuje prevodník, ktorý analógový signál prevedie na digitálne dáta. Tie spracuje procesor a následne sú najčastejšie v grafickom formáte JPEG uložené na pamäťovú kartu. Procesor sa podieľa na obrazovej kvalite, napríklad na podaní farieb, na šírke dynamického rozsahu alebo na eliminácii digitálneho obrazového šumu pri použití vysokej citlivosti alebo dlhých časov uzávierky.
Digitálne kompakty určené aj pre náročných užívateľov umožňujú tak isto ako zrkadlovky uložiť digitálne obrazové súbory nespracované procesorom. Tieto surové dáta RAW si môžeme vhodným programom upraviť a previesť na obrazový formát (TIFF, JPEG, ...) vo svojom počítači. Niektoré fotoaparáty umožňujú tento proces previesť priamo, s využitím svojich vnútorných systémov a s kontrolou na displeji, avšak pripravíme sa tak o možnosť využiť výkonný počítač, náhľad na veľkej obrazovke a širokú škálu možností, ktorú nám ponúkajú vhodné programy. Toto je však téma na samostatnú kapitolu.
Objektív
Objektív „kreslí obraz“. Jeho význam pre tvorbu fotografií je kľúčový. Kvalitný objektív má dobrú svetelnosť, dobrú ostrosť a má dobrú rozlišovaciu schopnosť, čo je dôležité pre prenos kontrastu a prekreslenie jemných detailov obrazu, vďaka kvalitnej optickej konštrukcii má odstránené optické chyby, neskresľuje obraz a je dobre ošetrený antireflexnými vrstvami. Pravda, neexistuje úplne dokonalý objektív, avšak pri kompaktných fotoaparátoch, ktoré majú až na výnimky zabudované tzv. zoomobjektívy, teda objektívy s premennou ohniskovou vzdialenosťou, budete riešiť hlavne aký rozsah je vhodný pre vaše zámery.
- Základná ohnisková vzdialenosť je pri formáte 35 mm kinofilmu 45–55 mm (berme teda stred, 50 mm, ako je aj zabehnuté) s uhlom záberu 45–47 ˚. Tieto parametre najviac odpovedajú pohľadu ľudského, teda nášho zraku.
- Kratšie ohniskové vzdialenosti majú širokouhlé objektívy , ktoré zaberú širší priestor a do záberu sa nám ľahšie vojde napríklad skupina osôb, aj keď sme v pomerne malom interiéri.
- Dlhšie ohniská nám zase umožňujú priblížiť vzdialené objekty, ku ktorým nemôžeme prísť bližšie, alebo vyčleniť hlavný prvok od okolia a výrazne rozostriť pozadie, čo opäť zdôrazní hlavný objekt nášho fotografického záujmu.
Pri kompaktoch sú dnes bežné základné zoomy s trojnásobným, štvornásobným aj päťnásobným priblížením. Ako ukážku si môžeme uviesť konkrétny príklad trojnásobného optického zoomu: ak je najkratšie ohnisko 35 mm, potom 3× optický zoom umožňuje priblíženie × 3 = 105 mm. Ponúkané sú ale aj modely s 5-, 7- aj 8násobným zoomom a často začínajú pri širokouhlom ohnisku 28 mm, alebo veľmi širokouhlom, a to 25 a 24 mm. „Vreckové“ a o čosi väčšie kompakty s „ultrazoomom“ so širšími možnosťami použitia majú 10-, 12- aj 15násobný optický zoom a niektoré veľké high-endové modely majú 20-, 30- a dnes už aj viacnásobné ultrazoomy. Svetový rekord drží Canon PowerShot SX30 IS, ktorý má objektív s extrémnym 35násobným optickým priblížením 4,3–150,5 mm 1:2,7–5,8 USM VCM; rozsah ohniskových vzdialeností po prepočte na 35mm kinofilm odpovedá 24–840 mm.
Tento článok bol publikovaný v spolupráci spoločností Digitální studio a Oehling
Celý článok v neskrátenej verzii nájdete na www.oehlingakademie.cz (http://www.oehlingradce.cz/fotoradce/fr.asp?tab=fotoradce&id=88&burl=&pt=RAKO)
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

Ako fotografovať búrku

Zoner Photo Studio: Koniec nekonečnému prechádzaniu zložiek – ako rýchlo nájsť konkrétnu fotografiu

Fotoškola: začíname s manuálom

Čiernobiela fotografia II. Ako začať...

Čiernobiela fotografia I. Nesmrteľný fenomén
Lokácia:
