www.infoglobe.sk » Fotogaléria » Pamiatky » SR: Vychylovka – Múzeum Kysuckej dediny

Fotogaléria: SR: Vychylovka – Múzeum Kysuckej dediny

Fotogaléria

Pamiatky

SR: Vychylovka – Múzeum Kysuckej dediny
Rubrika: Pamiatky
Počet obrázkov: 24 obrázkov
Publikované: 22.12.2011

V obklopení krásnej prírody Chránenej krajinnej oblasti Kysuce sa rozprestiera Múzeum Kysuckej dediny. Tento mimoriadne zaujímavý skanzen, ktorého neoddeliteľnou súčasťou je aj historická lesná úvraťová železnica, nájdete v katastri obce Nová Bystrica v časti Vychylovka.

Text a foto: O. Maňáková

   1 | 2 | 3   


Súvisiace články

SR: Múzeá sa otvárajú
Publikované: 22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.

Nová Bystrica: Z každého rožka troška
Publikované: 6.5.2015
Ani tento rok si nenechajte ujsť kuchyňu starých materí, ktorá ožije už 10. mája 2015 v skanzene Nová Bystrica – Vychylovka a bude v znamení „z každého rožka troška“.

Nová Bystrica – Vychylovka: Zabíjačkové hody v skanzene
Publikované: 17.10.2014
Tradičným zimným kulinárskym zážitkom v našich končinách je rozhodne zabíjačka. Zabíjačka bývala aj na kysuckej dedine vždy príležitosťou na veľké rodinné stretnutia. A na jedno takéto stretnutie by sme vás radi pozvali.

SR, Svrčinovec – návšteva hraničnej obce i prírodného unikátu
Publikované: 15.4.2020
Vydajte sa spolu s nami na severozápad Slovenska, presnejšie do rázovitého regiónu horných Kysúc. Navštívime prihraničnú obec Svrčinovec, a tiež jeden svetový unikát v podobe prírodnej pamiatky Megoňky s výskytom jedinečných guľovitých pieskovcových útvarov.

Žilina: Poľsko - slovenské remeselnícke dni v Budatíne
Publikované: 17.10.2018
V parku Budatínskeho hradu budú 20. a 21. októbra 2018 prebiehať tzv. Poľsko - slovenské remeselnícke dni, ktoré odprezentujú tradície tohto pohraničného regiónu.

Nová Bystrica: Brány skanzenu sa zatvorili
Publikované: 31.10.2017
V októbri sa skončila šesťmesačná sezóna v Skanzene a na Historickej lesnej úvraťovej železnici vo Vychylovke – Novej Bystrici, ktoré spravuje Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

SR, Kysucké múzeum – strážca histórie
Publikované: 19.7.2017
Leto je ideálnym ročným obdobím pre rodinné výlety. My vás dnes zavedieme na severozápadné Slovensko, kde sa rozprestiera malebný región Kysúc, ktorý lemujú nádherné hory, pretínajú životodarné rieky a okrášľujú nevšedné mestečká, dedinky či svojrázne osady.

Nová Bystrica: Ľanová nedeľa
Publikované: 9.8.2014
Múzeum Kysuckej dediny - Vychylovka ožije dňa 10. augusta 2014 tradíciou, ktorá patrí medzi najstaršie. Návštevníkom skanzenu poodhalí tajomstvá spracovávania ľanu.

SR, Pribylina: Považská lesná železnica
Publikované: 3.1.2013
Neďaleko mesta Liptovský Hrádok sa nachádza najmladšie a zároveň najnavštevovanejšie múzeum v prírode na Slovensku – Múzeum liptovskej dediny v Pribyline. V minulosti sme o tomto múzeu už čo to popísali. Tentoraz vám však chceme podrobnejšie predstaviť jeho statickú expozíciu technickej pamiatky bývalej Považskej lesnej železničky.

Kysuce: Pálenie jánskych ohňov
Publikované: 22.6.2012
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo pre návštevníkov v expozícií Múzea Kysuckej dediny Nová Bystrica - Vychylovka tradičné podujatie zamerané na zvyky pálenia jánskych ohňov.

Kysuce: Pranie na potoku v Múzeu Kysuckej dediny
Publikované: 6.7.2012
V druhú júlovú nedeľu sa v Múzeu Kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka bude konať podujatie venované ženským prácam v rámci letných ukážok zvykov a tradícii kysuckého ľudu.

Nová Bystrica: Dožinky na Kysuciach
Publikované: 24.8.2012
Poslednú augustovú nedeľu sa v Múzeu Kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka bude konať podujatie, ktoré opráši staré zvyky a tradície previazané piesňami a hudbou folklórnych súborov nielen z Kysúc, ale aj z Čiech a pripomenie čas dožiniek na Kysuciach.

Nová Bystrica: Kuchyňa starých materí - Maškrty zo zabíjačky
Publikované: 11.10.2013
Múzeum Kysuckej dediny pozýva všetkých, ktorí majú radi špeciality zo zabíjačky, na podujatie Kuchyňa starých materí – Maškrty zo zabíjačky. Pre návštevníkov, ktorí sa rozhodnú stráviť sviatočný deň v skanzene, bude pripravená priamo v objektoch na tradičných dobových peciach široká ponúka chutných dobrôt.

Kysuce: Rekonštrukcia historickej železničnej trati
Publikované: 21.2.2012
V Kysuckom skanzene vo Vychylovke bude tento rok pokračovať generálna rekonštrukcia historickej železničnej trati, ktorá spojí Kysuce s Oravou. Prví návštevníci by sa mohli zviesť po celej trase už v júni tohto roku.

SR: Deň železnice v skanzene Nová Bystrica – Vychylovka
Publikované: 22.5.2014
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo pre návštevníkov v nedeľu 25. mája 2014 podujatie, ktoré sa nesie pod názvom „Deň železnice“. Na zanietencov železníc, čaká okrem krásnych mašín aj bohatý kultúrny program.

Kysuce: Dožinky na Kysuciach v Múzeu Kysuckej dediny Nová Bystrica
Publikované: 30.8.2013
Prišiel čas, keď aj na Kysuciach nastalo obdobie pozbierať úrodu z polí a pripraviť sa na tuhú zimu. Pri tejto príležitosti Kysucké múzeum v Čadci pripravilo návštevníkom Múzea Kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka podujatie, ktoré im pripomenie čas dožiniek na Kysuciach.

Nová Bystrica: Bohatý kultúrny program v skanzene
Publikované: 20.9.2013
Už po tretíkrát sa v Múzeu kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke bude konať podujatie „Dary zeme“ – výstava ovocia a zeleniny spojená so svätou omšou a požehnaním úrody a po prvý raz sa tu bude konať festival folkovej hudby Vychylovka fest.

Nová Bystrica: Kapustová nedeľa
Publikované: 3.8.2013
Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj si pre návštevníkov Múzea Kysuckej dediny Nová Bystrica – Vychylovka pripravili nedeľu plnú krásnych zážitkov a chutných jedál.

Čadca: Výstava kraslíc v múzeu
Publikované: 9.3.2015
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v období pred Veľkou nocou výstavu kraslíc, ktorá je sprístupnená pre verejnosť až do 8. apríla 2015.

SR, obec Čičmany: nielen krása ľudovej architektúry– VIDEO
Publikované: 10.3.2015
Jednou z najkrajších dedín Slovenska sú dozaista malebné Čičmany. Široko ďaleko sú známe vďaka krásnym, dodnes veľmi dobre zachovaným dreveniciam, pre ktoré sú typické biele ornamenty podobné výšivke. No Čičmany toho domácim i návštevníkom dokážu ponúknuť omnoho viac.

Veľká Rača Oščadnica: Lyžovanie s čelovkami
Publikované: 11.1.2015
Milujete zimné športy a radi by ste počas lyžovačky zažili niečo nezvyčajné? Máme pre vás jeden tip! Čo by ste povedali na netradičnú lyžovačku s rodinou alebo priateľmi len za svetla čelových lámp? Určite to pre vás bude nezabudnuteľný zážitok.

Nová Bystrica: Vianoce v skanzene
Publikované: 7.12.2014
Druhá adventná nedeľa bude už po druhýkrát v skanzene Nová Bystrica – Vychylovka patriť podujatiu, ktoré sa bude niesť pod názvom „Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane“.

Nová Bystrica: Ukončenie sezóny v skanzene
Publikované: 22.10.2014
V nedeľu 26. októbra 2014 budú mať návštevníci poslednú možnosť pokochať sa prírodou, ktorá svojou krásou obklopuje objekty skanzenu a Historickej lesnej úvraťovej železnice v Novej Bystrici –Vychylovke.

Košariská: Rodný dom M. R. Štefánika opäť otvorený
Publikované: 2.8.2014
SNM - Múzeum SNR v Myjave opätovne sprístupnilo verejnosti expozíciu Milana Rastislava Štefánika, ktorá sa nachádza v jeho rodnom dome v Košariskách. Stalo sa tak 21. júla pri príležitosti 134. výročia narodenia M. R. Štefánika.

Nová Bystrica: Už sa Jána priblížilo...
Publikované: 22.6.2014
Skanzen v Novej Bystrici – Vychylovke dnes ožije tradíciou pálenia Jánskych ohňov. Návštevníci si prostredníctvom kysuckého folklóru môžu vychutnať zvyky a tradície viažuce sa k tejto udalosti z obcí Horných aj Dolných Kysúc.

Nová Bystrica: Polievková nedeľa v skanzene
Publikované: 7.6.2014
Každý obed, aspoň u nás na Slovensku, vždy začína polievkou. Medzi najobľúbenejšie patria zemiaková, fazuľová, šošovicová, hrachová, kapustová, zabíjačková kapustnica, hubová, cibuľová, cesnaková, špenátová a rôzne zeleninové či mäsové vývary.

Čadca: výstava Život plný námahy
Publikované: 16.3.2015
Vo výstavných priestoroch Kysuckého múzea v Čadci si môžete pozrieť medzinárodnú výstavu Život plný námahy, ktorá je zameraná na diela neprofesionálnych rezbárov a ich reflexiu tradičného beskydského vidieka.

SR: Noc múzeí a galérií 2015
Publikované: 10.5.2015
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

SR: Slovenské národné múzeum v číslach
Publikované: 29.4.2016
Slovenské národné múzeum (SNM) ako vrcholná štátna zbierkotvorná, vedeckovýskumná a kultúrno-vzdelávacia inštitúcia v oblasti múzejnej činnosti na Slovensku v týchto dňoch zverejnila štatistické výsledky za rok 2015.

Čadca: Sviečka – posolstvo svetla
Publikované: 20.12.2015
Kysucké múzeum v Čadci pripravilo v predvianočnom období vo svojich priestoroch výstavu sviečok súkromnej zberateľky pani Anny Kvašňovskej z Olešnej.

Nová Bystrica: Svadobný deň v skanzene
Publikované: 12.6.2015
Skanzen v Novej Bystrici - Vychylovke je stálou expozíciou v prírode, ktorá je jednou z najrozsiahlejších na Slovensku a v nedeľu 14. júna 2015 môžu jej návštevníci zažiť spôsob života a kultúry kysuckého ľudu v minulosti, ktorých neodmysliteľnou súčasťou bola aj svadba.

Žilina: 21. ročník Staromestských slávností
Publikované: 22.5.2015
Mesto Žilina vás pozýva na dvadsiaty prvý ročník Staromestských slávností, ktoré zaplnia ulice a námestia obyvateľmi a návštevníkmi mesta všetkých vekových kategórií, aby si z bohatého kultúrneho programu a rozmanitej ponuky výrobkov vybrali to, čo ich najviac zaujíma.

Čadca: Zaujímavosti zo sveta blanokrídlovcov – včely, osy, mravce a iné
Publikované: 20.5.2014
V priestoroch Kysuckého múzea v Čadci si môžu návštevníci do 30. júna 2014 pozrieť atraktívno- náučnú výstavu o živote hmyzu.

SR: Kysuce – Klokočov - oddych ako ho nepoznáte
Publikované: 12.4.2012
Región Kysuce nás už neraz milo prekvapil. Či už svojou nádhernou prírodou, zachovalou ľudovou architektúrou, unikátnymi pamiatkami alebo tiež prekrásnymi túrami, počas ktorých sa nám mnohokrát odkryli zaujímavé výhľady, neraz aj za hranice našej republiky.

SR: Noc múzeí a galérii 2013
Publikované: 16.5.2013
Noc múzeí a galérií je celoeurópske podujatie realizované pod patronátom Rady Európy s cieľom v čo najväčšej miere prezentovať kultúrne dedičstvo, význam jeho záchrany a ochrany pri kultúrnej výmene, šírení informácií o kultúrnej rozmanitosti jednotlivých krajín i regiónov Európy, pri neformálnom vzdelávaní a kultivovanom oddychu.

SR: región Kysuce – Slovenský orloj v Starej Bystrici
Publikované: 7.9.2011
K jedným z najkrajších a turisticky najzaujímavejším kútov Slovenska rozhodne patrí región Kysuce. Okrem krásnej horskej prírody, popretkávanej turistickými a cykloturistickými chodníčkami, či bohatej histórie, ktorá na vás dýchne naozaj v každej dedine, sem čoraz viac turistov priláka aj najväčšia drevená socha na Slovensku – Slovenský orloj v Starej Bystrici.

Nová Bystrica: Vianoce v skanzene
Publikované: 2.12.2013
Deň 8. december 2013 – druhá adventná nedeľa sa zapíše do dejín podujatí, ktoré sa pravidelne pripravujú v Skanzene Nová Bystrica – Vychylovka. Po prvýkrát si budú môcť návštevníci vychutnať čaro prírody v doline Chmúra a obdivovať príbytky našich starých rodičov a prarodičov v zimnom období.

SR: Oravská lesná železnica – výlet v zime
Publikované: 6.3.2014
Dnes naše kroky povedú na sever Slovenska. Zavítame do rázovitého regiónu Orava, kde navštívime unikátnu technickú pamiatku – Oravskú lesnú železnicu.

Nová Bystrica: otvorenie novej sezóny v skanzene
Publikované: 1.5.2014
Po polročnej prestávke si môžete opäť vychutnať čaro rozkvitajúcej sa prírody doliny Chmúra, kde sa rozprestierajú malé učupené drevenice, ktoré sú veľkou pýchou kysuckého regiónu. Áno, hovoríme o skanzene v Novej Bystrici - Vychylovke, cez ktorý vedie Historická lesná úvraťová železnica – národná kultúrna pamiatka.

Nová Bystrica: Máj, máj, máj zelený ...
Publikované: 3.5.2014
Stavanie mája je zvyk a tradícia viažúca sa k prvému máju, ktorá je spojená s hudbou, spevom a tancom. Tento zvyk je na Kysuciach uchovávaný dodnes na základe starobylej tradície, podľa ktorej máje – z kôry olúpané smreky s ozdobeným stromčekom - stávali mládenci dievčatám posledného apríla vždy v noci a potom spievali pieseň, ktorou dievča zobúdzali.

Čadca: Krása ľudového kroja
Publikované: 7.3.2014
Ľudový odev tvorí neoddeliteľnú súčasť ľudovej kultúry, je živým posolstvom, odkazom po našich predkoch, ktorý je treba zachovávať a prezentovať. Aj v dnešnej dobe sa vraciame ku tradíciám, čoho dôkazom je i výstava ľudových krojov, sprístupnená v Kysuckom múzeu v Čadci od 17. februára do 18. apríla 2014.

SR: Múzeá v návštevnosti stále vedú
Publikované: 3.9.2013
Múzeá, patriace pod správu Slovenského národného múzea, sa aj tento rok tešia priazni návštevníkov. V letných mesiacoch sú populárne hradné múzeá, ktoré ponúkajú množstvo festivalov, hier a exteriérových aktivít.

SR: Nová kniha od Gabriely Revickej - Ukážem Ti Slovensko II.
Publikované: 9.5.2013
Cestovateľský informačný portál Infoglobe by vám dnes rád predstavil novú dvojjazyčnú knižnú publikáciu od Gabriely Revickej s názvom Ukážem Ti Slovensko II. alebo tiež I will show you Slovakia, ktorú máte možnosť vyhrať aj v práve prebiehajúcej fotosúťaži.

SR: Región Kysuce – Veľká Rača
Publikované: 20.10.2011
Dnes sa spolu opäť vyberieme navštíviť rázovitý a medzi slovenskými ale aj zahraničnými turistami mimoriadne vyhľadávaný región Kysuce. Dnes to však nebude iba turistická vychádzka plná krásnych výhľadov, ale tiež more skvelej zábavy v lone krásnej prírody.

SR: Vychylovka I. – Múzeum Kysuckej dediny
Publikované: 27.10.2011
Naše krásne Slovensko sa aj vďaka geografickým danostiam či zložitému historickému vývoju vyznačuje nielen nespočetným množstvom prírodného bohatstva, ale tiež mnohými kultúrnymi či historickými pamiatkami. Predovšetkým tie majú priam magnetizujúcu schopnosť prilákať k nám návštevníkov nielen zo širokého okolia, ale aj zo zahraničia.

SR: Kysuce – Klokočovské skálie
Publikované: 5.4.2012
Dnes spolu opäť zavítame na stredné Slovensko. Tentoraz budú naše kroky smerovať do nádherného severoslovenského regiónu Kysuce, ktorý ukrýva mnoho krásnych obcí a miest, historických či sakrálnych pamiatok, ale hlavne nádhernú prírodu. Nachádza sa tu viacero zaujímavostí, ktoré nie je možné vidieť len tak hocikde. Jednou z nich je aj unikátny prírodný morfologický útvar Klokočovské skálie.

Vydrovská dolina: Deň stromu v Lesníckom skanzene
Publikované: 14.7.2012
Už po jedenásty krát sa v Lesníckom skanzene vo Vydrovskej doline konajú oslavy lesa a lesníckeho hospodárstva.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Kysuce - Snow Paradise Veľká Rača
V Kysuckých Beskydách sa nad obcou Oščadnica nachádza jedno z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich lyži...

SR: Klokočovské skálie, Sudopark, Ropný prameň
Tri zaujímavé miesta na Kysuciach, ktoré hravo zvládnete navštíviť za jeden deň. Po nenáročnej pr...

SR: Vychylovka - Lesná úvraťová železnica (Kysuce)
Vychylovku, časť obce Nová Bystrica, nájdete vo východnej časti regiónu Kysuce. Známa je hlavne v...

SR: región Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinskom kraji v okrese Čadca. Poďte sa sp...

SR: Kysucké Beskydy – Veľká Rača
Región Kysuce má svoje čaro v každom ročnom období. Dnes sa spolu zastavíme na najvyššom vrchu po...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotogaléria:


Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C