www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Farské ostrovy - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Tórshavn

Počet obyvateľov: 47 017

Oficiálne jazyky: faerčina, dánčina

Faerské ostrovy sú súostrovie na severe v Atlantickom oceáne, na juhozápadnom okraji Nórskeho mora. Leží severozápadne od Škótska v polovici cesty medzi Islandom a Nórskom.

Politika

Faerské ostrovy sú samosprávnym územím Dánska. Majú vlastný parlament a vlajku. Faerský parlament má 35 poslancov. Faerské ostrovy sa administatívne delia na 6 krajov.

Geografia

Súostrovie je tvorené 18 ostrovmi o celkovej rozlohe 1 399 km2. Je 113 km dlhé a 75 km široké a jeho tvar pripomína hrot šípu obrátený špičkou k juhu. Najvyššia hora, Slættaratindur, má výšku 882 m n. m. a priemerná nadmorská výška ostrovov je 300 m.

Príroda

Počasie na ostrovoch je prímorské a veľmi premenlivé. Zásadný ráz počasia najviac ovplyvňuje Golfský prúd. Prístavy v zime nikdy nezamŕzajú a zimy sú mierne. Priemerná teplota sa pohybuje od 3 °C v zime do 11 °C v lete. Na Faerských ostrovoch je v priemere 283 daždivých dní do roka. Priemerný ročný úhrn zrážok je 1 501 mm. Snehové zrážky sú na ostrovoch malé. Priemerná rýchlosť vetra 7 m/s.

Zdravie

S ohľadom na vysoké ceny zdravotnej starostlivosti sa odporúča vybaviť si pred cestou príslušný druh zdravotného poistenia pre pobyt v zahraničí.

Doprava

Cestná sieť na Faerských ostrovoch je prekvapivo hustá a kvalitná a každý tu môže po ostrovoch spojených tunelmi a lodnými prevozmi najazdiť za okúzľujúcimi prírodnými scenériami až 600 kilometrov. Na Faerské ostrovy ide jediná lodná linka, ktorá vychádza buď z dánskeho Hanstholmu či z nórskeho Bergenu. Obrovská nová loď Norröna za svoju týždennú okružnú plavbu navštívi celkovo päť krajín: po ceste z Dánska a Nórska potom z Faerských ostrovov pokračuje ešte ďalej na Island či naopak späť ku kontinentu so zastávkou na britských Shetlandoch.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Faerské ostrovy
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.10.2019
Jednou z hlavných kultúrnych udalostí tohto roku na Pražskom hrade je výstava venovaná českému a rímskemu kráľovi Václavovi IV. a umeniu jeho doby, ktorú môžete navštíviť až do 3. novembra, a to denne od 10. do 18. hodiny.
18.10.2019
V sobotu 19. októbra prebieha v Národnom dome na Vinohradoch už VII.ročník veľtrhu a festivalu súčasnej fotografie – FOTOEXPO 2019, ktorý predstaví to najlepšie zo súčasnej fotografickej tvorby, fotografickej techniky a príslušenstva, ale hlavne množstvo inšpirácie a zábavy.
17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 19. 10. 2019
sviatok:
dnes:
sobota 19.10.
7 °C
zajtra:
nedeľa 20.10.
8 °C