www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Farské ostrovy - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Tórshavn

Počet obyvateľov: 47 017

Oficiálne jazyky: faerčina, dánčina

Faerské ostrovy sú súostrovie na severe v Atlantickom oceáne, na juhozápadnom okraji Nórskeho mora. Leží severozápadne od Škótska v polovici cesty medzi Islandom a Nórskom.

Politika

Faerské ostrovy sú samosprávnym územím Dánska. Majú vlastný parlament a vlajku. Faerský parlament má 35 poslancov. Faerské ostrovy sa administatívne delia na 6 krajov.

Geografia

Súostrovie je tvorené 18 ostrovmi o celkovej rozlohe 1 399 km2. Je 113 km dlhé a 75 km široké a jeho tvar pripomína hrot šípu obrátený špičkou k juhu. Najvyššia hora, Slættaratindur, má výšku 882 m n. m. a priemerná nadmorská výška ostrovov je 300 m.

Príroda

Počasie na ostrovoch je prímorské a veľmi premenlivé. Zásadný ráz počasia najviac ovplyvňuje Golfský prúd. Prístavy v zime nikdy nezamŕzajú a zimy sú mierne. Priemerná teplota sa pohybuje od 3 °C v zime do 11 °C v lete. Na Faerských ostrovoch je v priemere 283 daždivých dní do roka. Priemerný ročný úhrn zrážok je 1 501 mm. Snehové zrážky sú na ostrovoch malé. Priemerná rýchlosť vetra 7 m/s.

Zdravie

S ohľadom na vysoké ceny zdravotnej starostlivosti sa odporúča vybaviť si pred cestou príslušný druh zdravotného poistenia pre pobyt v zahraničí.

Doprava

Cestná sieť na Faerských ostrovoch je prekvapivo hustá a kvalitná a každý tu môže po ostrovoch spojených tunelmi a lodnými prevozmi najazdiť za okúzľujúcimi prírodnými scenériami až 600 kilometrov. Na Faerské ostrovy ide jediná lodná linka, ktorá vychádza buď z dánskeho Hanstholmu či z nórskeho Bergenu. Obrovská nová loď Norröna za svoju týždennú okružnú plavbu navštívi celkovo päť krajín: po ceste z Dánska a Nórska potom z Faerských ostrovov pokračuje ešte ďalej na Island či naopak späť ku kontinentu so zastávkou na britských Shetlandoch.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Faerské ostrovy
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
23.6.2019
Od 4. do 7. júla 2019 sa uskutoční najväčší a najstarší folklórny festival na Slovensku – Východná 2019, kde sa po 65. krát predstaví viac než tisíc účinkujúcich. Tešiť sa môžete na domáce folklórne súbory, detské folklórne súbory, spevácke skupiny, ľudové hudby a sólistov, špičkové zahraničné súbory, ako aj na víťazov celoštátnych súťažných prehliadok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 25. 6. 2019
sviatok: