www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Ekvádorská republika
Hlavné mesto: Quito
Rozloha: 256.370 km2
Počet obyvateľov: 13 212 742
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika

Najvyšší bod: Chimborazo (6310 m n.m.)
Hlavné náboženstvo: 93,0 % katolíci, 7,0 % ostatní
Čas: SEČ -6


Geografia

Ekvádor susedí iba s dvomi štátmi, a to s Kolumbiou a Peru, na západe jeho pobrežie omýva Pacifik. Administratívne sa skladá z 22 provincií, včítane dištriktu hlavného mesta a teritória Galapágy. Krajinu rozdeľuje pásmo hrebeňov hôr Ánd, s najvyšším vrcholkom Chimborazo (ktorý je zároveň najvyšším vrcholom v celej krajine), týčiacim sa do výšky 6310 m nad morskou hladinou. Andy sa tiahnu zo severu na juh a delia krajinu na východnú oblasť džunglí v povodí Amazonky (známu ako Oriente) a západnú pobrežnú nížinnú oblasť. V údolí nachádzajúcom sa v oblasti centrálnej vysočiny leží Quito – druhé najvyššie položené hlavné mesto na svete, ležiace približne 2850 m n.m. (vyššie už je iba La Paz v Bolívii). Západné pobrežie bývalo v minulosti husto zalesnené, avšak vplyvom rúbania sa rozlohy lesov značne znižujú. Provincie ako Los Ríos, Manabí alebo El Oro sú najintenzívnejšie farmárske oblasti. Východné nížinné oblasti ostávajú sčasti nedotknuté, ale s ohľadom na trojnásobný nárast obyvateľov v tzv. Oriente a začínajúcu ťažbu nafty je tento región tiež ohrozený.


Príroda

Hoci Ekvádor nie je práve veľká krajina, je považovaný za jednu z najbohatších na rôzne druhy zvierat, a to hlavne kvôli dažďovým pralesom. Platí to aj pri rastlinách, ktorých je v krajine zhruba 20 000 druhov, pričom každý rok sú nové objavy. Finálny počet sa odhaduje na 25 000 druhov (napríklad celá Severná Amerika ich má asi 17 000). Okrem mnohých zástupcov vtáctva môžete v krajine naraziť na rôzne druhy opíc a netopierov, leňochy, jelene, králiky, veveričky, líšky, lamy, kapibary, riečne delfíny, oceloty, žaby, hady, atď. Prvý národný park v Ekvádoru boli Galapágy (založ. v r. 1959), ďalšie už boli pevninské – Cotopaxi, Machalilla, Yasuní, a pod. Vzniklo tiež niekoľko rezervácií a národných rekreačných oblastí. Všetky tieto plochy zaberajú približne 10 % s celkovej rozlohy Ekvádoru.


Podnebie

Namiesto štyroch ročných období, na ktoré je väčšina cudzincov prichádzajúcich do krajiny zvyknutá, sa v Ekvádoru strieda suché a daždivé obdobie. Podnebie Galapág a pobrežnej časti krajiny sú ovplyvňované oceánskymi prúdmi. Pobrežné nížiny na západe Ekvádoru sú obvykle teplé s priemernými teplotami okolo 25 stupňov. Od decembra až do mája tu trvá obdobie dažďov. Pobrežné oblasti sú tiež významne ovplyvňované studeným Humboldtovým prúdom, ktorý prichádza z južného Pacifiku. Smerom do vnútrozemia a so stúpajúcou nadmorskou výškou sa klíma mení. V horách je o poznanie chladnejšia a napríklad priemerná letná teplota v Quitu dosahuje 16°C. Na východe Ekvádoru panuje vlhké daždivé podnebie. Priemerná denná teplota je 25°C. Obdobie sucha trvá v Amazonskej oblasti obvykle od novembra do februára. Na Galapágoch je celoročne príjemná suchá a teplá klíma s teplotami okolo 25 stupňov.


Obyvatelia

Hustota zaľudnenia je 48,5 obyv./km2 a z mestského obyvateľstva žije v horských oblastiach 48 %, pri pobreží 48 % a 4 % v pralesoch. Obyvateľstvo tvorí z 66 % mestici (potomkovia európskych prisťahovalcov), 24 % indiáni, 7 % belosi a 3 % černosi. Gramotnosť v krajine je asi 91 %. Čo sa týka jazyku, existujú tam rôzne nárečia, avšak dominantná ostáva španielčina, ktorou sa dohovoríte najlepšie.

Lokácia:

Ekvádor
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

5.4.2020
Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o virtuálnych prechádzkach po múzeách či galériách. Dnes budeme v tomto trende pokračovať a tentoraz vám predstavíme vizuálne aj posluchovo úžasnú virtuálnu turistiku po amerických národných parkoch.
4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 5. 4. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 5.4.
13 °C
zajtra:
pondelok 6.4.
13 °C