www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov : Ekvádorská republika
Hlavné mesto: Quito
Rozloha: 256.370 km2
Počet obyvateľov: 13 212 742
Oficiálny jazyk: Španielčina
Štátne zriadenie: republika

Najvyšší bod: Chimborazo (6310 m n.m.)
Hlavné náboženstvo: 93,0 % katolíci, 7,0 % ostatní
Čas: SEČ -6


Geografia

Ekvádor susedí iba s dvomi štátmi, a to s Kolumbiou a Peru, na západe jeho pobrežie omýva Pacifik. Administratívne sa skladá z 22 provincií, včítane dištriktu hlavného mesta a teritória Galapágy. Krajinu rozdeľuje pásmo hrebeňov hôr Ánd, s najvyšším vrcholkom Chimborazo (ktorý je zároveň najvyšším vrcholom v celej krajine), týčiacim sa do výšky 6310 m nad morskou hladinou. Andy sa tiahnu zo severu na juh a delia krajinu na východnú oblasť džunglí v povodí Amazonky (známu ako Oriente) a západnú pobrežnú nížinnú oblasť. V údolí nachádzajúcom sa v oblasti centrálnej vysočiny leží Quito – druhé najvyššie položené hlavné mesto na svete, ležiace približne 2850 m n.m. (vyššie už je iba La Paz v Bolívii). Západné pobrežie bývalo v minulosti husto zalesnené, avšak vplyvom rúbania sa rozlohy lesov značne znižujú. Provincie ako Los Ríos, Manabí alebo El Oro sú najintenzívnejšie farmárske oblasti. Východné nížinné oblasti ostávajú sčasti nedotknuté, ale s ohľadom na trojnásobný nárast obyvateľov v tzv. Oriente a začínajúcu ťažbu nafty je tento región tiež ohrozený.


Príroda

Hoci Ekvádor nie je práve veľká krajina, je považovaný za jednu z najbohatších na rôzne druhy zvierat, a to hlavne kvôli dažďovým pralesom. Platí to aj pri rastlinách, ktorých je v krajine zhruba 20 000 druhov, pričom každý rok sú nové objavy. Finálny počet sa odhaduje na 25 000 druhov (napríklad celá Severná Amerika ich má asi 17 000). Okrem mnohých zástupcov vtáctva môžete v krajine naraziť na rôzne druhy opíc a netopierov, leňochy, jelene, králiky, veveričky, líšky, lamy, kapibary, riečne delfíny, oceloty, žaby, hady, atď. Prvý národný park v Ekvádoru boli Galapágy (založ. v r. 1959), ďalšie už boli pevninské – Cotopaxi, Machalilla, Yasuní, a pod. Vzniklo tiež niekoľko rezervácií a národných rekreačných oblastí. Všetky tieto plochy zaberajú približne 10 % s celkovej rozlohy Ekvádoru.


Podnebie

Namiesto štyroch ročných období, na ktoré je väčšina cudzincov prichádzajúcich do krajiny zvyknutá, sa v Ekvádoru strieda suché a daždivé obdobie. Podnebie Galapág a pobrežnej časti krajiny sú ovplyvňované oceánskymi prúdmi. Pobrežné nížiny na západe Ekvádoru sú obvykle teplé s priemernými teplotami okolo 25 stupňov. Od decembra až do mája tu trvá obdobie dažďov. Pobrežné oblasti sú tiež významne ovplyvňované studeným Humboldtovým prúdom, ktorý prichádza z južného Pacifiku. Smerom do vnútrozemia a so stúpajúcou nadmorskou výškou sa klíma mení. V horách je o poznanie chladnejšia a napríklad priemerná letná teplota v Quitu dosahuje 16°C. Na východe Ekvádoru panuje vlhké daždivé podnebie. Priemerná denná teplota je 25°C. Obdobie sucha trvá v Amazonskej oblasti obvykle od novembra do februára. Na Galapágoch je celoročne príjemná suchá a teplá klíma s teplotami okolo 25 stupňov.


Obyvatelia

Hustota zaľudnenia je 48,5 obyv./km2 a z mestského obyvateľstva žije v horských oblastiach 48 %, pri pobreží 48 % a 4 % v pralesoch. Obyvateľstvo tvorí z 66 % mestici (potomkovia európskych prisťahovalcov), 24 % indiáni, 7 % belosi a 3 % černosi. Gramotnosť v krajine je asi 91 %. Čo sa týka jazyku, existujú tam rôzne nárečia, avšak dominantná ostáva španielčina, ktorou sa dohovoríte najlepšie.

Lokácia:

Ekvádor
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 8. 2019
sviatok:
dnes:
streda 21.8.
14 °C
zajtra:
štvrtok 22.8.
14 °C