www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Železničná doprava

 Železničná doprava patrí k najstarším na kontinente s celkovou dĺžkou tratí takmer 10.000 km, spájajúcich takmer 75 % všetkých miest a dedín naprieč krajinou. Aby spĺňala požiadavky na modernú kontajnerovú prepravu, je potrebná jej kompletná obnova. Denne je prepravovaných po železnici 1.4 mil. ľudí a zamestnaných je v tomto odbore 30.000 pracovníkov. Obnova zastaranej a nevyhovujúcej siete sa stala zvlášť v roku 2006 aktuálnym politickým problémom vlády. Tá začala v roku 1992 nákupom nových lokomotív, vagónov a 3 expresných vlakov. V priebehu rokov 1990-1995 bolo preinvestovaných 7,5 mld. LE. Vďaka štátnym subvenciám (až 40 %) zostáva železničná doprava stále veľmi lacnou. Budovanie nových železničných spojov je súčasťou nových projektov, ktoré majú spojiť napr. Hurgadu, Safagu a Luxor. Druhá linka povedie medzi El.Sadat City a Káhirou a tretia dráha prepojí Mersa Allam s Asuánom. Každoročne sa prepravia stovky miliónov cestujúcich. Vozový park zahrňuje zhruba 700 lokomotív, z čoho je 400 prevádzkyschopných a zvyšok čaká na generálku..

Vzhľadom ku skutočnosti, že je železničná doprava v Egypte dotovaná a dotačné prostriedky vlády sú značne obmedzené, nedostáva sa egyptskej železnici predsa len takej starostlivosti, akú by si zaslúžila. Množstvo zariadení a vybavení najmä v oblasti prepravy osôb zostáva za požadovaným štandardom a nedostatky sa prejavujú aj v zaistení bezpečnosti osobnej prepravy. Po veľkom železničnom nešťastí na trati medzi Káhirou a Luxorom na jar 2002 prijala egyptská vláda množstvo rozhodnutí týkajúcich sa ďalšej modernizácie železničnej dopravy, predovšetkým prepravy cestujúcich. V septembri 2006 došlo k sérii železničných nešťastí, pričom pri najhoršom z nich zahynulo 58 cestujúcich. Vláda na túto situáciu reagovala uvoľnením LE 8,5 mld., ktoré by chcela zaistiť a preinvestovať urýchlene behom nasledujúcich 2 až 5 rokov. Vláda odsúhlasila vyčlenenie okamžitých 860 mil. USD na rozvoj železničnej infraštruktúry a do konca roku ďalších 600 mil. USD vo forme pôžičiek. V septembri 2007 vláda rozhodla o výstavbe troch úplne nových tratí, ktoré by mali spájať Káhiru, Alexandriu, Borg El-Arab a mesto Sadat. Jedná sa o ďalšiu investíciu v hodnote LE 4,8 mld., ktorá umožní vytvorenie 11 000 pracovných príležitostí a povedie k celkovému rozvoju v týchto oblastiach.

Metro

 Systém metra v Káhire je považovaný za jeden z najdôležitejších projektov, ktorý kedy bol v Egypte uskutočnený. Prvá linka je v Káhire v prevádzke už od roku 1987. V roku 1999 bola dokončená ďalšia etapa druhej linky, a tak dohromady obe linky prepravia okolo 2 mil. cestujúcich denne. Ďalej má byť budovaná tretia linka, spájajúca oblasť letiska s husto obývanou časťou mesta (Imbaba) s dĺžkou 27 km.  Po komplexnej výstavbe je plánovaná prepravná kapacita 2,5 mil. osôb denne. Bohužiaľ začatie výstavby 3. linky je stále odkladané. Výstavba by mala v roku 2007 akcelerovať, keďže došlo k podpísaniu zmluvy medzi Francúzskom a EAR, kedy francúzska strana uvoľní finančné prostriedky vo výške UER 500 mil. pre 1. fázu výstavby a profitovať by mali v tendrových konaniach francúzskej firmy. V štádiu zvažovania realizácie projektu je aj výstavba čiastočne podzemnej dráhy v Alexandrii s dĺžkou 45 km, spájajúca Abou Kir na východe a El Agami na západe. V dôsledku nedostatku potrebných financií však zostáva tento projekt naďalej len v štádiu zvažovania.

Cestná doprava

 Celková cestná sieť zahrňuje 44 tis. km, z toho však iba 17 tis. km medzimestských ciest je relatívne v dobrom prevedení.  Vo výstavbe je okruh okolo Káhiry s dĺžkou 113 km (Ring Road), ktorého sprevádzkovaná časť už dnes významne uľahčuje spojenie medzi jednotlivými časťami Káhiry. Cestná doprava zaisťuje 90% domácej prepravy. V krajine sú zhruba 3,5 mil. úradne evidovaných vozidiel (z toho 1,45 mil. súkromných). Medzi hlavné záujmy vlády patrí zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky, pretože podľa štatistík patrí Egypt medzi krajiny s najväčším pomerom nehôd so smrteľným zranením na počet prejdených kilometrov. Hlavným dôvodom je zlý technický stav vozidiel a nedodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Sú zvažované a čiastočne realizované diaľničné projekty, ako pobrežná diaľnica okolo Stredozemného mora spájajúci Egypt s Lýbiou a ďalej cez Gibraltár s Európou, ďalšie prepojenie na Sinaj premostením Suezského kanálu, cez južný Sinaj do Saudskej Arábie, dialnica na Sinaji umožňuje prepojenie Suezu s Tabou ďalej do Izraela a Jordánska atď. V minulom období bolo tiež prevedených niekoľko železničných a riečnych premostení v Asuánu, Asiutu a ďalších mestách. V októbri 2001 bola dokončená  stavba mostu cez Suezský prieplav, ktorého celková dĺžka činí 9,5 km, ktorý sa tak stal významným spojom medzi kontinentom a polostrovom Sinaj. Cez Níl vedie celkom 14 mostov.

Letecká doprava

 EgyptAir oznámila zisk za rok 2005 vo výške USD 75 mil. a teda 40 % nárast oproti predchádzajúcemu roku. Vláda vo februári 2006 vyhlásila svoj úmysel ponúknuť čo najskôr 20% akcií spoločnosti verejnosti a zároveň financovala nákup 12 nových lietadiel v hodnote USD 700-870 mil. Cieľom je rozšíriť dnešný letecký park zo 40 na 64 lietadiel do roku 2010. V lete 2007 by mal byť otvorený 3. terminál, čo by dovoľovalo prepraviť ročne 20 mil. pasažierov. Káhira je dôležitým terminálom Blízkeho východu a väčšina leteckých spoločností tu má svoje zastúpenia. V EAR je celkom 19 letísk a ďalšie sa zvažujú vybudovať predovšetkým v prímorských rekreačných oblastiach. V dôsledku progresívneho rozvoja leteckej dopravy budú postupne rozširované nastávajúce letiská v menších mestách a vybudovaný nový káhirský terminál. Letecký park sa postupne modernizuje a zväčšuje nákupom Boeingov 777, Airbusov A340, A340s a A321s. Novinkou je tiež prielom súkromnej spoločnosti Coral Blue do štátom vlastneného monopolu. Táto spoločnosť by mala operovať s 10 lietadlami Airbus 320. EgyptAir potvrdil aj v roku 2006 svoje zväčšujúce zisky a skončil hospodárenie s prebytkom LE 475 mil.

Lodná doprava

 Riečna doprava v celkovej dĺžke približne 3 100 km zahrňuje Níl a sieť kanálov v delte. Sú ním prepravované 4% domácej prepravy. Zo 14 námorných prístavov je najdôležitejšia Alexandria (ročne 22 mil. ton), Port Said, Suez, novo dobudovaný kontajnerový prístav Dakahleia  a prístav na Sochne. Na Sinaji bol vybudovaný nový prístav v hodnote 200 mil. L.E., ktorý by mal po dostavbe patriť medzi 15 najväčších svetových prístavov. Celková kapacita námorných prístavov v Egypte je v súčasnosti 52,2 mil. ton, pričom cez ne prechádza 90 % egyptského zahraničného obchodu. V priebehu roku 1999 boli podpísané 2 významné zmluvy na súkromné prevádzkovanie prístavov.  Prvá s americkou spoločnosťou Stevedoing Services na nový prístav v Sochne, pri južnom vstupe do Suezského kanálu, druhý s holandsko-dánskym konzorciom s koncesiou na 30 rokov pre nový kontajnerový terminál v East Port Said.

späť

Lokácia:

Egypt
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 1. 4. 2020
sviatok:
dnes:
streda 1.4.
21 °C
zajtra:
štvrtok 2.4.
22 °C