www.infoglobe.sk » SR, Vysomarch: cyklomost spájajúci národy – VIDEO

SR, Vysomarch: cyklomost spájajúci národy – VIDEO

Publikované: 26.6.2022
Kým v minulosti bolo na rakúsko-slovenskej hranici až 12 miest (mostov a brodov), kadiaľ sa dalo prejsť cez rieku Moravu, tak počas obdobia tzv. železnej opony neprežil ani jeden cestný most. Výnimkou bol len železničný most medzi Devínskou Novou Vsou a mestom Marchegg, no aj ten fungoval iba v obmedzenom režime.

Ak nazrieme do historických záznamov, spomienka na premostenie rieky Moravy pri obci Marchegg siaha až do 13. storočia. Spájanie oboch brehov zabezpečoval v minulosti aj trajekt, ktorý naposledy vyplával v roku 1918. Od tých čias bolo prekročenie hraničnej rieky vysoko nežiadúce a cezhraničné vzťahy boli pod bodom mrazu. Našťastie po páde totalitného režimu sa vzťahy medzi Slovenskom a Rakúskom začali výrazne zlepšovať, ale stále obe krajiny delila rieka Morava. Trvalo dlhé desaťročia, kým sa to zmenilo. 

Vysomarch

Vysomarch - cesta k mostuVysomarch - cesta k mostu

Prvý cestný most spájajúci dva národy bol otvorený až v roku 2005, a to medzi Moravským Svätým Jánom a Hohenau. V roku 2012 pribudol župný Cyklomost slobody, ktorý spája Devínsku Novú Ves s malebným rakúskym zámockým areálom Schloss Hof. Napokon po dlhoročnom úsilí sa na jeseň v roku 2020 začala výstavba cyklomostu cez rieku Moravu medzi Vysokou pri Morave a Marcheggom. 

Vysomarch

Vysomarch - cesta k mostuVysomarch - okolie

Spojenie Rakúska s obcou Vysoká pri Morave sa tak obnovilo po vyše sto rokoch. Nový most Vysomarch prepojil medzinárodnú cyklotrasu Eurovelo 13 s rakúskou národnou cyklotrasou Kamp-Thaya-March. Historické spojenie medzi oboma polovicami mostnej konštrukcie sa udialo 19. októbra 2021 a k dokončeniu došlo počas jari 2022.

Vysomarch

Cyklovýlet

Pokiaľ by ste chceli navštíviť cyklomost medzi Vysokou pri Morave a rakúskym mestečkom Marchegg ideálnym spôsobom je využiť bicykel. Vyraziť odporúčame od Cyklomosta slobody v Devínskej Novej Vsi, popri ktorom vedie cyklochodník až k novému mostu Vysomarch. Jedná sa o 12 kilometrov dlhú a relatívne rovinatú trasu s príjemným okolím. O čosi kratšia (7 km) cyklotrasa vedie z obce Vysoká pri Morave. Azda najbližším spojením k mostu je cyklotrasa z rakúskej strany, priamo z obce Marchegg, a to necelý 1 kilometer. 

Vysomarch - Pamätník colnej stráže

Vysomarch Vysomarch

Pre menej zdatných výletníkov ponúkame možnosť návštevy mostu kombinovane, a to vlakom z Bratislavy na železničnú stanicu Marchegg a odtiaľ buď na vlastnom alebo za poplatok na požičanom bicykli. Prenajímacia služba je dostupná na parkovisku pred stanicou. Samozrejme k premosteniu sa dá ísť aj pešo! 

Vysomarch

Vysomarch - železničná stanica MarcheggVysomarch - turistické prehliadky

Cestou k cyklomostu budete pozorovať množstvo jedinečných zákutí, nádhernú prírodu a sprevádzať vás bude i príjemný štebot vtáctva. Chýbať nebudú poletujúce motýle, ktorým je venovaná v Marcheggu zvýšená pozornosť v podobe samostatného náučného chodníka.

Vysomarch - náučny chodník

Vysomarch - náučny chodníkVysomarch a okolie

Okolie mostu Vysomarch dotvárajú lúky plné kvetov a nivná krajina. Čo sa týka konštrukcie, jedná sa o pozoruhodné architektonické dielo s dĺžkou 270 metrov a širokou 4 metre. Samotné premostenie je 7 metrov nad priemernou hladinou rieky a konštrukcia je zavesená na oceľových pilieroch. Maximálna výška pilierov je 17 metrov. Na moste je asfaltový povrch, bezpečnostné zábradlie a niekoľko informačných tabúľ z obidvoch strán. 

Vysomarch

Vysomarch - cesta k mostuVysomarch (detail)

Uprostred mimoriadne krásnej prírody vzniklo spojenie dvoch obcí, dvoch národov i štátov, ktoré prepája dolné Záhorie s rakúskym Marchfeldom (Moravským poľom) a ponúka výletné okruhy v cezhraničnom území jedinečnej prírodnej scenérie Pomoravia. Spolu s druhým župným Cyklomostom slobody vytvára 22 kilometrov dlhý okruh lužnými lesmi, ktorý zvládnu absolvovať aj rodiny s deťmi. Stačí vyraziť a spoznávať svoje okolie!

Vysomarch

GPS: 48°16'46.3"N 16°55'03.5"E

Text, foto a video: Pavol Jemala, Slovensko zdola

Hudba: Pixabay.com; Sedative - 110241Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Dolné Rakúsko: Jesenná zábava na zámku Schloss Hof
Publikované: 22.9.2023
Neďaleko slovenskej hranice sa rozprestiera veľkolepé vidiecke sídlo, ktoré v minulosti patrilo princovi Eugenovi a neskôr Márii Terézii. Dnes toto miesto ponúka voľnočasové vyžitie pre všetky generácie. Jesenné zámocké záhrady prinášajú nádhernú paletu farieb a spolu s nimi aj rozmanitú programovú ponuku.

Dolné Rakúsko: Jesenné zábavy na zámku Schloss Hof
Publikované: 28.8.2023
Len približne 30 minút jazdy autom od Bratislavy sa rozprestiera veľkolepé barokové sídlo. Obľúbená vidiecka rezidencia Márie Terézie prináša nádhernú jesennú paletu farieb a spolu s nimi aj rozmanitú programovú ponuku. Nechajte sa očariť skvelými výstavami, vystúpeniami umelcov a remeselníkov.

Rakúsko, Wolfsthal: prihraničné mestečko – VIDEO
Publikované: 23.4.2023
V roku 1083 sa v darovacej listine pasovského biskupa Gottweiga prvýkrát spomína rakúska obec Wolfsthal, ako súčasť farnosti Hainburg. Neskôr sa stáva panstvom, pod ktoré spadali v súčasnosti už samostatné obce Berg a Hundsheim. My sa dnes vydáme na prechádzku nielen dejinami tejto prihraničnej obce, ale aj po nevšedných pamiatkach.

Rakúsko, Hainburg: mestečko s majestátnym hradom - VIDEO
Publikované: 18.12.2022
Mesto Hainburg an der Donau (Hainburg nad Dunajom) leží na južnom brehu Dunaja v Dolnom Rakúsku, neďaleko od hraníc so Slovenskom. Azda najvýznamnejšou pamätihodnosťou tohto mestečka s vyše 6 800 obyvateľmi sú pozostatky niekdajšieho majestátneho hradu Hainburg, ktorý oplýva bohatou históriou, ako aj úchvatnými výhľadmi na okolitú prírodu Národného parku Donau-Auen a za dobrej viditeľnosti aj na časť Bratislavy.

SR, Stupava: záhorský klenot  - VIDEO
Publikované: 2.10.2022
Vďaka svojej vynikajúcej polohe i prírodnému a kultúrnemu bohatstvu patrí Stupava medzi najnavštevovanejšie mestá a obce na Záhorí. Z východnej strany ju obklopuje pohorie Malé Karpaty s turisticky obľúbeným hradom Pajštún, ktorý sme už v minulosti navštívili. Dnes sa preto zameriame len na mesto preslávené konaním najväčšieho festivalu oslavujúceho úrodu a zber kapusty - Dni zelá.

Rakúsko, zámok Schloss Hof: barokový klenot - VIDEO
Publikované: 10.7.2022
Len kúsok od hraníc s Rakúskom a pár desiatok minút od Bratislavy sa rozprestiera pôvabný zámocký areál Schloss Hof. Jedná sa o najväčší a najkrajší barokový komplex v krajine, ktorý je zdobený veľkolepou terasovitou záhradou s fontánami, krami, stromoradiami a tisíckami rôznofarebných kvetov. Prijmite pozvanie na rodinný výlet, ktorý vás dozaista očarí.

Rakúsko, Marchegg: pútavé dejiny, príroda i turistika - VIDEO
Publikované: 3.7.2022
Na rakúskom brehu rieky Morava približne 30 minút cesty z Bratislavy sa rozprestiera mestečko Marchegg. So svojimi bezmála 3 tisíc obyvateľmi sa radí k stredne veľkým obciam Rakúska. Pozornosť púta predovšetkým barokovým zámkom, prírodnou rezerváciou či novootvoreným cyklomostom Vysomarch.

Cyklovýlet: Hainburg -Schloss Hof
Publikované: 6.8.2013
Stredoveké mestečko Hainburg bolo zaujímavou zástavkou v našom putovaní na bicykloch. Dnes budeme pokračovať cez dlhý most, dve rakúske obce, až po najväčší barokový zámocký komplex v Rakúsku - Schloss Hof.

Cyklovýlet: Deutsch Jahrndorf - Trojmedzie
Publikované: 19.10.2014
Minulý týždeň sme náš seriál o cyklovýlete ukončili odchodom z najvýchodnejšej obce Rakúska – z Deutsch Jahrndorf. Po prihraničnej asfaltovej ceste, ktorú lemovali aleje stromov, sme sa pomaly, ale isto blížili k nášmu cieľu – k Trojmedziu.

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikované: 24.7.2013
Bicykel – jednoduchý stroj na dvoch kolesách sme sa rozhodli využiť počas našej letnej dovolenky na spoznávanie krás prírody, oboznamovanie sa s históriou miest a v neposlednom rade na zlepšenie osobnej kondície. Vydajte sa spolu s nami na nevšednú cyklotúru, ktorú dnes začneme v najväčšom sídlisku na Slovensku - Petržalke a ukončíme v malebnej rakúskej dedinke Wolfstahal.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikované: 2.11.2014
Keďže sa už pomaly blíži zima a s ňou aj chladné, upršané či skôr zasnežené počasie, rozhodli sme sa ukončiť cyklistickú sezónu výletom do maďarského mesta Mosonmagyaróvár. Začiatok našej trasy bol opäť v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Cyklovýlet: Rajka - Petržalka
Publikované: 26.10.2014
Minulý týždeň sme v našom cykloseriáli navštívili nezvyčajné miesto – Trojmedzie, unikátny bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov, konkrétne Slovenska, Rakúska a Maďarska. Odtiaľ sme sa presunuli do maďarskej prihraničnej obce Rajka, ktorú si dnes aspoň letmo predstavíme.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie cyklotrasy Bratislava a okolie
Publikované: 25.9.2014
Zaujímavú knižnú edíciu s názvom Po Slovensku od vydavateľstva Dajama isto netreba vášnivým vyznávačom turistiky a cykloturistiky bližšie predstavovať. Dnes nazrieme do ďalšej publikácie s cyklistickou tematikou z tejto edície, ktorá vyšla pod názvom Najkrajšie cyklotrasy Bratislava a okolie. Ak by ste ju aj vy chceli mať vo svojej knižnici, určite čítajte ďalej! Jeden z vás ju môže vyhrať!

SR, Bratislava: Cyklomost slobody
Publikované: 27.9.2012
Cyklisti hlavného mesta Slovenska, a nie len tí, sa tešia z nedávno otvoreného cyklomostu medzi mestskou časťou Devínska Nová Ves a rakúskou obcou Schlosshof. Most je postavený na mieste, kde za čias Márie Terézie stával jeho predchodca . Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj náš portál Infoglobe.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, Čáry: malebná záhorská dedinka - VIDEO
Publikované: 31.5.2021
Za krásami sakrálnych pamiatok sa vydáme aj dnes. Tentoraz navštívime obec Čáry rozprestierajúcu sa v severnej časti Záhorskej nížiny. Nachádza sa v údolí rieky Myjava približne 22 km od okresného mesta Senica. Susedí s významným pútnickým mestečkom Šaštín-Stráže či obcou Gbely preslávenou náleziskami ropy.

SR, región Záhorie: Adamovské jazerá – obľúbená oblasť chatárov a oáza pre tisícky vodných vtákov
Publikované: 19.6.2014
Krásne Adamovské jazerá, ktoré patria do katastrálneho územia mesta Gbely, húfne vyhľadávajú predovšetkým rekreanti a chatári. Oázu pokoja tu však našlo aj niekoľko tisíc vodných vtákov, ktorých môže trpezlivý návštevník pozorovať z prístreška drevenej rozhľadne.

SR, Záhorie: Kunovská priehrada – letná pohoda
Publikované: 16.8.2012
Po niekoľkých týždňoch, strávených viac menej doma pred televízorom, nakoľko som si počas bláznivej jazdy na motokárach dolámala rebrá, som sa už nemohla dočkať ďalšieho výletu. Na dlhé túry si moje telo ešte netrúfalo, a tak sme sa rozhodli, že sa vyberieme niekam k vode.

SR, Záhorská Ves: návšteva najzápadnejšej obce - VIDEO
Publikované: 26.7.2021
Záhorská Ves je obec pri rieke Morava na okraji Borskej nížiny. Dostupná je romantickou cyklotrasou z bratislavského Devína. Pre športovo menej zdatných sa naskytá možnosť prepravy vlakom alebo priamym autobusovým spojom. A čo vás tu čaká? Krásna prírodná scenéria v povodí rieky Moravy, zaujímavosti hraničnej línie, monumentálny starý cukrovar i pôvabné sakrálne pamiatky, a to všetko len 40 km od hlavného mesta.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Veľké a Malé Leváre – záhorské krásky
Na západnej strane Záhorskej nížiny sa rozprestierajú dve malebné dedinky, ktoré ponúkajú hneď ni...

Záhorie: Sahara Slovakia
Jedným z obľúbených pravidelných letných podujatí je rozhodne Sahara. Ak sa zaujímate o vojenskú ...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Rakúsko: zámocký komplex Schloss Hof
Preneste sa spolu s nami do obdobia baroka, ktoré môžete obdivovať počas návštevy najväčšieho bar...


Súvisiace video

SR, Rakúsko - marhuľová dedinka Kittsee
Vydajte sa spolu s nami do rakúskej prihraničnej obce Kittsee, preslávenej svojimi početnými marh...

Rakúsko, Wolfsthal - prihraničné mestečko
Vydajte sa s nami na prechádzku prihraničnou obcou Wolfsthal, ktorá je situovaná v najvýchodnejšo...

Rakúsko, Hainburg – mestečko s majestátnym hradom
Mesto Hainburg an der Donau (Hainburg nad Dunajom) leží na južnom brehu Dunaja v Dolnom Rakúsku, ...

Rakúsko: barokový zámocký komplex Schloss Hof
Len pár kilometrov od Bratislavy sa rozprestiera pôvabný zámocký areál Schloss Hof. Tento najväčš...

Rakúsko, Marchegg - prihraničné mestečko
Približne 30 minút cesty z Bratislavy na rakúskom brehu rieky Morava sa rozprestiera bezmála 3 ti...

SR, Vysomarch - hraničný cyklomost
Spojenie rakúskeho Marcheggu s obcou Vysoká pri Morave sa obnovilo po vyše sto rokoch. Nový most ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá jeseň

1. 10. – 30. 11. 2023
1. cena:
Jesenný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Jesenný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Jesenný balíček od vydavateľstva CBS
Cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

27.9.2023
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc, sa tento rok uskutoční od 29. septembra do 1. októbra v Bratislave a od 6. do 8. októbra 2023 v Košiciach.
26.9.2023
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov, sa tento rok uskutoční 29. septembra 2023 v piatich slovenských mestách, a to v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Poprade.
23.9.2023
V stredu 27. septembra 2023 si opäť pripomenieme Svetový deň cestovného ruchu, ktorý sa bude niesť v duchu väčšieho množstva a lepšie zacielených investícií pre ľudí, planétu a prosperitu. Tohtoročnou hostiteľskou krajinou je druhé najväčšie mesto v Uzbekistane - Samarkand.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 9. 2023
sviatok:Václav
dnes:
štvrtok 28.9.
13 °C
zajtra:
piatok 29.9.
16 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X