www.infoglobe.sk » SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava

Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.

Na ploche 655 hektárov sa rozprestiera jedinečné spoločenstvo vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Z cyklochodníka Jurava boli hneď viaceré odbočky do rezervácie. Jednu z nich sme využili a ocitli sa v príjemnom tieni lesa. Všade navôkol bola cítiť vlhkosť, ktorá bola dôsledkom výskytu rašelinísk, mokradí a vodných plôch. Tie sú pozostatkom priehlbne, ktorá tu vznikla vplyvom tektonických činností približne pred desaťtisíc rokmi. Táto priehlbeň sa naplnila vodou, čo spôsobilo vznik jazera, no nie hocijakého. Jazero bolo veľmi plytké, a tak sa pomerne rýchlo zanášalo a vznikal tak ideálny podklad pre rastliny. Zakrátko sa vytvoril močiar, ktorý slúžil aj ako zásobáreň vody a priťahoval veľkú časť zvieracej ríše.

prírodná rezervácia Šúr prírodná rezervácia Šúr

Postupne od stredoveku začalo vysušovanie tejto oblasti pre účely poľnohospodárstva. V rokoch 1941 až 1943 Šúr skoro úplne vyschol, našťastie vplyvom aktívnych ľudí sa podarilo jeho podstatnú časť zachrániť a je tak posledným  pôvodným slatinno-barinatým biotopom jelšového lesa v strednej Európe. Vďaka tomuto bol Jurský Šúr zaradený aj na zoznam rámsarských lokalít medzinárodného významu. 

prírodná rezervácia Šúr

Prechádzaním lesných cestičiek sme narazili na drevenú kaplnku s lavičkami, na Biologickú stanicu Šúr, ktorú využíva Katedra ekológie Prírodovedeckej fakulty UK, veľký rybník, kde sa kúpali miestni a tiež na náučný chodník. Ten sme však nenavštívili, pretože čas plynul rýchlo a pred nami bol ešte veľký kus cesty. Od vstupu do náučného chodníka pri tzv. Fanglovskom potoku viedla cesta smerom k obci Svätý Jur.

Svätý Jur

Ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa v obci ležiacej na úpätí Malých Karpát, ktorá je známa hlavne vinárstvom. Od Bratislavy je vzdialená približne 14 kilometrov. Nachádza sa tu gotický kostol, mestské opevnenie, Pálfiovský kaštieľ, ale aj zrúcanina hradu Biely Kameň. Tak historicky a pamiatkami bohatá  obec si zaslúži mať samostatný článok, a preto jej prehliadku absolvujeme niekedy inokedy.

Pustý kostolík - Svätý JurPustý kostolík - Svätý Jur

Po dorazení do centra Svätého Juru sme si krátko oddýchli a vydali sa ďalej smerom do Bratislavy. Cestou pod vinicami sme míňali novozrekonštruovaný Pustý kostolík, neskôr úžasné vinohrady až sme dorazili k električkovej otočni v mestskej časti Bratislavy – Rači. Táto kedysi samostatná obec si dodnes zachováva vinohradnícke tradície. Tie sa prejavujú pestovaním a spracovaním vína, či rôznymi podujatiami, ktoré sa tu počas roka odohrávajú. Najvýznamnejšou pamiatkou Rače je farský kostol sv. Filipa a Jakuba.

vinohrady medzi Svätým Jurom a Račou

Kým sme vstúpili do Rače, bol cyklochodník viac menej určený len pre cyklistov, no v mestskej časti sa stal súčasťou dopravných komunikácií, a preto naša pozornosť zákonite stúpla. Približne v polovici Rače nás ten istý cyklochodník zaviedol na cestičku vedúcu poza mestskú zástavbu, ktorá bola príjemným spestrením. Asi po 40 minútach sme sa dostali do centra mesta, odkiaľ to už bolo len na skok do Petržalky. K prechodu cez Dunaj sme využili v týchto dňoch 10. rokov oslavujúci most Apollo.

most Apollo

otočňa električiek - RačaRača

Cyklodeň začínajúci v Petržalke, vedúci cez bratislavské letisko, Pamätník M. R. Štefánika, Ivanku pri Dunaji, prírodnú rezerváciu Šúr, Svätý Jur, Raču, Staré mesto a končiaci opäť v Petržalke bol stredne náročný. Hlavne, keď na slnku teploty miestami prekračovali nad 35 °C. Napriek tomu sme si to užili a túto alebo mierne upravenú trasu vám vrelo odporúčame absolvovať.

 

GPS: 48°13'44.0"N 17°12'12.8"E (rezervácia Šúr)

GPS: 48°15'13.2"N 17°12'50.0"E (Svätý Jur)

Text a foto: Oskár Mažgút Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

SR, Najkrajšie cyklookruhy na Slovensku
Publikované: 24.6.2018
Pre všetkých nadšencov cyklistiky máme dobrú správu! Na pulty kníhkupectiev sa dostáva druhý diel cyklosprievodcu Najkrajšie cyklookruhy, ktorý obsahuje výber ďalších 50 najkrajších okruhových trás rozmiestnených rovnomerne na celom území Slovenska.

SR: Najkrajšie vrcholy zo sedla bicykla
Publikované: 3.7.2019
Hornaté Slovensko oplýva nespočetným množstvom rôznych krásnych vrchov. Na tie úplne najvyššie sa dostanú len horolezci či vysokohorskí turisti. Existuje však veľa vrchov, ktoré sú najvyššie vo svojom okolí a pritom sú dostupné na bicykli.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

Cyklovýlet: Pama - Deutsch Jahrndorf
Publikované: 12.10.2014
Po minulotýždňovej návšteve rakúskej obce Pama sa vydáme ďalej po stopách nášho jednodňového cyklovýletu na pomedzí troch štátov. Dnes sa zastavíme pri nevšednej kaplnke a nazrieme aj do najvýchodnejšej obce nášho suseda.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.

Cyklovýlet: Deutsch Jahrndorf - Trojmedzie
Publikované: 19.10.2014
Minulý týždeň sme náš seriál o cyklovýlete ukončili odchodom z najvýchodnejšej obce Rakúska – z Deutsch Jahrndorf. Po prihraničnej asfaltovej ceste, ktorú lemovali aleje stromov, sme sa pomaly, ale isto blížili k nášmu cieľu – k Trojmedziu.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikované: 2.11.2014
Keďže sa už pomaly blíži zima a s ňou aj chladné, upršané či skôr zasnežené počasie, rozhodli sme sa ukončiť cyklistickú sezónu výletom do maďarského mesta Mosonmagyaróvár. Začiatok našej trasy bol opäť v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikované: 24.7.2013
Bicykel – jednoduchý stroj na dvoch kolesách sme sa rozhodli využiť počas našej letnej dovolenky na spoznávanie krás prírody, oboznamovanie sa s históriou miest a v neposlednom rade na zlepšenie osobnej kondície. Vydajte sa spolu s nami na nevšednú cyklotúru, ktorú dnes začneme v najväčšom sídlisku na Slovensku - Petržalke a ukončíme v malebnej rakúskej dedinke Wolfstahal.

Cyklovýlet: Rajka - Petržalka
Publikované: 26.10.2014
Minulý týždeň sme v našom cykloseriáli navštívili nezvyčajné miesto – Trojmedzie, unikátny bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov, konkrétne Slovenska, Rakúska a Maďarska. Odtiaľ sme sa presunuli do maďarskej prihraničnej obce Rajka, ktorú si dnes aspoň letmo predstavíme.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikované: 28.9.2014
Začiatkom septembra sme sa vydali za spoznávaním slovensko-rakúsko-maďarského pohraničia na bicykli. Za začiatok cyklotúry sme si zvolili, tak ako minulý rok, Petržalku – najväčšie sídlisko nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikované: 31.7.2013
V predchádzajúcej časti nášho cyklovýletu sme prekročili hranice Rakúska a po nevšednej zastávke v malebnej a kvetmi obsypanej obci Wolfsthal sme sa vybrali po cykloceste ďalej k nášmu ďalšiemu výletnému bodu – k mestečku Hainburg.

Cyklovýlet: Kittsee – Pama
Publikované: 5.10.2014
Minulý týždeň sme sa vydali na bicykli za poznávaním slovensko-rakúsko-maďarského pohraničia. Po prekonaní štátnej hranice sme sa ocitli v malebnej rakúskej obci Kittsee, kde sme si prešli námestím a zastavili sa pri rôznych pamätihodnostiach. No azda tú najznámejšiu sme vynechali.

Cyklovýlet: Hainburg -Schloss Hof
Publikované: 6.8.2013
Stredoveké mestečko Hainburg bolo zaujímavou zástavkou v našom putovaní na bicykloch. Dnes budeme pokračovať cez dlhý most, dve rakúske obce, až po najväčší barokový zámocký komplex v Rakúsku - Schloss Hof.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie cyklovrcholy
Publikované: 8.6.2014
Opäť sa mi dostala do rúk úžasná knižka z edície Po Slovensku od vydavateľstva Dajama, ktorá tentoraz nesie názov Najkrajšie cyklovrcholy. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky a chceli by ste mať tohto jedinečného cyklosprievodcu vo svojej knižnici, tak čítajte ďalej a zapojte sa do našej súťaže. Možno sa šťastie usmeje práve na vás!


Súvisiaca fotogaléria

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

9.12.2019
Príďte si vychutnať osobitné čaro Vianoc na najstaršie trhovisko v meste Trnava. Námestie sv. Mikuláša bude od 13. do 15. decembra 2019 hostiť staré stredoveké remeslá i ručne vyrobený živý adventný kalendár.

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 9. 12. 2019
sviatok:Izabela
dnes:
pondelok 9.12.
2 °C
zajtra:
utorok 10.12.
3 °C