www.infoglobe.sk » Indonézia XI.: Expedícia 2011 – Cyklovýlet od jazera Batur do mesta Ubud  

Indonézia XI.: Expedícia 2011 – Cyklovýlet od jazera Batur do mesta Ubud

Publikované: 24.9.2012
Deň dvanásty – časť našej výpravy dnes absolvovala výlet na bicykloch, ktorého súčasťou bola aj návšteva miestnej hinduistickej rodiny priamo v ich príbytku.

Ďalší deň som s Jarkou 2 a Marošom strávil na bicyklovom výlete. Bolo to super! Zvyšní členovia našej expedície sa na to necítili. Príliš sa necítila ani Jarka 2, ale nakoniec súhlasila. Takže znova prišiel k hotelu mikrobus, „nalodili sme sa“ a opäť sa vydali krížom cez ostrov k jazeru Batur pod sopkou Batur. Náš šofér pochádzal z jednej dediny pod sopkami. Ale aj keď  je na dedine lepšie, ako sám hovorieval, živil sa turizmom a býval v meste. Tiež vedel niečo po slovensky. Jeho základný slovník sme mu však doplnili o výraz „dobrá baba“. Veľmi sa mu páčil.

začiatok cyklovýletu

Spoznávanie Indonézie zo sedla bicykla

stanovisko bicyklovNad jazerom Batur sme si dali ešte raňajky a mikrobus nás odviezol na stanovište bicyklov, kde sme si každý vybrali ten „svoj“, nastavili sme ho a pomaly sme vyrazili na 40 km dlhý výlet do mesta Ubud. Bicykle nepredstavovali nijaký technický zázrak, no nevyskytol sa na nich ani nijaký problém. Nezvyklá bola len obrátená poloha bŕzd, ľavou rukou sa brzdilo zadné koleso, pravou predné. Šťastne sme to ale prežili, nikto cez predné koleso nepreletel. Spolu s bicyklami a prilbou sme dostali aj špeciálneho sprievodcu v uniforme. Zaviedol nás za dedinu, do prekvapivo obrobených polí s kávou, feferónkami, paradajkami, do polí chodníkov a cestičiek.

poľná cestičkaparadajkové polia

cyklovýlet

Žiadna asfaltka tam ale nebola, a tak sme sa vrátili na cestu. Spočiatku sa ešte pri ceste vyskytovali nezastavané územia, potom už nie. Išli sme pozdĺž nekonečnej dediny prerušovanej dielňami, v ktorých sa vyrábali hlavne sošky do domácich chrámov. Takýchto dielní bolo v jednom úseku v rade za sebou možno tridsať. Vo všetkých boli ľudia, klepkali do kameňa a opracovávali ho. Keď nás uvideli, prerušili prácu, zdvihli hlavy, usmiali sa, zamávali a zakričali: „Hello, where are you from? What's your name?“ (Ahoj, odkiaľ ste? Ako sa voláte?) - „We are from Slovakia, from Europe,“ (Sme zo Slovenska, z Európy!) odpovedali sme a oni znova zamávali. Cítil som sa trochu ako keď som ešte ako malý chlapec stával v prvomájovom sprievode, okolo išli alegorické vozy a my sme im mávali. Ibaže tu to bolo naopak, alegorické vozy boli po okraji a mávali nám. Počas jazdy som to filmoval do foťáku a bol som taký nadšený, že som si ani nevšimol protiidúci skúter. Samozrejme išiel v protismere, teda vľavo. Podarilo sa mi ho v poslednej chvíli obísť, avšak to, po čom som  potom išiel, už cesta nebola.

cyklovýlet cyklovýlet

cyklovýlet

Prehliadka skromného príbytku hinduistickej rodiny

Neskôr nás sprievodca zaviedol aj na prehliadku domu jednej rodiny pri ceste. Bola to hinduistická klasika, plot s bránou bez dverí, domček kuchyne, domček detí, domček rodičov a altánok na oslavy. A za ďalším plotom s bránou bez dverí rodinný oltár. Kuchyňa nemala okná ani komín, šporák tvorili dva na zemi pri sebe stojace kamene, vnútri bolo niekoľko hrncov čiernych od dymu. Domček detí bol vybavený dvoma matracmi ležiacimi na zemi vedľa seba a dvoma skrinkami. Nechýbal ale farebný televízor. Do domu rodičov sme radšej ani nenazreli. Vzadu za domčekmi bola vybetónovaná nádrž plná vody a pri nej chovali prasiatko. Musím sa priznať, že podobnú chudobu je u nás možné vidieť asi len v cigánskych osadách, všetci boli ale čisto a dobre oblečení, milí a zrejme spokojní. Dcéra mohla mať asi trinásť rokov a tvár mala ako z módneho magazínu, odfotil som si ju. Maroš mal cukríky, a tak bol s deťmi ihneď kamarát. Na záver návštevy dal náš sprievodca domácim odmenu za to, že sme sa mohli pozrieť dnu.

príbytok hinduistickej rodiny

domček detíaltánok na oslavy

Celá cesta bola veľmi príjemná, dýchali sme vzduch okolitej krajiny, cítili jej vôňu, usmievali sa na ľudí a oni na nás. Prešli sme okolo ryžových polí, domov, chrámov, videli sme štadión zakázaných kohútích zápasov, videli sme sušiť ryžu na ceste, videli sme ľudí obrábať ryžové polia. Všade bolo plno ľudí a hlavne detí, všade vládli úsmevy, práca a dobrá nálada.

štadión zakázaných kohútích zápasov

skvelý obedPríjazd do mesta Ubud a skvelý obed

Výlet sme ukončili v Ubude, v krásnej reštaurácii plnej kvetov a sviežeho vánku sme si dali tradične výborný obed a rozlúčili sme sa so sprievodcom. Dohodli sme sa s ním, že nabudúce pre nás urobí  špeciálny výlet  - opačným smerom - a vrátili sme sa do hotela.

 

Text a foto: Stanislav Lupták

 

TRITON SYSTEMSDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Indonézia I.: Expedícia 2011 –  cesta do krajiny ostrovov
Publikované: 16.7.2012
Expedícia bola v krajine, kde sa voda točí naopak, na nebi chýba veľký voz, jazdí sa ohľaduplne, šialene a vľavo, občas sa zatrasie zem alebo vybuchne sopka a pri odchode od bankomatu je človek vždy milionár. Na chvíľu. Ale najväčší zázrak boli Indonézania, ich úsmevy, spokojnosť, ochota a dobrá nálada.

Slovensko: knižná publikácia z edície Po Slovensku – Najkrajšie cyklovrcholy
Publikované: 8.6.2014
Opäť sa mi dostala do rúk úžasná knižka z edície Po Slovensku od vydavateľstva Dajama, ktorá tentoraz nesie názov Najkrajšie cyklovrcholy. Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky a chceli by ste mať tohto jedinečného cyklosprievodcu vo svojej knižnici, tak čítajte ďalej a zapojte sa do našej súťaže. Možno sa šťastie usmeje práve na vás!

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikované: 31.7.2013
V predchádzajúcej časti nášho cyklovýletu sme prekročili hranice Rakúska a po nevšednej zastávke v malebnej a kvetmi obsypanej obci Wolfsthal sme sa vybrali po cykloceste ďalej k nášmu ďalšiemu výletnému bodu – k mestečku Hainburg.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikované: 2.11.2014
Keďže sa už pomaly blíži zima a s ňou aj chladné, upršané či skôr zasnežené počasie, rozhodli sme sa ukončiť cyklistickú sezónu výletom do maďarského mesta Mosonmagyaróvár. Začiatok našej trasy bol opäť v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Indonézia II.: Expedícia 2011 – Jakarta, mesto plné života
Publikované: 23.7.2012
Deň druhý - výlet po Jakarte, 12 miliónov obyvateľov, skoro toľko skútrov, teplota nad 30˚C, takmer 100% vlhkosť. Videli sme pamätník oslobodenia a múzeum. V Jakarte vyrastajú z chatrčí mrakodrapy a obchodné centrá.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.

Cyklovýlet: Hainburg -Schloss Hof
Publikované: 6.8.2013
Stredoveké mestečko Hainburg bolo zaujímavou zástavkou v našom putovaní na bicykloch. Dnes budeme pokračovať cez dlhý most, dve rakúske obce, až po najväčší barokový zámocký komplex v Rakúsku - Schloss Hof.

Indonézia XII.: Expedícia 2011 – Posledný oddychový deň pri mori a odlet domov
Publikované: 1.10.2012
Deň trinásty – celodenný relax v špičkovom prímorskom stredisku Collection. Deň štrnásty – posledné raňajky, masáže, skrášľovacie procedúry, míňanie posledných státisícov miestnej meny, balenie, lúčenie sa s Bali a odlet domov.

Indonézia X.: Expedícia 2011 – Relax pri mori a spoznávanie džungle
Publikované: 17.9.2012
Deň desiaty – niesol sa v znamení úplného relaxu. Strávili sme ho na hoteli a pri mori. Deň jedenásty - výlet do džungle. Opäť presun mikrobusom a objavovanie krás miestnej prírody.

Indonézia IX.: Expedícia 2011 – Nezvyčajné obydlia a drevárska zručnosť obyvateľov Bali
Publikované: 10.9.2012
Deň deviaty - výlet do mesta Ubud, po ceste návšteva hinduistickej rodiny, drevorezbárskej dielne, a nakoniec šnorchlovanie a úžasná masáž v Padangu.

Indonézia VIII.: Expedícia 2011 – Oddychový deň na Bali
Publikované: 3.9.2012
Deň ôsmy – na Bali sme prileteli už včera večer, ale pomaličky spoznávať sme ho začali až dnes. Pomaličky preto, lebo dnes sme takmer celý deň len leňošili. Ráno sme si privstali na bleskový východ slnka, celý deň sme „vegetili“ pri mori a večeru sme si vychutnali priamo na pláži.

Indonézia VII.: Expedícia 2011 – návšteva chrámu Prambanan, hinduizmus a jeho filozofia
Publikované: 27.8.2012
Deň siedmy – čakal na nás vtáčí trh, strieborná dielňa, navštívili sme Prambanan - najväčší hinduistický chrámový komplex v Indonézii a súčasne jeden z najväčších v juhovýchodnej Ázii a nakoniec sme odleteli na Bali.

Indonézia VI.: Expedícia 2011 –  Borobudur, duchovno a realistické divadlo
Publikované: 20.8.2012
Deň šiesty – návšteva najväčšieho budhistického chrámu Borobudur, veľmi zaujímavý sprievodcovský výklad a výborná nálada, návšteva divadla, ktoré vie diváka naozaj prekvapiť, tak dajako by sme mohli stručne charakterizovať náš šiesty deň v tejto očarujúcej krajine.

Indonézia V.: Expedícia 2011 – presun vlakom do mesta Yogyakarta
Publikované: 13.8.2012
Deň piaty - cez ryžové polia a dediny sme sa vlakom presunuli do Yogyakarty (Jogjakarty) - bývalého hlavného mesta Jávy.

Indonézia IV.: Expedícia 2011 – Kráter Domas a návšteva čajovej plantáže
Publikované: 6.8.2012
Deň štvrtý - výlet na kráter Domas, návšteva čajovej plantáže a rezortu s teplou vodou. Pri návrate káva s kukuricou a absolútna dopravná zápcha.

Indonézia III.: Expedícia 2011 – Botanická záhrada a safari cestou do mesta Bandung
Publikované: 30.7.2012
Deň tretí – nekonečný presun do mesta Bandung. Po ceste zastávka v nádhernej botanickej záhrade a návšteva pre našinca exotického safari.


Súvisiaca fotogaléria

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
9.6.2021
Jednoduchšie cestovanie po Európskej únii umožní nová aplikácia GreenPass, do ktorej si naskenujete QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19 a následne sa jednoducho pri prekročení hraníc preukážete takýmto potvrdením.
8.6.2021
Milovníci adrenalínu sa dočkali. Vo Vysokých Tatrách vznikne nová zaistená turistická trasa tzv. via ferrata v Priečnom sedle, ktorá tak nahradí pôvodne plánovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 12. 6. 2021
sviatok:Zlatko
dnes:
sobota 12.6.
26 °C
zajtra:
nedeľa 13.6.
21 °C