www.infoglobe.sk » Cyklovýlet: Kittsee – Pama

Cyklovýlet: Kittsee – Pama

Publikované: 5.10.2014
Minulý týždeň sme sa vydali na bicykli za poznávaním slovensko-rakúsko-maďarského pohraničia. Po prekonaní štátnej hranice sme sa ocitli v malebnej rakúskej obci Kittsee, kde sme si prešli námestím a zastavili sa pri rôznych pamätihodnostiach. No azda tú najznámejšiu sme vynechali.

Na ceste smerujúcej k novootvorenému nákupnému stredisku sa po pravej strane nachádza výrazným múrom oddelený zámocký komplex s parkom, do ktorého sme vstúpili, resp. „vbicyklovali“, cez prekrásne zdobenú železnú bránu s mrežami, ktorá, ako sme sa neskôr dozvedeli, zdobila  pôvodne rakúsko-francúzsky pavilón na parížskej svetovej výstave v roku 1900, kedy boli postavené stavby ako Muzeum d'Orsay, most Alexandra III. či veľkolepý Veľký palác a taktiež začala fungovať prvá linka parížskeho metra a konali sa aj druhé letné olympijské hry.

prekrásne zdobená železná brána s mrežami

Zámok Neues Schloss

Po vstupe cez tento symbol kováčskej zručnosti s nádychom histórie sme sa ocitli akoby v inom svete. Bol to svet upravenej zelene, malých jazierok, kvitnúcich kvetov a bielych štrkom vysypaných cestičiek. Po chvíľke sme boli v strede tohto záhradného komplexu, odkiaľ sa nám naskytol pohľad na dominantu, a to na zámok Neues Schloss alebo Nový zámok, ktorý dal postaviť ešte v roku 1668 gróf Johann Listy. Pôvodne tu stál veľkostatok, no po prestavbe to už bola renesančná budova, ktorá bola s príchodom kniežaťa Esterházyho prestavaná do barokového štýlu. Neskôr nastúpil rod Batthyányovcov (Baťányovcov), ktorého erb sme mali možnosť vidieť aj počas našej návštevy, a to priamo nad hlavným vstupom do zámku.

zámok Neues Schloss alebo Nový zámok

Zámok slúžil na bývanie pre pánsku rodinu, na reprezentačné účely, konali sa tu mnohé svadby, ale aj koncerty slávneho Josepha Haydna za účasti cisárovnej Márie Terézie.  V roku 1969 získala zámok obec, ktorá ho od základov zrenovovala a sprístupnila verejnosti. Keďže sme mali v pláne ešte mnoho zastávok, etnografické múzeum s rozsiahlou výstavnou zbierkou  ľudovej kultúry z východnej a južnej Európy sme nenavštívili. Zostali sme len pri obdivovaní tejto stavby z vonku.

zámok Neues Schloss alebo Nový zámokzámok Neues Schloss alebo Nový zámok

Neočakávané kráľovstvo

Po vychutnaní si príjemných slnečných chvíľ v zámockom parku sme sa vydali ďalej. Popri miestnej jednokoľajovej železnici sme míňali rodinnú zástavbu, keď sme zrazu doslova museli zastať, nakoľko jedna zo záhrad ponúkala nevšedný pohľad na zmenšené kráľovstvo, ktoré pretína železnica. Bol to fascinujúci model vymysleného miesta, ktorému dominoval rozprávkový zámok. Táto neočakávaná zastávka v nás vyvolala úsmev a obdiv zároveň.

rozprávkové kráľovstvorozprávkové kráľovstvo

Pama – mestečko uprostred polí

cesta do obce PamaPribližne po piatich minútach jazdy na bicykli sme zmenili smer, podišli diaľnicu a pokračovali popri železnici a obrovských veterných mlynoch do ďalšej rakúskej obce nazývanej Pama. Cestou sa nám naskytal pohľad na Malé Karpaty a Bratislavu. Okolie obce tvorili polia a malé ostrovy, či skôr aleje stromov. Po vstúpení do obce naše prvé kroky smerovali ku trošku netypickému kostolíku, ktorý mal vybudovaný barokový vstupný portál. Chvíľu sme sa okolo neho motali a potom sme sa presunuli na dlhé námestie tvorené zeleným stredovým pruhom, kde sa nachádzali pamätníky, drevený zastrešený altánok  a pri ňom veľký bazén s malou fontánkou. Tu sme sa rozhodli naobedovať. Z batohov sme vytiahli občerstvenie a v tichosti sme vychutnávali miestnu atmosféru. Z bedekra, ktorý sme mali so sebou, sme si prečítali, že Pama mala pohnutú minulosť  kvôli tureckým vojnám, čo viedlo k výraznému poklesu obyvateľstva, no vďaka príchodu Chorvátov ich počet opäť stúpol. Práve táto informácia vysvetľovala občasnú rakúsko-chorvátsku dvojjazyčnosť tabúľ.  Živým pozostatkom prisťahovalectva sú dodnes konajúce sa Sväté omše. Ďalej sme si prečítali, že obec, ako aj skoro celú spolkovú krajinu Burgenland, postihla maďarizácia a začlenenie pod Maďarsko. Vďaka Trianonskej mierovej zmluve podpísanej vo Versailles sa obec stala opäť v roku 1921 súčasťou Rakúska.  A takto obohatení informáciami z histórie sme sa pomaly začali pripravovať na odchod.

Pama - kostolíkPama - centrum obce

Pama - centrum obcePama - centrum obce

V Pame sme sa cítili príjemne, len nám bolo veľmi divné, že za celú dobu našej návštevy sme nestretli ani človeka a pritom bola sobota. Skonštatovali sme, že asi všetci obyvatelia oddychujú alebo odišli niekam na výlet. Po krátkom odpočinku sme sa po značenej cyklotrase vydali do najvýchodnejšej obci Rakúska smerom k nášmu cieľu k Trojmedziu.  Ale o tom si povieme až o týždeň.

Pama - centrum obce (pamätník)Pama - centrum obce

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Cyklovýlet: Petržalka - Wolfsthal
Publikované: 24.7.2013
Bicykel – jednoduchý stroj na dvoch kolesách sme sa rozhodli využiť počas našej letnej dovolenky na spoznávanie krás prírody, oboznamovanie sa s históriou miest a v neposlednom rade na zlepšenie osobnej kondície. Vydajte sa spolu s nami na nevšednú cyklotúru, ktorú dnes začneme v najväčšom sídlisku na Slovensku - Petržalke a ukončíme v malebnej rakúskej dedinke Wolfstahal.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M. R. Štefánika I.
Publikované: 26.8.2015
Aj tento rok sme počas letných dní vyhľadali príjemné osvieženie v sedle nášho dvojkolesového tátoša. Keďže bývame v Petržalke, tak aj naším východiskovým miestom pre cyklovýlety je toto najväčšie slovenské sídlisko.

SR, cyklovýlet: Petržalka – Pamätník M.R. Štefánika II.
Publikované: 2.9.2015
Potom ako sme sa vydali na bicykloch z Petržalky cez Prístavný most, popri Malom Dunaji a skrz Vrakunský lesopark, sme sa ocitli pri letisku, odkiaľ budeme dnes pokračovať ďalej k nášmu prvému cieľu, a to k Pamätníku M.R. Štefánika.

SR, cyklovýlet: prírodná rezervácia Šúr – Bratislava
Publikované: 9.9.2015
Minulý týždeň sme naše rozprávanie skončili napojením sa na nový cyklochodník Jurava, v ktorého bezprostrednej blízkosti sa nachádza národná prírodná rezervácia Šúr nazývaná aj ako Jurský Šúr. Nedalo nám neodbočiť z našej trasy a aspoň na chvíľu sa pokochať nevšednou mokraďovitou lokalitou.

SR, Strávte leto na bicykli  
Publikované: 12.7.2017
Po úspešnom prvom ročníku súťaže Všetci na bajk podujatie pokračuje aj toto leto. Táto neobvyklá súťaž sa ovláda pomocou mobilnej aplikácie a motivuje športovať, spoznávať zaujímavé miesta či využívať voľný čas zážitkovo. Tí najusilovnejší cyklisti budú na konci leta odmenení bicyklami a inými lákavými cenami.

SR: Najkrajšie vrcholy zo sedla bicykla
Publikované: 3.7.2019
Hornaté Slovensko oplýva nespočetným množstvom rôznych krásnych vrchov. Na tie úplne najvyššie sa dostanú len horolezci či vysokohorskí turisti. Existuje však veľa vrchov, ktoré sú najvyššie vo svojom okolí a pritom sú dostupné na bicykli.

Dolné Rakúsko: Na bicykli rôznorodou krajinou
Publikované: 6.5.2015
V týchto dňoch sa nám do rúk dostala celkom nová cyklomapa Dolného Rakúska, ktorá ponúka okrem 7 hlavných TOP cyklistických okruhov aj cyklotrasy vhodné pre rodiny s deťmi i náročnejšie horské cyklocesty, ale predovšetkým celkom nové tipy na hviezdicové výlety so zážitkovými miestami a atrakciami.

Rakúsko, Burgenland: Rust – mestečko bocianov a lahodných vín
Publikované: 25.3.2015
Krásne letné dni sú pre návštevu malebného mestečka Rust ležiaceho na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďarsky Fertõ) ako stvorené.

Cyklovýlet: Wolfsthal - Hainburg
Publikované: 31.7.2013
V predchádzajúcej časti nášho cyklovýletu sme prekročili hranice Rakúska a po nevšednej zastávke v malebnej a kvetmi obsypanej obci Wolfsthal sme sa vybrali po cykloceste ďalej k nášmu ďalšiemu výletnému bodu – k mestečku Hainburg.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR, Poznávať Slovensko na bicykli
Publikované: 5.8.2020
Tohtoročná cyklosezóna je v plnom prúde a cyklisti sa môžu tešiť na ďalší ročník súťaže Všetci na bajk, ktorá už prebieha. Táto netradičná cyklosúťaž spája bicyklovanie a spoznávanie zaujímavých miest za pomoci mobilnej aplikácie, takže zúčastniť sa vie naozaj každý. Stačí mať len bicykel a chuť objavovať.

Cyklovýlet: Pama - Deutsch Jahrndorf
Publikované: 12.10.2014
Po minulotýždňovej návšteve rakúskej obce Pama sa vydáme ďalej po stopách nášho jednodňového cyklovýletu na pomedzí troch štátov. Dnes sa zastavíme pri nevšednej kaplnke a nazrieme aj do najvýchodnejšej obce nášho suseda.

Cyklovýlet: Deutsch Jahrndorf - Trojmedzie
Publikované: 19.10.2014
Minulý týždeň sme náš seriál o cyklovýlete ukončili odchodom z najvýchodnejšej obce Rakúska – z Deutsch Jahrndorf. Po prihraničnej asfaltovej ceste, ktorú lemovali aleje stromov, sme sa pomaly, ale isto blížili k nášmu cieľu – k Trojmedziu.

Cyklovýlet: Rajka - Petržalka
Publikované: 26.10.2014
Minulý týždeň sme v našom cykloseriáli navštívili nezvyčajné miesto – Trojmedzie, unikátny bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov, konkrétne Slovenska, Rakúska a Maďarska. Odtiaľ sme sa presunuli do maďarskej prihraničnej obce Rajka, ktorú si dnes aspoň letmo predstavíme.

Cyklovýlet: Petržalka – Mosonmagyaróvár
Publikované: 2.11.2014
Keďže sa už pomaly blíži zima a s ňou aj chladné, upršané či skôr zasnežené počasie, rozhodli sme sa ukončiť cyklistickú sezónu výletom do maďarského mesta Mosonmagyaróvár. Začiatok našej trasy bol opäť v bratislavskej mestskej časti Petržalka.

Cyklovýlet: Hainburg -Schloss Hof
Publikované: 6.8.2013
Stredoveké mestečko Hainburg bolo zaujímavou zástavkou v našom putovaní na bicykloch. Dnes budeme pokračovať cez dlhý most, dve rakúske obce, až po najväčší barokový zámocký komplex v Rakúsku - Schloss Hof.

Cyklovýlet: Schloss Hof - Bratislava
Publikované: 14.8.2013
V záverečnej časti nášho cyklovýletu sa vyberieme z najväčšieho barokového zámockého komplexu v Rakúsku - Schloss Hof, cez novopostavený Cyklomost slobody, až do mestských častí hlavného mesta Slovenska - Bratislavy.

Cyklovýlet: Petržalka – Kittsee
Publikované: 28.9.2014
Začiatkom septembra sme sa vydali za spoznávaním slovensko-rakúsko-maďarského pohraničia na bicykli. Za začiatok cyklotúry sme si zvolili, tak ako minulý rok, Petržalku – najväčšie sídlisko nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej Európe.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko: Myrafälle a Steinwandklamm
Gutensteinské Alpy síce nepatria medzi najvyššie pohoria v Rakúsku, no aj napriek tomu sa v nich ...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku II.
V predošlej fotogalérií sme zo sedla bicykla obdivovali krásy prírody, zaujímavých zákutí a miest...

Cyklovýlet: Z Bratislavy po Dolnom Rakúsku I.
Bratislava a jej okolie ponúka priam ideálne možnosti pre cykloturistiku. A tak sme sa rozhodli (...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
9.6.2021
Jednoduchšie cestovanie po Európskej únii umožní nová aplikácia GreenPass, do ktorej si naskenujete QR kódy potvrdzujúce vakcináciu, test či prekonanie ochorenia COVID-19 a následne sa jednoducho pri prekročení hraníc preukážete takýmto potvrdením.
8.6.2021
Milovníci adrenalínu sa dočkali. Vo Vysokých Tatrách vznikne nová zaistená turistická trasa tzv. via ferrata v Priečnom sedle, ktorá tak nahradí pôvodne plánovanú ferratu od vodopádu Skok na Predné Solisko v Mlynickej doline.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 12. 6. 2021
sviatok:Zlatko
dnes:
sobota 12.6.
26 °C
zajtra:
nedeľa 13.6.
21 °C