www.infoglobe.sk » ČR: Vysočina – hrady a zámky nad riekou Sázavou

ČR: Vysočina – hrady a zámky nad riekou Sázavou

Publikované: 14.7.2016
V priebehu jedného dňa môžete navštíviť tri klenoty nachádzajúce sa pri rieke Sázave. Hrad v Ledči nad Sázavou, historické centrum a zámok vo Svetlej nad Sázavou a na záver majestátny hrad v Lipnici nad Sázavou.

Svoje putovanie môžete zahájiť v malebnom mestečku Ledeč nad Sázavou. Dominantou mesta je miestny hrad. Počas návštevy hradu môžete využiť tri prehliadkové okruhy – Malý múzejný, Veľký hradný a Detský okruh . Prvé dve expozície sú venované histórii mesta a výrobkom remeselníkov na Ledečsku, predovšetkým hrnčiarom, sklárom, tkáčom, farbiarom a podobne. Detský okruh umožní navštíviť najväčšiu výstavu plyšových medvedíkov v Českej republike. Odvážnejší turisti môžu nahliadnuť do tajomného podzemia pod hradom, kde vzniklo pravé peklo – ako ho poznáte z rozprávok. Ani čerti tu samozrejme nechýbajú. Pre milovníkov ďalekých rozhľadov je otvorená aj 32 metrov vysoká veža, ktorá vás po vyšliapaní 111 schodov odmení nádherným výhľadom na malebné údolie rieky Sázavy.

hrad Ledeč   hrad Ledeč

Okrem areálu hradu sa v Ledči určite oplatí vidieť aj židovskú synagógu  z roku 1739 a židovský cintorín. Za pekného počasia si môžete urobiť výlet z Ledča k prírodnej rezervácii Stvořidla, kam vás priamo z Ledča dopraví „Posázavský pacifik“. Kamenisté až skalnaté koryto má v tomto mieste prudký spád a vytvára mnoho perejí. Zo Stvořidiel vedie značné množstvo turistických trás do priľahlého okolia. 

Ledeč nad Sázavou – synagóga   Ledeč nad Sázavou – synagóga 

cintorín   prírodná rezervácia Stvořidla

Ďalej budeme postupovať proti prúdu rieky Sázavy, ktorá sa stane naším stálym sprievodcom. Ďalším zastavením na tejto trase je Svetlá nad Sázavou. K jej najväčším zaujímavostiam nepochybne patrí zámok, ktorý je obklopený pôsobivým zámockým parkom s niekoľkými rybníkmi. Svetelský zámok ponúka návštevníkom 4 prehliadkové okruhy – 2 pre dospelých a 2 pre deti. Prvý okruh je venovaný expozícii európskeho historického skla, kde môžete obdivovať približne 1 100 sklenených predmetov vytvorených od obdobia baroka až do 20. storočia. Druhý okruh návštevníkom ponúka prehliadku historických hodín, barokových obrazov a vzácnych polychromovaných sôch. Na treťom okruhu si môžu deti aj dospelí prehliadnuť bábiky vyrobené z porcelánu, vinylu, kompozitu, celuloidu alebo aj látkové a drevené bábiky. Vidieť sa tu dajú bábiky nielen z Československa, ale tiež z Nemecka, Ruska alebo Japonska. Na štvrtom rozprávkovom okruhu Na Sázave sa môžu malí aj veľkí návštevníci aktívnou formou zoznámiť s regionálnymi posázavskými povesťami. Počas návštevy vo Svetlej nad Sázavou je možné vstúpiť do stredovekého podzemia. Jedná sa o sústavu chodieb a slepých odrážok s celkovou dĺžkou 200 m. Podzemie vzniklo vo svojej konečnej podobe pravdepodobne v 15. storočí.

zámok Svetlá nad Sázavou

zámocký park vo Svetlej nad Sázavou (foto: Stanislav Bárta)   Svetlá – židovský cintorín

stredoveké podzemie

hrad Lipnice (foto: Vladimír Kunc)Na záver putovania po hradoch a zámkoch na rieke Sázave navštívime jeden z najmohutnejších českých hradov – Lipnicu nad Sázavou. Hrad Lipnice bol založený v drsnom a divokom kraji na začiatku 14. storočia mocným rodom pánov z Lichtenburka. Bol vystavaný na skalnatej vyvýšenine medzi dvoma kopcami, aby strážil celé okolie. Pri prehliadke hradu uvidíte krásnu monumentálnu architektúru, gotickú kaplnku sv. Vavřinca alebo rozsiahle podzemie s bývalou hodovnou sieňou Jindřicha z Lipej. Lipnický hrad je opradený aj najrôznejšími záhadami a povesťami, napríklad o zamurovanej Kataríne, o čiernom mužovi alebo o poklade a treťom kríži. Hrad Lipnice ponúka voľnú prehliadku, ktorá je vhodná aj pre rodiny s deťmi. Blúdenie členitou hradnou architektúrou je nezabudnuteľným zážitkom pre malých aj veľkých. Návštevníkov s orientáciou pomôže vytlačený sprievodca, vstupný výklad a informačné tabule umiestnené na prehliadkovej trase. Súčasťou prehliadky sú jedinečné výhľady do okolitej krajiny, predovšetkým z ochodze veže Samson.

hrad Lipnice (foto: Filip Balogh)

V domčeku pod hradom prežil posledné roky života Jaroslav Hašek. Práve tu písal svoje najslávnejšie dielo „Osudy dobrého vojaka Švejka“. V zatopených žulových lomoch pri Lipnici nad Sázavou bol vytvorený triptych žulových reliéfov – Národný pamätník odposluchu, ktorý s nadsádzkou predstavuje spôsoby monitorovania ľudskej činnosti a súkromia. Dobre vyznačená trasa k Národnému pamätníku odposluchu začína pri hostinci „U České koruny“ v Lipnici nad Sázavou. Asi po 1 km sa značky rozdeľujú, každý reliéf sa nachádza v inom lome. Celá prehliadka zaberie najmenej 2 hodiny času a prejdete počas nej zhruba 4 km.

Národný pamätník odposluchu   Národný pamätník odposluchu 

Pamätník Jaroslava Haška – Lipnice nad Sázavou   socha Jaroslava Haška Lipnice nad Sázavou

geohraPutovanie po Vysočine vám po novom môžu spestriť aj dve mobilné turistické aplikácie. Prvá z nich – Turistický sprievodca po Vysočine – vám ukáže turistické ciele a možnosti trávenia voľného času na Vysočine. Plní úlohu turistického sprievodcu, pretože vám neustále sprostredkováva praktické informácie. Tie sa týkajú nielen turistických cieľov, zaujímavostí, tipov na výlety a s tým súvisiacich otváracích hodín a kontaktov, ale napríklad aj predpovedi počasia a možnosti ubytovania. Zahrať si môžete tiež zábavnú geolokačnú hru, ktorá má dva herné okruhy – rozhľadne a vyhliadkové veže na Vysočine a židovské pamiatky na Vysočine. Všetko funguje jednoducho, stačí vám iba telefón s GPS, s mobilným pripojením a chuť hrať. Obe aplikácie sú zdarma na stiahnutie v Appstore, Google Play a Windows Store. Viac informácii nájdete na turistickom portále Vysočiny.
Logo

 

Vysočina Tourism, p. o.

Na Stoupách 144/3

586 01 Jihlava

e-mail info@vysocinatourism.cz

 

www.vysocinatourism.cz

www.region-vysocina.cz

http://produkty.region-vysocina.cz

www.vysocinounakole.cz

www.facebook.com/regionvysocina/

 

Zdroj: Vysočina Tourism

Foto: archiv Kraje Vysočina, Filip Balogh, Vladimír Kunc, Stanislav BártaDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Golčův Jeníkov - stred Česka - VIDEO
Publikované: 10.1.2012
Niečo málo cez dva a pol tisíca ľudí žije v meste s názvom Golčův Jeníkov. Na živote mesta to ale nie je poznať. Je poloprázdne.

ČR, Náměšť nad Oslavou – niekoľko podôb zámku
Publikované: 21.9.2017
Sezóna hradov a zámkov už pomaly končí, ale pár víkendov ešte zostáva. Pokiaľ ste sa cez leto nenabažili histórie, určite ešte na nejaký hrad vyrazte. Štvorkrídlový renesančný zámok sa týči ako jasná dominanta na kopci nad mestom Náměšť nad Oslavou. Pokochať sa pohľadom naň môžete trebárs z kamenného barokového mostu cez rieku Oslavu a úchvatný pohľad na mesto zas ponúka zámocká zimná záhrada, do ktorej sa môžete pozrieť v rámci prvého prehliadkového okruhu. Niet divu, že si tento zámok vybral prezident Beneš ako svoje letné sídlo.

ČR: Sázava – najobľúbenejšia rieka
Publikované: 20.7.2017
Sázavu vyhľadáva skutočne veľa vodákov. Pokiaľ niekto vraví, že pôjde na Zlatú rieku, isto hovorí o Sázave. Tá sa tak prezýva kvôli svojej farbe, zafarbuje sa do hnedožltej v dôsledku odnášania ílovitých častíc. Sázava pramení ako Stružný potok, ktorý spolu s ďalšími potokmi napája najväčší rybník na Českomoravskej vrchovine, rybník Velké Dářko, ktorý je populárnou rekreačnou oblasťou a centrom windsurfingu a dračích lodí.

ČR, Telč – Benátky na rybníkoch a renesančná galéria
Publikované: 13.7.2017
Námestie Zachariáša z Hradca v Telči je doslova renesančnou galériou pod šírym nebom. Teda s kvapkou baroka, aby som to upresnila. Mesto Telč sa často nazýva aj Moravské Benátky, pretože jeho stred je obohnaný rybníkmi, ktoré siahali až k hradbám, a mesto sa tak mohlo premeniť na nedobytnú vodnú pevnosť. Práve historické jadro si až na drobné úpravy do dnešných dní uchovalo svoju renesančnú tvár a vďaka tejto unikátnej celistvosti bolo historické centrum zapísané už v roku 1992 na zoznam kultúrneho dedičstva UNESCO.

ČR, Třebíč – najmladší zárez na pažbe UNESCO
Publikované: 29.6.2017
Zatiaľ posledným zápisom českých hmotných pamiatok v prestížnom zozname svetového dedičstva UNESCO sú židovská štvrť a bazilika sv. Prokopa. Zoznam UNESCO zdobia len od roku 2003, mesto Třebíč ale o stovky rokov dlhšie. V nasledujúcom článku vám ukážeme, o čo ste prišli, pokiaľ ste tam ešte neboli.

ČR: Za zážitkom do zámku Světlá nad Sázavou
Publikované: 11.5.2017
Milí priatelia, prípravy tohtoročnej kultúrnej sezóny na zámku v Světlej nad Sázavou, ktorá začína 1. júna 2017 sú v plnom prúde.

ČR: Ledeč nad Sázavou – starobylé sídlo uprostred mapy
Publikované: 6.6.2014
Vodáci to malé mesto na Sázave dobre poznajú. Keď tade prechádzajú, práve majú za sebou najdivokejší úsek rieky - Stvořidla a tiež Slnečnú zátoku, v ktorej sa odohrávali dobrodružstvá Rýchlych šípov známych z kníh a komiksov Jaroslava Foglara. Možno práve tam prirazili ku brehu, aby vysušili perejami zaliate lode a s dávkou melanchólie si vychutnali foglarovskú romantiku.

ČR: Mestečko Brtnice a hrad Rokštejn – pútnikova čistá radosť
Publikované: 16.6.2016
Dnes vás chcem pozvať do jedného z tých pôvabných miest, kam hluk civilizácie nedolieha, kde v pamiatkovej zóne malého mesta hniezdi bocian a neďaleko v lese čaká na svojich objeviteľov nádherná hradná zrúcanina.

ČR: Žirovnice – múzeum gombikárstva
Publikované: 6.1.2014
Mesto Žirovnice sa nachádza v okrese Pelhřimov v kraji Vysočina, a žije tu približne 3000 obyvateľov. Z turistického a geografického hľadiska patrí do širšej oblasti Českomoravskej vrchoviny.

ČR, Pelhřimov: cestou po staviteľských slohoch - VIDEO
Publikované: 14.5.2013
Pozvaním do Pelhřimova na Vysočine sa zároveň prenesieme do slávneho českého filmu „Vesničko má středisková“, kde Pelhřimov figuruje ako miesto, kam sa mal ísť pozrieť hostinský s boľavým chrbtom podľa rady od doktora na krematórium, aby vedel, do čoho ide.

ČR, Humpolec: alebo kam sa odsťahoval Hliník - VIDEO
Publikované: 7.5.2013
„Hliník se odstěhoval do Humpolce“. Tak táto veta o spolužiakovi, ktorého nikdy nikto nevidel, ale ktorého prítomnosť sa prelína celým filmom „Marečku, podejte mi pero“ tvorcov Svěráka a Smoljaka, vyniesla Humpolec do povedomia celého národa.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Sázava – vodný klenot Česka
Vydajte sa spolu s nami k rieke Sázava, ktorá okrem zlatistej hladiny ponúka aj nádherné prírodné...


Súvisiace video

ČR, Pelhřimov: cestou  po staviteľských slohoch
Pelhřimov je príkladom jedného z mnohých krásnych miest kraja Vysočina. V meste známom tiež ako m...

ČR, Humpolec: alebo kam sa odsťahoval Hliník
Humpolec je mesto ležiace v Pelhřimovskom okrese v kraji Vysočina asi v polovici cesty medzi Prah...

ČR, Jihlava: česko-moravská metropola
Jihlava - mesto, kde žije viac než 50 tisíc obyvateľov je známe ako centrum Kraja Vysočina, ale t...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.2.2020
Slovenské národné múzeum si pripravilo pre návštevníkom niekoľko zaujímavých výstav či podujatí, ktorých prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
15.2.2020
Nadácia pre rozvoj architektúry a staviteľstva otvorila prihlášky 28. ročníka celorepublikovej súťažnej prehliadky toho najlepšieho, čo sa udialo v stavebníctve a architektúre. Prihlášky do STAVBY ROKU 2020 budú otvorené do 10. júna 2020.
14.2.2020
Klub slovenských turistov a OZ Karpaty vás pozývajú na 34. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2020, ktoré sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2020 na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v areáli Mlynskej doliny v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 16. 2. 2020
sviatok:Ida, Liana
dnes:
nedeľa 16.2.
9 °C
zajtra:
pondelok 17.2.
9 °C