www.infoglobe.sk » Aktuality

ČR, Veľké jarné upratovanie sa blíži!

Publikované: 13.2.2020
Do termínu tradičného veľkého jarného upratovania zostávajú necelé dva mesiace. V sobotu 4. apríla sa vydajú desaťtisíce dobrovoľníkov upratať neporiadok z obcí, miest aj prírody pod hlavičkou najväčšej českej dobrovoľníckej akcie Upracme svet, upracme Česko. Zapojíte sa i vy?

Novým partnerom akcie sa pre tento rok stal pivovar Gambrinus. Ten je teraz príkladom pre ďalšie firmy, pretože sa rozhodol skoncovať s plastmi vo výrobe a od januára prestáva ponúkať pivo v PET fľašiach. Vďaka tomu bude každý rok o cca 500 ton plastového odpadu na svete menej. „Všetci vieme, že jednorázové plasty sú problém, ktorý stále viac zbytočne znečisťuje naše okolie. V Gambrinuse sme si povedali, že to išlo po desaťročia bez plastov a že starý dobrý „lahváč“ alebo čapované pivo je pre nás tým najlepším riešením. Preto sme sa rozhodli prestať produkovať ďalší plast tam, kde to nie je potrebné,“ vraví manažér značky Gambrinus Jakub Marek. Práve PET fľaše boli v minulosti najčastejšie nájdeným druhom odpadu pri dobrovoľníckych upratovaniach. Predvlani na jeseň ich dobrovoľníci počas jediného dňa napočítali vyše 30 000.

Okrem upratovania je veľmi dôležitá aj prevencia. Na začiatku tohto roka preto vznikla nová odpadová aplikácia www.KAMsNIM.cz, od ktorej si jej autori sľubujú zníženie množstva čiernych skládok aj odpadkov povaľujúcich sa v prírode. Aplikácia poradí, kde môžu občania legálne vo svojom okolí a väčšinou aj bezplatne odovzdať nielen bežný odpad z domácnosti, ale napríklad aj lieky po záruke, pneumatiky, staré elekto, batérie, svetelné zdroje, veľkoobjemový odpad či nebezpečné odpady.

Pridať sa k veľkému jarnému upratovaniu – či už k organizátorom, alebo dobrovoľníkom – môže naozaj každý. Stačí si založiť vlastnú upratovaciu skupinu alebo sa pripojiť k upratovaniu, ktoré si vyberiete z interaktívnej mapy na https://www.uklidmecesko.cz/map/. Každý kúsok odpadu sa počíta, čím viac dobrovoľníkov sa zapojí, tým väčší kus prírody sa podarí spoločnými silami upratať. Poďte do toho 4. apríla s nami!

Kontakt pre ďalšie informácie

Radek Janoušek – +420 777 176 675

radek@uklidmecesko.cz

Zdroj: Ukliďme ČeskoDiskusia k článku (0)

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
4 °C
zajtra:
piatok 28.2.
5 °C