www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Čínska ľudová republika (ČLR)
Hlavné mesto: Peking
Rozloha: 9 596 960 km2
Počet obyvateľov: 1 298 847 624

Hustota zaľudnenia: 140 obyv./km2
Oficiálny jazyk: Čínština
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Buddhizmus, Taoizmus, Islam, Kresťanstvo

Najvyšší bod: Qomolangma Feng (8848 m n.m.)
Čas: SEČ +7

Geografia

 Čína ako tretí najväčší štát (po Rusku a Kanade) zaberá značnú časť Ázie, najmä tej juhovýchodnej. Suchozemská hranica meria 22 800 km a k susediacim štátom patrí: Vietnam, Laos, Barma, Nepál, Bhután, India, Pakistan, Afghanistan, Tadžikistan, Kyrgyzstan, Kazachstan, Mongolsko, Rusko a Kórea. Východné pobrežie Číny obmýva Západné, Žlté, Východočínske a Juhočínske more. ČĽR sa delí na 23 provincií (vrátane Taiwanu), 5 autonómnych oblastí, 3 samostatné mestá pod priamou správou ústrednej vlády a 1 osobitná administratívna oblasť.

 Povrch Číny sa stupňovito zvažuje od Z k V. Hory pokrývajú dve tretiny povrchu. V tibetskej autonómnej oblasti (AO) sa rozkladá horský masív Himaláje známy ako Strecha sveta, v ktorom sa na pomedzí Číny a Nepálu vypína najvyššia hora sveta – Qomolangma Feng (Mt. Everest). Na hraniciach medzi AO Xinjiang a Kašmírom leží horstvo Karakorum s priemernou nadmorskou výškou 6000 m a 2. najvyšším vrcholom na svete Qogir (8611 m). V provincii Qinghai leží Bayan Har s nadmorskou výškou v priemere 5-6 000 m. Dve tretiny území odvodňujú rieky tečúce do oceánu. Vzhľadom k zvažovaniu povrchu od Z k V väčšina riek vrátane Dlhej rieky, Žltej rieky, Perlovej rieky a Huai He, tečie týmto smerom a vlieva sa do okrajových morí Tichého oceánu. Typické pre čínske rieky je výrazné kolísanie vodného stavu v priebehu roku v súvislosti s príkrymi rozdielmi medzi množstvom zrážok v jednotlivých obdobiach.

 

Príroda

 Čína má zo všetkých zemí najväčšiu variabilitu živočíšnych i rastlinných druhov. Žije tu na 2000 druhov terestrických stavovec, to je skrz 10% z celkového svetového výskytu; len známych druhov vtákov je v Číně rozšírených 1189 druhov, takmer 500 druhov zvierat, viac ako 210 druhov obojživelníkov a na 320 druhov plazov. Domov tu majú vzácne druhy, napr. panda veľká, zlatá opice, biely jeleň, čínsky riečny delfín, čínsky aligátor atď.

 

Podnebie

 Väčšina zeme leží v miernom a subtropickom pásme, najjužnejšie oblasti zasahujú do tropického pásma; oblasti veľhôr na západe zeme majú vysokohorské podnebie. Najväčšie množstvo zrážok sa vyskytuje v Číne po letné mesiace, smerom od pobrežia je zrážok stále menej. Najvyššie teploty na území ČĽR sa vyskytujú v oblasti Turpanu, ležiacom v AO Xinjiang, kde je najnižšie položené miesto v zemi – jazero Aydingkol 154 m pod úrovňou morskej hladiny. Trvanie a ráz ročných období v jednotlivých častiach Číny sú rozdielne. Okrem extrémnych klimatických zón sa na väčšine územia striedajú bežné štyri ročné obdobia, ale ich dĺžka a priebeh sa v rôznych miestach výrazne líši.

 

Obyvateľstvo

 Čína patrí medzi mnohonárodnostné zeme. Žije tu na 55 menšinových národností, ktoré tvorí skoro 7% z celkového počtu obyvateľov. V súčasnej dobe tvorí cca 52% obyv. muži; 48% ženy, pričom cez 30% ľudí žije v mestách.

 

späť

Lokácia:

Čína
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly sa bude konať v magickom prostredí pod Slnečnými Skalami neďaleko Rajeckých Teplíc pri Žiline, a to od 30. augusta do 1. septembra 2019.
25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 8. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 26.8.
27 °C
zajtra:
utorok 27.8.
30 °C