www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Čínska ľudová republika (ČLR)
Hlavné mesto: Peking
Rozloha: 9 596 960 km2
Počet obyvateľov: 1 298 847 624

Hustota zaľudnenia: 140 obyv./km2
Oficiálny jazyk: Čínština
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Buddhizmus, Taoizmus, Islam, Kresťanstvo

Najvyšší bod: Qomolangma Feng (8848 m n.m.)
Čas: SEČ +7

Geografia

 Čína ako tretí najväčší štát (po Rusku a Kanade) zaberá značnú časť Ázie, najmä tej juhovýchodnej. Suchozemská hranica meria 22 800 km a k susediacim štátom patrí: Vietnam, Laos, Barma, Nepál, Bhután, India, Pakistan, Afghanistan, Tadžikistan, Kyrgyzstan, Kazachstan, Mongolsko, Rusko a Kórea. Východné pobrežie Číny obmýva Západné, Žlté, Východočínske a Juhočínske more. ČĽR sa delí na 23 provincií (vrátane Taiwanu), 5 autonómnych oblastí, 3 samostatné mestá pod priamou správou ústrednej vlády a 1 osobitná administratívna oblasť.

 Povrch Číny sa stupňovito zvažuje od Z k V. Hory pokrývajú dve tretiny povrchu. V tibetskej autonómnej oblasti (AO) sa rozkladá horský masív Himaláje známy ako Strecha sveta, v ktorom sa na pomedzí Číny a Nepálu vypína najvyššia hora sveta – Qomolangma Feng (Mt. Everest). Na hraniciach medzi AO Xinjiang a Kašmírom leží horstvo Karakorum s priemernou nadmorskou výškou 6000 m a 2. najvyšším vrcholom na svete Qogir (8611 m). V provincii Qinghai leží Bayan Har s nadmorskou výškou v priemere 5-6 000 m. Dve tretiny území odvodňujú rieky tečúce do oceánu. Vzhľadom k zvažovaniu povrchu od Z k V väčšina riek vrátane Dlhej rieky, Žltej rieky, Perlovej rieky a Huai He, tečie týmto smerom a vlieva sa do okrajových morí Tichého oceánu. Typické pre čínske rieky je výrazné kolísanie vodného stavu v priebehu roku v súvislosti s príkrymi rozdielmi medzi množstvom zrážok v jednotlivých obdobiach.

 

Príroda

 Čína má zo všetkých zemí najväčšiu variabilitu živočíšnych i rastlinných druhov. Žije tu na 2000 druhov terestrických stavovec, to je skrz 10% z celkového svetového výskytu; len známych druhov vtákov je v Číně rozšírených 1189 druhov, takmer 500 druhov zvierat, viac ako 210 druhov obojživelníkov a na 320 druhov plazov. Domov tu majú vzácne druhy, napr. panda veľká, zlatá opice, biely jeleň, čínsky riečny delfín, čínsky aligátor atď.

 

Podnebie

 Väčšina zeme leží v miernom a subtropickom pásme, najjužnejšie oblasti zasahujú do tropického pásma; oblasti veľhôr na západe zeme majú vysokohorské podnebie. Najväčšie množstvo zrážok sa vyskytuje v Číne po letné mesiace, smerom od pobrežia je zrážok stále menej. Najvyššie teploty na území ČĽR sa vyskytujú v oblasti Turpanu, ležiacom v AO Xinjiang, kde je najnižšie položené miesto v zemi – jazero Aydingkol 154 m pod úrovňou morskej hladiny. Trvanie a ráz ročných období v jednotlivých častiach Číny sú rozdielne. Okrem extrémnych klimatických zón sa na väčšine územia striedajú bežné štyri ročné obdobia, ale ich dĺžka a priebeh sa v rôznych miestach výrazne líši.

 

Obyvateľstvo

 Čína patrí medzi mnohonárodnostné zeme. Žije tu na 55 menšinových národností, ktoré tvorí skoro 7% z celkového počtu obyvateľov. V súčasnej dobe tvorí cca 52% obyv. muži; 48% ženy, pričom cez 30% ľudí žije v mestách.

 

späť

Lokácia:

Čína
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
10.11.2019
Slovenské národné múzeu – Historické múzeum pripravuje od 15. novembra 2019 spomienkovú výstavu k 30. výročiu Nežnej revolúcie, ktorá priblíži návštevníkom pohľad na slobodu v kontexte dejín.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 12. 11. 2019
sviatok:
dnes:
utorok 12.11.
12 °C
zajtra:
streda 13.11.
3 °C