www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Čínska ľudová republika (ČLR)
Hlavné mesto: Peking
Rozloha: 9 596 960 km2
Počet obyvateľov: 1 298 847 624

Hustota zaľudnenia: 140 obyv./km2
Oficiálny jazyk: Čínština
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Buddhizmus, Taoizmus, Islam, Kresťanstvo

Najvyšší bod: Qomolangma Feng (8848 m n.m.)
Čas: SEČ +7

Geografia

 Čína ako tretí najväčší štát (po Rusku a Kanade) zaberá značnú časť Ázie, najmä tej juhovýchodnej. Suchozemská hranica meria 22 800 km a k susediacim štátom patrí: Vietnam, Laos, Barma, Nepál, Bhután, India, Pakistan, Afghanistan, Tadžikistan, Kyrgyzstan, Kazachstan, Mongolsko, Rusko a Kórea. Východné pobrežie Číny obmýva Západné, Žlté, Východočínske a Juhočínske more. ČĽR sa delí na 23 provincií (vrátane Taiwanu), 5 autonómnych oblastí, 3 samostatné mestá pod priamou správou ústrednej vlády a 1 osobitná administratívna oblasť.

 Povrch Číny sa stupňovito zvažuje od Z k V. Hory pokrývajú dve tretiny povrchu. V tibetskej autonómnej oblasti (AO) sa rozkladá horský masív Himaláje známy ako Strecha sveta, v ktorom sa na pomedzí Číny a Nepálu vypína najvyššia hora sveta – Qomolangma Feng (Mt. Everest). Na hraniciach medzi AO Xinjiang a Kašmírom leží horstvo Karakorum s priemernou nadmorskou výškou 6000 m a 2. najvyšším vrcholom na svete Qogir (8611 m). V provincii Qinghai leží Bayan Har s nadmorskou výškou v priemere 5-6 000 m. Dve tretiny území odvodňujú rieky tečúce do oceánu. Vzhľadom k zvažovaniu povrchu od Z k V väčšina riek vrátane Dlhej rieky, Žltej rieky, Perlovej rieky a Huai He, tečie týmto smerom a vlieva sa do okrajových morí Tichého oceánu. Typické pre čínske rieky je výrazné kolísanie vodného stavu v priebehu roku v súvislosti s príkrymi rozdielmi medzi množstvom zrážok v jednotlivých obdobiach.

 

Príroda

 Čína má zo všetkých zemí najväčšiu variabilitu živočíšnych i rastlinných druhov. Žije tu na 2000 druhov terestrických stavovec, to je skrz 10% z celkového svetového výskytu; len známych druhov vtákov je v Číně rozšírených 1189 druhov, takmer 500 druhov zvierat, viac ako 210 druhov obojživelníkov a na 320 druhov plazov. Domov tu majú vzácne druhy, napr. panda veľká, zlatá opice, biely jeleň, čínsky riečny delfín, čínsky aligátor atď.

 

Podnebie

 Väčšina zeme leží v miernom a subtropickom pásme, najjužnejšie oblasti zasahujú do tropického pásma; oblasti veľhôr na západe zeme majú vysokohorské podnebie. Najväčšie množstvo zrážok sa vyskytuje v Číne po letné mesiace, smerom od pobrežia je zrážok stále menej. Najvyššie teploty na území ČĽR sa vyskytujú v oblasti Turpanu, ležiacom v AO Xinjiang, kde je najnižšie položené miesto v zemi – jazero Aydingkol 154 m pod úrovňou morskej hladiny. Trvanie a ráz ročných období v jednotlivých častiach Číny sú rozdielne. Okrem extrémnych klimatických zón sa na väčšine územia striedajú bežné štyri ročné obdobia, ale ich dĺžka a priebeh sa v rôznych miestach výrazne líši.

 

Obyvateľstvo

 Čína patrí medzi mnohonárodnostné zeme. Žije tu na 55 menšinových národností, ktoré tvorí skoro 7% z celkového počtu obyvateľov. V súčasnej dobe tvorí cca 52% obyv. muži; 48% ženy, pričom cez 30% ľudí žije v mestách.

 

späť

Lokácia:

Čína
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 10.4.
16 °C
zajtra:
sobota 11.4.
19 °C