www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Čínska ľudová republika (ČLR)
Hlavné mesto: Peking
Rozloha: 9 596 960 km2
Počet obyvateľov: 1 298 847 624

Hustota zaľudnenia: 140 obyv./km2
Oficiálny jazyk: Čínština
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvo: Buddhizmus, Taoizmus, Islam, Kresťanstvo

Najvyšší bod: Qomolangma Feng (8848 m n.m.)
Čas: SEČ +7

Geografia

 Čína ako tretí najväčší štát (po Rusku a Kanade) zaberá značnú časť Ázie, najmä tej juhovýchodnej. Suchozemská hranica meria 22 800 km a k susediacim štátom patrí: Vietnam, Laos, Barma, Nepál, Bhután, India, Pakistan, Afghanistan, Tadžikistan, Kyrgyzstan, Kazachstan, Mongolsko, Rusko a Kórea. Východné pobrežie Číny obmýva Západné, Žlté, Východočínske a Juhočínske more. ČĽR sa delí na 23 provincií (vrátane Taiwanu), 5 autonómnych oblastí, 3 samostatné mestá pod priamou správou ústrednej vlády a 1 osobitná administratívna oblasť.

 Povrch Číny sa stupňovito zvažuje od Z k V. Hory pokrývajú dve tretiny povrchu. V tibetskej autonómnej oblasti (AO) sa rozkladá horský masív Himaláje známy ako Strecha sveta, v ktorom sa na pomedzí Číny a Nepálu vypína najvyššia hora sveta – Qomolangma Feng (Mt. Everest). Na hraniciach medzi AO Xinjiang a Kašmírom leží horstvo Karakorum s priemernou nadmorskou výškou 6000 m a 2. najvyšším vrcholom na svete Qogir (8611 m). V provincii Qinghai leží Bayan Har s nadmorskou výškou v priemere 5-6 000 m. Dve tretiny území odvodňujú rieky tečúce do oceánu. Vzhľadom k zvažovaniu povrchu od Z k V väčšina riek vrátane Dlhej rieky, Žltej rieky, Perlovej rieky a Huai He, tečie týmto smerom a vlieva sa do okrajových morí Tichého oceánu. Typické pre čínske rieky je výrazné kolísanie vodného stavu v priebehu roku v súvislosti s príkrymi rozdielmi medzi množstvom zrážok v jednotlivých obdobiach.

 

Príroda

 Čína má zo všetkých zemí najväčšiu variabilitu živočíšnych i rastlinných druhov. Žije tu na 2000 druhov terestrických stavovec, to je skrz 10% z celkového svetového výskytu; len známych druhov vtákov je v Číně rozšírených 1189 druhov, takmer 500 druhov zvierat, viac ako 210 druhov obojživelníkov a na 320 druhov plazov. Domov tu majú vzácne druhy, napr. panda veľká, zlatá opice, biely jeleň, čínsky riečny delfín, čínsky aligátor atď.

 

Podnebie

 Väčšina zeme leží v miernom a subtropickom pásme, najjužnejšie oblasti zasahujú do tropického pásma; oblasti veľhôr na západe zeme majú vysokohorské podnebie. Najväčšie množstvo zrážok sa vyskytuje v Číne po letné mesiace, smerom od pobrežia je zrážok stále menej. Najvyššie teploty na území ČĽR sa vyskytujú v oblasti Turpanu, ležiacom v AO Xinjiang, kde je najnižšie položené miesto v zemi – jazero Aydingkol 154 m pod úrovňou morskej hladiny. Trvanie a ráz ročných období v jednotlivých častiach Číny sú rozdielne. Okrem extrémnych klimatických zón sa na väčšine územia striedajú bežné štyri ročné obdobia, ale ich dĺžka a priebeh sa v rôznych miestach výrazne líši.

 

Obyvateľstvo

 Čína patrí medzi mnohonárodnostné zeme. Žije tu na 55 menšinových národností, ktoré tvorí skoro 7% z celkového počtu obyvateľov. V súčasnej dobe tvorí cca 52% obyv. muži; 48% ženy, pričom cez 30% ľudí žije v mestách.

 

späť

Lokácia:

Čína
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.6.2019
V sobotu 7. septembra 2019 sú pozvaní všetci tí, ktorí si ctia tradície, ktorí milujú folklór a ktorí sa chcú stretnúť v Banskej Bystrici, aby si spoločne pripomenuli neoceniteľnú históriu a s ňou späté mnohé kultúrne zvyky a tradície.
20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 6. 2019
sviatok: