www.infoglobe.sk » Čierna Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavné mesto turistického ruchu

Čierna Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavné mesto turistického ruchu

Publikované: 21.6.2022
Perast, toto malebné a očarujúce mestečko bohaté na históriu sme navštívili a čo to o ňom povedali v predošlej časti nášho seriálu. Dnes sa posunieme o pár kilometrov ďalej k otvorenému Jadranskému moru, kde sa na jeho pobreží sa zoznámime s turisticky obľúbeným mestom Budva.

Letné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

Budva - mestská promenáda

Do mesta bohatého na históriu sme sa vybrali z nášho východiskového bodu – z mestečka Tivat, kde sme boli aj ubytovaní. Cesta autobusom do turistami ospevovanej Budvy trvala necelú trištvrte hodinku. Zatiaľ, ako cesta plynula skrz bujnú zelenú vegetáciu, sme si otvorili cestovateľský bedeker. Hneď nás zaujali dve veci: prvá, že dejiny mesta siahajú až 2 600 rokov do minulosti a druhá, že mesto ovládali od začiatku až po súčasnosť Gréci, neskôr Rimania po nich Benátčania, Osmani, Francúzi a nakoniec Rakúšania. Každý z týchto národov tu do dnešných čias zanechal badateľnú stopu.  Zaujímavosťou bol aj príchod Arabov, ktorým sa nielen podarilo zastaviť v roku 831 rozkvet tohto mesta, ale sa tiež podieľali na jeho zničení a drancovaní. Napriek tomu bola Budva opätovne obnovená a v súčasnosti patrí k najobľúbenejším a zároveň k najdrahším letoviskám Čiernej Hory.

Budva - luxusné jachty

Budva - staré mestoBudva - staré mestoBudva - staré mestoBudva - staré mesto

Po príchode na miesto činu nás svojou krásou ohurovali horstvá Lovčen a Paštroviči, obklopujúce, či skôr chrániace mesto pred vnútrozemskými vplyvmi. Postupne sme začali nadobúdať pocit, že nie sme v Čiernej Hore, ale niekde v Taliansku. Všetko tu žiarilo novotou, upravené cesty i chodníky lemovali palmy a kvetena. Čulá výstavba zas naznačovala, že rozkvet tohto mesta pokračuje i naďalej. Prednosťou mesta sa pre nás stali krásne pláže s červenými kamienkami. Jedna z nich sa dokonca volala Slovenska plaža. Niet sa čomu diviť, veď slovenčinu bolo počuť na každom kroku.

Staré s moderným

Pláže obklopovali starú, ale za to malebnú časť Budvy. Tá sa nachádzala na malom výbežku pevniny do mora. Celý tento architektonický skvost obklopovali masívne hradby. Kúsok od hradieb sa zas nachádzal obrovský komplex Avala tvoriaci hotelové a reštauračné mestečko. Podniky tu boli svojské. Jeden v tvare pirátskej lode, druhý ako z iného sveta a pozdĺž celej promenády nebolo výzorom rovnakého podniku. Väčšina z týchto otvorených objektov sa v noci menila na diskotékový raj.

Diskotéka & barDiskotéka & barDiskotéka & barDiskotéka & bar

Žiaľ, to čo sme videli my, bol už dôsledok novovýstavby, nakoľko v nedávnej minulosti mesto resp. jeho pobrežie zasiahlo silné a ničivé zemetrasenie. Mnohé hotely či obytné bloky museli byť zrovnané zo zemou. Ani staré mesto sa nevyhlo tomuto neblahému prírodnému javu. Čo sa dalo zachrániť, to čiernohorský obyvatelia zachránili, čo nie, to padlo za obeť ťažkým mechanizmom. Predsa len tu zostalo pár hodnotných pamiatok. Medzi inými sú to opevnenie pochádzajúce z čias benátskeho panstva, mestské vstupné brány, Katedrála sv. Jána Krstiteľa, opustený kostol Panny Márie a ďalšie. Niektoré z nich sme mali možnosť obdivovať z blízka i z vnútra.

Budva - staré mesto

Budva - staré mesto Budva - staré mesto

Poviem vám, tak krásne a úzke uličky, nie širšie ako meter, sme nevideli ani v Peraste či v Kotore. Navyše pri ich prechádzaní sa kde tu naskytla možnosť vstupu do úzkych brán. Po ich prechode sme sa ocitali na miniplážach s blankytným a trblietajúcim sa morom, ktorého vlny obmývali, či skôr bičovali starobylé hradby. V spaľujúcom lete vysoké múry dodávali príjemný pocit chládku. Keď sme vyšli na hradby, naskytol sa nám nádherný pohľad na otvorené extra slané :-) Jadranské more. Všimli sme si, že necelých zhruba 800 m od starej časti mesta sa z mora vynára Ostrovček Sveti Nikola so zrúcaninami kostola sv. Mikuláša (aspoň podľa bedekra). Škoda, že sme nemali toľko času, aby sme sa naň išli pozrieť.

Ostrovček Sveti Nikola

Budva - autobusová stanicaNaše putovanie po meste Budva sme pomaly ukončovali, ako inak so zmrzlinou v ruke. Pomerne rozľahlé mesto žiarilo čistotou, rozvinutými službami a všadeprítomným dopravným ruchom. Pobrežie lemovali  superjachty milionárov v kontraste s loďkami miestnych prepravcov. Po príchode na stanicu, ktorá skôr vyzerala ako botanická záhrada, sme už len nastúpili do autobusu a vydali sa späť do bodu začiatku – do mesta Tivat.

 

GPS: 42°16'44.2"N 18°50'21.7"E

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Čierna Hora: Divoká krása I. – Dlhá cesta
Publikované: 24.5.2022
V našom miniseriáli o Čiernej Hore, malom štáte na Balkánskom polostrove, sa dozviete nielen o histórií a prírodných pamiatkach, ale aj o svojskom žití miestnych obyvateľov. V prvej časti absolvujeme strastiplnú cestu do tejto „najekologickejšej“ krajiny Európy, teda aspoň podľa cestovateľských bedekrov.

Čierna Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé mesto zálivu
Publikované: 31.5.2022
V predchádzajúcom článku sme si povedali o strastiplnej ceste do „zeleného“ štátu Čierna Hora. Spoločne sme prekonali najužšiu časť slávneho „pirátskeho“ zálivu Kotorská boka, aby sme si v nasledujúcich riadkoch mohli vychutnať, ale hlavne spoznať najmladšie a zároveň najrušnejšie mestečko Tivat.

Čierna Hora: Divoká krása III. – Kotor, stredoveký klenot
Publikované: 7.6.2022
V našom cestovaní po Čiernej Hore budeme aj dnes pokračovať. Potom, ako sme spoznali mesto rušných promenád Tivat, sa tento krát vyberieme do stredoveku. A to doslovne! Spoločne navštívime mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe.

Čierna Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácne mestečko
Publikované: 14.6.2022
V predchádzajúcej časti sme navštívili mesto Kotor s najlepšie zachovanou historickou architektúrou v Európe. Dnes sa vyberieme do susedného mestečka Perast, vzdialeného len pár kilometrov od Kotoru na úpätí pohoria Ilijinho brda. Toto obľúbené letovisko ešte nedávno bojovalo o samotnú existenciu.

Čierna Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásna zátoka
Publikované: 28.6.2022
Pomaly, ale isto naše putovanie po Čiernej Hore končí. Na záver sme si pre vás prichystali malú čerešničku v podobe návštevy čarokrásnej slnkom zaliatej zátoky Pržno s nádhernou piesočnatou plážou.

Čierna Hora: Durmitor- najobľúbenejší národný park tejto krajiny
Publikované: 5.7.2022
Durmitor bol vyhlásený za národný park v roku 1952 (spolu s Lovćenom a Biogradskou Gorou). Národný park Durmitor sa rozkladá v pohorí Durmitor a úzkom páse vedúcom pozdĺž rieky Tary smerom na Mojkovac.

Čierna Hora: úchvatná dovolenka na horách aj pri mori
Publikované: 21.7.2014
Pokiaľ premýšľate o dovolenke v krajine, kde je dostatok zelene, nádherné hory, ale zároveň chcete tráviť dovolenku pri more, tak je pre vás Čierna Hora dobrým tipom. Pravdou je, že letnom období býva pobrežie preplnené lehátkami a ich hodinovými nájomníkmi, ale za túto kombináciu to určite stojí.


Súvisiaca fotogaléria

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina II.
Na pobreží Jadranského mora sa rozprestiera malý štát rozlohou, ale za to veľký srdcom. Tým štáto...

Čierna Hora: Divoká a nespútaná krajina I.
Malý štát na Balkánskom polostrove nazývaný Čierna Hora ponúka turistom či dovolenkárom krásnu pr...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
6 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X