www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Chorvátsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Záhreb, (Zagreb)

Počet obyvateľov: 4,5 mil.

Rast HDP: + 4 % (2005)

Oficiálny jazyk: chorvátčina

Chorvátsko je demokratický prímorský štát ležiaci na hranici strednej a juhovýchodnej Európy. Je to rovnako ako Slovinsko pomerene mladý štát, vznikol v máji 1991, kedy sa oddelil od Juhoslávie.

Politika

Chorvátsko je republika s dvojkomorovým parlamentom. Administratívne je rozdelené na 21 oblastí vrátane hlavného mesta Záhreb. Chorvátsko sa zatiaľ iba usiluje o vstup do NATO a EU.

Geografia

Veľmi členité pobrežie Jadranského mora s mnohými ostrovmi prechádza relatívne príkro k horskému pásmu Dináre. Chorvátska časť tohto pohoria, ktoré je ukážkou typických krasových foriem, sa ako stena zdvíha až do výšky 1700 m nad pobrežím. Smerom k severovýchodu potom postupne klesá až do úrodnej nížiny medzi riekami Sávou, Drávou a Kupou. Tá je pokračovaním Veľkej dunajskej kotliny a je rozčlenená menšími pohoriami Papuk a Psunj. Chorvátske pobrežie je geografickou zvláštnosťou: na úseku medzi Rijekou a Dubrovníkom prebiehajú ostrovy paralelne k línii pobrežia a predlžujú ho tak takmer o 4000 km.

Príroda

Podnebie aj vegetácia na pobreží Jadranského mora sú stredomorské, vo vnútrozemí vládne mierne kontinentálne podnebie s väčšími ročnými rozdielmi teplôt.

Zdravie

Chorvátsko nie je členom EÚ a preto tu neplatí Európsky preukaz poistenca. Odporúča sa preto poistiť sa pred cestou, v opačnom prípade je nutné uhradiť všetky úkony priamo na mieste. Do Chorvátska nie sú potrebné žiadne špeciálne očkovania. Chorvátske zdravotníctvo je na podobnej úrovni ako zdravotníctvo v SR.

Pokiaľ chce občan SR počas svojej dovolenky v Chorvátsku robiť niektoré tzv. rizikové športy – napr. potápanie, vodné lyžovanie, jazdu na vodných skútroch, horolezectvo, lietanie na rogale, paragliding či lietanie na ultraľahkých lietadlách, je potrebné sa pre istotu, pretože bežné poistenie sa na takéto poistné udalosti nevzťahuje.

Doprava

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča, aby občania SR vzali do úvahy často kritickú situáciu na miestnych komunikáciách a aby venovali riadeniu vozidla zvýšenú pozornosť, vrátane dodržiavania prestávok v jazde. Najčastejšou príčinou nehôd je práve únava po dlhej jazde, vysoká neprimeraná rýchlosť a nedodržiavanie dostatočnej vzdialenosti pri jazde v kolóne.

V Chorvátsku platí nulová hranica obsahu alkoholu v krvi šoféra, zákaz používania mobilného telefónu s výnimkou prístroja hands-free, povinné rozsvietené svetlá aj počas dňa, povinné používanie ochrannej prilby pre cyklistov mladších ako 16 rokov, povinné používanie detskej autosedačky pre prepravu dieťaťa mladšieho ako 5 rokov. Povolená rýchlosť na diaľnici je 130 km/hod, na komunikáciách pre motorové vozidlá 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod – pokiaľ nie je miestnou úpravou stanovené inak.

Diaľničné poplatky v Chorvátsku sú vyberané formou mýtneho, vždy za konkrétny úsek diaľnice, ktorým sa prechádza. Mýtne sa taktiež platí za prejazd tunelom pod horou Učka a za prejazd mosta na ostrov Krk. Informácie o aktuálnej výške poplatkov je možné nájsť na: www.hac.hr

Pri dopravnej nehode dostane jej účastník od dopravnej polície iba potvrdenie o poškodení vozidla ( pre hraničnú kontrolu) pre výjazd z krajiny a ďalší prejazd ostatných krajín pri ceste späť do SR. Doklad o vzniknutej škode, príčine a vinníkovi nehody (pre potrebu poisťovne) spravidla polícia nevystaví a poškodený občan si ho musí sám, či prostredníctvom poisťovne v SR (po návrate domov) vyžiadať.

Média

Ústava zakazuje cenzúru a zaručuje slobodu tlače. Chorvátsky rozhlas a televízia (HRT) je celoštátnou, verejnoprávnou  firmou, financovanou sčasti z poplatkov za TV/rozhlas a sčasti z reklamy.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Chorvátsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok: