www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Chorvátsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Záhreb, (Zagreb)

Počet obyvateľov: 4,5 mil.

Rast HDP: + 4 % (2005)

Oficiálny jazyk: chorvátčina

Chorvátsko je demokratický prímorský štát ležiaci na hranici strednej a juhovýchodnej Európy. Je to rovnako ako Slovinsko pomerene mladý štát, vznikol v máji 1991, kedy sa oddelil od Juhoslávie.

Politika

Chorvátsko je republika s dvojkomorovým parlamentom. Administratívne je rozdelené na 21 oblastí vrátane hlavného mesta Záhreb. Chorvátsko sa zatiaľ iba usiluje o vstup do NATO a EU.

Geografia

Veľmi členité pobrežie Jadranského mora s mnohými ostrovmi prechádza relatívne príkro k horskému pásmu Dináre. Chorvátska časť tohto pohoria, ktoré je ukážkou typických krasových foriem, sa ako stena zdvíha až do výšky 1700 m nad pobrežím. Smerom k severovýchodu potom postupne klesá až do úrodnej nížiny medzi riekami Sávou, Drávou a Kupou. Tá je pokračovaním Veľkej dunajskej kotliny a je rozčlenená menšími pohoriami Papuk a Psunj. Chorvátske pobrežie je geografickou zvláštnosťou: na úseku medzi Rijekou a Dubrovníkom prebiehajú ostrovy paralelne k línii pobrežia a predlžujú ho tak takmer o 4000 km.

Príroda

Podnebie aj vegetácia na pobreží Jadranského mora sú stredomorské, vo vnútrozemí vládne mierne kontinentálne podnebie s väčšími ročnými rozdielmi teplôt.

Zdravie

Chorvátsko nie je členom EÚ a preto tu neplatí Európsky preukaz poistenca. Odporúča sa preto poistiť sa pred cestou, v opačnom prípade je nutné uhradiť všetky úkony priamo na mieste. Do Chorvátska nie sú potrebné žiadne špeciálne očkovania. Chorvátske zdravotníctvo je na podobnej úrovni ako zdravotníctvo v SR.

Pokiaľ chce občan SR počas svojej dovolenky v Chorvátsku robiť niektoré tzv. rizikové športy – napr. potápanie, vodné lyžovanie, jazdu na vodných skútroch, horolezectvo, lietanie na rogale, paragliding či lietanie na ultraľahkých lietadlách, je potrebné sa pre istotu, pretože bežné poistenie sa na takéto poistné udalosti nevzťahuje.

Doprava

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča, aby občania SR vzali do úvahy často kritickú situáciu na miestnych komunikáciách a aby venovali riadeniu vozidla zvýšenú pozornosť, vrátane dodržiavania prestávok v jazde. Najčastejšou príčinou nehôd je práve únava po dlhej jazde, vysoká neprimeraná rýchlosť a nedodržiavanie dostatočnej vzdialenosti pri jazde v kolóne.

V Chorvátsku platí nulová hranica obsahu alkoholu v krvi šoféra, zákaz používania mobilného telefónu s výnimkou prístroja hands-free, povinné rozsvietené svetlá aj počas dňa, povinné používanie ochrannej prilby pre cyklistov mladších ako 16 rokov, povinné používanie detskej autosedačky pre prepravu dieťaťa mladšieho ako 5 rokov. Povolená rýchlosť na diaľnici je 130 km/hod, na komunikáciách pre motorové vozidlá 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod – pokiaľ nie je miestnou úpravou stanovené inak.

Diaľničné poplatky v Chorvátsku sú vyberané formou mýtneho, vždy za konkrétny úsek diaľnice, ktorým sa prechádza. Mýtne sa taktiež platí za prejazd tunelom pod horou Učka a za prejazd mosta na ostrov Krk. Informácie o aktuálnej výške poplatkov je možné nájsť na: www.hac.hr

Pri dopravnej nehode dostane jej účastník od dopravnej polície iba potvrdenie o poškodení vozidla ( pre hraničnú kontrolu) pre výjazd z krajiny a ďalší prejazd ostatných krajín pri ceste späť do SR. Doklad o vzniknutej škode, príčine a vinníkovi nehody (pre potrebu poisťovne) spravidla polícia nevystaví a poškodený občan si ho musí sám, či prostredníctvom poisťovne v SR (po návrate domov) vyžiadať.

Média

Ústava zakazuje cenzúru a zaručuje slobodu tlače. Chorvátsky rozhlas a televízia (HRT) je celoštátnou, verejnoprávnou  firmou, financovanou sčasti z poplatkov za TV/rozhlas a sčasti z reklamy.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Chorvátsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly sa bude konať v magickom prostredí pod Slnečnými Skalami neďaleko Rajeckých Teplíc pri Žiline, a to od 30. augusta do 1. septembra 2019.
25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 8. 2019
sviatok: