www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Chorvátsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Záhreb, (Zagreb)

Počet obyvateľov: 4,5 mil.

Rast HDP: + 4 % (2005)

Oficiálny jazyk: chorvátčina

Chorvátsko je demokratický prímorský štát ležiaci na hranici strednej a juhovýchodnej Európy. Je to rovnako ako Slovinsko pomerene mladý štát, vznikol v máji 1991, kedy sa oddelil od Juhoslávie.

Politika

Chorvátsko je republika s dvojkomorovým parlamentom. Administratívne je rozdelené na 21 oblastí vrátane hlavného mesta Záhreb. Chorvátsko sa zatiaľ iba usiluje o vstup do NATO a EU.

Geografia

Veľmi členité pobrežie Jadranského mora s mnohými ostrovmi prechádza relatívne príkro k horskému pásmu Dináre. Chorvátska časť tohto pohoria, ktoré je ukážkou typických krasových foriem, sa ako stena zdvíha až do výšky 1700 m nad pobrežím. Smerom k severovýchodu potom postupne klesá až do úrodnej nížiny medzi riekami Sávou, Drávou a Kupou. Tá je pokračovaním Veľkej dunajskej kotliny a je rozčlenená menšími pohoriami Papuk a Psunj. Chorvátske pobrežie je geografickou zvláštnosťou: na úseku medzi Rijekou a Dubrovníkom prebiehajú ostrovy paralelne k línii pobrežia a predlžujú ho tak takmer o 4000 km.

Príroda

Podnebie aj vegetácia na pobreží Jadranského mora sú stredomorské, vo vnútrozemí vládne mierne kontinentálne podnebie s väčšími ročnými rozdielmi teplôt.

Zdravie

Chorvátsko nie je členom EÚ a preto tu neplatí Európsky preukaz poistenca. Odporúča sa preto poistiť sa pred cestou, v opačnom prípade je nutné uhradiť všetky úkony priamo na mieste. Do Chorvátska nie sú potrebné žiadne špeciálne očkovania. Chorvátske zdravotníctvo je na podobnej úrovni ako zdravotníctvo v SR.

Pokiaľ chce občan SR počas svojej dovolenky v Chorvátsku robiť niektoré tzv. rizikové športy – napr. potápanie, vodné lyžovanie, jazdu na vodných skútroch, horolezectvo, lietanie na rogale, paragliding či lietanie na ultraľahkých lietadlách, je potrebné sa pre istotu, pretože bežné poistenie sa na takéto poistné udalosti nevzťahuje.

Doprava

Ministerstvo zahraničných vecí odporúča, aby občania SR vzali do úvahy často kritickú situáciu na miestnych komunikáciách a aby venovali riadeniu vozidla zvýšenú pozornosť, vrátane dodržiavania prestávok v jazde. Najčastejšou príčinou nehôd je práve únava po dlhej jazde, vysoká neprimeraná rýchlosť a nedodržiavanie dostatočnej vzdialenosti pri jazde v kolóne.

V Chorvátsku platí nulová hranica obsahu alkoholu v krvi šoféra, zákaz používania mobilného telefónu s výnimkou prístroja hands-free, povinné rozsvietené svetlá aj počas dňa, povinné používanie ochrannej prilby pre cyklistov mladších ako 16 rokov, povinné používanie detskej autosedačky pre prepravu dieťaťa mladšieho ako 5 rokov. Povolená rýchlosť na diaľnici je 130 km/hod, na komunikáciách pre motorové vozidlá 110 km/hod, mimo osady 90 km/hod, v osadách 50 km/hod – pokiaľ nie je miestnou úpravou stanovené inak.

Diaľničné poplatky v Chorvátsku sú vyberané formou mýtneho, vždy za konkrétny úsek diaľnice, ktorým sa prechádza. Mýtne sa taktiež platí za prejazd tunelom pod horou Učka a za prejazd mosta na ostrov Krk. Informácie o aktuálnej výške poplatkov je možné nájsť na: www.hac.hr

Pri dopravnej nehode dostane jej účastník od dopravnej polície iba potvrdenie o poškodení vozidla ( pre hraničnú kontrolu) pre výjazd z krajiny a ďalší prejazd ostatných krajín pri ceste späť do SR. Doklad o vzniknutej škode, príčine a vinníkovi nehody (pre potrebu poisťovne) spravidla polícia nevystaví a poškodený občan si ho musí sám, či prostredníctvom poisťovne v SR (po návrate domov) vyžiadať.

Média

Ústava zakazuje cenzúru a zaručuje slobodu tlače. Chorvátsky rozhlas a televízia (HRT) je celoštátnou, verejnoprávnou  firmou, financovanou sčasti z poplatkov za TV/rozhlas a sčasti z reklamy.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Chorvátsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: