www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.
Pracovníci hraničnej a cudzineckej polície Chorvátskej republiky pri vstupe na územie Chorvátskej republiky požadujú od cudzincov aj preukázanie finančných prostriedkov 100,- EUR na osobu a deň pobytu. V prípade, že si cudzinec uhradil hotelové ubytovanie alebo cestuje s cestovnou kanceláriou je povinný preukázať 50,- EUR na osobu a deň, resp. potvrdenie z banky, cestovný šek, alebo medzinárodne platné kreditné karty, ktorými jednoznačne preukáže svoje finančné zabezpečenie. Takejto kontrole sa budú musieť podrobiť osoby, u ktorých je predpoklad, že by mohli zneužiť pobyt na území Chorvátskej republiky za iným ako turistickým účelom.

Cestovanie

Motoristi musia mat vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.
Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátskej republiky s domácimi zvieratami môžu cestovať so psami, mackami a fretkami len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie zvieraťa. V prípade prevozu iných zvierat (vtáky, korytnačky, a pod.) treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné znaky. Sieť veterinárnych ambulancií je rozšírená v každom väčšom meste. Viac informácii: www.veterinarstvo.hr.

Doprava

Chorvátky zákon o doprave povoľuje 0,5 promile alkoholu v krvi vodiča za predpokladu, že sa nedopustí žiadneho iného dopravného priestupku. Pre vodičov vozidiel kategórie C1, C1+E, C, C+E, D, D+E, H, inštruktorov autoškoly, pre vodičov z povolania, taxikárov, vodičov záchrannej služby a pre vodičov od 18 do 24 rokov platí však i naďalej nulová tolerancia prítomnosti alkoholu v krvi vodiča.

- Pokiaľ sa vodič dopustí akéhokoľvek dopravného priestupku a v krvi mu bude zistené do 0,5 promile
alkoholu, zaplatí pokutu 700,- HRK.
- Pokiaľ sa bude prítomnosti alkoholu v krvi vodiča pohybovať v rozmedzí 0,5 – 1,0 promile, zaplatí
1.000 - 2.000,- HRK .
- Za 1,0 – 1,5 promile je stanovená pokuta 2.000 – 5.000,- HRK.
- Pokiaľ prítomnosť alkoholu v krvi vodiča presiahne 1,5 promile, vodič zaplatí pokutu vo výške 5.000 –
15.000,- HRK alebo bude odsúdený na výkon trestu odňatia slobody v dĺžke trvania až 60 dní.

Pokuty za prekročenie rýchlosti:

- za prekročenie rýchlosti v obci do 10 km/h zaplatí vodič rovnako ako v minulosti 300,- HRK
- v prípade prekročenia o 10-20 km/h zaplatí pokutu 500,- HRK
- v prípade prekročenia o 20-30 km/h. zaplatí pokutu 1.000,-HRK
- v prípade prekročenia o 30-50 km/h zaplatí pokutu 2.000,-HRK
- v prípade prekročenia o viac než 50 km/h zaplatí pokutu vo výške 5.000 15.000,- HRK alebo bude odsúdený k trestu odňatia slobody v dĺžke trvania až 60 dní.

- Pri jazde mimo obec, pokiaľ vodič prekročí rýchlosti o 10-30 km/h, zaplatí pokutu 500,- HRK
- v prípade prekročenia o 30-50 km/h zaplatí pokutu 1.000,- HRK
- v prípade prekročenia o viac než 50 km/h zaplatí pokutu 3.000 – 7.000 HRK.


V súlade s novým cestným zákonom je použitie tlmených svetiel u motorových vozidiel povinné iba v zimnom období (počas platnosti zimného času) s výnimkou motoriek a mopedov (povinnosť použitia svetiel po celý rok).

Najvyššia povolená rýchlosť: v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na cestách výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h a na diaľnicach 130 km/h. Osobné vozidlá, ťahajúce obytný príves, alebo čln (loď), rýchlosť 80 km/h.


Ceny pohonných látok sa neustále menia. Informácie o nich je možné získaťt na www.ina.hr, alebo www.hak.hr.
V Chorvátskej republike sa za používanie diaľnic platia poplatky. Viac informácií o ich výške je možné získať na internetových stránkach www.hak.hr, www.hac.hr, alebo www.autoweb.hr.

V prípade cestovania po mori je najväčším lodným dopravcom je JADROLINIJA, ktorá prevádzkuje najväčší počet pravidelnej medzinárodnej a domácej trajektovej lodnej dopravy. Viac informácií je možné získať na www.jadrolinija.hr. Pre informáciu turistom sú často odporúčané ďalie užitočné adresy: www.hznet.hr – informácie o vlakových spojeniach, www.croatiaairlines.hr – informácie o leteckých spojeniach, www.aci-club.hr – možnosti
jachtárskej turistiky, www.hrvatska.hr – všeobecné informácie o cestovaní, www.mvp.hr – podmienky cestovania na územie Chorvátskej republiky, vrátane adries diplomatických zastupiteľstiev na území Chorvátskej republiky.

Lokácia:

Chorvátsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok: