www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.
Pracovníci hraničnej a cudzineckej polície Chorvátskej republiky pri vstupe na územie Chorvátskej republiky požadujú od cudzincov aj preukázanie finančných prostriedkov 100,- EUR na osobu a deň pobytu. V prípade, že si cudzinec uhradil hotelové ubytovanie alebo cestuje s cestovnou kanceláriou je povinný preukázať 50,- EUR na osobu a deň, resp. potvrdenie z banky, cestovný šek, alebo medzinárodne platné kreditné karty, ktorými jednoznačne preukáže svoje finančné zabezpečenie. Takejto kontrole sa budú musieť podrobiť osoby, u ktorých je predpoklad, že by mohli zneužiť pobyt na území Chorvátskej republiky za iným ako turistickým účelom.

Cestovanie

Motoristi musia mat vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.
Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátskej republiky s domácimi zvieratami môžu cestovať so psami, mackami a fretkami len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie zvieraťa. V prípade prevozu iných zvierat (vtáky, korytnačky, a pod.) treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné znaky. Sieť veterinárnych ambulancií je rozšírená v každom väčšom meste. Viac informácii: www.veterinarstvo.hr.

Doprava

Chorvátky zákon o doprave povoľuje 0,5 promile alkoholu v krvi vodiča za predpokladu, že sa nedopustí žiadneho iného dopravného priestupku. Pre vodičov vozidiel kategórie C1, C1+E, C, C+E, D, D+E, H, inštruktorov autoškoly, pre vodičov z povolania, taxikárov, vodičov záchrannej služby a pre vodičov od 18 do 24 rokov platí však i naďalej nulová tolerancia prítomnosti alkoholu v krvi vodiča.

- Pokiaľ sa vodič dopustí akéhokoľvek dopravného priestupku a v krvi mu bude zistené do 0,5 promile
alkoholu, zaplatí pokutu 700,- HRK.
- Pokiaľ sa bude prítomnosti alkoholu v krvi vodiča pohybovať v rozmedzí 0,5 – 1,0 promile, zaplatí
1.000 - 2.000,- HRK .
- Za 1,0 – 1,5 promile je stanovená pokuta 2.000 – 5.000,- HRK.
- Pokiaľ prítomnosť alkoholu v krvi vodiča presiahne 1,5 promile, vodič zaplatí pokutu vo výške 5.000 –
15.000,- HRK alebo bude odsúdený na výkon trestu odňatia slobody v dĺžke trvania až 60 dní.

Pokuty za prekročenie rýchlosti:

- za prekročenie rýchlosti v obci do 10 km/h zaplatí vodič rovnako ako v minulosti 300,- HRK
- v prípade prekročenia o 10-20 km/h zaplatí pokutu 500,- HRK
- v prípade prekročenia o 20-30 km/h. zaplatí pokutu 1.000,-HRK
- v prípade prekročenia o 30-50 km/h zaplatí pokutu 2.000,-HRK
- v prípade prekročenia o viac než 50 km/h zaplatí pokutu vo výške 5.000 15.000,- HRK alebo bude odsúdený k trestu odňatia slobody v dĺžke trvania až 60 dní.

- Pri jazde mimo obec, pokiaľ vodič prekročí rýchlosti o 10-30 km/h, zaplatí pokutu 500,- HRK
- v prípade prekročenia o 30-50 km/h zaplatí pokutu 1.000,- HRK
- v prípade prekročenia o viac než 50 km/h zaplatí pokutu 3.000 – 7.000 HRK.


V súlade s novým cestným zákonom je použitie tlmených svetiel u motorových vozidiel povinné iba v zimnom období (počas platnosti zimného času) s výnimkou motoriek a mopedov (povinnosť použitia svetiel po celý rok).

Najvyššia povolená rýchlosť: v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na cestách výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h a na diaľnicach 130 km/h. Osobné vozidlá, ťahajúce obytný príves, alebo čln (loď), rýchlosť 80 km/h.


Ceny pohonných látok sa neustále menia. Informácie o nich je možné získaťt na www.ina.hr, alebo www.hak.hr.
V Chorvátskej republike sa za používanie diaľnic platia poplatky. Viac informácií o ich výške je možné získať na internetových stránkach www.hak.hr, www.hac.hr, alebo www.autoweb.hr.

V prípade cestovania po mori je najväčším lodným dopravcom je JADROLINIJA, ktorá prevádzkuje najväčší počet pravidelnej medzinárodnej a domácej trajektovej lodnej dopravy. Viac informácií je možné získať na www.jadrolinija.hr. Pre informáciu turistom sú často odporúčané ďalie užitočné adresy: www.hznet.hr – informácie o vlakových spojeniach, www.croatiaairlines.hr – informácie o leteckých spojeniach, www.aci-club.hr – možnosti
jachtárskej turistiky, www.hrvatska.hr – všeobecné informácie o cestovaní, www.mvp.hr – podmienky cestovania na územie Chorvátskej republiky, vrátane adries diplomatických zastupiteľstiev na území Chorvátskej republiky.

Lokácia:

Chorvátsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok: