www.infoglobe.sk » Cestovanie

Cestovanie

Doklady

Do Chorvátskej republiky môžu slovenskí občania cestovať s platným slovenským cestovným pasom alebo občianskym preukazom na dobu 90 dní bez víz. Do cestovného pasu rodičov môžu byť zapísané deti do päť rokov. Deti staršie ako 5 rokov potrebujú pre vstup a pobyt v Chorvátsku vlastný cestovný pas.
Pracovníci hraničnej a cudzineckej polície Chorvátskej republiky pri vstupe na územie Chorvátskej republiky požadujú od cudzincov aj preukázanie finančných prostriedkov 100,- EUR na osobu a deň pobytu. V prípade, že si cudzinec uhradil hotelové ubytovanie alebo cestuje s cestovnou kanceláriou je povinný preukázať 50,- EUR na osobu a deň, resp. potvrdenie z banky, cestovný šek, alebo medzinárodne platné kreditné karty, ktorými jednoznačne preukáže svoje finančné zabezpečenie. Takejto kontrole sa budú musieť podrobiť osoby, u ktorých je predpoklad, že by mohli zneužiť pobyt na území Chorvátskej republiky za iným ako turistickým účelom.

Cestovanie

Motoristi musia mat vodičský preukaz, technický preukaz od motorového vozidla aj doklad o poistení - zelenú kartu. V prípade, že vodič nie je majiteľom vozidla, polícia môže požadovať overené prehlásenie majiteľa vozidla (v chorvátskom, alebo anglickom jazyku), že vozidlo bolo zapožičané.
Slovenskí turisti, ktorí cestujú na dovolenku do Chorvátskej republiky s domácimi zvieratami môžu cestovať so psami, mackami a fretkami len ak si zabezpečili cestovný pas zvieraťa, v ktorom sú zaznamenané potrebné vakcinácie zvieraťa. V prípade prevozu iných zvierat (vtáky, korytnačky, a pod.) treba mať potvrdenie od veterinárneho lekára o zdravotnom stave zvieraťa s údajmi o mieste pôvodu zvieraťa a jeho identifikačné znaky. Sieť veterinárnych ambulancií je rozšírená v každom väčšom meste. Viac informácii: www.veterinarstvo.hr.

Doprava

Chorvátky zákon o doprave povoľuje 0,5 promile alkoholu v krvi vodiča za predpokladu, že sa nedopustí žiadneho iného dopravného priestupku. Pre vodičov vozidiel kategórie C1, C1+E, C, C+E, D, D+E, H, inštruktorov autoškoly, pre vodičov z povolania, taxikárov, vodičov záchrannej služby a pre vodičov od 18 do 24 rokov platí však i naďalej nulová tolerancia prítomnosti alkoholu v krvi vodiča.

- Pokiaľ sa vodič dopustí akéhokoľvek dopravného priestupku a v krvi mu bude zistené do 0,5 promile
alkoholu, zaplatí pokutu 700,- HRK.
- Pokiaľ sa bude prítomnosti alkoholu v krvi vodiča pohybovať v rozmedzí 0,5 – 1,0 promile, zaplatí
1.000 - 2.000,- HRK .
- Za 1,0 – 1,5 promile je stanovená pokuta 2.000 – 5.000,- HRK.
- Pokiaľ prítomnosť alkoholu v krvi vodiča presiahne 1,5 promile, vodič zaplatí pokutu vo výške 5.000 –
15.000,- HRK alebo bude odsúdený na výkon trestu odňatia slobody v dĺžke trvania až 60 dní.

Pokuty za prekročenie rýchlosti:

- za prekročenie rýchlosti v obci do 10 km/h zaplatí vodič rovnako ako v minulosti 300,- HRK
- v prípade prekročenia o 10-20 km/h zaplatí pokutu 500,- HRK
- v prípade prekročenia o 20-30 km/h. zaplatí pokutu 1.000,-HRK
- v prípade prekročenia o 30-50 km/h zaplatí pokutu 2.000,-HRK
- v prípade prekročenia o viac než 50 km/h zaplatí pokutu vo výške 5.000 15.000,- HRK alebo bude odsúdený k trestu odňatia slobody v dĺžke trvania až 60 dní.

- Pri jazde mimo obec, pokiaľ vodič prekročí rýchlosti o 10-30 km/h, zaplatí pokutu 500,- HRK
- v prípade prekročenia o 30-50 km/h zaplatí pokutu 1.000,- HRK
- v prípade prekročenia o viac než 50 km/h zaplatí pokutu 3.000 – 7.000 HRK.


V súlade s novým cestným zákonom je použitie tlmených svetiel u motorových vozidiel povinné iba v zimnom období (počas platnosti zimného času) s výnimkou motoriek a mopedov (povinnosť použitia svetiel po celý rok).

Najvyššia povolená rýchlosť: v obci 50 km/h, mimo obce 90 km/h, na cestách výlučne pre motorové vozidlá 110 km/h a na diaľnicach 130 km/h. Osobné vozidlá, ťahajúce obytný príves, alebo čln (loď), rýchlosť 80 km/h.


Ceny pohonných látok sa neustále menia. Informácie o nich je možné získaťt na www.ina.hr, alebo www.hak.hr.
V Chorvátskej republike sa za používanie diaľnic platia poplatky. Viac informácií o ich výške je možné získať na internetových stránkach www.hak.hr, www.hac.hr, alebo www.autoweb.hr.

V prípade cestovania po mori je najväčším lodným dopravcom je JADROLINIJA, ktorá prevádzkuje najväčší počet pravidelnej medzinárodnej a domácej trajektovej lodnej dopravy. Viac informácií je možné získať na www.jadrolinija.hr. Pre informáciu turistom sú často odporúčané ďalie užitočné adresy: www.hznet.hr – informácie o vlakových spojeniach, www.croatiaairlines.hr – informácie o leteckých spojeniach, www.aci-club.hr – možnosti
jachtárskej turistiky, www.hrvatska.hr – všeobecné informácie o cestovaní, www.mvp.hr – podmienky cestovania na územie Chorvátskej republiky, vrátane adries diplomatických zastupiteľstiev na území Chorvátskej republiky.

Lokácia:

Chorvátsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok: