www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Chilská republika
Hlavné mesto: Santiago
Rozloha: 756 950 km2
Počet obyvateľov: 15 823 957
Oficiálny jazyk: španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: katolíci 84 %, protestanti 13 %
Najvyšší bod: Ojos del Salado (6880 m n.m.)

Čas: SEČ -5

Geografia

 Chile vďaka svojej rozlohe ponúka rozmanité krajiny – malebné hory Ánd, zasnežené vulkanické vrcholky, široké riečne údolia a hlboké kaňony, vyschnuté púšte, studené fjordy, veľké modré ľadovce, tyrkysové jazerá, piesočné pláže a strmé mysy. Práve preto býva Chile nazývané tiež ako geografická extravagancia. Zo západnej strany omieľa chilské pobrežie Južný Pacifik (pobrežie je vyše 4000 km dlhé), na východnej a severnej strane má krajina troch susedov – Peru, Bolíviu a Argentínu. Administratívne je Chile rozdelená na 13 regiónov plus hlavné mesto a región Santiago.

 

Príroda

 Pre mnohých turistov sú dôvodom ich návštevy Chile početné národné parky. Existujú tu tri základné druhy parkov, a to: národné parky, národné rezervácie a národné monumenty. Národné parky majú väčšinou veľkú rozlohu, národné monumenty sú menšie, za to viac strážené.

 

Podnebie

 S ohľadom na rozlohu podnebie v Chile je charakteristické svojou rozmanitosťou. Severná časť má subtropickú klímu, stredná časť má podnebie mierneho pásma a na juhu vládne chladné a dažďové podnebie. Ročné obdobia tu sú naopak ako v Európe, pretože Chile leží na južnej pologuli. To znamená, že letné obdobie začína v decembri a končí v máji, zatiaľ čo zima trvá od júna do septembra. Priemerná januárová teplota v Santiagu je 21°C a júlová 14°C. Priemerný ročný úhrn zrážok v hlavnom meste činí 460 mm.

 

Obyvateľstvo

 Z mnohomiliónového národa žije 75 % v chilskom „stredozemí“, to znamená v hlavnom meste a okolitých regiónoch. 80 percent populácie žije v mestách alebo štvrtiach. Chile nezažila taký imigrační „boom“ v 19. a 20. storočí ako napríklad susedná Argentína. Ku koncu 19. stor. mala iba nepatrná časť obyvateľstva iné ako chilské korene. Medzi národnosťami, ktoré sa sem predsa len dostali, sú napríklad Nemci, Francúzi, Taliani, európski Židia a Palestínci. Gramotnosť v krajine je približne 94 %, čo je jedna z najvyšších v Latinskej Amerike.

 

späť

Lokácia:

Chile
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

21.6.2019
V sobotu 7. septembra 2019 sú pozvaní všetci tí, ktorí si ctia tradície, ktorí milujú folklór a ktorí sa chcú stretnúť v Banskej Bystrici, aby si spoločne pripomenuli neoceniteľnú históriu a s ňou späté mnohé kultúrne zvyky a tradície.
20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 6. 2019
sviatok: