www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Chilská republika
Hlavné mesto: Santiago
Rozloha: 756 950 km2
Počet obyvateľov: 15 823 957
Oficiálny jazyk: španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: katolíci 84 %, protestanti 13 %
Najvyšší bod: Ojos del Salado (6880 m n.m.)

Čas: SEČ -5

Geografia

 Chile vďaka svojej rozlohe ponúka rozmanité krajiny – malebné hory Ánd, zasnežené vulkanické vrcholky, široké riečne údolia a hlboké kaňony, vyschnuté púšte, studené fjordy, veľké modré ľadovce, tyrkysové jazerá, piesočné pláže a strmé mysy. Práve preto býva Chile nazývané tiež ako geografická extravagancia. Zo západnej strany omieľa chilské pobrežie Južný Pacifik (pobrežie je vyše 4000 km dlhé), na východnej a severnej strane má krajina troch susedov – Peru, Bolíviu a Argentínu. Administratívne je Chile rozdelená na 13 regiónov plus hlavné mesto a región Santiago.

 

Príroda

 Pre mnohých turistov sú dôvodom ich návštevy Chile početné národné parky. Existujú tu tri základné druhy parkov, a to: národné parky, národné rezervácie a národné monumenty. Národné parky majú väčšinou veľkú rozlohu, národné monumenty sú menšie, za to viac strážené.

 

Podnebie

 S ohľadom na rozlohu podnebie v Chile je charakteristické svojou rozmanitosťou. Severná časť má subtropickú klímu, stredná časť má podnebie mierneho pásma a na juhu vládne chladné a dažďové podnebie. Ročné obdobia tu sú naopak ako v Európe, pretože Chile leží na južnej pologuli. To znamená, že letné obdobie začína v decembri a končí v máji, zatiaľ čo zima trvá od júna do septembra. Priemerná januárová teplota v Santiagu je 21°C a júlová 14°C. Priemerný ročný úhrn zrážok v hlavnom meste činí 460 mm.

 

Obyvateľstvo

 Z mnohomiliónového národa žije 75 % v chilskom „stredozemí“, to znamená v hlavnom meste a okolitých regiónoch. 80 percent populácie žije v mestách alebo štvrtiach. Chile nezažila taký imigrační „boom“ v 19. a 20. storočí ako napríklad susedná Argentína. Ku koncu 19. stor. mala iba nepatrná časť obyvateľstva iné ako chilské korene. Medzi národnosťami, ktoré sa sem predsa len dostali, sú napríklad Nemci, Francúzi, Taliani, európski Židia a Palestínci. Gramotnosť v krajine je približne 94 %, čo je jedna z najvyšších v Latinskej Amerike.

 

späť

Lokácia:

Chile
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 29.3.
27 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
22 °C