www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Chilská republika
Hlavné mesto: Santiago
Rozloha: 756 950 km2
Počet obyvateľov: 15 823 957
Oficiálny jazyk: španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: katolíci 84 %, protestanti 13 %
Najvyšší bod: Ojos del Salado (6880 m n.m.)

Čas: SEČ -5

Geografia

 Chile vďaka svojej rozlohe ponúka rozmanité krajiny – malebné hory Ánd, zasnežené vulkanické vrcholky, široké riečne údolia a hlboké kaňony, vyschnuté púšte, studené fjordy, veľké modré ľadovce, tyrkysové jazerá, piesočné pláže a strmé mysy. Práve preto býva Chile nazývané tiež ako geografická extravagancia. Zo západnej strany omieľa chilské pobrežie Južný Pacifik (pobrežie je vyše 4000 km dlhé), na východnej a severnej strane má krajina troch susedov – Peru, Bolíviu a Argentínu. Administratívne je Chile rozdelená na 13 regiónov plus hlavné mesto a región Santiago.

 

Príroda

 Pre mnohých turistov sú dôvodom ich návštevy Chile početné národné parky. Existujú tu tri základné druhy parkov, a to: národné parky, národné rezervácie a národné monumenty. Národné parky majú väčšinou veľkú rozlohu, národné monumenty sú menšie, za to viac strážené.

 

Podnebie

 S ohľadom na rozlohu podnebie v Chile je charakteristické svojou rozmanitosťou. Severná časť má subtropickú klímu, stredná časť má podnebie mierneho pásma a na juhu vládne chladné a dažďové podnebie. Ročné obdobia tu sú naopak ako v Európe, pretože Chile leží na južnej pologuli. To znamená, že letné obdobie začína v decembri a končí v máji, zatiaľ čo zima trvá od júna do septembra. Priemerná januárová teplota v Santiagu je 21°C a júlová 14°C. Priemerný ročný úhrn zrážok v hlavnom meste činí 460 mm.

 

Obyvateľstvo

 Z mnohomiliónového národa žije 75 % v chilskom „stredozemí“, to znamená v hlavnom meste a okolitých regiónoch. 80 percent populácie žije v mestách alebo štvrtiach. Chile nezažila taký imigrační „boom“ v 19. a 20. storočí ako napríklad susedná Argentína. Ku koncu 19. stor. mala iba nepatrná časť obyvateľstva iné ako chilské korene. Medzi národnosťami, ktoré sa sem predsa len dostali, sú napríklad Nemci, Francúzi, Taliani, európski Židia a Palestínci. Gramotnosť v krajine je približne 94 %, čo je jedna z najvyšších v Latinskej Amerike.

 

späť

Lokácia:

Chile
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 18.11.
33 °C
zajtra:
utorok 19.11.
30 °C