www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Oficiálny názov: Chilská republika
Hlavné mesto: Santiago
Rozloha: 756 950 km2
Počet obyvateľov: 15 823 957
Oficiálny jazyk: španielčina
Štátne zriadenie: republika
Hlavné náboženstvá: katolíci 84 %, protestanti 13 %
Najvyšší bod: Ojos del Salado (6880 m n.m.)

Čas: SEČ -5

Geografia

 Chile vďaka svojej rozlohe ponúka rozmanité krajiny – malebné hory Ánd, zasnežené vulkanické vrcholky, široké riečne údolia a hlboké kaňony, vyschnuté púšte, studené fjordy, veľké modré ľadovce, tyrkysové jazerá, piesočné pláže a strmé mysy. Práve preto býva Chile nazývané tiež ako geografická extravagancia. Zo západnej strany omieľa chilské pobrežie Južný Pacifik (pobrežie je vyše 4000 km dlhé), na východnej a severnej strane má krajina troch susedov – Peru, Bolíviu a Argentínu. Administratívne je Chile rozdelená na 13 regiónov plus hlavné mesto a región Santiago.

 

Príroda

 Pre mnohých turistov sú dôvodom ich návštevy Chile početné národné parky. Existujú tu tri základné druhy parkov, a to: národné parky, národné rezervácie a národné monumenty. Národné parky majú väčšinou veľkú rozlohu, národné monumenty sú menšie, za to viac strážené.

 

Podnebie

 S ohľadom na rozlohu podnebie v Chile je charakteristické svojou rozmanitosťou. Severná časť má subtropickú klímu, stredná časť má podnebie mierneho pásma a na juhu vládne chladné a dažďové podnebie. Ročné obdobia tu sú naopak ako v Európe, pretože Chile leží na južnej pologuli. To znamená, že letné obdobie začína v decembri a končí v máji, zatiaľ čo zima trvá od júna do septembra. Priemerná januárová teplota v Santiagu je 21°C a júlová 14°C. Priemerný ročný úhrn zrážok v hlavnom meste činí 460 mm.

 

Obyvateľstvo

 Z mnohomiliónového národa žije 75 % v chilskom „stredozemí“, to znamená v hlavnom meste a okolitých regiónoch. 80 percent populácie žije v mestách alebo štvrtiach. Chile nezažila taký imigrační „boom“ v 19. a 20. storočí ako napríklad susedná Argentína. Ku koncu 19. stor. mala iba nepatrná časť obyvateľstva iné ako chilské korene. Medzi národnosťami, ktoré sa sem predsa len dostali, sú napríklad Nemci, Francúzi, Taliani, európski Židia a Palestínci. Gramotnosť v krajine je približne 94 %, čo je jedna z najvyšších v Latinskej Amerike.

 

späť

Lokácia:

Chile
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
22.8.2019
Najlepší triatlonisti z 39 krajín sveta sa už po tretí raz zídu na pretekoch ITU Svetového pohára, ktorý sa každoročne koná na konci augusta v Karlových Varoch. CITY TRIATLON Karlovy Vary sa tento rok uskutoční 23.–25. augusta. Súčasťou programu budú aj preteky pre deti, amatérskych športovcov, nočný beh kúpeľným mestom, ale aj koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 8. 2019
sviatok:
dnes:
piatok 23.8.
22 °C
zajtra:
sobota 24.8.
20 °C