www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Z bezpečnostného hľadiska Chile predstavuje pre zahraničného turistu pokojnú krajinu, v porovnaní s inými juhoamerickými krajinami tu sú bezpečnostné riziká menšie, násilné trestné činy zamerané proti zahraničným turistom sú výnimočné. Konfliktným situáciám sa dá vyhnúť dodržiavaním základných preventívnych rád, bežne uvádzaných v každom turistickom sprievodcovi. Najpočetnejšie problémy, najmä vo vybraných štvrtiach veľkých miest ako Santiago, Valparaíso, Vina del Mar a i., mávajú zahraniční turisti s vreckovými zlodejmi. Zvlášť upozorňujeme na relatívne vysokú kriminalitu v historickom centre Valparaíso okolo prístavu, ako aj v mestách v blízkosti bolívijských a peruánskych hraníc. Osobitnú pozornosť venujte osobným veciam počas presunov (najmä nočných) autobusom, prípadne vlakom (železnica Santiago – Temuco a železničná dráha Arica – La Paz, prípadne železnica z chilskej Calamy do Bolívie). V prípade odcudzenia finančnej hotovosti či ďalších osobných predmetov, včítane odcudzenia cestovných dokladov, je vhodné krádež ohlásiť na polícii a spísať príslušný protokol. Spísanie protokolu je samozrejme nevyhnutné, ak si hodláte uplatniť napr. cestovné poistenie. V prípade odcudzenia cestovného pasu sa oznámenie o strate či odcudzení dokladu spisuje až na veľvyslanectve pred vystavením náhradného cestovného dokladu.
Aj z dôvodu razantného postupu, aký v ostatných rokoch uplatňujú andské krajiny (najmä Kolumbia) voči medzinárodnému obchodu s narkotikami, obchodníci s drogami v súčasnosti hľadajú alternatívne cesty na dodávky narkotík na americký a európsky trh, včítane menších zásielok prostredníctvom tzv. kuriérov. Podľa informácií chilských bezpečnostných orgánov a špeciálnych policajných expozitúr niektorých krajín EÚ v Chile jednou z takýchto nových ciest sa stalo aj Chile (medzinárodné letisko v Santiagu de Chile a pozemné hraničné priechody z Bolívie a Peru). Odporúčame, aby túto skutočnosť vzali turisti na vedomie (napr. nenechávať bezprostredne pred odletom z Chile bez dozoru svoju batožinu, a pod.). Protidrogové kontroly sú robené takisto v chilskom vnútrozemí, najmä na hlavných cestných ťahoch v smeroch z Bolívie a Peru.

Priaznivci pešej turistiky by mali vedieť, že v niektorých odľahlých prihraničných oblastiach medzi Chile a Peru a medzi Chile a Bolíviou sú doteraz súčasťou ochrany štátnych hraníc mínové polia (v súlade s medzinárodnými záväzkami ich Chile postupne likviduje). Chile je medzinárodne známe svojou atraktívnou ponukou tzv. „adrenalínových" a iných netradičných športov – v tomto smeru odporúčame využívať služby iba zavedených cestovných kancelárií s dôveryhodnými referenciami. Takisto vysokohorská turistika v miestnych podmienkach vyžaduje bezpodmienečne využívať služby iba osvedčených a skúsených sprievodcov. Pred výstupom do vyšších výšok odporúčame rátať v pláne cesty s dostatočne dlhou aklimatizáciou, najlepšie v oblastiach s nadmorskou výškou okolo 3 000 m n.m.

Pomerne často európski turisti v Chile navštevujú atraktívnu oblasť najvyššej hory amerického kontinentu Aconcagua, ktorá je síce najvýhodnejšie dostupná z chilského územia, leží však už na argentínskej strane Ánd. V prípade mimoriadnej udalosti pri návšteve tejto oblasti je teda potrebné kontaktovať zastupiteľský úrad v Buenos Aires. Podľa dostupných informácií povolenie k návšteve vyššie položených oblastí Národného parku Aconcagua je možné získať až v argentínskej Mendoze alebo v prihraničnom argentínskom mestečku Puente del Inca. Ak cestujete z chilskej strany, treba sa informovať vopred. Ak navštevujete oblasť Acongagua z Chile, pripravte sa na to, že na chilsko-argentínskej hranici (cestný priechod Los Libertadores – Cristo Redentor) sa treba podrobiť obvyklej kontrole pohraničnej polície a colnej služby. Toto platí aj pri pozemnej ceste do niektorých oblastí v južnej časti chilského územia (celý XII. región Magallanes y Antártica Chilena je dostupný iba z územia susednej Argentíny, dá sa však cestovať aj loďou bez opustenia chilského územia).

Zvýšenú opatrnosť odporúčame tým českým občanom, ktorí hodlajú počas svojho pobytu viesť motorové vozidlo. V automobilovej premávke treba rátať s celým radom nepredvídateľných zvyklostí a situácií, ktoré môžu európskeho vodiča zaskočiť (rýchla jazda po meste, naopak na diaľnici relatívne pomalá jazda, nerešpektovanie rýchleho a pomalého pruhu na diaľnici, neprehľadné jednoúrovňové križovanie rýchlostných viacprúdových ciest s komunikáciami tretej triedy, semafory v mestách bez „oranžovej", sporadické používanie smerových svetiel, v Santiagu zmena dvojsmerných ulíc na jednosmerné v hodinách dopravnej špičky, špatné značenie uzatvorených úsekov na diaľnici, na viacprúdových komunikáciách autobusy bežne nechávajú vystupovať ľudí v ľavom pruhu, zvieratá na vozovke, cyklisti jazdiaci takmer zásadne alebo v ľavom pruhu na viacprúdových vozovkách alebo pri stredovej deliacej čiare, a pod.). Rýchlostné limity sa oplatí striktne dodržiavať (v zásade, ak nie je vyznačené inak, 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec, na diaľnici 110 alebo 120 km/h) – radarové kontroly sú pomerne časté, a to aj v odľahlých oblastiach, a miestna polícia (Carabineros de Chile) je veľmi prísna. Príslušníci carabineros, väčšinou zhovievavejší k cudzincom ako k domácim, vynikajú neúplatnosťou, pokusy o podplatenie na rozdiel od iných latinskoamerických krajín nepríjemnú situáciu väčšinou iba zhoršia.

Je nevyhnutné, aby náš turista cestoval do Chile iba so zabezpečeným medzinárodne platným poistením. Zdravotná starostlivosť, aj základná – o prípadnej hospitalizácii či operačnom zákroku ani nehovoriac, je v Chile veľmi nákladná (niekoľkominútové vyšetrenie u lekára iba na stanovenie jednoduchej diagnózy predstavuje výdavok minimálne v desiatkach dolárov, hospitalizácia býva otázkou niekoľko tisíc dolárov). Treba rátať s tým, že niektoré súkromné kliniky požadujú úhradu zdravotnej starostlivosti ihneď (často ešte pred vlastným ošetrením) v hotovosti, a to bez ohľadu na to, či cudzinec má alebo nemá medzinárodné poistenie. V takom prípade je nutné uschovať všetky doklady od chilského lekára, včítane písomnej diagnózy s dobre čitateľným menom pacienta, a spätne žiadať refundáciu nákladov u príslušnej poisťovne. Priaznivcom extrémnych športov (free snowboarding, vysokohorská turistika, a pod.) odporúčame vopred si u poisťovacej spoločnosti overiť, či uzatvorené poistka pokrýva aj náklady na transport helikoptérou záchrannej služby.

Do Chile nie je potrebné špeciálne očkovanie – klimatické podmienky to nevyžadujú a hygienické podmienky sú na dobrej úrovni (vrátane kvality pitnej vody z verejnej vodovodnej siete vo väčších mestách). Odporúčame však vopred sa informovať, ak cestujete z Chile do ďalších krajín Latinskej Ameriky (niekedy sa stáva, že napr. letecká spoločnosť nenechá cestujúceho bez povinného očkovania pre cieľovú krajinu vôbec do lietadla nastúpiť). Pre tých, ktorí cestujú z Chile ďalej do rizikových štátov Latinskej Ameriky (v niektorých sú vybrané očkovania povinné) a nezabezpečili si potrebné očkovanie už pred odletom doma, existuje možnosť plateného doočkovania až v Chile, a to na adrese Vacunatorio Internacional, Hospital El Salvador, Avenida El Salvador 364, Providencia, metro stanice Salvador, v pondelok až piatok 8:30-12:30 a 14-15:30 hodín.

 

späť

Lokácia:

Chile
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: