www.infoglobe.sk » Odporúčania a bezpečnosť

Odporúčania a bezpečnosť

Z bezpečnostného hľadiska Chile predstavuje pre zahraničného turistu pokojnú krajinu, v porovnaní s inými juhoamerickými krajinami tu sú bezpečnostné riziká menšie, násilné trestné činy zamerané proti zahraničným turistom sú výnimočné. Konfliktným situáciám sa dá vyhnúť dodržiavaním základných preventívnych rád, bežne uvádzaných v každom turistickom sprievodcovi. Najpočetnejšie problémy, najmä vo vybraných štvrtiach veľkých miest ako Santiago, Valparaíso, Vina del Mar a i., mávajú zahraniční turisti s vreckovými zlodejmi. Zvlášť upozorňujeme na relatívne vysokú kriminalitu v historickom centre Valparaíso okolo prístavu, ako aj v mestách v blízkosti bolívijských a peruánskych hraníc. Osobitnú pozornosť venujte osobným veciam počas presunov (najmä nočných) autobusom, prípadne vlakom (železnica Santiago – Temuco a železničná dráha Arica – La Paz, prípadne železnica z chilskej Calamy do Bolívie). V prípade odcudzenia finančnej hotovosti či ďalších osobných predmetov, včítane odcudzenia cestovných dokladov, je vhodné krádež ohlásiť na polícii a spísať príslušný protokol. Spísanie protokolu je samozrejme nevyhnutné, ak si hodláte uplatniť napr. cestovné poistenie. V prípade odcudzenia cestovného pasu sa oznámenie o strate či odcudzení dokladu spisuje až na veľvyslanectve pred vystavením náhradného cestovného dokladu.
Aj z dôvodu razantného postupu, aký v ostatných rokoch uplatňujú andské krajiny (najmä Kolumbia) voči medzinárodnému obchodu s narkotikami, obchodníci s drogami v súčasnosti hľadajú alternatívne cesty na dodávky narkotík na americký a európsky trh, včítane menších zásielok prostredníctvom tzv. kuriérov. Podľa informácií chilských bezpečnostných orgánov a špeciálnych policajných expozitúr niektorých krajín EÚ v Chile jednou z takýchto nových ciest sa stalo aj Chile (medzinárodné letisko v Santiagu de Chile a pozemné hraničné priechody z Bolívie a Peru). Odporúčame, aby túto skutočnosť vzali turisti na vedomie (napr. nenechávať bezprostredne pred odletom z Chile bez dozoru svoju batožinu, a pod.). Protidrogové kontroly sú robené takisto v chilskom vnútrozemí, najmä na hlavných cestných ťahoch v smeroch z Bolívie a Peru.

Priaznivci pešej turistiky by mali vedieť, že v niektorých odľahlých prihraničných oblastiach medzi Chile a Peru a medzi Chile a Bolíviou sú doteraz súčasťou ochrany štátnych hraníc mínové polia (v súlade s medzinárodnými záväzkami ich Chile postupne likviduje). Chile je medzinárodne známe svojou atraktívnou ponukou tzv. „adrenalínových" a iných netradičných športov – v tomto smeru odporúčame využívať služby iba zavedených cestovných kancelárií s dôveryhodnými referenciami. Takisto vysokohorská turistika v miestnych podmienkach vyžaduje bezpodmienečne využívať služby iba osvedčených a skúsených sprievodcov. Pred výstupom do vyšších výšok odporúčame rátať v pláne cesty s dostatočne dlhou aklimatizáciou, najlepšie v oblastiach s nadmorskou výškou okolo 3 000 m n.m.

Pomerne často európski turisti v Chile navštevujú atraktívnu oblasť najvyššej hory amerického kontinentu Aconcagua, ktorá je síce najvýhodnejšie dostupná z chilského územia, leží však už na argentínskej strane Ánd. V prípade mimoriadnej udalosti pri návšteve tejto oblasti je teda potrebné kontaktovať zastupiteľský úrad v Buenos Aires. Podľa dostupných informácií povolenie k návšteve vyššie položených oblastí Národného parku Aconcagua je možné získať až v argentínskej Mendoze alebo v prihraničnom argentínskom mestečku Puente del Inca. Ak cestujete z chilskej strany, treba sa informovať vopred. Ak navštevujete oblasť Acongagua z Chile, pripravte sa na to, že na chilsko-argentínskej hranici (cestný priechod Los Libertadores – Cristo Redentor) sa treba podrobiť obvyklej kontrole pohraničnej polície a colnej služby. Toto platí aj pri pozemnej ceste do niektorých oblastí v južnej časti chilského územia (celý XII. región Magallanes y Antártica Chilena je dostupný iba z územia susednej Argentíny, dá sa však cestovať aj loďou bez opustenia chilského územia).

Zvýšenú opatrnosť odporúčame tým českým občanom, ktorí hodlajú počas svojho pobytu viesť motorové vozidlo. V automobilovej premávke treba rátať s celým radom nepredvídateľných zvyklostí a situácií, ktoré môžu európskeho vodiča zaskočiť (rýchla jazda po meste, naopak na diaľnici relatívne pomalá jazda, nerešpektovanie rýchleho a pomalého pruhu na diaľnici, neprehľadné jednoúrovňové križovanie rýchlostných viacprúdových ciest s komunikáciami tretej triedy, semafory v mestách bez „oranžovej", sporadické používanie smerových svetiel, v Santiagu zmena dvojsmerných ulíc na jednosmerné v hodinách dopravnej špičky, špatné značenie uzatvorených úsekov na diaľnici, na viacprúdových komunikáciách autobusy bežne nechávajú vystupovať ľudí v ľavom pruhu, zvieratá na vozovke, cyklisti jazdiaci takmer zásadne alebo v ľavom pruhu na viacprúdových vozovkách alebo pri stredovej deliacej čiare, a pod.). Rýchlostné limity sa oplatí striktne dodržiavať (v zásade, ak nie je vyznačené inak, 50 km/h v obci, 100 km/h mimo obec, na diaľnici 110 alebo 120 km/h) – radarové kontroly sú pomerne časté, a to aj v odľahlých oblastiach, a miestna polícia (Carabineros de Chile) je veľmi prísna. Príslušníci carabineros, väčšinou zhovievavejší k cudzincom ako k domácim, vynikajú neúplatnosťou, pokusy o podplatenie na rozdiel od iných latinskoamerických krajín nepríjemnú situáciu väčšinou iba zhoršia.

Je nevyhnutné, aby náš turista cestoval do Chile iba so zabezpečeným medzinárodne platným poistením. Zdravotná starostlivosť, aj základná – o prípadnej hospitalizácii či operačnom zákroku ani nehovoriac, je v Chile veľmi nákladná (niekoľkominútové vyšetrenie u lekára iba na stanovenie jednoduchej diagnózy predstavuje výdavok minimálne v desiatkach dolárov, hospitalizácia býva otázkou niekoľko tisíc dolárov). Treba rátať s tým, že niektoré súkromné kliniky požadujú úhradu zdravotnej starostlivosti ihneď (často ešte pred vlastným ošetrením) v hotovosti, a to bez ohľadu na to, či cudzinec má alebo nemá medzinárodné poistenie. V takom prípade je nutné uschovať všetky doklady od chilského lekára, včítane písomnej diagnózy s dobre čitateľným menom pacienta, a spätne žiadať refundáciu nákladov u príslušnej poisťovne. Priaznivcom extrémnych športov (free snowboarding, vysokohorská turistika, a pod.) odporúčame vopred si u poisťovacej spoločnosti overiť, či uzatvorené poistka pokrýva aj náklady na transport helikoptérou záchrannej služby.

Do Chile nie je potrebné špeciálne očkovanie – klimatické podmienky to nevyžadujú a hygienické podmienky sú na dobrej úrovni (vrátane kvality pitnej vody z verejnej vodovodnej siete vo väčších mestách). Odporúčame však vopred sa informovať, ak cestujete z Chile do ďalších krajín Latinskej Ameriky (niekedy sa stáva, že napr. letecká spoločnosť nenechá cestujúceho bez povinného očkovania pre cieľovú krajinu vôbec do lietadla nastúpiť). Pre tých, ktorí cestujú z Chile ďalej do rizikových štátov Latinskej Ameriky (v niektorých sú vybrané očkovania povinné) a nezabezpečili si potrebné očkovanie už pred odletom doma, existuje možnosť plateného doočkovania až v Chile, a to na adrese Vacunatorio Internacional, Hospital El Salvador, Avenida El Salvador 364, Providencia, metro stanice Salvador, v pondelok až piatok 8:30-12:30 a 14-15:30 hodín.

 

späť

Lokácia:

Chile
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

5.4.2020
Pred pár dňami sme vám priniesli informácie o virtuálnych prechádzkach po múzeách či galériách. Dnes budeme v tomto trende pokračovať a tentoraz vám predstavíme vizuálne aj posluchovo úžasnú virtuálnu turistiku po amerických národných parkoch.
4.4.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa v Juhočeskom kraji vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Rozlohou druhý najväčší kraj Českej republiky pokrývajú šumavské lesy, vodné plochy, vyhliadky a náučné chodníky.
3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 5. 4. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 5.4.
23 °C
zajtra:
pondelok 6.4.
22 °C