www.infoglobe.sk » História

História

     Približne pred 10 000 rokmi začali oblasť obývať prví domorodí obyvatelia, ktorí sa usadili v úrodných údoliach a na pobreží Tichého oceánu. V rokoch 1460 – 1485 nasledovala expanzia Inkov, ktorí ovládli celé severné Chile. Ďalej na juh sídlili Mapučovia spolu s ďalšími kmeňmi, územie ktorých sa Inkom nepodarilo dobyť. V roku 1520 navštívil oblasť Fernando Magellan počas svojej cesty okolo sveta. Medzi ďalšími, ktorí s vidnou zlata prenikli na toto územie bol conquistador Diego de Almagro z Peru. V ďalších rokoch bolo územie dnešného severného a časti stredného Chile pripojené k španielskemu miestokráľovstvu Peru. Oblasť južne od rieky Bío-Bío ostala v období kolonizácie Mapučom, ktorí si svoje územie húževnate bránili proti vpádu belochov. Séria konfliktov medzi Mapučmi a Španielmi trvala od roku 1537, kedy Španieli získali prístup do Chile, až do vyhlásenia nezávislosti Chile v roku 1818. Po vyhlásení nezávislosti prešla krajinou občianska vojna a u moci sa vystriedalo niekoľko diktátorov. V rokoch 1879 – 1883 sa Chile zúčastnilo Pacifickej vojny, keď bojovalo proti Bolívii a Peru.

     Po vojne muselo Peru odovzdať časť územia a Bolívia prišla o svoj prístup k moru. Chile sa stalo provinciou bohatou na liadok. V roku 1883, po viac ako 300 rokoch, boli Mapučovia porazení a Chile tak získalo ďalšie rozsiahle územia.
V roku 1970 bol za prezidenta Chile zvolený lekár a marxista Salvador Allende, avšak čoskoro po jeho nástupe sa v krajine začala ekonomická kríza. Neúnosnosť tejto situácie a politický chaos vyústili v roku 1973 do vojenského puču generála Augusta Pinocheta, podporovaného USA. Tisícky stúpencov ľavice boli zabití a uväznení, alebo ich vojenská junta vypovedala z krajiny. Pinochet zvrátil Allendove reformy, zmenil ekonomiku v prospech vlastníkov pôdy a vývozcov, avšak nedokázal zvrátiť odpor proti jeho diktatúre, kritizovanej doma aj v zahraničí. V roku 1990 sa do krajiny vrátila demokratická vláda, keď od Pinocheta prevzal vládu novozvolený prezident Patricio Aylwin.

  

 späť

Lokácia:

Chile
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
31.3.2020
Národné múzeum je rovnako ako ostatné múzeá v súčasnej dobe pre návštevníkov zatvorené. Vybrané výstavy ale môžete vidieť online a ďalšie sa pripravujú.
30.3.2020
Na základe novej štúdie magazínu Ceoworld bol aj tento rok zostavený rebríček najdrahších krajín pre život. Výsledné poradie bolo zostavené na základe údajov o životných nákladov, nájomnom, cenách potravín, stravovania a o celkovej kúpnej sile obyvateľstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 1. 4. 2020
sviatok:
dnes:
streda 1.4.
28 °C
zajtra:
štvrtok 2.4.
31 °C