www.infoglobe.sk » História

História

     Približne pred 10 000 rokmi začali oblasť obývať prví domorodí obyvatelia, ktorí sa usadili v úrodných údoliach a na pobreží Tichého oceánu. V rokoch 1460 – 1485 nasledovala expanzia Inkov, ktorí ovládli celé severné Chile. Ďalej na juh sídlili Mapučovia spolu s ďalšími kmeňmi, územie ktorých sa Inkom nepodarilo dobyť. V roku 1520 navštívil oblasť Fernando Magellan počas svojej cesty okolo sveta. Medzi ďalšími, ktorí s vidnou zlata prenikli na toto územie bol conquistador Diego de Almagro z Peru. V ďalších rokoch bolo územie dnešného severného a časti stredného Chile pripojené k španielskemu miestokráľovstvu Peru. Oblasť južne od rieky Bío-Bío ostala v období kolonizácie Mapučom, ktorí si svoje územie húževnate bránili proti vpádu belochov. Séria konfliktov medzi Mapučmi a Španielmi trvala od roku 1537, kedy Španieli získali prístup do Chile, až do vyhlásenia nezávislosti Chile v roku 1818. Po vyhlásení nezávislosti prešla krajinou občianska vojna a u moci sa vystriedalo niekoľko diktátorov. V rokoch 1879 – 1883 sa Chile zúčastnilo Pacifickej vojny, keď bojovalo proti Bolívii a Peru.

     Po vojne muselo Peru odovzdať časť územia a Bolívia prišla o svoj prístup k moru. Chile sa stalo provinciou bohatou na liadok. V roku 1883, po viac ako 300 rokoch, boli Mapučovia porazení a Chile tak získalo ďalšie rozsiahle územia.
V roku 1970 bol za prezidenta Chile zvolený lekár a marxista Salvador Allende, avšak čoskoro po jeho nástupe sa v krajine začala ekonomická kríza. Neúnosnosť tejto situácie a politický chaos vyústili v roku 1973 do vojenského puču generála Augusta Pinocheta, podporovaného USA. Tisícky stúpencov ľavice boli zabití a uväznení, alebo ich vojenská junta vypovedala z krajiny. Pinochet zvrátil Allendove reformy, zmenil ekonomiku v prospech vlastníkov pôdy a vývozcov, avšak nedokázal zvrátiť odpor proti jeho diktatúre, kritizovanej doma aj v zahraničí. V roku 1990 sa do krajiny vrátila demokratická vláda, keď od Pinocheta prevzal vládu novozvolený prezident Patricio Aylwin.

  

 späť

Lokácia:

Chile
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.10.2019
Pri príležitosti Medzinárodného dňa archeológie vás Sázavský kláštor pozýva v sobotu 19. októbra na špeciálne tematické prehliadky s archeológmi, ktoré budú náhľadom nielen do výskumov kláštora a okolia, ale aj do prostredia českej počítačovej hry z obdobia neskorého stredoveku.
16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 17. 10. 2019
sviatok:
dnes:
štvrtok 17.10.
19 °C
zajtra:
piatok 18.10.
23 °C