www.infoglobe.sk » Vietnam, okolie Hue – návšteva cisárskej hrobky Minh Mang

Vietnam, okolie Hue – návšteva cisárskej hrobky Minh Mang

Publikované: 26.1.2019
Približne 7–14 kilometrov od Hue je rozmiestnených 6 cisárskych hrobiek dynastie Nguyen, z ktorých určite aspoň niektoré stoja za návštevu. Organizujú sa k nim rôzne výlety, avšak aj taxíkom sa k nim dostanete za pár korún.

Hrobky sú vystavané v podobnom štýle – v komplexe obohnanom múrom sa nachádza nádvorie so sochami a pavilón so stélou, vo vnútri ktorého sa nachádza doska, kde sú zaznamenané cisárove úspechy. Potom nasleduje chrám uctievajúci rodinu cisára a na záver mauzóleum. Vzhľadom k podobnosti areálov je ideálne navštíviť dve až tri hrobky. Odporučiť môžeme napríklad prekrásnu hrobku cisára Khai Dinh.

pavilón so stélou

Kvôli uniknutiu návalu turistov hneď zrána ale vyrážame navštíviť hrobku Minh Manga – druhého cisára z dynastie Nguyen. Minh Mang vládol Vietnamu v rokoch 1820–1841. Bol to autoritatívny a prísny vládca s pevným presvedčením o ideáloch konfucianizmu. Snažil sa Vietnam izolovať od vplyvov západnej civilizácie. Hrobka sa nachádza v obci An Bang na západnom brehu Voňavej rieky približne 12 kilometrov od Hue. Návšteva hrobky stojí 150 000 dongov (v prepočte necelých 6 eur). Jedná sa o veľký komplex v lese okolo jazera, k samotnej hrobke vedie niekoľko brán a nádvorí. Výstavba hrobky sa začala už za života cisára v období jeho choroby. Dokončená bola roku 1843 (dva roky po cisárovej smrti) jeho synom a nástupcom – cisárom Thieu Tri. V areáli, kde dnes stojí hrobka, cisár rád pobýval aj počas svojho života.

Brána Dai Hong Mon

Po vstupe do areálu sa dostávame na tzv. Čestné nádvorie s množstvom kamenných sôch slonov, koní či bojovníkov rozmiestnených po oboch stranách nádvoria. Nad nádvorím sa nachádza pavilón so stélou priamo proti bráne Dai Hong Mon, ktorá kedysi slúžila ako hlavný vstup. Na kamennej doske uprostred pavilónu sú napísané úspechy a biografie cisára Minh Mang. Po priechode pavilónom sa bránou Hien Duc dostávame na miesto uctievania cisára a cisárovnej (Ta Thien Nhan).

brána Hien Duc

V centre leží chrám Sung An. Za týmto chrámom sa rozprestiera krásny výhľad cez ďalšiu zdobenú bránu Hoan Trach Mon a jazero plné farebných rýb, ktoré sa dajú za malý poplatok nakŕmiť, a tiež na ďalší pavilón Minh Lau (pavilón svetla), ktorý je obklopený kvetinovou záhradou. Tento pavilón stojí na vrchole troch terás, ktoré znázorňujú tri sily: nebesá, zem a vodu. Za ním sa nachádza Tan Nguyet, samotný areál s cisárskou hrobkou, ku ktorej vedie 33 schodov so zábradlím, ktoré zdobia draky. Kruhový múr Buu Thanh, ktorý chráni hrob cisára, je dlhý 285 metrov a vysoký 3 metre. Za múrom sa nachádza aj podzemný palác Huyen Cung, kde je umiestnené telo cisára. Keď cisár Minh Mang zomrel, jeho telo priniesli do tohoto paláca podzemnou chodbou z roku 1841, ktorá bola potom uzavretá. Brána do areálu býva otvorená len raz ročne, a to pri výročí úmrtia cisára.

chrám Sung An

cesta k mauzóleu   vodné byvoly

K východu sa následne dostaneme cestičkou okolo jazera a hneď za areálom stretávame ešte stádo vodných byvolov. O kus ďalej sa nachádza občerstvenie a obchod so suvenírmi. Pokiaľ plánujete na návštevu hrobiek využiť taxislužbu, dohodnite sa s taxikárom, nech na vás (zdarma) na parkovisku počká. Je tu totiž pomerne ťažké privolať taxi – väčšina ich čaká na svojich turistov.

GPS: 16°23'18.7"N 107°34'14.7"E

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vietnam, Hue: cisárske mesto
Publikované: 26.3.2016
Naša ďalšia cesta viedla do Hue (Huế), bývalého sídla vietnamských cisárov v strednom Vietname.

Vietnam – Nha Trang a výlety do okolia
Publikované: 2.2.2019
Nha Trang je prakticky najznámejším turistickým strediskom vo Vietname. Ani nie tak kvôli nejakým pamätihodnostiam, ako skôr preto, že toto pobrežné mesto provincie Khanh Hoa sa preslávilo predovšetkým vďaka svojej sedem kilometrov dlhej piesočnej pláži s priľahlými ostrovčekmi. Mesto má približne 392 tisíc obyvateľov a tento počet neustále rastie.

Vietnam, Da Nang – výlet do Mramorových hôr
Publikované: 9.2.2019
Po náročnej ceste nočným vlakom skoro ráno prichádzame do mesta Da Nang, kde sa však veľmi dlho nezdržíme. Najskôr si to namierime do snáď najkrajšieho vietnamského mesta – do lampiónového Hoi An, z ktorého vyrážame na výlet do tunajších Mramorových hôr (The Marble Mountains, vietnamsky Ngũ Hành Sơn).

Vietnam – výlet do Cu Chi tunelov
Publikované: 16.2.2019
Navečer prilietame na letisko v Hočiminovom Meste (v minulosti známe ako Saigon). Stíhame sa už len ubytovať, zavítať na rýchlu večeru v rušných uliciach tohoto najväčšieho vietnamského mesta a spať. V nasledujúci deň nás totiž čaká veľmi zaujímavý výlet s vojnovou tematikou – ideme sa pozrieť do Cu Chi tunelov.

Vietnam – zátoka Ha Long
Publikované: 23.2.2019
Zátoka Ha Long patrí k najznámejším a najnavštevovanejším turistickým miestam vo Vietname. Nachádza sa v Bacboskom zálive alebo staršie Tonkinskom zálive v Juhočínskom mori v provincii Quang Ninh. Od roku 1994 je na zozname svetového dedičstva UNESCO. Ha Long v preklade znamená miesto, kde sa drak zanára do mora. A vraj práve vďaka drakovi vznikli aj tunajšie zaujímavé vápencové skaly týčiace sa z mora, ktoré sem každoročne lákajú mnoho turistov.

Vietnam, Hue: medzi cisárskymi hrobkami na motorke
Publikované: 2.4.2016
Aj keď by mohol nadpis článku znieť tak trošku urážlivo, ani náhodou sme nemali v pláne cisárske hrobky v okolí mesta Hue zneuctiť ako v nejakom akčnom filme. Požičaná motorka nám však veľmi jednoducho vyriešila náš problém. Hrobky sú totiž v okolí Hue roztrúsené v pomerne veľkom okruhu a určite je lepšie než sa spoliehať na akúkoľvek miestnu verejnú i neverejnú dopravu, radšej si zaplatiť pár korún navyše a motorku si skrátka požičať.

Vietnam, Hue: rieka i more
Publikované: 9.4.2016
V Hue, malebnom cisárskom meste, nám ostal posledný deň. Hneď skoro ráno sme vyrazili do ulíc a len tak sme sa prechádzali mestom. Nemohli sme teda minúť jednu z dominánt, most Trường Tiền cez Voňavú rieku.

Vietnam, okolie Hue – výlet do národného parku Bach Ma
Publikované: 19.1.2019
Jednodenný výlet do národného parku Bach Ma vzdialeného približne 40 kilometrov od Hue bol jedným z našich najlepších dní strávených vo Vietname. Park bol založený v roku 1991 a jeho meno znamená biely kôň. Rozkladá sa na ploche 220 kilometrov štvorcových.


Súvisiaca fotogaléria

Vietnam: Národný park a jazero Ba Be
Z Hanoja sa vydávame okolo čajových plantáží a so zastávkou pri jazere Núi Cóc do národného parku...

Vietnam – exotická dovolenka
Vo Vietname prekvapenia číhajú na každom kroku, či už to sú panenské pláže, nedotknutá príroda, u...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.9.2019
Už 20. a 21. septembra 2019 sa uskutoční 38. Kubínsky jarmok spolu s mestskými dňami, ktoré prinesú bohatý spoločenský program.
15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
14.9.2019
Z bývalej haly zlievarne v Kopřivnici vznikne po rekonštrukcii moderné Technické múzeum Tatra. Prvých návštevníkov by malo nové múzeum privítať za necelé dva roky.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 16. 9. 2019
sviatok:Ľudomila, Ľudmila
dnes:
pondelok 16.9.
24 °C
zajtra:
utorok 17.9.
18 °C