www.infoglobe.sk » Viete, že? Neznáma Amerika I.

Viete, že? Neznáma Amerika I.

Publikované: 8.4.2012
Dozaista existujú miesta, o ktorých v spojení s USA príliš často nepočujeme a pritom sa jedná o územia, ktoré svoju rozlohou pokrývajú plochu s veľkosťou západnej a strednej Európy. Nekonečné pláne amerického stredozápadu, domov pôvodných indiánskych obyvateľov, ale aj krajina hôr a nehostinných miest s menami ako Badlands či Black Hills. Slušný námet nášho ďalšieho seriálu!

Keď sa povie Amerika, často krát sa vybaví len newyorská panoráma Manhattanu, podobne ako ho videli tisíce prisťahovalcov z Európy na začiatku 20. storočia, či nápis Hollywood, most Golden Gate poprípade národné parky západného pobrežia. Slnečné pláže Floridy tiež netreba zmieňovať. To, čo je medzi tým, obria plocha Veľkej zeme otcov zakladateľov, zostává pre mnohých veľkou neznámou. Všetky tie štáty ako Dakota, Oklahoma, Kansas, Nebraska či Iowa, známe len z westernov s Johnom Waynom alebo niekoľkých road movie, to je tá pravá tvár Ameriky. Nekončiaca a často jednotvárna zelená plocha, rovné highways, interstates - ako sa v štátoch označujú hlavné cesty, lemované snáď nikdy nekončiacou líniou drevených plotov texaských rančov či hradbou kukuričných klasov na severovýchode. Stovky kilometrov stále rovnaký horizont, ošarpané drugstores s čerpacou stanicou, kde vám za pár centov (bucks) nalejú prekvapkávanú čiernu kávu, prehodia pár viet a poprajú šťastnú cestu, cestu za cieľom, ktorý netrpezlivo očakávate za každým ďalším zvlnením nekončiacej cesty. Takto stručne podaný popis amerického stredozápadu môže u mnohých vyvolať znechutenie, nudu či istý pocit stiesnenosti, ktorý nastáva z toho všetkého nekonečna navôkol, až kam oko dovidí.

Veľké planiny, anglicky Great Plains, je oblasť s rozlohou približne o veľkosti Nemecka + Francúzska, tiahnuca sa od južnej texaskej hranice s Mexikom, až po kanadské územie Alberty, Manitoby a Saskatchewanu. Na západe ich zas ohraničujú Skalnaté hory a na východe povodie rieky Mississippi.  Ich stredom prechádza poludník 100 ° západnej dĺžky. Územie 10 štátov, jednotvárna krajina s prérijnou vegetáciou, ktorá bola od nepamäti domovom prapôvodných indiánskych obyvateľov. Dominantným kmeňom tohto územia bol kmeň Siouxov. Ich život bol neodmysliteľne spätý so zvieratami, ktorých nekonečné stáda dosahovali až 12 miliónov hláv. Prvým neprirodzeným nepriateľom sa im stal až človek, novodobý osadník a predátor bez príčiny. Stavy tohto, pre indiánov posvätného tvora, sa z pôvodných 70 miliónov kusov od polovice 19. storočia znížili takmer o 99%. Pre bizóny sa stal osudným rok 1871, kedy bol kongresom schválený zákon povoľujúci prakticky úplnú likvidáciu týchto zvierat, ktorých využiteľnosť zo strany bielych osadníkov bola v porovnaní s indiánmi iba minimálna. Ročný a údajne aj mesačný úbytok bol v niektorých oblastiach aj zhruba štvrť milióna kusov voľne žijúceho dobytka. Za 20 rokov zostalo z 80 miliónového stáda len 542 kusov, zrelých na vyhynutie. Až v roku 1905 vstúpila do hry Spoločnosť na záchranu bizóna, ktorá obratom zriadila niekoľko rezervácií. Ich zásluhou a zmenou celkového postoja širšej verejnosti dnes dosahujú bizónie stáda okolo 300 000 kusov.

Podobný osud bohužiaľ čakal aj pôvodné indiánske obyvateľstvo, ktoré síce nebolo lovené pre mäso a kožu (humanisti prepáčia), ale ich metlou sa stal démon alkohol, ohnivá voda, ktorá prišla rovnako ako strelný prach a pušky s bielymi osadníkmi. Ak by sme sa viac chceli venovať indiánom a ich spôsobu života, pravdepodobne by nám nestačil priestor jedného článku, a tak sa zmienime iba o súčasnom stave. Dnes je na území USA zhruba 310 autonómnych indiánskych rezervácií, ktoré sú plne pod samosprávou územných rád, bez väčšieho dohľadu a zásahu americkej vlády. Z celkovej plochy štátov zaberajú 2,3% plochy územia s rozdielnou mierou právomocí a vnútorných zákonov. Fenoménom sa tak stali indiánske kasína, ktoré majú do rezervácií pritiahnuť viac turistov, teda aj financií, pretože aj dnešní IN-indián potrebuje k plnohodnotnému životu káblovku…

Pokračovanie nabudúce.

 

Text: Jan Chaloupka

Foto: FreeFoto.com a Wikipedia Commons: J.Dykinga, Cassini83

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Historie Spojených států I.
Publikované: 25.7.2010
Dejiny Spojených štátov amerických nie sú síce na rozdiel od dejín rôznych európskych krajín tak dlhé, ale o to viac prekypujú zaujímavými udalosťami a činmi, ktoré utvárali nielen Starý svet, ale vôbec celý svet.

Viete, že? USA: Broadwayský muzikál
Publikované: 13.5.2012
Ako všetci vieme, Broadway, prebiehajúci akosi naprieč cez pravidelné rovnobežky newyorských ulíc a avenue, je preslávené miesto divadiel s muzikálovými programami.

Viete, že? USA - Monument Valley
Publikované: 29.4.2012
Jeden z najznámejších symbolov amerického západu. Motív, ktorý nemohol chýbať snáď v žiadnom zo slávnych westernov Johna Forda od samého počiatku tohto žánru až do roku 2001: Vesmírne Odysey Stanleyho Kubricka.

Viete, že? Neznáma Amerika III.
Publikované: 22.4.2012
Tretie pokračovanie nášho mapovania menej známych miest USA bude venované vskutku pozoruhodnému miestu. Mesto duchov, opustené domy, ľudoprázdne ulice a niečo, čo donútilo obyvateľov narýchlo opustiť svoje domovy. Jedným z takých je aj pensylvánske mesto Centralia, kde sa život definitívne zastavil roku 1992.

Viete, že? Neznáma Amerika II.  
Publikované: 15.4.2012
Nad nekonečnou zeleňou Veľkých plání sa týči pozoruhodné pohorie, ktoré bolo po stáročia domovom indiánskych kmeňov. Dnes sa sem valia dva milióny turistov ročne, ktorým indiáni predávajú pohľadnice s hlavami amerických prezidentov - vitajte v Black Hills.

USA: Salem - nielen mesto čarodejníc
Publikované: 13.7.2012
Prečítajte si o jednom z najstarších miest v USA a jeho tak trošku desivej histórii...

USA: Los Angeles - Compton
Publikované: 27.12.2013
Los Angeles je druhým najľudnatejším mestom Spojených štátov po New Yorku a zároveň najľudnatejším mestom v Kalifornii.

História Spojených štátov II.
Publikované: 1.8.2010
O tom, akú mali skoré kolónie ekonomiku, a ako sa vyporiadali s Indiánmi.

História Spojených štátov III.
Publikované: 14.8.2010
Dnes si prečítate o francúzskej koloniálnej expanzii v Novom svete.

História Spojených štátov IV.
Publikované: 18.8.2010
Štvrtý diel o dejinách Spojených štátov amerických je zameraný na začiatok americkej cesty k nezávislosti.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 4. 2024
sviatok:Juraj
dnes:
streda 24.4.
6 °C
zajtra:
štvrtok 25.4.
5 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X