www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Snowdonia – výstup na Cadair Idris

Veľká Británia, Snowdonia – výstup na Cadair Idris

Publikované: 9.11.2019
Cadair Idris (v preklade Idrisov trón ) je hora ležiaca v južnej časti národného parku Snowdonia, ktorý sa rozkladá v severozápadnom Walese a dosahuje výšku 893 m n. m. Mnohí ju považujú za druhú najkrajšiu a najvýznamnejšiu horu tejto oblasti (hneď po najvyššom vrchole Walesu, Snowdone). Výhodou je najmä to, že Cadair Idris je omnoho menej známy, a tak na svahoch nestretnete mnoho turistov, preto si tu môžete užívať krásne a ničím nerušené výhľady do okolitej divokej krajiny.

Celá oblasť je pretkaná rôznymi povesťami a poverami. Jazerá v okolí hory sú považované za bezodné, pokiaľ sa rozhodnete spať na úbočí Cadair Idris, istoiste sa ráno prebudíte buď ako básnik, alebo blázon (spanie v blízkosti hory bolo údajne v minulosti obľúbenou kratochvíľou potulných bardov, ktorí sa takto snažili získať inšpiráciu pre svoje budúce diela).

cestou na Cadair Idris

Meno oblasti má odkazovať na obra menom Idris, ktorý bol podľa waleskej mytológie nadaným astronómom, filozofom a básnikom. Či malo ísť o skutočného obra, alebo iba o duševného velikána, ktorý na úbočí hory pobýval a tvoril, nie je jasné. Občas býva aj názov nesprávne spájaný s Artušovskou legendou a prekladaný ako Artušov trón (ktorý sa tiež nachádza v Edinburghu). Nech už to je akokoľvek, Cadair Idris skutočne pripomína trón.

pohľad z Cadair Idrisu

Na vrchol vedú tri cesty, Pony Path, Fox Path a Minffordd Path. Najobľúbenejším variantom je práve okružný Minffordd Path, ktorý meria 10 kilometrov a návštevníkov postupne dovedie k vrcholu cez hrebene okolitých nižších hôr. Cesta od parkoviska k jazeru Llyn Cau prechádza zhruba 2 kilometre pomerne prudkým zalesneným kopcom pozdĺž potoka. Po opustení lesa sa pred návštevníkmi otvorí pohľad na krásne ľadovcové jazero a nad ním sa týčiaci majestátny vrchol Cadair Idris. 

Snowdonia   jazerá

Ďalšia časť trasy vedie podkovovitým hrebeňom, ktorý sa obtáča pozdĺž jazera a z ktorého je možné pozorovať Snowdoniu v celej svojej kráse. Tento hrebeň nás dovedie cez niekoľko nižších vrcholov až na Cadair Idris, kde je možné posedieť (a predovšetkým v daždivých a veterných dňoch to príde naozaj vhod) v murovanej vrcholovej útulni.

všadeprítomné ovce

Cesta späť k jazeru je už potom naozajstnou lahôdkou, vedie cez široký zatrávnený chrbát, na ktorom je možné (tak ako v takmer celom Walese) pozorovať ovce a v príhodných mesiacoch aj divokú kvetenu.

GPS: 52°41'58.0"N 3°54'29.2"W

 

Text a foto: Barbara Nováková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, St Davids – najmenšie mesto spojeného kráľovstva
Publikované: 19.10.2019
St Davids nemá ani 2000 obyvateľov, a tak je najmenším mestom vo Veľkej Británii. Väčšinu jeho rozlohy zaberá katedrála svätého Davida a priestory s ňou spojené. Práve táto budova pomohla mestu k jeho neobvyklému štatútu, jedná sa o najväčšiu cirkevnú stavbu vo Walese a sú v nej uložené ostatky svätého Davida, pochopiteľne teda nemôže byť súčasťou dediny, ale mesta.

Veľká Británia, Skomer Island – výlet za alkami
Publikované: 20.2.2020
Nenápadný ostrov ležiaci v juhozápadnej časti Pembrokeshire bol po prvý raz osídlený už v dobe železnej. Pôvodne bol nazývaný Skalmey, teda prevzatým menom z vikinských slov skalm (po slovensky krátky meč) a ey (ostrov). Názov bol pravdepodobne odvodený od tvaru ostrova, ktorý je rozdelený na dve rovnako veľké plochy spojené úzkou skalnatou bariérou prírodného pôvodu, a tak vyzerá ako prepolený. Počas doby železnej tu žilo podľa odhadov až 200 ľudí, jednalo sa teda o významnú a po nejakú dobu rozkvitajúcu komunitu.

Veľká Británia, Wales – Bath, symbol elegancie a spoločenského života
Publikované: 2.11.2019
Bath, v doslovnom preklade kúpeľ či kúpele, bolo v minulosti kúpeľné mesto, určené predovšetkým pre chorých a zmrzačených návštevníkov. Spolu s chorými však začalo počiatkom 18. storočia priťahovať aj jedincov túžiacich po zábave a odpočinku v malebnom prostredí. A tak sa časom z návštevy Bathu stala pre mnohých tradícia a mesto čoskoro dosiahlo svoj najväčší rozkvet.

Veľká Británia, Wales – cesta pobrežím Pembrokeshire
Publikované: 26.10.2019
Pobrežie grófstva Pembrokeshire je jedným z troch národných parkov ležiacich vo Walese. Cez park prechádza necelých 300 km dlhá Pembrokeshire Coast Path, ktorá ročne priláka mnoho milovníkov chôdze a pobrežnej fauny a flóry. Je to krajina plná členitých a pre takmer celú Britániu typických útesov, piesočných pláží, zalesnených delt riek, od ktorých krajina stúpa ďalej do vnútrozemia až k vrcholom tunajších hôr.

Veľká Británia, Brighton – najkrajšia rozhľadňa v Anglicku
Publikované: 6.10.2017
Brighton je snáď najobľúbenejšie a najznámejšie prímorské letovisko na anglickej strane Lamanšského prielivu. Kedysi bol Brighton obyčajnou rybárskou dedinou, ktorá začala v 18. storočí prerastať do obľúbeného letoviska, kam sa začali schádzať vyššie spoločenské vrstvy Anglicka, aby nasali čerstvý morský vzduch a odpočinuli si v kúpeľoch. Dnes je Brighton prístupný pre všetkých. Jeho kamienkové pláže lemujú obchody so suvenírmi a rôzne atrakcie.

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.


Súvisiaca fotogaléria

Veľká Británia, Lewes – mestečko s nezabudnuteľnou atmosférou
Pokiaľ milujete typickú anglickú architektúru, tak sa určite vydajte do nádherného mestečka Lewes...

Veľká Británia, Edinburgh – škótske kráľovstvo
Tajomné prímorské mesto na juhovýchode Škótska, kde sa zrodili filmové legendy Sherlock Holmes či...

Veľká Británia: Dover – hrad a biele útesy
Keď sa povie Lamanšský prieliv, mnohým sa automaticky vybavia názvy dvoch miest – francúzskeho Ca...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C