www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Londýn – Whitehall

Veľká Británia, Londýn – Whitehall

Publikované: 18.7.2014
Minulý týždeň ste okúsili niečo z jedinečnej atmosféry okolo Piccadilly. Dnes sa presunieme do miest, ktoré sú významné pre samotnú britskú štátnosť.

Banqueting HouseWhitehall je pre Angličanov miestom, ktoré je občas predmetom nie príliš pekných prezývok. Zlé jazyky ho vidia ako miesto, odkiaľ pochádzajú všetky vládne kontroly verejnosti. Pokiaľ Briti niekoho označujú ako „oni“, často tým myslia ľudí sediacich vo vládnych budovách rozosiatych po dnešnej ulici Whitehall.

Po dlhú dobu, od roku 1235, bol Whitehall londýnskym sídlom arcibiskupov z Yorku. Po roku 1530 sa stal Whitehall majetkom koruny. A práve tu mala roku 1611 premiéru prvá Shakespearova hra Búrka. Sláva Whitehallu stúpala a na začiatku 90. rokov 17. storočia to bol najväčší a najkomplexnejší palác v Európe. Zložený bol z budov rôznych architektonických štýlov a bolo Banqueting Housetu viac než 1500 izieb. Avšak raz v noci v januári 1698 vzplanul vo Whitehall požiar, ktorý horel až do rána. Väčšina paláca kvôli tomu zhorela takmer do tla. Vzhľadom na to, že sa jednalo o hlavné sídlo anglickej monarchie a že by trvalo naozaj dlho, než by sa palác opravil, kráľovská rodina sa rozhodla presťahovať inam a do Whitehallu sa už nikdy nevrátila.

Vzhľadom na nákladnosť možnej renovácie nebol Whitehall nikdy obnovený do svojej pôvodnej podoby. V druhej polovici 18. storočia bola časť pozemkov prenajatá na vybudovanie meštianskych domov. Jednou z nových staviebBanqueting House, ktoré tu vznikli, je aj dodnes známa adresa Downing Street 10, kde sídli britský premiér.

Dnes je v podstate najvýraznejšou budovou, ktorá z pôvodného Whitehallu zostala, Banqueting House. Časti pôvodného paláca, ktoré po požiari zostali, sa stali súčasťou nových budov, ktoré tu na troskách v priebehu stáročí vyrástli.

Banqueting House je niektorými označovaný ako jeden z najdôležitejších reprezentantov britskej architektúry. Jeho pôvod siaha do roku 1619, kedy bol postavený ako úplne prvá budova v Anglicku v čisto klasickej talianskej Banqueting Housetradícii. Keď budete prechádzať okolo, je dosť možné, že ho prehliadnete. Na prvý pohľad sa nejedná o nejako obzvlášť monumentálnu budovu. Vedľa ostatných budov sa zdá dokonca pomerne menší. Tak či tak, na vyobrazeniach zo 17. storočia sa Banqueting House týčil nad okolité časti vtedy ešte existujúceho Whitehallu.

Interiér Banqeuting House bol po stáročia využívaný na rôzne účely. Konali sa tuBanqueting House opulentné slávnosti. Po dlhú dobu fungoval ako kaplnka a to až do roku 1890. Neskôr, do roku 1963, bol palác múzeom. Dnes je Banqueting House národnou pamiatkou, o ktorú sa však stará nezávislá nadácia, pretože na jej údržbu neplynú žiadne prostriedky od vlády alebo kráľovskej rodiny. Budova je otvorená pre verejnosť, takže by ste ju určite nemali pri návšteve Londýna vynechať.

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org

Redf0x , Albeins , Michel wal, Magnus Manske, TbmurrayDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikované: 11.7.2014
Po návšteve oslnivého Trafalgar Square pokračujeme ďalej po známych pamiatkach Londýna.

Veľká Británia: Londýn – Britské múzeum
Publikované: 28.11.2014
Zo Spojených štátov, ktoré sme navštívili minulý týždeň, sa cez Atlantik vrátime do Európy, do Veľkej Británie.

Anglicko: Londýn – britský velikán v umení a kultúre
Publikované: 3.5.2017
Ak sa niekedy vyberiete do Anglicka, zaiste budete chcieť navštíviť najznámejšie mesto – Londýn. No vzápätí si položíte otázku – čo okrem legendárnych červených autobusov a Big Benu uvidím? Oplatí sa to? Rozhodne áno. A je hneď niekoľko dôvodov, prečo. Londýn je predovšetkým mestom histórie, umenia a kultúry. Pre tých, ktorí si radi vyjdú do múzea, či galérie, je ako stvorený.

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži – VIDEO
Publikované: 11.7.2017
Kedysi bol Londýn najväčším mestom na svete. Vládli odtiaľ obrovskému britskému impériu, lode sem privážali drahocenný tovar z celého sveta, vyplávali za novým dobrodružstvom a zase sa vracali. Aj dnes sem stále prichádzajú ľudia z celého sveta – či už za obchodom, za prácou, obdivovať honosné pamiatky, nasávať trochu tunajšej unikátnej atmosféry, alebo ochutnať jedlá z celého sveta v jedinom meste.

Veľká Británia: Kriedové útesy – poklad juhovýchodného pobrežia
Publikované: 18.12.2017
Jedným z najkrajších pokladov južného Anglicka sú kriedové útesy – Seven Sisters – na juhovýchodnom pobreží. Ich krása láka okrem turistov aj filmárov, ktorí urobili z Seven Sisters napríklad vysnívané miesto hlavných hrdinov filmu Pokánie (s Keirou Knightley).

Veľká Británia, Stansted – skanzen neďaleko letiska
Publikované: 18.5.2019
Pokiaľ využívate lowcostové aerolinky, skôr alebo neskôr vás isto cesta zavedie na letisko Stansted neďaleko Londýna. Práve tu pristávajú väčšinou veľmi lacné lety. Vďaka tomu sa stal z letiska obľúbený prestupný bod do iných európskych destinácií. Nezostávajte v letiskovej hale, okolie Stanstedu je krásne a bola by škoda nevyužiť voľný čas.


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.
22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
21.7.2019
Aj toto leto si môžete užiť Medzinárodný kultúrny festival Dni Majstra Pavla v Levoči, ktorý do 28. augusta 2019 prináša pouličné vystúpenia divadelníkov, muzikantov a tanečníkov, ako aj posolstvo kultúry.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 7. 2019
sviatok:Oľga
dnes:
utorok 23.7.
30 °C
zajtra:
streda 24.7.
29 °C