www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Londýn – potulky veľkomestom

Veľká Británia, Londýn – potulky veľkomestom

Publikované: 4.3.2020
Spoznajte metropolu Spojeného kráľovstva očami turistu. V nasledujúcich riadkoch vám poradíme miesta, ktoré dozaista musíte navštíviť, nahliadneme na tunajšie kultúrne zvyklosti a prezradíme aj niekoľko zaujímavostí.

Osobitne predstavovať Londýn azda nemusíme, preto sa hneď vrhneme na pamätihodnosti. Takzvanou povinnou jazdou je návšteva Westminsterského paláca s hodinovou (Alžbetinou) vežou pomenovanou po najväčšom zvone - Big Ben, ďalej sídla kráľovskej rodiny - Buckinghamského paláca, kde sa pravidelne konajú turisticky atraktívne striedania stráží či historickej pevnosti, symbolu britskej monarchie, Tower of London, ktorý sa preslávil ako väzenie a v súčasnosti je miestom úschovy korunovačných klenotov.

LondýnVynechať by ste nemali ani veľkolepú Katedrálu sv. Pavla či bezplatné prehliadky londýnskych múzeí, ako napríklad British Museum, National Gallery či Natural History Museum (Prírodovedné múzeum). Dozaista zaujímavý bude pre vás aj výlet mostami Millennium Bridge či ikonickým Tower Bridge s dvoma neogotickými vežami.

LondýnLondýn

LondýnPokiaľ máte radi modernú architektúru a pohľady z výšky, tak určite navštívte vyhliadkové koleso London Eye či štvrť s osobitým štatútom mesta City of London, ktorá je svetovým finančným centrom a ponúka k videniu unikátne mrakodrapy, ako Walkie – Talkie (Vysielačka) či Gherkin (Uhorka). Nachádza sa tu aj Pamätník Veľkého požiaru Londýna (The Monument), ktorý je nielen najvyšším voľne stojacim kamenným stĺpom na svete, ale aj nevšedným vyhliadkovým bodom. Naproti cez rieku Temžu sa vypína rovnako atraktívny mrakodrap The Shard (Črepina).

LondýnVynechať by ste nemali ani londýnske námestia. Azda k tým najznámejším patria Piccadilly Circus označované tiež ako európsky Times Square so žiarivými reklamnými pútačmi či najväčšie mestské námestie Trafalgar Square s Nelsonovým stĺpom a dvoma fontánami uprostred. Vyhľadávanou atrakciou je aj ulica Whitehall s množstvom vládnych budov a s prepojením na ulicu Downing Street, ktorá je preslávená sídlom britského premiéra. Pre milovníkov Shakespeara odporúčame výlet do vzdialenejšej londýnskej časti Southwark, kde stojí legendárne divadlo Globe a tých z vás, ktorí sa radi riadia časom, pozývame k návšteve Greenwichskeho observatória (v rovnomennej mestskej časti), kde bol vyhlásený nultý poludník, a stanovil sa tak medzinárodný čas GMT.

Londýn

LondýnLondýnV pozoruhodnostiach Londýna by sme mohli ešte dlho pokračovať, keďže by ste tu našli aj najdlhšiu šmykľavku na svete (178 metrov dlhú), svojskú umeleckú štvrť Camden Town, grafitmi zdobenú Leake Street (tunel), „benátsky“ Regentˈs Canal, filmový Notting Hill, ako aj Harry Potterovskú železničnú stanicu Kingˈs Cross, múzea Sherlocka Holmesa, Charlesa Dickensa i múzeum hračiek s najstarším dochovaným plyšovým medveďom. Dovoľujeme si však tvrdiť, že na prejdenie (i vymenovanie) všetkých londýnskych turistických atrakcií by vám (nám) nestačil ani jeden rok.

LondýnO výnimočnosti mesta miest svedčí aj prítomnosť reštaurácií všetkých svetových kuchýň, dokonca aj nudistickej. Taktiež tu môžete započuť viac než 300 rôznych jazykov, čo robí z Londýna najmultikultúrnejšie mesto sveta. Žije tu viac než 70 miliardárov, mesto prevádzkuje najstarší podzemný dopravný systém na svete – metro (označované slovom Underground), jazdia tu typické čierne taxíky, dvojpodlažné autobusy (Double-decker bus) a na uliciach stoja povestné červené telefónne búdky.

LondýnLondýn je miestom zábavy (napr. vo Warner Bros štúdiách či voskovom múzeu Madame Tussauds), pulzujúceho života i oddychu (napr. v miestnych parkoch). Je plný tradícií, tolerantnosti i snúbenia histórie s modernou. Charakteristický je upršaným počasím, večnými dopravnými zápchami, protestmi, nákupnými výpredajovými akciami atď.  O Londýne už viac netreba hovoriť (čítať), treba ho jednoducho zažiť.

LondýnGPS: 51°30'28.7"N 0°07'41.0"W

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata Firicová     Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Veľká Británia, Londýn - Trafalgar Square
Publikované: 4.7.2014
Minulý týždeň sme zavítali do jednej z najznámejších londýnskych štvrtí, ktorá bola kedysi štvrťou červených lucerien, Soho. Dnes sa však presunieme ďalej.

Veľká Británia, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikované: 11.7.2014
Po návšteve oslnivého Trafalgar Square pokračujeme ďalej po známych pamiatkach Londýna.

Veľká Británia, Londýn – Soho
Publikované: 27.6.2014
Po našich potulkách talianskym Janovom sa tentoraz vydáme na severozápad do Veľkej Británie, a to konkrétne do jej hlavného mesta, Londýna.

Veľká Británia, Londýn – Whitehall
Publikované: 18.7.2014
Minulý týždeň ste okúsili niečo z jedinečnej atmosféry okolo Piccadilly. Dnes sa presunieme do miest, ktoré sú významné pre samotnú britskú štátnosť.

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži – VIDEO
Publikované: 11.7.2017
Kedysi bol Londýn najväčším mestom na svete. Vládli odtiaľ obrovskému britskému impériu, lode sem privážali drahocenný tovar z celého sveta, vyplávali za novým dobrodružstvom a zase sa vracali. Aj dnes sem stále prichádzajú ľudia z celého sveta – či už za obchodom, za prácou, obdivovať honosné pamiatky, nasávať trochu tunajšej unikátnej atmosféry, alebo ochutnať jedlá z celého sveta v jedinom meste.

Veľká Británia: Londýn – Britské múzeum
Publikované: 28.11.2014
Zo Spojených štátov, ktoré sme navštívili minulý týždeň, sa cez Atlantik vrátime do Európy, do Veľkej Británie.

Anglicko: Londýn – britský velikán v umení a kultúre
Publikované: 3.5.2017
Ak sa niekedy vyberiete do Anglicka, zaiste budete chcieť navštíviť najznámejšie mesto – Londýn. No vzápätí si položíte otázku – čo okrem legendárnych červených autobusov a Big Benu uvidím? Oplatí sa to? Rozhodne áno. A je hneď niekoľko dôvodov, prečo. Londýn je predovšetkým mestom histórie, umenia a kultúry. Pre tých, ktorí si radi vyjdú do múzea, či galérie, je ako stvorený.

Veľká Británia, Stansted – skanzen neďaleko letiska
Publikované: 18.5.2019
Pokiaľ využívate lowcostové aerolinky, skôr alebo neskôr vás isto cesta zavedie na letisko Stansted neďaleko Londýna. Práve tu pristávajú väčšinou veľmi lacné lety. Vďaka tomu sa stal z letiska obľúbený prestupný bod do iných európskych destinácií. Nezostávajte v letiskovej hale, okolie Stanstedu je krásne a bola by škoda nevyužiť voľný čas.


Súvisiaca fotogaléria

Veľká Británia, Oxford – synonymum vzdelanosti
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do grófstva Oxfordshire, kde navštívime je...

Veľká Británia: Windsor a Eton - dve mestá v jednom
Navštívte prostredníctvom nasledujúcich fotografií dve krásne anglické mestá Berkshireskeho grófs...

Veľká Británia: Londýn – leto 2011
Každý, kto navštívil britskú metropolu, si nepochybne odviezol veľa zážitkov. Mne sa podarilo nah...


Súvisiace video

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži
Každý, kto bol v Londýne, pozná klasické pamiatky ako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge ale...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.9.2020
Pred pár dňami bola slávnostne odovzdaná nová cyklotrasa a chodník pre peších prepájajúc centrum mesta Martin s mestskou časťou Tomčany.
25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 9. 2020
sviatok:Jarolím
dnes:
streda 30.9.
15 °C
zajtra:
štvrtok 1.10.
15 °C