www.infoglobe.sk » Čile: Veľkonočný ostrov - tajomný raj

Čile: Veľkonočný ostrov - tajomný raj

Publikované: 17.4.2022
Veľkonočný ostrov, známy hlavne vďaka svojim kamenným sochám, leží 3220 kilometrov juhozápadne od Galapágskych ostrovov a 3600 kilometrov západne od Valparasio v Čile, v zemi, ktorá Veľkonočný ostrov v roku 1888 anektovala. Z Čile sa dá dopraviť na ostrov letecky.

Veľkonočný ostrov

Veľkonočný ostrov je vulkanického pôvodu, má tvar trojuholníku s dĺžkami strán 16, 18 a 24 kilometrov a leží tisíce kilometrov od akejkoľvek civilizácie. Keď tam dorazili prví Európania cez veľkonočné sviatky v roku 1722, ako prvé na pobreží uvideli postavené kamenné sochy, ktoré hľadeli do vnútrozemia. Miestni obyvatelia zaujali k cudzincom veľmi rozmanitý postoj. Niektorí priateľsky vítali nových návštevníkov a zapaľovali ohne, iní sa chovali nedôverčivo a zbierali kamene, aby sa v prípade núdze mohli brániť. Keď kapitán Roggeveen a jeho holandské mužstvo vystúpili na pevninu, zistili, že tu žijú vo svornosti tri rozdielne rasy. Niektorí ľudia mali tmavú pleť, iní červenú a ďalší mali až prekvapivo bielu kožu. Niektorí mali zväčšené ušné lalôčiky ozdobené zvláštnymi kotúčmi a práve títo ľudia preukazovali sochám zvláštnu úctu. Ak odhliadneme od ich sklonu ku krádeži, tak sa prejavovali títo domorodci veľmi priateľsky. Krádeže viedli ku konfliktu medzi Holanďanmi a miestnymi, pri ktorom dokonca vojaci niekoľko obyvateľov zastrelili. Objavitelia videli len málo žien, väčšina obyvateľov sa neodvažovala vyliezť a skrývala sa v podzemných jaskyniach. Holanďania po jednom dni ostrov opustili.

Veľkonočný ostrov

V roku 1770 španielska expedícia z Peru nadobudla podobné skúsenosti. Ľudia na Veľkonočnom ostrove boli ešte stále prívetiví a pôda bola stále obrábaná. O štyri roky neskôr, keď pri ostrove pristál kapitán Cook, tak sa mu naskytol úplne iný obraz. Zem bola zanedbaná a spustnutá, ľudia boli nepriateľskí a demoralizovaní, na rozdiel od nedávnej minulosti nosili teraz zbrane, drevené obušky a kópie. Veľké sochy boli prevrhnuté a zdalo sa, že sa k nim už nikto nemodlí. V 19. storočí bol ostrov cieľom lovcov otrokov a v roku 1862 bolo obyvateľstvo obzvlášť silne zdecimované nájazdom obchodníkov s otrokmi z Peru. Potom, čo bola táto kultúra už takmer zničená, prišli Európania, aby ju bližšie študovali. Kresťanskí misionári sa pokúšali obrátiť obyvateľov ostrova na kresťanskú vieru a odvrátiť ich od uctievania boha, ktorého nazývali Make-Make. Pri tomto pokuse objavili i malé božské sochy, ktoré ľudia prechovávali vo svojich obydliach. Neskôr boli nájdené aj drevené tabuľky, do ktorých boli vyrezané znaky písma. Európania ich zničili, pretože ich považovali za pohanské kultové predmety, niektoré z nich ale zostali zachované. Tieto doštičky rongo-rongo boli popísané zľava doprava a potom v opačnom smere sprava doľava. Dodnes sa však nepodarilo význam znakov dešifrovať.

Veľkonočný ostrov

Najfantastickejším objavom na Veľkonočnom ostrove sú však obrovské sochy, ktoré domorodci nazývajú Moai. Mnohé z nich sú štvormetrové či dokonca až desaťmetrové. Vážia až 20 ton. Niektoré sú ešte väčšie a vážia viac ako 90 ton. Majú neobyčajne veľké hlavy, vysunutú partiu brady a predĺžené uši, sú však bez nôh. Niektoré majú na hlavách „klobúky“ z červeného kameňa. V jednom kameňolome boli objavené tiež nedokončené sochy. Existuje mnoho špekulácií, ako obyvatelia Veľkonočného ostrova prepravovali tieto sochy (obyvatelia tvrdia, že sa sochy samy dostali na svoje miesta).

Veľkonočný ostrov

Vedci zistili, že sochy majú veľmi hlboko ležiace ťažisko a že ich mohlo pravdepodobne pomerne rýchlo vytiahnuť asi 15 ľudí za pomoci dlhých lán. Zaujímavé je aj to, že v jazyku Veľkonočného ostrova existuje slovo, ktoré označuje spôsob pohybu, ktorým sa dá pomaly posúvať bez použitia nôh. Zrejme teda už nie je tajomstvom, ako tieto sochy vznikli a ako sa s nimi hýbalo. Nezodpovedaných otázok je však stále dosť. Prečo boli stvorené? Predstavujú bohov, alebo predkov? Prečo sa dívajú do vnútrozemia a nie smerom ku brehu? Sochy však mlčia…

Veľkonočný ostrov

GPS: 27°05'53.4"S 109°22'34.5"W

Text: J. Štantejský a Divy světa

Preklad: O. Kubáčková

Foto: Wikimedia.org - Rivi, Bjørn Christian Tørrissen (2), Ian SewellDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Veľká noc - oslava života
Publikované: 16.4.2022
Na obdobie Veľkej noci sa teší azda každý z nás, či už z dôvodu oddychu, zábavy alebo z duchovného hľadiska. Dnešná spoločnosť si spája tieto sviatky najmä s takzvanou „šibačkou a oblievačkou“, kedy sa z našich príbytkov každoročne ozýva výskot dievčat skrývajúc sa pred šibalskými kúpačmi. Pre kresťanov je zas Veľká noc alebo Pascha (u gréckokatolíkov) to najvýznamnejšie obdobie z cirkevného roka.

Chile – Pucón, Villarrica a výlety do okolia
Publikované: 29.7.2017
Našou ďalšou zastávkou bolo mesto Villarrica. Najskôr sme váhali, či nezakotviť v meste Pucón, ktoré leží o 25 km ďalej a je jedným z najnavštevovanejších miest v Chile. Miestni obyvatelia úplne skvelo využili polohu tohoto mesta. Pucón totiž leží pri brehu jazera Lago Villarrica, je obklopený národnými parkmi, termálnymi prameňmi a tiež divokou riekou s perejami. V neposlednom rade sa tu nachádza vulkán Villarrica, ktorý je asi najväčšou atrakciou.

Chile, Santiago de Chile – Vitajte v hlavnom meste
Publikované: 14.9.2021
Santiago je hlavným mestom štátu Chile a tiež prvou zastávka na našej trojtýždennej dovolenke. Mesto je obklopené vysokými horami a žije tu okolo 6 miliónov ľudí. Cesta sem je pomerne zdĺhavá (nám trvala 14 hodín), ale rozhodne nebudete ľutovať.

Chile, Valparaíso – zážitok pre turistov
Publikované: 22.7.2017
Valparaíso alebo tiež Valpo je mesto ležiace v centrálnej časti Chile a je známe predovšetkým tým, že tu sú farebné až gýčovité domy. Okrem iného tu nájdete aj jeden z najväčších a najdôležitejších prístavov v Chile.

Chile: Puerto Varas, La Arena a cesta loďou až k národnému parku Pumalín
Publikované: 5.8.2017
Našou ďalšou zastávkou pri cestovaní po Chile bolo mestečko Puerto Varas, ktoré má rovnako veľkú popularitu ako Pucón. Je to veľmi pekne udržiavané mestečko, v ktorom je množstvo obchodov so športovým oblečením a s rôznou športovou výbavou. Prešli sme hlavú triedu a dorazili k jazeru Lago Llanquihue. Výhľady odtiaľ sú skutočne impozantné. Dokonca tu vidíme aj dve sopky Osorno a Calbuco. Vulkán Osorno sa týči nad vodou a je dokonale tvarovaný.

Chile: Z Coyhaique do Argentíny a zase späť do Chile po Route 40
Publikované: 12.8.2017
Našu cestu po Carretera Austral zakončujeme návštevou mesta Coyhaique. Vydávame sa z Puerto Aysén, všade okolo nás je krásna príroda s úchvatnými výhľadmi. A skoro celú cestu nám lemuje rieka Río Simpson, ktorá taktiež preteká prírodnou rezerváciou Reserva Nacional Río Simpson.


Súvisiaca fotogaléria

Chile – z mesta do prírody
Južná Amerika je neuveriteľne zaujímavá, špecifická a medzi cestovateľmi stále obľúbenejšia. My s...

Chile: NP Torres del Paine
Národný park Torres del Paine (založený roku 1959, od 1978 na zozname UNSECO) sa nachádza v južne...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X