www.infoglobe.sk » Veľká Británia: King’s College Chapel – symbol Cambridge

Veľká Británia: King’s College Chapel – symbol Cambridge

Publikované: 5.10.2011
Vo Veľkej Británii sa dá vidieť mnoho stavieb, ktoré budia hlboký obdiv i bázeň. Jednou z nich je aj slávna kaplnka King's College Chapel, ktorej je zasvätený dnešný článok.

Vějířovitá klenbaZákladný kameň King’s College Chapel bol položený na sviatok svätého Jakuba 25. júla 1446 samotným kráľom Henrichom VI. Ten mal s budovou kaplnky veľké ambície. Chcel, aby sa jej žiadna iná nevyrovnala v kráse ani veľkosti. Stavba bola navrhnutá podľa plánov Reginalda Elyho, ktorý bol kráľovým majstrom kamenárom (neskôr sa na kaplnke podieľali ďalší majstri kamenári – John Wolrich, Simon Clerk a John Wastell). Keď v roku 1455 vypukla slávna vojna ruží, stavba prebiehala neprerušovane jedenásť rokov a jej výdaje malo pokrývať tisíc libier z kráľových pozemkov v Lancasterskom vojvodstve. Keď sa dostal Henrich VI. do zajatia, robotníci sa jednoducho zbalili a odišli.

Jindřich VII.Po vražde Henricha, v máji 1471, sa stal kráľom Eduard IV., ktorý budovaniu školy nevenoval takú pozornosť a stavba niekoľko ďalších rokov veľmi upadala. Po nástupe Richarda III. sa situácia vďaka jeho štedrosti zlepšila a kaplnka tak dosiahla svoju predurčenú výšku (28 metrov) a navyše ju už zakrývala drevená strecha. Za nového panovníka Henricha VII., ktorý Richarda III. porazil a zavraždil v bitke pri Bosworthe roku 1485, sa stavba kaplnky na ďalšie dva roky zastavila. Ale potom si uvedomil, že jeho dynastia by potrebovala upevniť svoju autoritu a preto sa rozhodol, že budovu dokončí. Prvé peniaze poslal v truhle, ktorá sa dá dodnes vidieť v kaplnke. Roku 1508 sa práce dostali do plného tempa. Roku 1515, za jeho nástupcu Henricha VIII., bolo dieloVchod takmer dokončené, ale stále ešte chýbali majestátne okná.

Celkovo meria kaplnka na dĺžku 87 metrov a šírka jej hlavnej klenby dosahuje 12 metrov. Kaplnka sa pýši najväčšou vejárovitou klenbou na svete . Bola postavená medzi rokmi 1512-1515 majstrom kamenárom Johnom Wastellom. Svetovou prvotinou stavby je farebné sklo, ktoré do tej doby nikdy nebolo použité. Za jeho realizáciou stojí Gaylon Hone, který ho spolu so svojimi spoločníkmi počas rokov 1526-1531 vytvoril. V kaplnke je na každej strane dvanásť veľkých okien a väčšie okná sú na jej západnom a východnom konci. Štyri posledné mali na svedomí Francis Williamson a Symon Symondes. Počas občianskej vojny v 17. Oliver Cromwellstoročí využíval vojvodca Oliver Cromwell kaplnku pre výcvik svojich vojakov, ale vážne škody na nej spôsobené neboli, vrátane ich vzácnych okien. Počas druhej svetovej vojny, kedy kaplnka zázračne unikla bombardovaniu, boli okná presunuté do bezpečia. Táto príležitosť sa využila aj na ich vyčistenie, opravu a dokumentáciu.

V súčasnej dobe sa kaplnka bežne používa na bohoslužby, koncerty či udalosti univerzitného charakteru. Medzi známe akcie patrí každoročný májový koncert King’s College Music Society, ktorý je veľmi populárny nie len medzi študentmi, ale tiež medzi návštevníkmi, ktorí doKing's College Chapel mesta zavítajú.

Kaplnka je cenená pre svoju vynikajúcu akustiku, ktorú taktiež využíva napríklad svetovo preslávený Chapel choir, ktorý sa skladá zo študentov univerzity a zo žiakov blízkej King’s College School. Z kaplnky pochádza aj vysielanie kolied a omší Nine Lessons and Carols od BBC na Štedrý deň.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Lofty, Cmyk, Richie

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia: Londýn – Britské múzeum
Publikované: 28.11.2014
Zo Spojených štátov, ktoré sme navštívili minulý týždeň, sa cez Atlantik vrátime do Európy, do Veľkej Británie.

Veľká Británia, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikované: 11.7.2014
Po návšteve oslnivého Trafalgar Square pokračujeme ďalej po známych pamiatkach Londýna.

Veľká Británia, Londýn - Trafalgar Square
Publikované: 4.7.2014
Minulý týždeň sme zavítali do jednej z najznámejších londýnskych štvrtí, ktorá bola kedysi štvrťou červených lucerien, Soho. Dnes sa však presunieme ďalej.

Veľká Británia, Londýn – Soho
Publikované: 27.6.2014
Po našich potulkách talianskym Janovom sa tentoraz vydáme na severozápad do Veľkej Británie, a to konkrétne do jej hlavného mesta, Londýna.

Veľká Británia, Bristol - pohľad do Juhozápadného Anglicka
Publikované: 20.9.2013
Pomerne veľké anglické mesto a zároveň samostatná správna jednotka má vo svojej aglomerácii okolo milión obyvateľov. Samotné mesto približne 400 tisíc.

Veľká Británia: Cardiff - hlavné mesto Walesu
Publikované: 14.6.2013
Pevnosť na Taffe. To je význam tohto waleského pomenovania hlavného mesta Walesu, jednej z konštitučných krajín Spojeného kráľovstva. Wales obýva približne 3 milióny ľudí.

Veľká Británia: Mestečko Happisburgh sa stráca
Publikované: 21.12.2011
Britské pobrežné mestečko je ohrozené. Pomaly, ale iste mizne z mapy Veľkej Británie, za čo môže globálne otepľovanie a zvyšujúca sa hladina svetového oceánu.

Vel'ka Británia: Anguilla - britská enkláva v Karibiku
Publikované: 2.11.2011
Britské pláže nie sú práve miestom, kde by sa dali tráviť horúce letné dni pri oceáne, za to na Anguille áno. A ako to s ňou teda je?

Veľká Británia, Stansted – skanzen neďaleko letiska
Publikované: 18.5.2019
Pokiaľ využívate lowcostové aerolinky, skôr alebo neskôr vás isto cesta zavedie na letisko Stansted neďaleko Londýna. Práve tu pristávajú väčšinou veľmi lacné lety. Vďaka tomu sa stal z letiska obľúbený prestupný bod do iných európskych destinácií. Nezostávajte v letiskovej hale, okolie Stanstedu je krásne a bola by škoda nevyužiť voľný čas.

Veľká Británia: Najhoršie miesto na život
Publikované: 16.10.2011
Podľa autorov prieskumu uSwitch, ktorí skúmali desať zvolených prevažne európskych krajín, je Veľká Británia najhorším miestom na život v Európe.


Súvisiaca fotogaléria

Anglicko: Bristol – nenápadné mesto
Bristol – nenápadné mesto na západe Anglicka so sebou prináša veľa príjemných prekvapení. Ide o p...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 26. 5. 2020
sviatok:Dušan
dnes:
utorok 26.5.
16 °C
zajtra:
streda 27.5.
19 °C