www.infoglobe.sk » Vatikán - katolícka enkláva III.

Vatikán - katolícka enkláva III.

Publikované: 6.7.2011
V poslednej časti seriálu o najmenšom štáte sveta sa dozviete o slávnej Sixtínskej kaplnke.

Poslední soudBazilika svätého Petra - pokračovanie

Do roku 1990 bola bazilika sv. Petra v Ríme najväčším kresťanským chrámom na svete (v tom istom roku ju predbehol chrám v Yamoussoukro, hlavnom meste afrického štátu Pobrežie slonoviny). No napriek tomu rozmery baziliky ohromujú: jeho plocha dosahuje 22 067 m², výška – 189 metrov, dĺžka bez portika – 186,36 metrov a s portikom – 211,5 metrov.

Pred vstupom do baziliky stoja obrovské sochy apoštolov svätého Petra a svätého Pavla. Peter v rukách drží kľúče od Kráľovstva nebeského, ktoré mu odovzdal Kristus. Chrám má pätoro dverí, z ktorých sú posledné z pravej strany Sväté a otvárajú sa iba vo Svätý alebo jubilejní rok, oslavovaný každé štvrťstoročie. V minulosti sa začiatok jubilejného roku ohlasoval znením trúby vyrobenej z kozieho rohu, pomenovanej yobel, odtiaľ pochádza slovo „jubileum“. Sväté dvere s mosadzným krížom a malou štvorhrannou debničkou, v ktorej je schovaný kľúč, Sixtinská kaplesú zamurované v betóne. Každých 25 rokov v predvečer Vianoc pred jubilejným rokom sa betón rozbije. V súladu so špeciálnym rituálom - po treťom padnutí na kolená a po troch úderoch kladiva sa Sväté dvere otvárajú dokorán a pápež, držiaci v rukách kríž, vchádza do chrámu. Na konci jubilejného roku sa dvere zase zatvárajú a zamurujú na ďalšie štvrťstoročie.

 

Sixtínska kaplnka

Všetky múzea vo Vatikáne, bez výnimky, predstavujú neopísateľnú historickú a kultúrnu hodnotu, ale najväčším skvostom medzi nimi je oprávnene Sixtínska kaplnka – jedna z najbohatších vatikánskych zbierok. Sixtinská kaple

Sixtínska kaplnka - historická, umelecká a náboženská pamiatka z obdobia renesancie - bola postavená v rokoch 1475-1483 za vlády pápeža Sixta IV., rodným menom Francesco della Rovere, podľa návrhu Baccio Pontelli a pod vedením architekta Giovannino de Dolci. Slúži ako kaplnka Pápežského paláca a ako miesto zvolenia nového pápeža po smrti predchádzajúceho. Veriaci, ktorí sa počas voľby zhromaždia na námestí sa dozvedajú o výsledkoch hlasovania vďaka dymovému signálu: biely dym zvestuje zvolenie nového pápeža, naopak čierny znamená pokračovanie hlasovania. V súčasnej dobe je kaplnka otvorená pre návštevníkov.

Zvonka kaplnka nemá žiadne architektonické zvláštnosti, je to obdĺžniková budova s dĺžkou 40,93 m a šírkou 13,41 m, čo sú tiež presné rozmery chrámu Šalamúna, o ktorom sa píše v Starom zákone. Výška kaplnky je 20,70 m.

Sixtínska kaplnka je pomenovaná na počesť pápeža Sixta IV., ktorý v rokoch 1477-1480 opravil starú Cappellu Magna. Počas tejto doby celý tím maliarov, medzi nimi aj boli Pietro Perugino, Sixtinská kapleSandro Botticelli a Domenico Ghirlandaio vytvorili množstvo malieb zobrazujúcich život Mojžíša v kombinácii s portrétmi pápežov a maľbami hlavného plátna. Tieto maľby boli hotové v roku 1482 a 15. augusta 1483 uskutočnil Sixtus IV. v kaplnke prvú omšu na počesť Bohorodičky.  

Práca nad freskovými maľbami začala počas pontifikátu Julia II. V roku 1505 pápež objednal maľby u Michelangela, ktorý však najprv odmietol s vysvetlením, že nie je maliar, ale sochár a navrhol zveriť túto prácu Rafaelovi. Ale pápež presadil, aby v kaplnke vytvoril maľby práve Michelangelo.

Práce začali v roku 1508 a nasledujúce štyri roky strávil maliar ležiac na chrbte na lešení pri maľovaní stropu, ktorý ho neskôr preslávil. Maľby na strope zobrazujú epizódy z biblie – od stvorenia sveta po veľkú potopu.Sixtus IV.

Michelangelo pracoval sám bez pomocníkov, pretože bol s nimi nespokojný. Práca sa preto preťahovala, čo vyvolalo u pápeža nevôľu. Nakoniec bolo dielo dovŕšené a jeho výsledkom sa stala Sixtínska kaplnka jedným z najkrajších umeleckých diel sveta.

Michelangelo sa za dvadsať rokov vrátil do kaplnky, aby na objednávku pápeža Pavla III. namaľoval maľbu zobrazujúcu Posledný súd. Keď maliar po piatich rokoch ukázal svoj výtvor, pápež v obdive padol na kolená. Ale po ďalších dvadsiatich rokoch sa pápež Pavel IV. rozhodol maľby zničiť, pretože si myslel, že nahota na nich zobrazená nie je prípustná. Iba po dlhom prehováraní súhlasil postavy na maľbách „obliecť“. Bedrové rúška boli namaľované učeníkom Michelangela Danielom da Volterrom, ktorý kvôli tomu dostal prezývku „maliar nohavíc“. V 80. rokoch 20. storočia bola časť rúšok odstránená.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - GianniG46, user:lef, Maus-Trauden, Aaron-Logan, Titimaster

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vatikán - katolícka enkláva I.
Publikované: 22.6.2011
Pri návšteve Ríma je takmer neodmysliteľnou zastávkou najmenší štát sveta, ktorý je centrom katolíckej cirkvi.

Vatikán - katolícka enkláva II.
Publikované: 29.6.2011
V dnešnom diele sa pozrieme na vatikánske pozoruhodnosti a stručne na jeho dejiny.

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C