www.infoglobe.sk » Vatikán - katolícka enkláva III.

Vatikán - katolícka enkláva III.

Publikované: 6.7.2011
V poslednej časti seriálu o najmenšom štáte sveta sa dozviete o slávnej Sixtínskej kaplnke.

Poslední soudBazilika svätého Petra - pokračovanie

Do roku 1990 bola bazilika sv. Petra v Ríme najväčším kresťanským chrámom na svete (v tom istom roku ju predbehol chrám v Yamoussoukro, hlavnom meste afrického štátu Pobrežie slonoviny). No napriek tomu rozmery baziliky ohromujú: jeho plocha dosahuje 22 067 m², výška – 189 metrov, dĺžka bez portika – 186,36 metrov a s portikom – 211,5 metrov.

Pred vstupom do baziliky stoja obrovské sochy apoštolov svätého Petra a svätého Pavla. Peter v rukách drží kľúče od Kráľovstva nebeského, ktoré mu odovzdal Kristus. Chrám má pätoro dverí, z ktorých sú posledné z pravej strany Sväté a otvárajú sa iba vo Svätý alebo jubilejní rok, oslavovaný každé štvrťstoročie. V minulosti sa začiatok jubilejného roku ohlasoval znením trúby vyrobenej z kozieho rohu, pomenovanej yobel, odtiaľ pochádza slovo „jubileum“. Sväté dvere s mosadzným krížom a malou štvorhrannou debničkou, v ktorej je schovaný kľúč, Sixtinská kaplesú zamurované v betóne. Každých 25 rokov v predvečer Vianoc pred jubilejným rokom sa betón rozbije. V súladu so špeciálnym rituálom - po treťom padnutí na kolená a po troch úderoch kladiva sa Sväté dvere otvárajú dokorán a pápež, držiaci v rukách kríž, vchádza do chrámu. Na konci jubilejného roku sa dvere zase zatvárajú a zamurujú na ďalšie štvrťstoročie.

 

Sixtínska kaplnka

Všetky múzea vo Vatikáne, bez výnimky, predstavujú neopísateľnú historickú a kultúrnu hodnotu, ale najväčším skvostom medzi nimi je oprávnene Sixtínska kaplnka – jedna z najbohatších vatikánskych zbierok. Sixtinská kaple

Sixtínska kaplnka - historická, umelecká a náboženská pamiatka z obdobia renesancie - bola postavená v rokoch 1475-1483 za vlády pápeža Sixta IV., rodným menom Francesco della Rovere, podľa návrhu Baccio Pontelli a pod vedením architekta Giovannino de Dolci. Slúži ako kaplnka Pápežského paláca a ako miesto zvolenia nového pápeža po smrti predchádzajúceho. Veriaci, ktorí sa počas voľby zhromaždia na námestí sa dozvedajú o výsledkoch hlasovania vďaka dymovému signálu: biely dym zvestuje zvolenie nového pápeža, naopak čierny znamená pokračovanie hlasovania. V súčasnej dobe je kaplnka otvorená pre návštevníkov.

Zvonka kaplnka nemá žiadne architektonické zvláštnosti, je to obdĺžniková budova s dĺžkou 40,93 m a šírkou 13,41 m, čo sú tiež presné rozmery chrámu Šalamúna, o ktorom sa píše v Starom zákone. Výška kaplnky je 20,70 m.

Sixtínska kaplnka je pomenovaná na počesť pápeža Sixta IV., ktorý v rokoch 1477-1480 opravil starú Cappellu Magna. Počas tejto doby celý tím maliarov, medzi nimi aj boli Pietro Perugino, Sixtinská kapleSandro Botticelli a Domenico Ghirlandaio vytvorili množstvo malieb zobrazujúcich život Mojžíša v kombinácii s portrétmi pápežov a maľbami hlavného plátna. Tieto maľby boli hotové v roku 1482 a 15. augusta 1483 uskutočnil Sixtus IV. v kaplnke prvú omšu na počesť Bohorodičky.  

Práca nad freskovými maľbami začala počas pontifikátu Julia II. V roku 1505 pápež objednal maľby u Michelangela, ktorý však najprv odmietol s vysvetlením, že nie je maliar, ale sochár a navrhol zveriť túto prácu Rafaelovi. Ale pápež presadil, aby v kaplnke vytvoril maľby práve Michelangelo.

Práce začali v roku 1508 a nasledujúce štyri roky strávil maliar ležiac na chrbte na lešení pri maľovaní stropu, ktorý ho neskôr preslávil. Maľby na strope zobrazujú epizódy z biblie – od stvorenia sveta po veľkú potopu.Sixtus IV.

Michelangelo pracoval sám bez pomocníkov, pretože bol s nimi nespokojný. Práca sa preto preťahovala, čo vyvolalo u pápeža nevôľu. Nakoniec bolo dielo dovŕšené a jeho výsledkom sa stala Sixtínska kaplnka jedným z najkrajších umeleckých diel sveta.

Michelangelo sa za dvadsať rokov vrátil do kaplnky, aby na objednávku pápeža Pavla III. namaľoval maľbu zobrazujúcu Posledný súd. Keď maliar po piatich rokoch ukázal svoj výtvor, pápež v obdive padol na kolená. Ale po ďalších dvadsiatich rokoch sa pápež Pavel IV. rozhodol maľby zničiť, pretože si myslel, že nahota na nich zobrazená nie je prípustná. Iba po dlhom prehováraní súhlasil postavy na maľbách „obliecť“. Bedrové rúška boli namaľované učeníkom Michelangela Danielom da Volterrom, ktorý kvôli tomu dostal prezývku „maliar nohavíc“. V 80. rokoch 20. storočia bola časť rúšok odstránená.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - GianniG46, user:lef, Maus-Trauden, Aaron-Logan, Titimaster

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vatikán - katolícka enkláva I.
Publikované: 22.6.2011
Pri návšteve Ríma je takmer neodmysliteľnou zastávkou najmenší štát sveta, ktorý je centrom katolíckej cirkvi.

Vatikán - katolícka enkláva II.
Publikované: 29.6.2011
V dnešnom diele sa pozrieme na vatikánske pozoruhodnosti a stručne na jeho dejiny.

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 9. 8. 2020
sviatok:Ľubomíra
dnes:
nedeľa 9.8.
31 °C
zajtra:
pondelok 10.8.
29 °C