www.infoglobe.sk » Vatikán - katolícka enkláva II.

Vatikán - katolícka enkláva II.

Publikované: 29.6.2011
V dnešnom diele sa pozrieme na vatikánske pozoruhodnosti a stručne na jeho dejiny.

Bazilika sv. PetraStručné dejiny Vatikánu

Dejiny Vatikánu, ako sídla pápeža, sa datujú od 5. storočia, kedy na počesť cisára Konštantína I. bola postavená bazilika svätého Petra. Pápež Symmachus si v tej dobe navyše postavil neďaleko palác. Až do „babylonského zajatia“ v Avignone vo Francúzsku (14. storočie) pápež obvykle sídlil v Lateránskom paláci, ale po návrate Svätého stolca do Ríma (1337) sa pápežským sídlom stal Vatikán. Pápeži z obdobia renesancie, obzvlášť Sixtus IV., Inocenc VIII., Alexander VI., Július II., Lev X. a Klement VII. boli veľkými patrónmi umenia a práve oni začali zhromažďovať veľké zbierky a budovať prekrásne galérie. Predovšetkým Gregor XIII. a Sixtus V. utratili za umenie obrovské čiastky a tiež položili základy zbierky paláca Quirinale, ktorý bol pápežskou rezidenciou v období 17. až 19. storočia.

 

Interiér baziliky sv. PetraZvláštnosti štátneho zriadenia a spôsobu života vo Vatikáne

Dopravný ruch v úzkych uličkách Vatikánu je zanedbateľný. Vatikánske ŠPZ majú iba autá samotného pápeža, kardinálov, vyšších svetských duchovných rímskej kúrie a tiež osobné autá občanov Vatikánu.  Osobné autá duchovných a svetských spolupracovníkov majú rímske ŠPZ. Štátny rozpočet sa dopĺňa vďaka príjmom z cestovného ruchu, cirkevných milodarov z celého sveta, príjmom z umiestnenia kapitálu v zahraničných bankách, prenájmu pozemkov a predaja poštových známok. Dvakrát do roka Vatikán vydáva menší, dopredu určený náklad novej série známok. Dodatočný príjem mini štátu pochádza z razenia vlastných mincí a pamätných medailí. Vatikán má tiež svoje vlastné nádražie, ktoré bolo postavené v polovici 19. storočia, kedy pápežský štát zaberal podstatnú časť Talianska. Známa je tiež vatikánska lekáreň, kvôli tomu, že v nej sú všetkyBazilika sv. Petra druhy liekov, ktoré sa vo svete vyrábajú a je vlastnená rádom maltézskych rytierov (známi tiež ako johaniti či špitálníci), ktorí liečili chorých už počas krížových výprav.  Johaniti udržujú kontakty s najväčšími farmaceutickými spoločnosťami, pre ktoré je splnenie vatikánskych zákaziek otázkou prestíže a skvelou reklamou.

 

Pozoruhodnosti Vatikánu

Pozoruhodnosti Vatikánu sú natoľko známe a príťažlivé, že každoročne sem prilákajú z celého sveta nespočetné davy turistov a pútnikov, ktorí chcú vidieť jeho slávne architektonické diela. Slávnostným vstupom do Vatikánu je kolonádami orámované obrovské (340x240 metrov) námestie Interiér baziliky sv. Petrasvätého Petra, vzniknuté počas 17. až 18. storočia, navrhnuté architektom Lorencom Berninim. Kolosálna kolonáda sa skladá zo štyroch radov dórskych stĺpov, nad ktorými je umiestnených 140 veľkých sôch svätcov a mučeníkov cirkvi.  Uprostred námestia v obklopení dvoch fontán stojí obelisk (1. st. pred n. l.) s výškou 35,5 m, ktorý doviezol cisár Caligula z Egyptu. V hornej časti obelisku v zlatej guli je umiestená urna s cirkevnými relikviami.

  

Bazilika svätého Petra (1455-1626)

Najcennejšou pamiatkou talianskej renesancie a baroka je bazilika sv. Petra. Je vybudovaná podľa návrhuKolonáda Donáta Bramanteho a monumentálnu fasádu projektoval Karol Madern, ktorý nechal nad stĺpmi chrámu vyryť latinskými písmenami meno zákazníka, pápeža Pavla V. Borgheseho. Vrchol chrámu tvorí obrovská kupola, ktorá je dielom Michelangela. Bazilika svätého Petra je tak oprávnene považovaná za jedno z najväčších diel svetovej architektúry.

Je známe, že na mieste súčasného chrámu a priľahlého námestia, v období starého Ríma, sa nachádzal cirkus, kde za dôb panovania imperátora Nera boli často popravovaní kresťania. V roku 67 sem po súde priviedli tiež apoštola Petra, ktorý prosil, aby ho nepopravovali rovnako ako Ježiša Krista, tak ho Rimania ukrižovali hlavou dole. Vtedajší rímsky biskup, svätý Klement, a ďalší verní nasledovníci zložili apoštolovo telo z kríža a pochovali ho v neďalekej jaskyni.

Nabudúce: pokračovanie o bazilike svätého Petra a Sixtínska kaplnka

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia - radomil, Giovanni Paolo Pannini, Ricardo André Frantz, Karelj, Wikibob

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Vatikán - katolícka enkláva I.
Publikované: 22.6.2011
Pri návšteve Ríma je takmer neodmysliteľnou zastávkou najmenší štát sveta, ktorý je centrom katolíckej cirkvi.

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

Andorra - horský štát I.
Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Vatikán - katolícka enkláva III.
Publikované: 6.7.2011
V poslednej časti seriálu o najmenšom štáte sveta sa dozviete o slávnej Sixtínskej kaplnke.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 13. 7. 2020
sviatok:Margita
dnes:
pondelok 13.7.
22 °C
zajtra:
utorok 14.7.
22 °C