www.infoglobe.sk » Vatikán - katolícka enkláva I.

Vatikán - katolícka enkláva I.

Publikované: 22.6.2011
Pri návšteve Ríma je takmer neodmysliteľnou zastávkou najmenší štát sveta, ktorý je centrom katolíckej cirkvi.

Vlajka VatikánuVatikán je najmenším štátom/enklávou na svete. Štát Vatikán (Stato della Citta del Vaticano) je rozmiestnený na pravom brehu Tiberu v západnej časti Ríma, na kopci Monte Vaticano, na ploche 0,44 km² a je obývaný 829 obyvateľmi (2010), čo z neho robí najmenší nezávislý štát na svete, ako do veľkosti územia, tak aj do počtu obyvateľov.

K stálym obyvateľom, z ktorých vatikánske občianstvo má menej než polovica, patrí predovšetkým duchovenstvo, príslušníci švajčiarskej gardy, četníci a malý počet svetských osôb. Viac než 3 tisíc osôb stále bývajúcich a pracujúcich na území Vatikánu sú občanmi Talianska a iných štátov.

Vatikán je centrom rímskokatolíckej cirkvi, sväté mesto pre všetkých katolíkov a rezidencia Vatikánska stanicapápeža. Zriadením je absolutistická teokracia, ktorá je absolútne nezávislá na Taliansku a na svojom území má všetku moc a suverenitu. Hlavou štátu a celej rímskokatolíckej cirkvi je pápež (sídliaci v Apoštolskom paláci), ktorý je doživotne zvolený kolégiom kardinálov, čo z Vatikánu robí nenáslednícku volenú monarchiu. Pápež má všetku zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc v štáte, ktorý riadi s pomocou kolégia kardinálov. Ako vláda vystupuje komisia na čele so štátnym sekretárom (všetci sú menovaní pápežom). Celý administratívny orgán sa nazýva Pápežská (alebo Rímska) kúria.

Pápežský súd mal dlho všetky atribúty kráľovského súdu, napríklad zložité rituály a uniformy, komplikovanú zmeť pravidiel, ale od dôb pápeža Jána XXIII. (1958-63) došlo k zjednodušeniu. Osobnú ochranu pre pápeža zaisťuje jednotka švajčiarskej gardy, založená v 16. storočí, ktorá sa skladá z malej skupiny švajčiarskych katolíkov. Jej príslušníci nosia prekrásne renesančné uniformy, ktoré vytvoril Michelangelo.Pohľad na Rím z Vatikánu

Vatikán ako mestský štát vznikol až v roku 1929 a stal sa suverénnym územím Svätej stolice (Sancta Sedes), avšak pápeži žili v oblasti, ktorá sa v 20. storočí stala Vatikánom, až od roku 1377 po návrate z Avignonu. Prv najvyšší katolícki predstavitelia bývali na opačnej strane Ríma na Kapitole v Lateránskom paláci, ktorý sa od roku 1377  neopravoval.

Meno Vatikán je starý názov, ktorý existoval ešte Švajčiarska gardapred vznikom kresťanstva a pochádza z latinského Mons Vaticanus, čo znamená hora Vatikán. Územie dnešného Vatikánu zahrňuje časť Mons Vaticanus a priľahlé skoršie vatikánske územia, kde sa nachádza bazilika svätého Petra, Apoštolský palác, Sixtínska kaplnka, múzeá a rôzne iné budovy. 

Vatikán má vlastné občianstvo, má svoju menu (mince) a poštové známky, svoju zástavu a veľký diplomatický zbor. Pre návštevníkov je otvorený po celý rok, pápež prijíma návštevy vo verejných a súkromných priestoroch. Vatikán má dokonca vlastné noviny (L’Osservatore Romano), železničnú stanicu a rozhlasové stanice. Politická sloboda Vatikánu je garantovaná a chránená Talianskom. Vatikánske záhrady

K princípom exteritoriality Vatikánu patrí množstvo objektov a inštitúcií, nachádzajúcich sa mimo jeho územia, vrátane baziliky sv. Jána na Lateráne (San Giovanni in Laterano) v Ríme, rozhlasová stanica v Santa Maria di Galeria alebo letná rezidencia pápeža v Castel Gandolfo. Rovnaký status majú vzdelávacie inštitúcie: Pápežská univerzita Gregoriana (1553), univerzita pápeža Urbana (1627), Pápežská lateránska univerzita (1824), Pápežská univerzita sv. Tomáša Akvinského  (1909) a Pápežská saleziánska univerzita. Okrem toho Vatikán vlastní pozemky v Taliansku a Španielsku.

 

Nabudúce: História Vatikánu a vatikánske pozoruhodnosti

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Alberto Luccaroni, Marek69, P.ledr, Reinhard Dietrich

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rím – úvod
Publikované: 4.8.2009
Dnes vám prinášame prvý diel seriálu o Ríme. Toto pútavé čítanie pre vás pripravil Filip Štrobich. Spolu s autorom sa na tvorbe fotografií k tomuto článku podieľali aj Jan Tichovský a Jan Lidmaňský.

Vatikán - katolícka enkláva II.
Publikované: 29.6.2011
V dnešnom diele sa pozrieme na vatikánske pozoruhodnosti a stručne na jeho dejiny.

Andorra - horský štát I.
Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Vatikán - katolícka enkláva III.
Publikované: 6.7.2011
V poslednej časti seriálu o najmenšom štáte sveta sa dozviete o slávnej Sixtínskej kaplnke.

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 27. 1. 2020
sviatok:Bohuš
dnes:
pondelok 27.1.
-1 °C
zajtra:
utorok 28.1.
4 °C