www.infoglobe.sk » Vatikán - katolícka enkláva I.

Vatikán - katolícka enkláva I.

Publikované: 22.6.2011
Pri návšteve Ríma je takmer neodmysliteľnou zastávkou najmenší štát sveta, ktorý je centrom katolíckej cirkvi.

Vlajka VatikánuVatikán je najmenším štátom/enklávou na svete. Štát Vatikán (Stato della Citta del Vaticano) je rozmiestnený na pravom brehu Tiberu v západnej časti Ríma, na kopci Monte Vaticano, na ploche 0,44 km² a je obývaný 829 obyvateľmi (2010), čo z neho robí najmenší nezávislý štát na svete, ako do veľkosti územia, tak aj do počtu obyvateľov.

K stálym obyvateľom, z ktorých vatikánske občianstvo má menej než polovica, patrí predovšetkým duchovenstvo, príslušníci švajčiarskej gardy, četníci a malý počet svetských osôb. Viac než 3 tisíc osôb stále bývajúcich a pracujúcich na území Vatikánu sú občanmi Talianska a iných štátov.

Vatikán je centrom rímskokatolíckej cirkvi, sväté mesto pre všetkých katolíkov a rezidencia Vatikánska stanicapápeža. Zriadením je absolutistická teokracia, ktorá je absolútne nezávislá na Taliansku a na svojom území má všetku moc a suverenitu. Hlavou štátu a celej rímskokatolíckej cirkvi je pápež (sídliaci v Apoštolskom paláci), ktorý je doživotne zvolený kolégiom kardinálov, čo z Vatikánu robí nenáslednícku volenú monarchiu. Pápež má všetku zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc v štáte, ktorý riadi s pomocou kolégia kardinálov. Ako vláda vystupuje komisia na čele so štátnym sekretárom (všetci sú menovaní pápežom). Celý administratívny orgán sa nazýva Pápežská (alebo Rímska) kúria.

Pápežský súd mal dlho všetky atribúty kráľovského súdu, napríklad zložité rituály a uniformy, komplikovanú zmeť pravidiel, ale od dôb pápeža Jána XXIII. (1958-63) došlo k zjednodušeniu. Osobnú ochranu pre pápeža zaisťuje jednotka švajčiarskej gardy, založená v 16. storočí, ktorá sa skladá z malej skupiny švajčiarskych katolíkov. Jej príslušníci nosia prekrásne renesančné uniformy, ktoré vytvoril Michelangelo.Pohľad na Rím z Vatikánu

Vatikán ako mestský štát vznikol až v roku 1929 a stal sa suverénnym územím Svätej stolice (Sancta Sedes), avšak pápeži žili v oblasti, ktorá sa v 20. storočí stala Vatikánom, až od roku 1377 po návrate z Avignonu. Prv najvyšší katolícki predstavitelia bývali na opačnej strane Ríma na Kapitole v Lateránskom paláci, ktorý sa od roku 1377  neopravoval.

Meno Vatikán je starý názov, ktorý existoval ešte Švajčiarska gardapred vznikom kresťanstva a pochádza z latinského Mons Vaticanus, čo znamená hora Vatikán. Územie dnešného Vatikánu zahrňuje časť Mons Vaticanus a priľahlé skoršie vatikánske územia, kde sa nachádza bazilika svätého Petra, Apoštolský palác, Sixtínska kaplnka, múzeá a rôzne iné budovy. 

Vatikán má vlastné občianstvo, má svoju menu (mince) a poštové známky, svoju zástavu a veľký diplomatický zbor. Pre návštevníkov je otvorený po celý rok, pápež prijíma návštevy vo verejných a súkromných priestoroch. Vatikán má dokonca vlastné noviny (L’Osservatore Romano), železničnú stanicu a rozhlasové stanice. Politická sloboda Vatikánu je garantovaná a chránená Talianskom. Vatikánske záhrady

K princípom exteritoriality Vatikánu patrí množstvo objektov a inštitúcií, nachádzajúcich sa mimo jeho územia, vrátane baziliky sv. Jána na Lateráne (San Giovanni in Laterano) v Ríme, rozhlasová stanica v Santa Maria di Galeria alebo letná rezidencia pápeža v Castel Gandolfo. Rovnaký status majú vzdelávacie inštitúcie: Pápežská univerzita Gregoriana (1553), univerzita pápeža Urbana (1627), Pápežská lateránska univerzita (1824), Pápežská univerzita sv. Tomáša Akvinského  (1909) a Pápežská saleziánska univerzita. Okrem toho Vatikán vlastní pozemky v Taliansku a Španielsku.

 

Nabudúce: História Vatikánu a vatikánske pozoruhodnosti

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Alberto Luccaroni, Marek69, P.ledr, Reinhard Dietrich

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rím – úvod
Publikované: 4.8.2009
Dnes vám prinášame prvý diel seriálu o Ríme. Toto pútavé čítanie pre vás pripravil Filip Štrobich. Spolu s autorom sa na tvorbe fotografií k tomuto článku podieľali aj Jan Tichovský a Jan Lidmaňský.

Vatikán - katolícka enkláva II.
Publikované: 29.6.2011
V dnešnom diele sa pozrieme na vatikánske pozoruhodnosti a stručne na jeho dejiny.

Andorra - horský štát I.
Publikované: 2.7.2011
Andorra patrí popri Monaku, Lichtenštajnska, Vatikáne a San Maríne k najmenším štátom Európy. V našom seriáli do neho nahliadneme.

Vatikán - katolícka enkláva III.
Publikované: 6.7.2011
V poslednej časti seriálu o najmenšom štáte sveta sa dozviete o slávnej Sixtínskej kaplnke.

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C