www.infoglobe.sk » USA, Západné pobrežie – mestá duchov

USA, Západné pobrežie – mestá duchov

Publikované: 22.2.2021
Prázdne obydlia, polorozpadnuté domy, opustené ulice, po ktorých sa preháňa len vietor, to sú americké mestá duchov čiže „Ghost Town“. Že ich poznáte len z westernových filmov? To my tiež, ale len do tej doby, než sme pri našej ceste po západnom pobreží USA niektoré z nich mali možnosť vidieť na vlastné oči. Udáva sa, že v celej krajine sa ich nachádzajú stovky.

Mestá duchov boli predtým vo väčšine prípadov klasické mestá, kde sa žilo. Hlavne tu bývali muži, ktorí sa v druhej polovici 19. storočia v období zlatej horúčky snažili nájsť zlato. My sme minuli slávne Bodie a ako úplne prvé sme mali pri ceste mestečko Grafton. Leží v štáte Utah neďaleko od národného parku Zion. Víta nás pár domčekov, kostol, a dokonca cintorín. Toto mestečko ale nebolo vystavané za účelom hľadania zlata, ale ako projekt pestovania bavlny v južnom Utahu. Keďže mesto často čelilo záplavám, jeho obyvatelia sa presťahovali do prístupnejších miest na druhej strane rieky. Okolitá poľnohospodárska pôda a sady sú stále využívané, niekoľko ľudí naďalej žije v iných domoch v susedstve. Aj napriek tomu je táto lokalita stále celkom autentická. Nie je žiadnym prekvapením, že neďaleko cesty v oblasti Death Valley je možné vidieť pozostatky áut či poľnohospodárskych strojov.

pozdĺž ciest

kostol v Graftone cintorín v Graftone

Pomerne dlhú cestu sme merali k mestečku Skidoo. To je opradené legendami. Hovorí sa, že tu popravili obesením zlodeja a vraha. Po ceste, ktorá miestami viedla po rozpadnutej ceste, sme našli len staré plechovky a ceduľu s nápisom. Nie sú tu žiadne domy ani vraky áut.

pozostatky v Skidoo

Pri ceste do San Diega sa ešte zastavujeme v poslednom meste duchov. Calico Ghost Town má trochu iný ráz. Domčeky sú reštaurované a vlastne celé je to tu renovované, najmä pre turistov. Tiež musíte zaplatiť vstupné 6 dolárov na osobu. Predtým sa v Calicu ťažilo striebro, ak by ste mali záujem, je možné sa previezť banským vláčikom. Môžete sa vyfotografovať s vtipnými kulisami alebo si nakúpiť tričká a najrôznejšie drobnosti ako z blšieho trhu. Odľahlá poloha a púšť umocňuje dojem drsného starého a baníckeho mesta. Miestny skanzen je od roku 2005 štátnou historickou pamiatkou, vtedy ho guvernér Arnold Schwarzenegger vyhlásil za oficiálne kalifornské mesto duchov striebornej horúčky.

Calico Ghost Town

obchodík v Calico pohľad na baňu v Calico

Tajomné mestá duchov nestoja iba na americkom západnom pobreží, ale stretnete sa s nimi v Taliansku alebo Kambodži. Dokonca pri Japonsku sa nachádza celý opustený ostrov, ktorý teraz využívajú hlavne filmári. Ak túžite nasať atmosféru westernových filmov, naplánujte si cestu do Kalifornie, až to zase pôjde.

 

GPS: 34°57'03.9"N 116°51'52.8"W (Calico Ghost Town)

Text a foto: Veronika Kocmanová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina I
Publikované: 9.1.2017
Národný park Údolie smrti (Death Valley) nesie názov po rovnomennom údolí, ktoré sa rozprestiera v parku. Svoje meno dostalo až počas zlatej horúčky (Golden rush) v polovici 19. storočia, pretože práve cez toto údolie viedla cesta, ktorou sa chodilo za zlatom. Zlatokopi trpeli hladom a smädom, museli zabiť svoje voly a opiecť ich na zapálených povozoch, aby vôbec prežili. Na základe ich desivých skúseností začali údolie nazývať Údolie smrti.

USA, Kalifornia: Údolie smrti – púštna krajina II
Publikované: 16.1.2017
Veľké sucho, púštna krajina a vysoké teploty – nachádzame sa v národnom parku Údolie smrti. Najlepšie je vždy začať v turistickom centre, aby ste získali potrebné informácie o parku, mapy, dobré rady a tiež si tu kúpili neodmysliteľnú vodu. V parku je viac turistických centier.

USA, Utah – národné parky Zion a Bryce Canyon
Publikované: 11.1.2021
V Amerike sme navštívili niekoľko národných parkov, v našich srdciach sa ale usídlili hlavne dva. Prvý z nich je zelený Zion a druhý oranžový Bryce Canyon. Že ste o nich nikdy nepočuli? Áno, nie sú tak známe ako slávny Grand Canyon, Sequoia alebo Yosemitský národný park, ale tiež vás očaria.

USA, Kalifornia – zo San Diega na víkend do Palm Springs
Publikované: 18.1.2021
Keď sa povie Kalifornia, každý z nás si predstaví slnko, pláže, Hollywood alebo Disneyland. Dnes sa spolu pozrieme do dvoch kalifornských miest. Najskôr absolvujeme prehliadku veľkomesta San Diego a potom sa presunieme relaxovať do vnútrozemia po vzore hollywoodskych hviezd do mestečka Palm Spings.

USA, Kalifornia: národný park Sequoia – domov masívnych stromov
Publikované: 23.1.2017
Kalifornia je štát na juhozápadnom pobreží USA. Je cieľom mnohých zámorských turistov, ale aj ľudí pochádzajúcich z ostatných štátov USA. Ponúka divoké pobrežie Tichého oceánu, zaujímavé mestá i dediny a neskutočné skvosty, ktoré tu vytvorila príroda. Najvyššou horou je Mt. Whitney (4421 m n. m.). Je najvyššou horou pohoria Sierra Nevada, ktoré strážia Kaliforniu z jej južnej časti, ale taktiež najvyššou horou celých kontinentálnych Spojených štátov amerických. Niektoré územia sú chránené národnými parkami a prírodnými rezerváciami.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

8.3.2021
Cestovateľský portál Tripadvisor zverejnil rebríček tých najlepších pláží a zábavných atrakcií sveta pre rok 2021, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.
3.3.2021
Očarujúci región akým je Biela Orava v súčasnosti nemá možnosť navštíviť každý. Pokiaľ nie ste z okresu Námestovo, dostanete sa tam len ťažko. No vďaka novej 360° technológii virtuálnej reality ho budete môcť navštíviť kedykoľvek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - HONGKONG, JUŽNÁ KÓREA, SEVERNÁ KÓREA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 3. 2021
sviatok:Františka
dnes:
utorok 9.3.
4 °C
zajtra:
streda 10.3.
1 °C