www.infoglobe.sk » USA, Texas: Beaumont – do múzeí

USA, Texas: Beaumont – do múzeí

Publikované: 21.8.2020
Po návšteve Corpus Christi dnes zájdeme do mesta Beaumont na severovýchode. História Beaumontu je úzko spätá s ťažbou ropy. Dodnes je v pamäti incident z roku 1901, kedy došlo k obrovskej explózii ropného vrtu. Dnešný Beaumont je obklopený ropnými vrtmi, avšak mesto je silno zamerané na ochranu svojich prírodných zdrojov a v jeho okolí tak nájdete napríklad prírodný park Big Thicket National Preserve alebo mokrade Cattail Marsh Wetland.

Beaumont

Práve mokrade patria k miestam, ktoré pri návšteve Beaumontu jednoducho musíte vidieť. Rozkladajú sa na ploche takmer 400 hektárov a sú domovom viac než 350 druhov vtákov, no narazíte tu tiež na aligátory a ďalšie zvieratá. Pretože sa mokrade nachádzajú na dvoch významných migračných trasách vtáctva, budete mať príležitosť spozorovať niektoré vzácne druhy, ako je sova pásikavá alebo kačička obojková-karolínka. V oblasti mokradí sa budete prechádzať po drevených chodníkoch alebo vyznačených trasách.

Beaumont

Ale to sme rýchlo odskočili od popisu samotného mesta, ktoré sa pýši mnohými zaujímavými múzeami. Dokonca sa mu hovorí texaská múzejná metropola. Zavítať môžete napr. do hasičského múzea Texas Fire Museum, kde sa priamo ponúka možnosť urobiť si pamätnú fotografiu s najväčším fungujúcim hydrantom na svete, ktorý múzeu darovala spoločnosť Walt Disney po uvedení filmu 101 dalmatíncov. Preto je teda hydrant natrený na bielo s čiernymi fľakmi. Múzeum návštevníkom predstavuje dejiny hasičstva, jeho techník a vybavenia, a to už od začiatku 19. storočia. Deti si na seba môžu obliecť hasičskú uniformu alebo si na simulátore skúsiť riadiť hasičské auto.

Hasičské múzeum

Ako sme spomenuli na začiatku, dejiny Beaumontu sú úzko späté s ťažbou ropy, a preto je isto zaujímavé nahliadnuť do histórie ťažby. To vám umožní Spindletop Gladys City Boomtown Museum, ktoré vyzerá ako malá dedinka z konca 19. storočia a dokumentuje mnoho neúspešných pokusov spoločnosti Gladys City Company naraziť na ropu na pahorku Spindletop Hill. Samozrejme nechýba ani pasáž venovaná zmienenému výbuchu, ktorý zapríčinil deväťdenné horenie ropného vrtu, kedy plamene šľahali do tridsiatich metrov.

Spindletop Gladys City Boomtown Museum

Ďalším múzeom, ktoré vám vrelo odporúčame navštíviť, je Clifton Steamboat Museum. Múzeum, ktoré sa nachádza v konštrukcii bývalého parníku vytiahnutého na pevninu, má svoje expozície rozprestreté na dvoch poschodiach a sústredí sa najmä na bitky prvej a druhej svetovej vojny, vojnu v Kórei alebo vojnu vo Vietname. Nechýba však ani nahliadnutie do hlavných konfliktov v dejinách štátov Texas a Louisiana, hranice sú mimochodom len zhruba štyridsať kilometrov od mesta.

Beaumont

GPS: 30°01'31.1"N 94°08'43.8"W

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Rothenberger, i_am_jim, Regrothenberger (1), Regrothenberger (2), Regrothenberger (3)Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Texas – San Antonio
Publikované: 31.7.2020
V San Antoniu sa nachádzajú jedny z najznámejších historických miest štátu Texas, čo z mesta robí veľmi atraktívnu lokalitu. Avšak možností, čo tu zažiť nad rámec histórie, je obzvlášť v okolí mesta viac než dosť.

USA, Texas: Beaumont – múzeá
Publikované: 28.8.2020
Dnes budeme v poznávaní texaského Beaumontu pokračovať. Druhá časť začne neobvykle, a to v akejsi aligátorovej zoo Gator Country Adventure Park, kde žije viac než 600 aligátorov. Jedným z obyvateľov je tiež Veľký Al, ktorému tiahne na 90. K miestnej komunite patrí aj Veľký Tex, ktorý v zajatí dorástol do veľkosti 4,5 metra a váhy takmer pol tony.

USA, Arkansas – Little Rock
Publikované: 4.9.2020
Pokračujeme v cestovaní po Spojených štátoch amerických, kde sa dnes pozrieme do arkansaského mesta Little Rock, ktoré leží v srdci tohto južanského štátu. Mesto sa rozkladá pozdĺž rieky Arkansas a bolo založené v roku 1820, teda krátko po ustanovení arkansaského teritória. Little Rock bol od začiatku hlavným mestom štátu, ktoré je 200 rokov po svojom založení obľúbeným výletným miestom pre rodiny, kde sa toho dá mnoho podniknúť.

USA, Texas: Austin – pre život aj podnikanie
Publikované: 7.8.2020
V dnešnom diele o cestovaní po Spojených štátoch sa pozrieme do Texasu, konkrétne do jeho hlavného mesta Austin s približne miliónom obyvateľov. Austin patrí medzi najrýchlejšie rastúce a najdynamickejšie mestá Severnej Ameriky. Niet divu. Podnebie, relatívne nízke náklady na život, na americké pomery vysoká bezpečnosť a silná ekonomika sem láka mnoho ľudí. Sídli tu a majú tu kancelárie jedny z najvýznamnejších spoločností sveta ako 3M, Apple, Google, Amazon, IBM.

USA, Texas: Fort Worth – lietadlá a umenie
Publikované: 30.8.2019
Už v minulom článku sme sa venovali múzeám v populárnej štvrti Sundance Square a dnes budeme pokračovať.

USA, Texas: Fort Worth – raj kovbojov
Publikované: 16.8.2019
Mesto leží iba 50 kilometrov západne od známeho Dallasu (u nás predovšetkým kvôli rovnomennému seriálovému hitu 90. rokov), ktorý ho možno tak trochu neprávom zatieňuje.

USA, Texas: Fort Worth – za umením
Publikované: 23.8.2019
V centre tohoto u nás pomerne málo známeho texaského mesta by ste nemali obísť záhrady Water Gardens zo 70. rokov minulého storočia. Ide o niekoľko nádherných fontán, na ktoré je radosť hľadieť. V horúcich letných dňoch sa v nich môžete aj osviežiť.

USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru
Publikované: 2.8.2019
Dnes pokračujeme v našej tour po amerických mestách. Z floridského Orlanda, ktoré sme navštívili minule, zamierime ďaleko smerom na západ, a to až do mesta Houston v Texase, o ktorom sa okrem iného hovorí, že miestna kulinárska scéna je najlepšia v celých Spojených štátoch amerických. Ale to nie je to jediné, na čo sa môžete tešiť.

USA, Texas: Houston – návšteva múzeí
Publikované: 9.8.2019
Fascinujúcej návšteve Johnsonovho vesmírneho strediska sa len máločo vyrovná. No i tak sa spolu pozrieme ďalej.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

21.9.2020
Medzinárodný deň architektúry ponúkne cez tri stovky akcií v rôznych mestách v Čechách a tiež na Slovensku. V týždni od 1. do 7. októbra vás pozýva na miesta verejnosti bežne neprístupné. Hlavná téma tohtoročného ročníku je UDRŽATEĽNOSŤ a podtéma Sociálny aspekt.
18.9.2020
Počas víkendu 26. a 27. septembra 2020 sa uskutoční podujatie, ktoré deti doslova milujú – Šarkaniáda na zámku Schloss Hof.
16.9.2020
V osade Magurka (Partizánska Ľupča) sa vracajú ku svojim dávnym koreňom. Začiatkom októbra sa bude v najvyššie položenej osade na Slovensku ryžovať zlato. Zároveň sa slávnostne otvorí banský náučný chodník, ktorý opisuje bohatú históriu tejto lokality. Pri otvorení je pripravený aj pestrý sprievodný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 21. 9. 2020
sviatok:Matúš
dnes:
pondelok 21.9.
23 °C
zajtra:
utorok 22.9.
24 °C