www.infoglobe.sk » USA: San Francisco - mesto v zálive II.

USA: San Francisco - mesto v zálive II.

Publikované: 28.7.2013
Nasledujúci deň ráno sme sa vydali na obhliadku ulice Lombard Street, ktorá je preslávená ako najkľukatejšia ulica na svete. Skutočne, domy po oboch stranách ulice sú v prudkom kopci postavené tak, že sa cesta musí naozaj takto kľukatiť, aby mohol každý zo svojho domu odísť.

Lombard Street

Leží v kopci a prejsť sa dá len jedným smerom, zhora dole. Autá musia prechádzať veľmi Lombard Streetpomaly, takže sa na vrchole kopca tvoria kolóny a dopravu koriguje polícia. Medzi jednotlivými prudkými zatáčkami sú vysadené kvetiny, ktoré nádherne a farebne kvitli – naša májová návšteva bola v tomto smere naozaj ideálna. Ulicu sme prešli oboma smermi, všetko nafotili a ďalej pokračovali rovnakou ulicou do kopca až na vrchol Telegraph Hill k veži Coit Tower. Táto 64 metrov vysoká veža bola postavená ako pocta sanfranciským hasičom a „stráži“ ju socha Krištofa Kolumbusa. Z rozhľadne na jej vrchole sme pozorovali celé mesto.

Po prehliadke sme sa vydali do China Townu (Čínskej štvrte), ktorá sa nachádza v centre každej americkej metropoly a kde bol dosť problém dohovoriť sa po anglicky. Prehliadli sme si vstupnú bránu a miestne budovy a nakúpili sme nejaké suveníry.

Coit Tower

Vo všetkých amerických mestách odporúčam suveníry nakupovať v čínskych štvrtiach, sú podstatne lacnejšie než vo všetkých mestských informačných centrách. Cestou späť do hotela sme narazili na českú reštauráciu Cafe Prague, kde sme sa s radosťou zastavili a s českým personálom strávili príjemný večer nad českým jedlom a pivom.

Telegraph Hill
Na podvečer tretieho dňa sme si dopredu zaplatili výlet loďou do väznice Alcatraz, takže sme si naplánovali len kratšiu vychádzku po centre, kde sme si prehliadli mestskú radnicu (City Hall). Autobusom sme sa potom presunuli do Golden Gate Parku. Tu sme sa chceli pozrieť hlavne do Japonskej záhrady, ale tá bola bohužiaľ v čase našej návštevy zatvorená z dôvodu sviatku Memorial Day. Apoň sme s a teda prešli parkom a autobusom sa vydali na spiatočnú cestu do centra.

Golden Gate Park 

Navečer sme sa z prístavu vydali loďou na ostrov Alcatraz, kde sa nachádza bývalá známa rovnomenná väznica. Sem boli deportovaní tí najhorší zločinci a vrahovia a diali sa tu vskutku hrozné veci. Teraz slúži ako turistická atrakcia a záujem o vstupenky je skutočne nevídaný. Vo vnútri na nás nečakal sprievodca, ale iba slúchadlá a audiozáznam, kde nás hlas sprievodcu v niekoľkých jazykoch navádzal kam ísť, na čo sa pozrieť a pri čom sa pozastaviť. Výklad bol prekladaný skutočnými hlasmi väzňov a ich dozorcov – skutočne nič pre slabé povahy. Celkovo ale bola prehliadka dosť obmedzená, nepustili nás nikam okrem prvého poschodia. Vidíte teda len prevažne v niekoľkých úrovniach nad sebou umiestnené cely, ktoré sú v lepšom či horšom stave. V niektorých posteliach sú dokonca naaranžované hlavy spiacich väzňov. Taktiež sa nie je možné prejsť po samotnom ostrove, všetko je uzavreté a nikam sa nesmie.

Alcatraz
Po návrate späť do prístavu sme zašli na večeru do reštaurácie Bubba Gump, inšpirovanej známym filmom "Forest Gump". Všetko v nej bolo inšpirované týmto filmom, obsluhujúci personál bol veľmi vtipne odetý a priebežne sa nás vypytovali na najrôznejšie scény a postrehy k filmu. Užili sme si tam dostatok zábavy, večera sa vydarila, všetky jedlá boli založené prevažne na plodoch mora. Po večeri sme sa domov zviezli známou historickou električkou Cable Car, do ktorej sa nastupuje za jazdy.

Cable Car

Druhý deň ráno nás už čaká iba presun na letisko a odlet opäť cez Chicago späť do New Yorku. Opäť s pevným presvedčením, že sa do San Francisca ešte niekedy v živote chcem vrátiť...

Text: Pavlína Rouhová
Foto: Wikimedia commons: David Yu, SPBer, Ed VillanuevaWattewyl, Hispalois, Abrahami, Jimmy Engelbrecht, Downtowngal

Preklad: O. Maňáková


 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA: New York - štúdium angličtiny, skvelý spôsob ako spoznať toto mesto a zároveň sa zdokonaliť v jazyku
Publikované: 30.11.2012
New York, ktorý sa prezýva Veľké Jablko alebo sa mu tiež hovorí Mesto, ktoré nikdy nespí, je najväčšou metropolou Spojených štátov amerických. Okrem toho je toto mesto navyše aj hospodárskym, obchodným a finančným svetovým centrom a značný vplyv má aj v ďalších oblastiach, napríklad v móde, vzdelaní, politike alebo umení.

USA: Portland
Publikované: 22.11.2013
Portland sa nachádza v štáte Oregon, ktorý na severe susedí so štátom Washington.

USA: Alcatraz – ostrov väzňov
Publikované: 29.11.2013
Sú miesta, na ktoré by ste sa asi dobrovoľne nevypravili. Jedným z nich bude určite väzenie. Medzi tie najznámejšie v Amerike jednoznačne patrí Alcatraz. Jeho meno je však známe aj za hranicami krajiny.

USA: San Francisco – mesto mostu Golden Gate
Publikované: 6.12.2013
V minulom piatkovom článku venovanom Spojeným štátom ste sa niečo dozvedeli o známom bývalom väzení Alcatraz. Dnes sa zo Skaly presunieme späť na pevninu a pozrieme sa do jedného z najvýraznejších miest USA.

USA: San Francisco – kam zájsť?
Publikované: 13.12.2013
V minulých častiach ste mohli získať základnú predstavu o tom, čo od San Francisca očakávať a čo robí mesto tak slávnym. Tiež sme zavítali do jednej z najznámejších bývalých väzníc sveta, Alcatrazu, ktorá sa nachádza práve v San Franciscu.

USA: San Francisco – kam zájsť? II.
Publikované: 20.12.2013
Ako viete z predchádzajúcich častí, San Francisco je pre turistov priaznivé mesto. Je tu dostatočný počet pamiatok a atrakcií, aby ste tu mohli pohodlne stráviť aspoň týždeň bez toho, aby ste sa nudili.

USA: Los Angeles – Hollywood
Publikované: 3.1.2014
Z Comptonu, ktorý nemá príliš dobrú povesť kvôli svojej vysokej kriminalite, ktorá však klesá, sa dnes presunieme na miesto, ktoré pozná snáď takmer každý. Hollywood.

USA: Los Angeles – Universal Studios
Publikované: 10.1.2014
Minulý týždeň sme zaskočili do Hollywoodu. Je to miesto, ktoré je svojim spôsobom možno trochu preceňované.

USA, New Orleans - Bourbon Street
Publikované: 21.11.2014
Dnes sa pozrieme cez Atlantik, na jedno z vôbec najnavštevovanejších miest na svete.

USA, Kalifornia – Sacramento a jeho čínska štvrť
Publikované: 4.3.2016
Kalifornia je teritoriálne tretí najväčší štát USA. Je však najbohatší a najľudnatejší. Žije tu takmer štyridsať miliónov obyvateľov a štát produkuje 13 % amerického HDP, čo predstavuje asi 2,1 biliónu dolárov, čiže v prepočte približne 52 biliónov českých korún (pre porovnanie – české HDP je asi 210 miliárd dolárov).

USA, Kalifornia – štvrť Old Sacramento alebo návrat do 19. storočia
Publikované: 11.3.2016
Pokračujeme vo výlete po hlavnom meste Kalifornie – Sacramente. Opustíme čínsku štvrť a vydáme sa do historického jadra tohto polmiliónového mesta.

USA, Kalifornia – národný park Údolie smrti
Publikované: 18.3.2016
Vo východnej časti amerického štátu Kalifornia sa nachádza miesto, ktoré je nositeľom jedného významného naj – bola tu nameraná najvyššia teplota vzduchu na zemi, a to konkrétne v lete roku 1913, kedy ortuť teplomera vyletela na 56,3 stupňov Celzia. Len si spomeňte, aké úmorné boli horúčavy v teplotách nad 35 stupňov, ktoré boli u nás minulé leto bežné. Mimochodom tu bola nameraná aj najvyššia teplota v noci – 43 °C.

USA, Kalifornie – Anaheim a Disneyland
Publikované: 25.3.2016
Kalifornia je domovom mnohých nových nápadov a inovácií. Vedeli ste, že práve tu (konkrétne v San Bernardine) bola otvorená úplne prvá reštaurácia McDonald's na svete?

USA, Kalifornia: Disneyland – ríša rozprávok I
Publikované: 1.4.2016
Minulý týždeň sme si predstavili najznámejší zábavný park na svete, ktorý nie len radikálne zmenil Anaheim a z ospalého kalifornského mestečka urobil jedno z najdôležitejších miest tohoto štátu, ale znamenal tiež malú revolúciu pre zábavný priemysel.

USA, Kalifornia: Disneyland – ríša rozprávok II
Publikované: 8.4.2016
Náš výlet pokračuje po asi najznámejšom zábavnom parku na svete a z Main Street, U.S.A. sa vydáme ďalej.

USA, Kalifornia: Disneyland – ríša rozprávok III
Publikované: 15.4.2016
Naposledy sa spoločne vydáme do najslávnejšieho zábavného parku na svete, aby sme videli, čo si tu návštevníci môžu ešte užiť.

USA, Kalifornia – Six Flags Magic Mountain I.
Publikované: 22.4.2016
V Kalifornii chce mnoho Američanov žiť alebo preraziť. Keby bola samostatným štátom, patrila by medzi najsilnejšie ekonomiky na svete. Koncentrujú sa tu inovatívne firmy v obore informačných technológií (hlavne v slávnom Silicon Valley). Nájdete tu San Francisco – mesto, ktoré je predmetom mnohých piesni a ktoré Američania milujú nielen pre Golden Gate Bridge, ale tiež pre jeho špecifickú atmosféru a kultúrny život. Mimo iného je v San Franciscu aj jedna z najznámejších väzníc sveta – Alcatraz.

USA, Kalifornia – Six Flags Magic Mountain II
Publikované: 29.4.2016
Predtým, než budeme pokračovať v rýchlych jazdách na šialených horských dráhach, vám povieme, koľko taká zábava vlastne stojí. Je až neuveriteľné, čo všetko sa snaží park predať svojim návštevníkom.

USA: Yellowstone
Publikované: 15.11.2013
V Amerike nájdete veľké množstvo prírodných parkov. Možno sa vám vybaví ešte Yosemite, Wrangell-St. Elias (úplne najväčší národný park v USA) či Denali.

USA: Cesta do Seattlu V.
Publikované: 25.10.2013
Predchádzajúce články mali vykresliť atmosféru, ktorú môže cudzinec v Spojených štátoch pociťovať. Dnes sa vydáme do ulíc najdôležitejšieho mesta amerického severozápadu.

USA: New York - mosty
Publikované: 24.6.2013
New York sa skladá z piatich mestských častí – Bronx, Manhattan, Brooklyn, Queens a Staten Island. Iba jedna zo štvrtí – Bronx – sa rozkladá na pevnine. Všetky ostatné štvrte sa nachádzajú na ostrovoch – Manhattan a Staten Island majú každý samostatný ostrov, Queens and Brooklyn ležia na jednom spoločnom. Jednotlivé časti mesta, oddelené vodnými plochami, spája približne 60 mostov.

USA: Yosemitský národný park – raj pre horolezcov i výletníkov I
Publikované: 6.11.2016
Jedným z národných parkov na území pohoria Sierra Nevada (štát Kalifornia) je Yosemitský národný park. V rebríčku tuzemských národných parkov je považovaný za veľmi významný, aj keď nie je najstarší. Jeho význam dokazuje aj zaradenie do zoznamu svetového dedičstva UNESCO z roku 1984. Každým rokom je cieľom mnohých turistov, predovšetkým v letnom období, preto si je dobré niektoré veci zariadiť dostatočne dopredu. Najviac ho vyhľadávajú horolezci z celého sveta a ľudia, ktorí milujú panenskú prírodu.

USA: Philadelphia - život v uliciach I.
Publikované: 4.8.2013
V bývalom hlavnom meste štátu Pensylvánia aj celých Spojených štátov som sa rozhodla stráviť časť amerických Vianoc. Na úvodnom školení au-pair som sa stretla s Češkou, s ktorou som dodnes v kontakte a ktorá ma na Vianoce pozvala do svojho bydliska - Philadelphie.

USA: Philadelphia - život v uliciach II.
Publikované: 11.8.2013
V downtowne sa nedá prehliadnuť City Hall (Radnica) v empírovom štýle so sochou zakladateľa Williama Penna na vrchole. V centre nájdeme tiež Independence Hall, ktorá je zapísaná do zoznamu UNESCO a kde bola podpísaná už v predošlom článku zmienená Deklarácia Nezávislosti USA.

USA: Cesta do Seattlu I.
Publikované: 27.9.2013
Svojim spôsobom majú Európania k Spojeným štátom a vlastne k celej Severnej a Južnej Amerike veľmi úzky vzťah, pretože ich tieto kontinenty nenávratne poznamenali.

USA: Cesta do Seattlu II.
Publikované: 4.10.2013
Cesta niekam von do zahraničia na dlhú dobu so sebou nutne prináša zásadnú otázku - čo si vziať so sebou? Samozrejme, že nebudem rozpisovať presný zoznam vecí, ktoré som si dal do kufra. Moc ich nebolo. Podstatné je, aby si človek nezabudol dôležité doklady.

USA: Cesta do Seattlu IV.
Publikované: 18.10.2013
V minulej časti som sa stručne zmienil o dostupnosti konzumného tovaru v Amerike.

USA: Cesta do Seattlu III.
Publikované: 11.10.2013
Minule som rozprávanie zakončil zmienkou o mojej teórii zameranej na to, čo asi pre Američanov znamená naozajstné auto.

USA: San Francisco - mesto v zálive I.
Publikované: 21.7.2013
Štvordennú dovolenku v San Franciscu som si dopriala uprostred svojho dvojročného au-pair pobytu v USA. Každý, kto tu niekedy bol, nešetril superlatívmi a hovoril prevažne o markantnom rozdiely v celkovom vzhľade miest na východnom a západnom pobreží USA.

USA: Boston IV. - moderná architektúra
Publikované: 10.6.2013
Boston, to nie sú iba historické tehlové domy alebo vežiaky, ale tiež význačné stavby modernej architektúry. Za zmienku stojí hlavne budova, kde je umiestnená knižnica a múzeum J. F. Kennedyho, kontroverzné sídlo bostonskej radnice a nové bostonské centrum pre moderné umenie.

USA: Boston I. – významné mesto americkej histórie
Publikované: 11.5.2013
Boston, hlavné mesto štátu Massachusetts a centrum Nového Anglicka, hrá nezastupiteľnú rolu v americkej histórii. Bol založený roku 1630 a odohrala sa tu kľúčová udalosť, ktorou bola americká revolúcia známa ako bostonské pitie čaju. Aj vďaka tomu, že bol Boston v mnohom prvý, je návšteva mesta skoro ako prechádzka americkou históriou.

USA: Niagarské vodopády - na hranici dvoch štátov
Publikované: 14.7.2013
Výlet na Niagarské vodopády som spoločne so svojimi troma kolegyňami z radov au-pair podnikla krátko pred ukončením svojho dvojročného pobytu v USA. Pre au-pairs zo štátu New York je zrejme nepísanou povinnosťou navštíviť Niagarské vodopády, pretože som vo svojom okolí nestretla naozaj nikoho, kto by ich nenavštívil, alebo sa na to v blízkej budúcnosti nechystal.

USA: New York I. – The Big Apple 1
Publikované: 17.6.2013
Takmer dva roky som v rámci au-pair programu pobývala na predmestí tohto centra celej zemegule. Popis všetkých atrakcií, ktoré stoja za videnie, by sa nezmestil ani do viacerých článkov. New York je najmonumentálnejším symbolom úrovne svetovej civilizácie. Skladá sa z piatich mestských obvodov - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island.

Boston II. - miesta, ktoré nesmiete vynechať
Publikované: 18.5.2013
Boston je samozrejme pozoruhodný svojimi historickými pamiatkami, ale sú tu aj ďalšie miesta, ktoré by návštevník nemal vynechať, pokiaľ má byť jeho návšteva kompletná. Majú špecifické kúzlo a atmosféru a aj keď na ne každoročne mieria tisíce turistov, každý si ich môže svojim spôsobom vychutnať.

USA: New York II. - The Big Apple 2
Publikované: 23.6.2013
V dnešnej časti si predstavíme ďalšie zaujímavosti, ktoré by ste pri návšteve New Yorku rozhodne nemali obísť.

USA: Boston III. - mestská doprava
Publikované: 3.6.2013
Keď sa povie Boston, každý si predstaví bohatú históriu a malebné uličky s tehlovými domami. Ale sú aj ďalšie pozoruhodnosti, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou mesta a na ktoré návštevník pravdepodobne len tak nezabudne. Napríklad jazda bostonským metrom. Aj keď nemusí ísť práve o príjemný zážitok, stále to je atrakcia, ktorú treba zažiť.

USA: Washington, D.C. – prehliadka monumentu
Publikované: 30.6.2013
Washington, D. C. som navštívila v priebehu svojho dvojročného pobytu v USA a strávila som tu tri dni. Jeho návštevu som považovala za povinnosť – nielen vzhľadom k tomu, že sa jedná o hlavné mesto Spojených štátov, ale aj z dôvodu krátkej, po diaľnici ľahko dostupnej vzdialenosti od miesta svojho pobytu – New Yorku (cca 250 míľ/400 km).

USA: Pittsburgh - mesto Williama Pitta
Publikované: 7.7.2013
V Pittsburghu som začala svoj dvojročný pobyt v USA a pobývala som tu počas štyroch, prevažne letných mesiacov. Tu som teda prežila začiatky života v cudzej krajine, adaptáciu na miestne zvyky, jedlo, obyvateľov a hlavne som tu prekonávala jazykovú bariéru.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 30. 5. 2020
sviatok:Ferdinand
dnes:
sobota 30.5.
16 °C
zajtra:
nedeľa 31.5.
12 °C