USA, Pensylvánia – po malých mestečkách

Začneme v Johnstowne v oblasti Allegheny. Mesto, v ktorom dnes žije približne 20 tisíc obyvateľov, bolo založené v 70. rokoch 18. storočia a v amerických učebniciach dejepisu je známe predovšetkým pre tri veľké povodne, ktoré ho za jeho existenciu postihli. Tá najväčšia mesto zaplavila v roku 1889, keď sa pretrhla priehrada South Fork Dam.
Ďalšia povodeň prišla v roku 1936 a zatiaľ posledná v roku 1977, ktorá zapríčinila to, že mesto začalo byť pre investorov a podniky na nejakú dobu neatraktívne. Vzniklo tu dokonca múzeum povodní Jonhstown Flood Museum, ktoré sa zameriava najmä na tu prvú. Iným zaujímavým miestom je Heritage Discovery Center, ktoré sa díva bližšie na otázku prisťahovalectva vo vzťahu k železiarskemu a oceliarskemu priemyslu.
Johnstown má rovnako živú umeleckú scénu. Odporúčame vám zájsť do umeleckého múzea Southern Alleghenies Museum of Art, vypočuť si klasickú hudbu v Johnstown Symphony Orchestra, koná sa tu tiež Folk Festival, ktorý láka rôzne národnosti, aby ukázali typické rysy svojich kultúr.
Ďalším mestečkom, kam vás zavedieme, je Lititz. Aj šanca, že ste o tomto meste niekedy počuli, je prakticky mizivá. Lititz je známa pôžitkárska destinácia, pretože je domovom pekárstva Julius Sturgis Pretzel Bakery, čo bola vôbec prvá komerčná pekáreň na praclíky v Spojených štátoch. Tá miestna ponúka okrem tradičnej prehliadky aj možnosť naučiť sa ich zapletať. V Lititze nájdete tiež fabriku Wilbur Chocolate Factory, ktorá už od roku 1894 vyrába Wilbur Buds, čo sú také malé čokoládové bonbóniky.
A teraz už rýchlo do Jim Thorpe. Pôvodne sa toto malé mestečko volalo Mauch Chunk. Meno je podľa neďalekej hory, ktorú pomenoval indiánsky kmeň Lenni Lenape. Vďaka svojmu umiestneniu v rokline Lehigh Gorge sa môžete tešiť na prekrásnu scenériu. Vôbec najlepším spôsobom, ako si Jim Thorpe užiť, je prechádzka po kľukatých uličkách, vďaka ktorým si vyslúžilo prezývku Americké Švajčiarsko. Historická štvrť mesta sa volá Old Mauch Chunk Historic District a nájdete tu osem pamiatok, ktoré sú zapísané do národného zoznamu historických pamiatok. Odporúčame tiež zájsť do múzea Asa Packer Mansion Museum, kde sa dozviete, ako sa žilo bohatým v 19. storočí.
Až budete s prehliadkou mesta hotoví, potom na vás čaká jeden z mnohých krásnych chodníkov, kde si naplno budete môcť vychutnať výhľady na tiesňavu a priľahlú rieku Lehigh.
GPS: 40°19'57.2"N 78°55'28.3"W (Johnstown)
40°09'28.6"N 76°18'41.8"W (Lititz)
40°51'53.0"N 75°44'17.3"W (Jim Thorpe)
Text: Maxim Kucer
Preklad: Oskár Mažgút
Foto: Wikipedia.org: TylerTrim, Masst1984, Masst1984 (2), Masst1984 (3), TylerTrim (2), Smallbones, Smallbones (2), Hshuvaeva, Derek Ramsey
Diskusia k článku (0) |
Súvisiace články

USA: Pensylvánia – železničné mesto Altoona

USA, Pensylvánia – výlety v okolí Filadelfie

USA, Pensylvánia – výlety v okolí Filadelfie II.
Súvisiaca fotogaléria

USA, Altoona – Pelsylvánske železničné mesto
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Česká a slovenská zima
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).
Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNE a BANGLADÉŠI:
Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá
Bhután - krajina hromových drakov I.
Bhután - krajina hromových drakov II.
Bhután - krajina hromových drakov III.
Bhután - krajina hromových drakov IV.
Bangladéš, Dháka – pamätihodnosti
Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta
Bangladéš, Dháka – hlavné mesto rikší
Všetko dôležité, čo by ste o Bhutáne mali vedieť, nájdete TU a Bangladéši TU.