www.infoglobe.sk » USA, Pensylvánia – po malých mestečkách

USA, Pensylvánia – po malých mestečkách

Publikované: 25.12.2020
Naše potulky po Spojených štátoch amerických dnes obohatíme o výlety po najkrajších malých mestách v Pensylvánii.

Začneme v Johnstowne v oblasti Allegheny. Mesto, v ktorom dnes žije približne 20 tisíc obyvateľov, bolo založené v 70. rokoch 18. storočia a v amerických učebniciach dejepisu je známe predovšetkým pre tri veľké povodne, ktoré ho za jeho existenciu postihli. Tá najväčšia mesto zaplavila v roku 1889, keď sa pretrhla priehrada South Fork Dam.

Johnstown Johnstown

Ďalšia povodeň prišla v roku 1936 a zatiaľ posledná v roku 1977, ktorá zapríčinila to, že mesto začalo byť pre investorov a podniky na nejakú dobu neatraktívne. Vzniklo tu dokonca múzeum povodní Jonhstown Flood Museum, ktoré sa zameriava najmä na tu prvú. Iným zaujímavým miestom je Heritage Discovery Center, ktoré sa díva bližšie na otázku prisťahovalectva vo vzťahu k železiarskemu a oceliarskemu priemyslu.

Johnstown City Hall

Johnstown má rovnako živú umeleckú scénu. Odporúčame vám zájsť do umeleckého múzea Southern Alleghenies Museum of Art, vypočuť si klasickú hudbu v Johnstown Symphony Orchestra, koná sa tu tiež Folk Festival, ktorý láka rôzne národnosti, aby ukázali typické rysy svojich kultúr.

Johnstown

Ďalším mestečkom, kam vás zavedieme, je Lititz. Aj šanca, že ste o tomto meste niekedy počuli, je prakticky mizivá. Lititz je známa pôžitkárska destinácia, pretože je domovom pekárstva Julius Sturgis Pretzel Bakery, čo bola vôbec prvá komerčná pekáreň na praclíky v Spojených štátoch. Tá miestna ponúka okrem tradičnej prehliadky aj možnosť naučiť sa ich zapletať. V Lititze nájdete tiež fabriku Wilbur Chocolate Factory, ktorá už od roku 1894 vyrába Wilbur Buds, čo sú také malé čokoládové bonbóniky.

Lilitz

A teraz už rýchlo do Jim Thorpe. Pôvodne sa toto malé mestečko volalo Mauch Chunk. Meno je podľa neďalekej hory, ktorú pomenoval indiánsky kmeň Lenni Lenape. Vďaka svojmu umiestneniu v rokline Lehigh Gorge sa môžete tešiť na prekrásnu scenériu. Vôbec najlepším spôsobom, ako si Jim Thorpe užiť, je prechádzka po kľukatých uličkách, vďaka ktorým si vyslúžilo prezývku Americké Švajčiarsko. Historická štvrť mesta sa volá Old Mauch Chunk Historic District a nájdete tu osem pamiatok, ktoré sú zapísané do národného zoznamu historických pamiatok. Odporúčame tiež zájsť do múzea Asa Packer Mansion Museum, kde sa dozviete, ako sa žilo bohatým v 19. storočí.

Jim Thorpe

Jim Thorpe Jim Thorpe

Až budete s prehliadkou mesta hotoví, potom na vás čaká jeden z mnohých krásnych chodníkov, kde si naplno budete môcť vychutnať výhľady na tiesňavu a priľahlú rieku Lehigh.

 

GPS: 40°19'57.2"N 78°55'28.3"W (Johnstown)

          40°09'28.6"N 76°18'41.8"W (Lititz)

          40°51'53.0"N 75°44'17.3"W (Jim Thorpe)

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: TylerTrim, Masst1984, Masst1984 (2), Masst1984 (3), TylerTrim (2), Smallbones, Smallbones (2), Hshuvaeva, Derek RamseyDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA: Pensylvánia – železničné mesto Altoona
Publikované: 20.8.2017
Najbližšie týždne budeme objavovať známe aj menej známe miesta Spojených štátov amerických. Našu púť za „veľkou mlákou“ začneme v štáte Pensylvánia, ktorý sa nachádza v severovýchodnej časti krajiny.

USA, Pensylvánia – výlety v okolí Filadelfie
Publikované: 11.12.2020
Podmanivú Filadelfiu sme kedysi už spoločne navštívili, dnes by sme vám radi odporučili niekoľko výletov v okolí.

USA, Pensylvánia – výlety v okolí Filadelfie II.
Publikované: 18.12.2020
V dnešnom diele naviažeme na ten predchádzajúci, kedy sme vám začali predstavovať miesta, ktoré môžete navštíviť v dojazdovej vzdialenosti od Filadelfie.


Súvisiaca fotogaléria

USA, Altoona – Pelsylvánske železničné mesto
V severovýchodnej Pelsylvánii sa rozprestiera mesto Altoona, ktoré je v Spojených štátoch americk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

22.1.2021
Fotopublikácia Slovenské hrady a zámky Slovenska z autorského pera Milana Paprčku bola spracovaná ako audiokniha pre seniorov. Na konci minulého roka bola darovaná domovom dôchodcov vo forme DVD nosičov a v súčasnosti je už dostupná aj širokej verejnosti.  
20.1.2021
Časopis Krásy Slovenska, ktorý je venovaný prírodným unikátom a kultúrnym zaujímavostiam Slovenska, turistike, cestovnému ruchu, horolezectvu, jaskyniarstvu, ochrane prírody a tradíciám sa v tomto roku dožíva jubilejných 100 rokov.
18.1.2021
Krehké vianočné ozdoby zostavené z maličkých trblietavých perličiek, ktoré poznajú celé generácie, sa vyrábajú v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné striebro v podobe hviezdičiek, zvončekov či postavičiek, ktoré sú svetovým unikátom a technológiu výroby pozná len hŕstka ľudí, sa dočkalo zápisu do UNESCO.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 1. 2021
sviatok:Zora
dnes:
piatok 22.1.
10 °C
zajtra:
sobota 23.1.
4 °C