www.infoglobe.sk » USA, Ohio – Cleveland: moderný aj ľudový

USA, Ohio – Cleveland: moderný aj ľudový

Publikované: 21.6.2019
Nedávno sme spolu podnikli krátku prechádzku po Cincinnati a dnes sa pozrieme na ďalšie miesta, ktoré by ste v tomto štáte nemali minúť. Najprv sa pozrieme do Clevelandu, druhého najväčšieho ohijského mesta, v aglomerácii ktorého žije okolo 2 miliónov ľudí.

Mesto, v ktorom sa snúbi modernita a rustikálny nádych, sa nachádza na južnom brehu Erijského jazera, štvrtého najväčšieho z Veľkých jazier. V meste je kultúra dominantná – divadlá, múzeá a najmä živá spoločenská scéna robia z Clevelandu atraktívne mesto. V 19. storočí spočíval význam Clevelandu v tom, že sa jednalo o dôležité mesto na vodnom kanáli na rieke Cuyahoga.

Cleveland

Dnes sú pozostatky priemyselnej revolúcie využívané na posilnenie kultúrnej identity mesta. Staré sklady sa premieňajú na dizajnové hotely alebo miesta, ktoré lákajú napríklad na trávenie voľného času. Nachádzajú sa tu aj nejaké športoviská a múzeá.

Najprv vás zavedieme na trh West Side Market, čo je najdlhšie existujúci verejný trh v štáte. Dominantu trhu tvorí 40metrová hodinová veža z roku 1912. Na samotnom trhovisku dnes predáva okolo 100 predajcov, ktorí ponúkajú všetko od zeleniny cez kvalitné mäso, pečivo, syry až po kvetiny. Aj keby ste si tu nič nevybrali, samotná návšteva trhov bude pre vás zaujímavým zážitkom.

West Side Market

Ak máte radi hudbu, máme pre vás jedinečný tip – rockovú sieň slávy – Rock & Roll Hall of Fame. Navrhol ju I. M. Pei, architekt čínsko-amerického pôvodu, ktorého diela sa vyznačujú modernistickým štýlom s prvkami kubizmu. Viac než o múzeum v klasickom strihu ide o zážitok. Samotný Pei zhrnul tento architektonický klenot slovami: „Mojím zámerom bolo, aby budova vyžarovala energiu, ktorú v sebe nesie rock and roll.“

Rock and Roll Hall of Fame

Stavba s 50metrovou vežou, podopierajúci „stan“ v pyramidálnom tvare s nadväzujúcim priestranstvom veľkým 6 tisíc metrov štvorcových, sa týči nad vodami Erijského jazera. Vnútorné priestory tvorí plocha s rozlohou 5 tisíc metrov štvorcových, ktoré v sebe zahŕňajú výstavné plochy, kancelárie, kaviareň a samozrejme obchod so suvenírmi.

Rock and Roll Hall of Fame

Na šiestich poschodiach sa prejdete rockovou históriou; uvidíte napríklad vzácny rukopis Purple Haze od samotného Jimiho Hendrixa. Skutoční fanúšikovia môžu v múzeu poľahky stráviť dlhé hodiny.

Posledným miestom, kam vás dnes zavedieme, je clevelandské Múzeum umenia s nádhernými umeleckými dielami nielen z amerických kontinentov, ale tiež s dielami stredovekých majstrov z Európy a Ázie.

GPS: 41°30'30.7"N 81°41'42.8"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Scott David, Rona Proudfoot, MusikAnimal, Craig Hatfield, Room237

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Ohio: Cincinnati – za umením a históriou
Publikované: 14.6.2019
Ohio je siedmy najľudnatejší štát USA. Býva tu okolo 11 miliónov ľudí, pričom 2 milióny žijú v aglomerácii Cincinnati. Vďaka svojej polohe sa mesto v aglomerácii rozkladá na území troch štátov (okrem Ohia ešte v Kentucky a Indiane).

USA, Ohio: Cleveland – veda a lode
Publikované: 28.6.2019
Minulý týždeň sme už Cleveland navštívili, dnes sa však od Múzea umenia presunieme o niekoľko stoviek metrov ďalej, konkrétne do Múzea prírodných vied (Cleveland Museum of Natural History), ktoré od svojho založenia v roku 1920 zhromaždilo pozoruhodné množstvo vzácnych exponátov, medzi ktorými sú jednoznačným klenotom odliatky pozostatkov kostry hominida Lucy, staré približne 3,2 milióna rokov.

USA, Ohio – najlepšie zážitky pod otvoreným nebom
Publikované: 5.7.2019
Dnes sa v Ohiu vydáme do prírody. Môžete vyraziť na krátke a nenáročné prechádzky po asfaltových chodníkoch, ale aj na výpravy do divočiny.

USA, Ohio: Columbus – mesto umenia
Publikované: 12.7.2019
V ohijskom meste Columbus môžete robiť kdečo. Možno budete mať dokonca chvíľu problém rozhodnúť sa, kde vôbec začať. Navštíviť všetky múzeá, rôzne festivaly a ďalšie turisticky zaujímavé miesta vám dá dosť zabrať. My vám ale skúsime vaše cestovanie trochu uľahčiť tým, že sme sami zopár tipov vybrali.

USA, Ohio: Columbus – zoo a botanická záhrada
Publikované: 19.7.2019
V minulom dieli o ohijskom hlavnom meste Columbus sme vás zaviedli do parku ruží, prešli sa po nábreží Scioto Mile a navštívili srdce miestnej umeleckej scény.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

24.7.2019
Originálny medzinárodný folklórny festival Jánošíkove dni sa tento rok uskutoční od 31. júla do 4. augusta 2019 v rodisku slovenského národného hrdinu Juraja Jánošíka v Terchovej.
23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.
22.7.2019
Do 1. septembra 2019 máte možnosť využiť na cestovanie tradičný vláčik Hanička (motorový vozeň 810), ktorý jazdi na trati zo Spišského Podhradia do Spišských Vlachov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 24. 7. 2019
sviatok:Vladimír
dnes:
streda 24.7.
31 °C
zajtra:
štvrtok 25.7.
29 °C