www.infoglobe.sk » USA, New York – Manhattan – VIDEO

USA, New York – Manhattan – VIDEO

Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

New York láka návštevníkov na mnoho zaujímavých miest, pre mňa však bol tým najsilnejším a najzaujímavejším rozhodne pamätník teroristických útokov z 11. septembra 2001. Na mieste mrakodrapov prezývaných Dvojičky teraz zívajú dve hlboké, čierno dláždené diery, do ktorých steká voda. Obe obklopujú dosky s menami ľudí, ktorí pri zrútení mrakodrapov zomreli.

pamätník

Za zmienku stoja aj newyorské mosty – či už ikonický Brooklyn Bridge, alebo aj ďalšie majestátne stavby, ktoré preklenujú East River a spájajú Manhattan so štvrťami Queens a Brooklyn. Spolu so sochou Slobody a manhattanskými mrakodrapmi boli totiž práve vysoké mosty to prvé, čo z mesta videli prisťahovalci, ktorí sem prichádzali v priebehu celého 20. storočia. Skúste si predstaviť, ako sa asi museli cítiť, keď za sebou nechávali celý svoj predchádzajúci život a dúfali v lepšie zajtrajšky na novom kontinente! Rozhodne by ste nemali vynechať ani návštevu mrakodrapu Empire State Building, ktorý bol od roku 1930 do roku 1970 najvyššou budovou sveta. Potom ho predbehli už zmienené Dvojičky a dnes sa titulom najvyššej budovy New Yorku pýši mrakodrap One World Trade Center, ktorý Dvojičky po útokoch z 11. septembra v roku 2012 nahradil. No i tak patrí výhľad zo 102. poschodia Empire State Building medzi nezabudnuteľné zážitky.

Brooklin Bridge

Zastavte sa aj v Central Parku, ktorý pôsobí ako oáza uprostred mrakodrapov a „busy” života. Hneď vedľa neho môžete navštíviť Americké múzeum prírodnej histórie (American Museum of Natural History) a Metropolitné múzeum umenia (Metropolitan Museum of Art). Ja ešte rozhodne odporúčam vyhradiť si aspoň niekoľko hodín na prehliadku Múzea moderného umenia (MoMA).

v uliciach mesta v uliciach

Prejdite sa aj po slávnej ulici Broadway s mnohými divadlami a pozorujte ruch na Times Square. Zastavte sa v módnej štvrti SoHo, prejdite sa po Chinatown a ochutnajte tradičný hotdog. Pokiaľ ale potrebujete trochu pokoja, odporúčam prechádzku po High Line – bývalej nadzemnej dráhe, ktorá je prerobená na promenádu s vyhliadkou na mrakodrapy.

Empire State Building v pozadí umelci v metre

v uliciach

Síce poznám mnoho krajších a zaujímavejších miest, no New York by si mal, aspoň podľa mňa, každý aspoň raz za život zažiť.

GPS: (Times Square) 40°45'32.3"N 73°59'08.2"W

Text a video: Matouš Vinš

Foto: Matouš Vinš, Wikimedia Commons: Saschaporsche

Hudba: Scott Holmes

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, New York – nábrežné mesto Kingston
Publikované: 21.11.2021
Mesto Kingston sa pýši zaujímavou históriou a roztomilými obchodíkmi. Jedná sa o jedno z najzaujímavejších miest, ktoré v štáte New York môžete navštíviť. Nachádza sa približne dve hodiny jazdy autom od Manhattanu. Malebný Kingston leží na severe štátu na úpätí rozsiahleho pohoria Catskill Mountains.

USA, Michigan – Grand Rapids
Publikované: 26.6.2020
Minulý týždeň sme po prvý raz nazreli do turisticky odporúčaného michiganského mesta Grand Rapids, ktoré je známe ako Mesto piva.

USA, New Jersey – Cape May
Publikované: 6.11.2020
Už plánujete, kam vyrazíte, až pominie celosvetová pandémia koronavírusu? V prípade, že by ste mali chuť zažiť nefalšovanú americkú dovolenku na pláži, máme pre vás perfektné miesto.

USA, New Jersey – malebné mestečká amerického severovýchodu I.
Publikované: 13.11.2020
Dnes vyrazíme na prieskum malých miest v New Jersey. Pre miestnych naskytujú príjemný oddych od ruchu veľkomesta, okrem toho objavíte množstvo historických pamiatok, ktoré sa viažu na najrannejšie dejiny USA. Mnoho z týchto mestečiek sa pýši veľmi aktívnymi umeleckými komunitami a okrem múzeí ponúkajú veľa galérií a ďalších kultúrnych atrakcií.

USA, New Jersey – malebné mestečká amerického severovýchodu III.
Publikované: 27.11.2020
Dnes sa už po tretí raz vydáme do New Jersey, kde budeme pokračovať v návštevnej šnúre po malomestách.

USA, New Jersey – najkrajšie a najzaujímavejšie miesta štátu
Publikované: 4.12.2020
Štát New Jersey sme spoločne už trochu preskúmali, a pokiaľ ste sledovali náš najnovší seriál, viete, že miest na navštívenie je skutočne mnoho. Preto sme sa rozhodli, že vám dnes predstavíme to najlepšie, čo v štáte môžete vidieť. A máte sa na čo tešiť.

USA, Maryland – Annapolis
Publikované: 1.1.2021
Dnešný záver pracovného týždňa strávime pri Chesapeakskej zátoke. Navštívime tu krásne historické mesto s nádherným výhľadom na oceán. Annapolis je hlavným mestom štátu Maryland, teda sa tu nachádzajú jedny z najlepších múzeí a historických miest.

USA, Connecticut – Westport
Publikované: 29.1.2021
Westport v Connecticute je čarovné mestečko, ktoré sa nachádza vo Fairfield County, neďaleko od gigantického New Yorku. Práve Westport je skvelým miestom, ak si chcete oddýchnuť od rušného veľkomesta a zároveň si užiť nejaké zábavné aktivity. Na návštevníkov tu čakajú pláže ako z pohľadníc, tiché uličky s perfektne zastrihnutými trávnikmi a do toho všetkého tu tečie svojím pokojným tempom priamo stredom mesta rieka Saugatuck River.

USA, Connecticut – Groton I.
Publikované: 5.3.2021
Groton leží v malebnom zákutí úžiny Fishers Island Sound medzi riekami Thames a Mystic River. Aj keď toto mesto na juhovýchode Connecticutu je malé, pýši sa svojou históriou a niekoľkými zaujímavými možnosťami, ako tu stráviť čas.

USA, Connecticut – Groton II.
Publikované: 12.3.2021
Minulý týždeň sme si odskočili do Grotonu a dnes v tejto návšteve budeme pokračovať.

USA, Texas: Marfa
Publikované: 29.7.2021
Marfa je mesto, ktoré je v USA známe pre nevysvetliteľný a mysteriózny svetelný fenomén, ktorý je označovaný ako Marfa Lights, Marfa Mystery Lights alebo Marfa Ghost Lights. Tento úkaz miestni začali pozorovať dávno predtým, ako sa incidentom v Roswelli v druhej polovici 40. rokov 20. storočia rozšíril fenomén pozorovania UFO, a to konkrétne v roku 1883. Možno si hovoríte, že tu musí byť niečo vo vode, keď ľudia pozorujú takéto javy. Či už je to pravda, alebo nie, tak voda je pro Marfu dôležitá. Na začiatku 80. rokov 19. storočia sa totiž Marfa stala zastávkou, kde parné lokomotívy doplňovali zásoby vody.

USA, New York: 5 miest, ktoré by ste nemali vynechať
Publikované: 14.6.2020
New York je mesto, ktoré sa nachádza na cestovateľskom zozname mnohých ľudí. Niet sa ani čomu čudovať. Je plné historických pamiatok a desiatok zaujímavých miest. Túžite navštíviť New York a robíte si plán, čo všetko chcete vidieť? V tom prípade nezabudnite na týchto 5 miest.

USA, Delaware – malebný kút Ameriky I.
Publikované: 22.5.2020
V našom putovaní po Spojených štátoch sme snáď nikdy nevkročili do štátu Delaware. Aj keď so svojimi šesť a pol tisíc kilometrami štvorcovými sa jedná o druhý najmenší štát (hneď po Rhode Island), pre dejiny USA má Delaware veľký význam. Jednalo sa totiž o prvý štát, kde bola ratifikovaná americká ústava. Taktiež sa tu v roku 1831 z miestneho mestečka New Castle vypravila prvá parná lokomotíva na území USA.

USA, Connecticut – najlepšie pláže I
Publikované: 15.11.2019
Aj dnes zamierime do Connecticutu, nádherného štátu, kde sa písali dejiny Spojených štátov. Pokiaľ sem budete mieriť s predstavou odpočinku pri mori, tak máme pre vás pár tipov, kde zakotviť.

USA: New York - štúdium angličtiny, skvelý spôsob ako spoznať toto mesto a zároveň sa zdokonaliť v jazyku
Publikované: 30.11.2012
New York, ktorý sa prezýva Veľké Jablko alebo sa mu tiež hovorí Mesto, ktoré nikdy nespí, je najväčšou metropolou Spojených štátov amerických. Okrem toho je toto mesto navyše aj hospodárskym, obchodným a finančným svetovým centrom a značný vplyv má aj v ďalších oblastiach, napríklad v móde, vzdelaní, politike alebo umení.

USA, New York – zaostrené na umenie a shopping
Publikované: 1.6.2015
Čo vás napadne ako prvé, keď sa povie „Amerika“? Najskôr to nebude Yellowstonský národný park ani Hollywood, akokoľvek sú tieto miesta turisticky vďačné. Skôr sa vám vybaví socha Slobody, Manhattan alebo Central Park. Pravým symbolom Ameriky je totiž New York, nazývaný tiež „hlavným mestom sveta“.

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikované: 9.1.2018
Najväčšie mesto Spojených štátov to nie sú len mrakodrapy, nákupy a socha Slobody. Štvrte mimo centrálny Manhattan si žijú vlastným životom a navyše v nich bývajú ľudia z celého sveta. Rozhodne odporúčam aspoň chvíľu stráviť v umeleckom Brooklyne a v susednej štvrti Queens. Poďme do nich spoločne aspoň na chvíľu nahliadnuť.

USA, Connecticut – Mystic Seaport
Publikované: 18.10.2019
Dnes budeme v našom poznávaní Spojených štátov amerických pokračovať. V niekoľkých posledných článkoch ste spolu s nami mohli trochu bližšie spoznať wisconsinské malomestá a dnes sa vydáme do Connecticutu.

USA, Connecticut: Hartford – domov Marka Twaina
Publikované: 25.10.2019
Po fantastickom Mystic Seaport budeme preskúmavať ďalšie kúty Connecticutu. Konkrétne dnes zamierime do hlavného mesta štátu, do Hartfordu.

USA, Connecticut – najkrajšie mestečká
Publikované: 1.11.2019
Connecticut je tretím najmenším štátom v rámci USA. Dnes sa pozrieme na niekoľkých najkrajších malých miest Connecticutu, aby vám plánovanie vašej dovolenky išlo viac od ruky.

USA, New York – americký sen
Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

Viete, že? USA: New York – Bronx
Publikované: 27.5.2012
Drsná štvrť, aspoň tak ju vykresľujú v drvivej väčšine režiséri filmov, pre ktorých je a bol tento okrsok semeniskom organizovaného zločinu, drogového podsvetia, gangov a vrážd. Čo je na tom pravda a odpovedá táto povesť realite?

Viete, že? USA: New York - na skok v Harleme
Publikované: 20.5.2012
Krátke zastavenie v štvrti, kde sa na začiatku minulého storočia rysovala tvár jazzu a rovnako tak kariéry jeho protagonistov Elly Fitzgeraldovej či Duka Ellingtona. Miesto, ktoré malo ešte donedávna nálepku zločineckého brlohu, ktoré nie je radno navštevovať v noci a za dňa iba v uzamknutom voze...

Viete, že? USA: New York I. - naj múzeá
Publikované: 10.6.2012
Na ploche o čosi väčšej ako jeden a pol kilometra štvorcového sa nachádza najväčšia koncentrácia múzeí na svete – vitajte v East Side, štvrti intelektuálov, umelcov a všakovakých múzeí.

Viete, že? USA: New York - naj múzea II.
Publikované: 17.6.2012
Tretím múzejným zastavením bude slávna galéria moderného umenia, známa tiež ako Guggenheimovo múzeum, s rozsiahlou zbierkou predovšetkým abstraktného umenia, architektúry, designu i ďalších umeleckých smerov.


Súvisiace video

USA, New York – Brooklyn a Queens
New York to nie je len slávny Manhattan, o kúsok ďalej je napríklad najľudnatejšia štvrť Brooklyn...

USA, New York – Manhattan
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Manhattan? Pravdepodobne mrakodrapy, Central Park, Brodway a typic...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X