www.infoglobe.sk » USA, New Jersey – malebné mestečká amerického severovýchodu I.

USA, New Jersey – malebné mestečká amerického severovýchodu I.

Publikované: 13.11.2020
Dnes vyrazíme na prieskum malých miest v New Jersey. Pre miestnych naskytujú príjemný oddych od ruchu veľkomesta, okrem toho objavíte množstvo historických pamiatok, ktoré sa viažu na najrannejšie dejiny USA. Mnoho z týchto mestečiek sa pýši veľmi aktívnymi umeleckými komunitami a okrem múzeí ponúkajú veľa galérií a ďalších kultúrnych atrakcií.

Ako prvé navštívime Haddonfield, ktorý nájdete v južnej časti New Jersey, a to iba 15 kilometrov od hranice so susednou Pensylvániou. Malé a pôvabné mesto sa chváli mnohými pamiatkami, z ktorých tou najpopulárnejšou je Indian King Tavern Museum. Na tomto mieste New Jersey v roku 1777 vyhlásilo svoju nezávislosť. Budova samotná bola postavená v roku 1750 a ide vlastne o prvú historickú pamiatku, ktorú vlastnil štát. Vo vnútri nájdete mnoho zaujímavých exponátov a tiež tunel, ktorý kedysi využívali otroci v rámci siete tajných ciest, bezpečných ciest a útočíšť.

New Jersey

Na mieste múzea bola na konci 30. rokov 19. storočia nájdená dokonca dinosauria kostra druhu Hadrosaurus foulkii. Dnes sa kostra nachádza v Múzeu prírodných vied vo Philadelphii. V strede mesta však stojí bronzová replika dinosaura, ktorá sa prezýva „Haddy”.

Haddonfield môže zaujať tiež veľkým množstvom butikov, obchodov so suvenírmi alebo obchodíkov s rôznym tovarom. Ak to situácia dovolí a dostanete sa sem počas leta, potom sa môžete tešiť na akcie, ktoré tu organizujú miestni. Či už ide o farmárske trhy, alebo hudobné vystúpenia.

Haddonfield Haddonfield – historická štvrť

Princeton. Možno vám to meno znie povedome a poznáte ho skôr v súvislosti so vzdelávaním. Práve tu sa totiž nachádza jedna z najprestížnejších svetových univerzít, ktorá patrí do americkej tzv. Brečtanovej ligy (Ivy League). Mesto samotné odohralo svoju rolu počas vojny za nezávislosť. V roku 1777 sa tu odohrala bitka pri Princetone. Pamiatku tejto bitky nesie park Princeton Battlefield State Park, ktorého súčasťou je pamätník Princeton Battle Monument s 15 metrovou sochou Georga Washingtona. Ďalšou zaujímavou lokalitou v tomto ohľade je múzeum Clarke House Museum. Budova pôvodne slúžila počas vojny ako nemocnica pre amerických, tak aj pre britských vojakov.

Princeton

K najvýznamnejším pamiatkam mesta však patrí budova Nassau Hall. Tu sa totiž britskí vojaci vzdali generálovi Washingtonovi na konci bitky. Táto stavba je zaujímavá aj pre svoje viac než pol metra široké múry, ktoré dokonca ustáli dva požiare. K ďalším miestam, ktoré by vám v Princetonu nemali uniknúť, patrí múzeum Princeton University Art Museum, ktoré je domovom viac než 92 tisíc diel. Len hŕstka je vystavená v jeho dvadsiatich šiestich galériách. V neposlednom rade vám veľmi odporúčame návštevu múzea Albert Einstein House, čo je dom, kde pôvodne svetoznámy vedec žil a strávil posledné dve desaťročia svojho života.

Princeton

GPS: 40°20'55.5"N 74°39'29.2"W

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Wikipedia.org: Smallbones, Smallbones (2), Smallbones (3), Djkeddie, Karl Thomas Moore, Joseph Barillari, Weber LiuDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, New Jersey – Cape May
Publikované: 6.11.2020
Už plánujete, kam vyrazíte, až pominie celosvetová pandémia koronavírusu? V prípade, že by ste mali chuť zažiť nefalšovanú americkú dovolenku na pláži, máme pre vás perfektné miesto.

USA, New Jersey – malebné mestečká amerického severovýchodu II.
Publikované: 20.11.2020
Dnes pokračujeme v objavovaní malých miest štátu New Jersey. Najskôr vás zavedieme do milého mestečka Red Bank, kde žije niečo málo cez 10 tisíc obyvateľov. Anglickí kolonisti tu žijú od začiatku 17. storočia a z mesta urobili pomerne významný prístav.

USA, New Jersey – malebné mestečká amerického severovýchodu III.
Publikované: 27.11.2020
Dnes sa už po tretí raz vydáme do New Jersey, kde budeme pokračovať v návštevnej šnúre po malomestách.

USA, New York – Manhattan – VIDEO
Publikované: 2.1.2018
Empire State Building, desiatky ďalších mrakodrapov, Broadway, Central Park, žlté taxíky… O centre New Yorku, štvrti Manhattan, už niekedy počul každý. Sústredí sa sem obrovské množstvo svetového obchodu, diplomacie, kultúry, médií a trebárs aj módy. Veď si treba uvedomiť, že New York je najľudnatejšie mesto Spojených štátov a jedno z najväčších miest sveta. Poďme sa do jeho centra aspoň na chvíľu spoločne preniesť.

USA, New York – Brooklyn a Queens – VIDEO
Publikované: 9.1.2018
Najväčšie mesto Spojených štátov to nie sú len mrakodrapy, nákupy a socha Slobody. Štvrte mimo centrálny Manhattan si žijú vlastným životom a navyše v nich bývajú ľudia z celého sveta. Rozhodne odporúčam aspoň chvíľu stráviť v umeleckom Brooklyne a v susednej štvrti Queens. Poďme do nich spoločne aspoň na chvíľu nahliadnuť.

USA, New York – americký sen
Publikované: 17.9.2017
Naše niekoľkotýždňové putovanie po Spojených štátoch amerických ukončíme v samotnom srdci Ameriky - New Yorku. V meste, ktoré stelesňuje slobodného ducha, a kde všetko plynie akosi rýchlo, si pozrieme tie najznámejšie miesta a povieme si pár zaujímavostí.

USA, Washington D.C. – hlavné mesto
Publikované: 10.9.2017
Medzi najnavštevovanejšie americké mestá dozaista patrí aj hlavné mesto Spojených štátov amerických a Federálneho dištriktu Kolumbia (dobové označenie USA) – Washington. My vás dnes pozveme k jeho prehliadke a spoločne navštívime rôzne pamätihodnosti, monumenty či zákutia.


Súvisiace video

USA, New York – Brooklyn a Queens
New York to nie je len slávny Manhattan, o kúsok ďalej je napríklad najľudnatejšia štvrť Brooklyn...

USA, New York – Manhattan
Čo sa vám vybaví, keď sa povie Manhattan? Pravdepodobne mrakodrapy, Central Park, Brodway a typic...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
-1 °C
zajtra:
sobota 28.11.
0 °C