www.infoglobe.sk » USA, Havajské ostrovy – uprostred Pacifiku VIII.

USA, Havajské ostrovy – uprostred Pacifiku VIII.

Publikované: 24.1.2023
V poslednej časti o Havajských ostrovoch zavítame na druhý najväčší ostrov súostrovia – Maui. Nazýva sa po synovi bájneho moreplavca, objaviteľa ostrovov.

Zimné čítanie vám prináša:

spoločnosť V-spoj s.r.o.

V posledných desaťročiach sa začal ostrov stávať veľmi populárnym a jeho populácia začala rýchlo rásť. Obzvlášť si ho obľúbili najmä dôchodcovia z USA. Spoločne s poľnohospodárstvom tvorí turizmus hlavnú časť ostrovnej ekonomiky. Pestuje sa tu napríklad káva, makadamové orechy, papája, cukrová trstina alebo ananás.

Maui

Ako potenciálnych návštevníkov Maui vás ale určite viac zaujíma, čo všetko sa dá na ostrove robiť. Jednoznačne si tu môžete užiť všelijaké vodné aktivity. Na viac než troch desiatkach pláži alebo zátok sa dá napríklad šnorchlovať. Koho viac láka akčnejší kitesurfing, ten by mal zavítať do Kanaha Beach parku v severnej časti ostrova. Jeho nevýhodou ale je, že sa nachádza hneď pri letisku. Pokiaľ ste úplní nováčikovia, nie je problém najať si tu inštruktora, ktorý vás všetko naučí. Pokiaľ sa však na akčnú jazdu na vlnách necítite, tak si len sadnite na pláž a pozorujte skúsených kitesurfarov, ako predvádzajú svoje triky.

Maui

Jednou z najkrajších pláží na Maui je jednoznačne Ho'okipa Beach Park. Síce je dosť kamenitá, no nájdete tu tie najlepšie vlny na surfovanie. Po vodných radovánkách sa môžete osviežiť trebárs čerstvými kokosmi a potom sa vrátiť späť a pozorovať nádherné vodné korytnačky alebo surferov.

Maui, surfing

Ak máte skôr chuť povaľovať sa na piesčitej pláži, tak sa vydajte na tú s tak trochu morbídnym menom Slaughterhouse Beach (slaughterhouse = bitúnok). Na útese nad plážou sa totiž do 60. rokov 20. storočia skutočne nachádzal bitúnok. Aj po jeho zbúraní však názov zostal.

národný park Haleakala

Ale Maui nie je len o plážovom ničnerobení. Pokiaľ budete chcieť lepšie spoznať prírodu na ostrove, tak veľmi obľúbenou trasou je úzka a kľukatá Hana Highway, ktorá je dlhá 103 kilometrov. Môžete tu vidieť zaujímavú flóru vrátane banánovníkov a kvajávovníkov (kvajáva hrušková známa ako guava), mnoho vodopádov a užiť si skvelé výhľady do okolitej krajiny.

Hana Highway

Nevýhodou je, že je vďaka svojej popularite veľmi frekventovaná. Obzvlášť nepríjemné môže byť, keď sa budete musieť o cestu deliť s veľkými zájazdovými autobusmi. Na druhej strane, pokiaľ budete súčasťou takéhoto zájazdu, tak si Hana Highway užijete možno ešte viac, pretože vám odpadne náročné šoférovanie.

 Hana Highway

Za dôležité považujeme zmieniť ešte aj národný park Haleakala. Jedná sa o ďalšiu populárnu destináciu, ktorú ročne navštívi okolo 1,5 milióna ľudí. Asi najznámejším miestom v parku je kráter sopky Haleakala (3 055 m), ktorý meria naprieč vyše 11 kilometrov.

kráter sopky

GPS: 20°51'16.9"N 156°10'10.3"W (Hana Highway)

Text: Maxim Kucer

Foto: Pixabay.com, Wikipedia.org: Michael Oswald, Public Domain, Travisthurston, Vikg, Brian W. Schaller, Public Domain (2), Gerdbru

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Havajské ostrovy - uprostred Pacifiku I.
Publikované: 6.12.2022
Havajské ostrovy sú známe snáď po celom svete a slovo havaj sa často používa aj vo význame mať pohodu, nemusieť nič robiť, skrátka lážo-plážo.

USA, Havajské ostrovy – uprostred Pacifiku VII.
Publikované: 17.1.2023
V našej sérii o Havajských ostrovoch sa dnes naposledy vydáme do Honolulu a jeho okolia. Začneme v miestnej honolulskej zoo, ktorá leží v najväčšom a najstaršom verejnom parku na Havajských ostrovoch, v parku Kapiolani.

USA, Havajské ostrovy – uprostred Pacifiku VI.
Publikované: 10.1.2023
Honosný palác ʻIolani dnes necháme za sebou. Vraciame sa na King Street, odkiaľ budeme pokračovať k ďalším turisticky zaujímavým miestam v Honolulu. Našim prvým cieľom bude ulica Kalia Road, ktorá sa nachádza južným smerom od paláca. Pokiaľ by ste sa rozhodli ísť pešo, cesta by vám zabrala asi hodinu. Konkrétne vás zavedieme do Vojenského múzea (US Army Museum).

USA, Havajské ostrovy - uprostred Pacifiku II.
Publikované: 13.12.2022
Mauna Kea alebo Biela hora je v dnešnom článku o Havajských ostrovoch jednou z našich hlavných zastávok. Možno sa pamätáte na to, že Mauna Kea je v podstate najvyššou horou našej planéty, a že ide o vulkán. Naposledy vybuchla asi pred šiestimi tisíckami rokov.

USA, Havajské ostrovy – uprostred Pacifiku III.
Publikované: 20.12.2022
Výstup na sopku Mauna Kea je strhujúci zážitok. V dnešnej časti vám predstavíme ďalších niekoľko miest na najväčšom ostrove Havaj, kvôli ktorým stojí za to sa sem vydať.

USA, Havajské ostrovy – uprostred Pacifiku IV.
Publikované: 27.12.2022
V minulej časti sme sa zastavili v Hilo, v meste, ktoré leží na západnom pobreží hlavného ostrova súostrovia.

USA, Havajské ostrovy – uprostred Pacifiku V.
Publikované: 3.1.2023
Minule sme si na konci nášho výletu urobili menšiu kulinársku zastávku na blízkom trhu na ulici Merchant Street. Trh opustíme a zamierime k palácu ʻIolani, hlavnej zastávke dnešnej cesty.

SVET: Najtichšie miesto na Zemi
Publikované: 13.9.2022
V súčasnosti je na svete množstvo hluku z lietadiel, cestnej dopravy i z celkového hľadiska zaľudnenosti miest. Odľahlých a izolovaných oblastí je čím ďalej tým menej, preto nájsť najtichšie miesto na Zemi nie je vôbec ľahké.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jari

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
1. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...

Aktuality:

8.2.2023
Po dňoch sneženia a nepriaznivého počasia sa podarilo v stredisku Tatranská Lomnica otvoriť najvyššie položenú, čiernu zjazdovku v Lomnickom sedle. Na zjazdovke, ktorá je odkázaná výlučne na prírodný sneh, je približne dvojmetrová pokrývka.
7.2.2023
Cestovateľská aplikácia Visited Travel App zverejnila hlavné trendy v cestovaní v roku 2022. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré krajiny boli najnavštevovanejšie, a to na základe informácií od 1,4 milióna používateľov tejto aplikácie.
4.2.2023
Pre všetkých nadšencov skialpinizmu máme dobrú správu. Svetlo sveta uzrela nová skialpinistická aplikácia SKIALP TÚRY – Roháče a aktualizovaná aplikácia SKIALP TÚRY – Žiarska dolina, ktoré vám pomôžu pri orientácii v teréne a zároveň vás upozornia pred možným uvoľnením lavíny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 2. 2023
sviatok:Zdenko
dnes:
štvrtok 9.2.
-6 °C
zajtra:
piatok 10.2.
-4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X